Şimdi Ara

CASIO EXILIM Z110 HAKKINDA HERŞEY (Başlangıç)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Makinenin internette bulabileğiniz özelliklerinden pek bahsetmicem...Bunun yerine bir link veriyorum
    http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/1023/show.html

Benim buradaki amacım makine alacak arkadaşlara yol göstermek-merak edilenlere cevap verebilmek yaşanılan sorunların çözülmesine yardımcı olmak. Umarım amacıma ulaşır, sizlere yardımcı olurum...

1)Burada merak edilenlerden biri makinenin hafızası ile ilgiliydi. Bu konuda sizi bilgilendireyim.

Yanılmıyorsam makinenin sabit 8mb hafızası var. Ben 1gblık kart aldım(sd kart=55milyon civarı)
    Bu makinede video çekme süre sınırı yok. Hafızanın yettiği kadar çekebiliyorsunuz.

İşte 1gblık kartla video çekim süreleri:

En iyi Kalitede(640*480) 13:28
    Normal Kalitede(640*480) 22:30
    En Alt Kalitede(320*240) 55:59

Yine 1gblık kartla çekebileceğiniz fotoğraf sayısı(fikir vermesi açısından 6 ve 3mplikleri yazıyorum)

6MP
    En iyi Kalitede 269
    Normal Kalitede 442
    En Alt Kalitede 767resim

3MP
    En İyi Kalitede 502
    Normal Kalitede 744
    En Alt Kalitede 1436resim

Son olarak sadece ses kaydetmek isterseniz

51:31:47 (51,5 saat)

2)Video çekerken zoom yapılabiliyor mu?

Evet,video çekerken zoom yapabiliyorsunuz. Tabii ki zoom yapıldığında görüntü kalitesi bir miktar düşüyor.
    Ama yine de yeterli bence sonuçta bunun bir kamera olmadığını unutmamak lazım...
    Bir de görüntü kalitesi ortamın ışığına bağlı. iyi ışık alan bir yerdeki görüntü oldukça net(hayranlık uyandırıyor), ışık az ise ona göre kalite yine düşüyor-misal gece loş ışıkta çekim yapıyorsanız görüntü ona göre biraz karıncalı olabiliyor.(Dedim ya ışığa bağlı)

3)Video kalitesi ses kaydı nasıl?

Yukarıda dediğim gibi ışık uygun olduğunda Video kalitesi oldukça iyi. Video sırasındaki ses kalitesi de çok iyi. Sesler oldukça net herhangi bir cızırtı(çok sessiz ortamda olursanız bi tıss sesi de yok değil-ama dediğim gibi sessiz ortamda)vs. yok...

3)Pil ömrü nasıl?

Bu göreceli bir kavram olsa da(pil türüne, video çekimine, flaşın açık olup olmadığına, makinenin ne kadar açık kaldığına vs.
    bağlı olsa da) yine fikir vermesi açısından birşeyler söyleyeyim.

Makinede LCD ekranın hemen üstünde iki tuş var.Video ya da fotoğraf çektikten sonra bunlardan baştakine bastığınızda çektiklerinizi görebiliyorsunuz. Bu tuşa bastıktan kısa bir süre sonra mercek içeri giriyor. Yani makine çekim yapmadığınızdan pil tasarufu yapmak için kapanıyor.Tabii ki siz bu sırada çektiklerinize LCD ekrandan bakabiliyorsunuz.
    Tekrar fotoğraf çekmek isterseniz ikinci tuşa basıyorsunuz mercekler tekrar dışarı çıkıyor "İzleme Modu"ndan çıkıp "Fotoğraf yada Video Çekme" Moduna Dönmüş Oluyor.Bu çok güzel bir özellik-Boş yere pil harcanmamış oluyor ayrıca siz fotoğraflarınıza bakarken bir dikkatsizlik sonucu merceklerin bir yere çarpılıp zarar görmesi engellenmiş oluyor.

Dün makinede kesik kesik toplam 6-7dakikalık çekim yaptık. 20-30tane resim çektik. Ve çektiğimiz resimlere ve videolara defalarca baktık. Akşam olduğunda pil yarı-yarıdan az hale geldi. Her videoyu en az 4-5kere izlediğimizi düşününce bu hiç de fena değil. Sonuçta bu makineler çok enerji harcıyor. Alet 2kalem pille çalışıyor. 4tane şarj edilebilir pil alınır 2si makinede 2si yedekte tutulursa sizi uzun süre idare edecektir... (Bugün başka bir pille denedim bir sürü resim çektim,video çektim 1gblık hafızayı doldurdum.Pil yarının bi üstünde gözüküyordu yarı oldu)

4)Verilerimi bilgisayara atamıyorum,lütfen yardım edin!...

Bu sorunla başta ben de karşılaştım. Sorunun programlardan kaynaklanabileciğini düşündüm-aynı sorunla karşılaşan birine Windows XPte Service Pack2 yüklü olduğundan çalışmıyordur dediklerini görmüştüm. Baktım hiçbir yerde sorun yoktu. Kaldı ki gelen cdde Windows 98için USB Sürücüsü(WinXp için yoktu) Vardı. İnternette biraz araştırma yaptım. Resmi sitede böyle bir sorun-ilgili herhangi bir program yoktu. Eve dönüp kablolara baktım ve sonunda yapmayı başardım.

Sorun usb kablosunun makineye tam oturmamasından kaynaklanıyordu. Yani daha anlaşılır şöyle diyeyim:
    Kablonun ucunun yarısı makineye girdiğinde oturmuş gibi geliyor. Aslında oturmamış oluyor. Kabloyu uç gözükmeyecek şekilde bağlayın...(Bunu yapmanıza rağmen olmuyorsa Windowsta bir hata vardır yada usb slotunuz bozuktur-önce yukarıdakini deneyin olmazsa programlarla oynarsınız:)

5)Makinenin diğer makinelerle karşılaştırılması

Bu makineyi almadan bir araştırma yapmıştım. Edindiğim izlenimleri paylaşayım:

1)HP makineler çok sorun çıkarıyormuş-HP bunları başkasına yaptırıyormuş (Başkasının yalancısıyım-Sağlamı da vardır Elbet:)

2)Fiyatları Casio z110a yakın olan Canon a510-a520lerin en önemli farkı Manuel Odaklama. Yani Casioda da Manuel Odaklama var ama Canonunki daha ayrıntılı diye duydum. Ayrıca Canon a510-520-610-620 de 4x optik zoom var. Görüntü kalitesi de çok olmasa da daha iyi diye duydum. Canonların bence en büyük eksisi video çekiminin 30sn ve 3dk ile sınırlı olması. Ayrıca a510ve 520nin LCD ekranı daha küçük. Ayrıca Casio gibi estetik de durmuyor(bence tabii ki)
    Yani foto makinesinde ağırlıklı olarak fotoğraf kalitesi arıyorsanız video çekimi,görünüşü çok önemli değilse Canon almak daha mantıklı olacaktır. Ama genel olarak hepsi önemliyse Casio çok daha iyidir. Burada makineden ne beklediğiniz önemli yani

3)Sony dsc600 ve d w50. Ben aradığım özelliğe göre 2makine arasında kalmıştım. Casio z110 ve Sony dsc600. Özellikleri yakındı. Sonynin Carl-Zeiss lensleri vardı. İnternette 325-375milyon civarında idi (En düşük fiyatıwww.mavidonanim.com da gördüm) 6mp. 3x optik zoom vs. Ama bildiğim kadarıyla titreşim önleme özelliği yok-Bu özellik Sonynin daha gelişmiş modellerinde mevcut. Ayrıca Manuel Odaklaması da yok. Video çekerken bulanıklaşma da oluyormuş. Casio z110un internette 375-450 arasında fiyatı vardı (En düşük fiyatıwww.genpatech.com.tr de gördüm) Manuel Odaklaması Vardı. Deklanşör hızı min 1/8idi (sonyde 1). Ayrıca Elin titremesine karşı DSP Titreşim Koruyusu vardı. Daha estetik duruyordu. Bugün teknosa da dsc600 gördüm. Görünüş olarak Casionun gerisinde.
    Sonuç olarak 60milyon fark var. Seçim size kalmış...

Sonynin d w50si Casio z110a çok benziyor. Hem görünüş hem özellik olarak. Neredeyse aynısı. Bu iki makinenin karşılaştırmasını koyuyorum buradan bakabilirsiniz. w50nin de 525-550 arasında bir fiyatı var...

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/1023-881-1198-1168.html

Bu arada Casionun sd/mmc kartları desteklediğini Sonynin ise Stick/Stick Proyu desteklediğini göz ardı etmeyin.
    İnternette 1gblık SD kart 55milyon Stickler ise 150milyon civarı...

Son söz olarak: Chip dergisinin değerlendirmesini gördüm (sanırımwww.hepsiburada.com da idi)
    Casio z110 a Genel değerlendirmede 5üstünden 5vermişler. Fiyat/Performansta da 5üzerinden 4vermişler.
    Kendi sınıfında oldukça başarılı-Ben almaya değer buldum aldım. Ne diyelim gerisi size kalmış:)

Umarım makine alacak yada yeni almış arkadaşlara bir faydam olmuştur. Şimdilik bu kadar. İlerleyen günlerde makineyi detaylı inceleyip buraya Ek Olarak Koyucam. Soruları olanlar PM atabilirler(Ben de sorular doğrultusunda yazarım ek bilgileri). Herkese şimdiden teşekkürler...

• Hayırlı olsun güle güle kullan Beklentilerinin Üzerinde sonuçlar alacaksın örnek foto görelim
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemensahin

Hayırlı olsun güle güle kullan Beklentilerinin Üzerinde sonuçlar alacaksın örnek foto görelim
    güzel bir inceleme olmuş.. klavyene sağlık... buraya örnek fotolar da
    koyarsan almayı düşünen arkadaşlara iyi bir fikir olur.. bence z110'un
    en büyük artısı OiS'i... yani titreme önleme özelliği....
  • süpersin...
    ama keşke ben sony s600 almadan önce bu yorumları okuma şansım olsaydı , z110 a dönebilirdim
    s600 den memnunum ama dediğin gibi video kaydı olarak casio üstün....fotolarda bence eşitlik sözkonusu ama
    forumda da takip ediyorum manuel focus olayı s600 de özellikle fine konumunda yani en kaliteli video çekiminde sıklıkla oluşan focus bozulmasının nedeni! s600 de manuel focus yok!
    standart konumda yaptığım video çekiminde bulanıklaşma yok!
    fine konumunu kullanmıyorum. sorunu ancak böyle çözdüm
    verdiğin bilgiler çok yararlı zaten teknik bilgilere her yerden ulaşıyoruz önemli olan kullanıcıların senin gibi objektif olarak yaptıkları yorumlar diye düşünüyorum
    bu arada video kaydı demişken forumda z750 (casio) modelinin video kaydını koymuşustalar izledim daha iyisi olamaz sanki hi8 formatı süpeerrr

sözün özü olarakta illa video kaydı diye düşünen tüm arkadaşlar muhakkak casio z750 nin forumdaki video kaydını izlemeliler diye düşünüyorum ............................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barbaros007 -- 17 Nisan 2006; 11:12:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: barbaros007

süpersin...
    ama keşke ben sony s600 almadan önce bu yorumları okuma şansım olsaydı , z110 a dönebilirdim
    s600 den memnunum ama dediğin gibi video kaydı olarak casio üstün....fotolarda bence eşitlik sözkonusu ama
    forumda da takip ediyorum manuel focus olayı s600 de özellikle fine konumunda yani en kaliteli video çekiminde sıklıkla oluşan focus bozulmasının nedeni! s600 de manuel focus yok!
    verdiğin bilgiler çok yararlı zaten teknik bilgilere her yerden ulaşıyoruz önemli olan kullanıcıların senin gibi objektif olarak yaptıkları yorumlar diye düşünüyorum
    bu arada video kaydı demişken forumda z750 (casio) modelinin video kaydını koymuşustalar izledim daha iyisi olamaz sanki hi8 formatı süpeerrr

sözün özü olarakta illa video kaydı diye düşünen tüm arkadaşlar muhakkak casio z750 nin forumdaki video kaydını izlemeliler diye düşünüyorum ............................
    quote:

Orjinalden alıntı: barbaros007

+1 barbaros...
    arkadaş amerika'dan getirtti z750'yi.. resmen dvd kalitesinde videosu var...
    video için makine düşünenlere ben de başka önermem...

• quote:

Orijinalden alıntı: barbaros007

süpersin...

Casio EXİLİM Serisinde Kötü Video Çeken Yok Hepsi iyi Video Çeker,Z750, Z850 ,EX-S600 Bu Modeller Oldukça iddialı

• quote:

Casio EXİLİM Serisinde Kötü Video Çeken Yok Hepsi iyi Video Çeker,Z750, Z850 ,EX-S600 Bu Modeller Oldukça iddialı

Alıntıları Göster
    ellerine sağlık hocam.çok iyi bir inceleme olmuş,beni büyük bir sıkıntıdan kurtardın.pentax lens düşük kalitelimidir diye takılıyodum ama görüyorum ki pekde önemi yokmuş.yarın alıyorum casio z110 u.teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: MehDinozor

ellerine sağlık hocam.çok iyi bir inceleme olmuş,beni büyük bir sıkıntıdan kurtardın.pentax lens düşük kalitelimidir diye takılıyodum ama görüyorum ki pekde önemi yokmuş.yarın alıyorum casio z110 u.teşekkürler...

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: MehDinozor

öncelikle bir yanlısı düzelteyim
    casio cogu modelinde pentax lens kullanıyor dogru ancak z110 ve z120 modelinde seramik lens kullanılmıs ama en az pentax kadar kaliteliler..
    fotograf kalitesi cok iyi eger cektiğiniz resme iyice konsantre olursanız..
    video kalitesi için birşey soylemeye gerek yok, yine video kaydı yapılırken digital zoom'u kullanabiliyorsunuz..
    Anti Shake ozelliği amator kullanıcılar için oldukca iyi.. boyutu ufak, şık ve de kesinlikle vaad ettiğin ozellikler incelendiğinde fiyatı uygun
    ben 10 üzerinden fiyat/performans olarak 8.5 veririrm casio z110'a
    selamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Emrah_Tr

quote:

Orjinalden alıntı: MehDinozor

öncelikle bir yanlısı düzelteyim
    casio cogu modelinde pentax lens kullanıyor dogru ancak z110 ve z120 modelinde seramik lens kullanılmıs ama en az pentax kadar kaliteliler..
    fotograf kalitesi cok iyi eger cektiğiniz resme iyice konsantre olursanız..
    video kalitesi için birşey soylemeye gerek yok, yine video kaydı yapılırken digital zoom'u kullanabiliyorsunuz..
    Anti Shake ozelliği amator kullanıcılar için oldukca iyi.. boyutu ufak, şık ve de kesinlikle vaad ettiğin ozellikler incelendiğinde fiyatı uygun
    ben 10 üzerinden fiyat/performans olarak 8.5 veririrm casio z110'a
    selamlar

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar yardımxı olabildimse sizlere ne mutlu bana...Yakında fotoğraf ve video koyucam ama önce nereye koyacağımı öğrenmem lazım:)

• quote:

Orijinalden alıntı: PatrickOnline

Arkadaşlar yardımxı olabildimse sizlere ne mutlu bana...Yakında fotoğraf ve video koyucam ama önce nereye koyacağımı öğrenmem lazım:)

Alıntıları Göster
    Casio P700 modelinde Canon Kullandı Birde Z60 Olması Lazım Pentax dır Diger Modellerinde
    Transparan Seramik lens Kullanıyor Dünyada ilk olduğunu sadece kendilerinin kullandığını ve performansı konusundada oldukça iddialılar Casio lens leri ile yapılan bir çok test ve açıklamalar var
  • quote:

Casio P700 modelinde Canon Kullandı Birde Z60 Olması Lazım Pentax dır Diger Modellerinde
    Transparan Seramik lens Kullanıyor Dünyada ilk olduğunu sadece kendilerinin kullandığını ve performansı konusundada oldukça iddialılar Casio lens leri ile yapılan bir çok test ve açıklamalar var

Alıntıları Göster
    casionun foto işinde bu kadar iddaalı olduğunu bilmezdim... konicaminolta x1 e karar vermek üzereydim .ama forum sayesinde hepsiburada nın kampanyasıyla tanıştım Casio EXILIM EX-Z120 için yapılan kampanya...

ne dersiniz arkadaslar o kategoride bu cihaza(EX-Z120) rakip olarak ne var?

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu

casionun foto işinde bu kadar iddaalı olduğunu bilmezdim... konicaminolta x1 e karar vermek üzereydim .ama forum sayesinde hepsiburada nın kampanyasıyla tanıştım Casio EXILIM EX-Z120 için yapılan kampanya...

ne dersiniz arkadaslar o kategoride bu cihaza(EX-Z120) rakip olarak ne var?

Alıntıları Göster
    Tam alıcam yeni bişey çıkıyo :D z110 ile z120 arası farklar nelerdir?z120 daha gelişmiş gibi gözükmesine rağmen z110 dan ucuz olduğunu görünce bazı detayları kaçırmışım gibi geldide... :D

• quote:

Tam alıcam yeni bişey çıkıyo :D z110 ile z120 arası farklar nelerdir?z120 daha gelişmiş gibi gözükmesine rağmen z110 dan ucuz olduğunu görünce bazı detayları kaçırmışım gibi geldide... :D

Alıntıları Göster
    letsgodijitalden karşılaştırdığımda pek bişey anlayamadım,bikaç fark var ama...sanırım 110 un makrosu daha iyi(110:6cm , z120:10cm)
  • quote:

letsgodijitalden karşılaştırdığımda pek bişey anlayamadım,bikaç fark var ama...sanırım 110 un makrosu daha iyi(110:6cm , z120:10cm)

Alıntıları Göster
    ayrıca Geniş açı minimum diyafram z110 daf3.1, z120 de f2.8.. tabii bu değerlerin ne anlama geldiğini bilmiyorum.. Geniş açı maksimum diyafram z110 f4.4, Z120 f4 bu ne demek onu da bilmiyorum

z120 nin artısı 7,41 mp, Z110 6,37 mp...

birde 120 video da 28 fps, z110 30 fps kaydediyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncu

ayrıca Geniş açı minimum diyafram z110 daf3.1, z120 de f2.8.. tabii bu değerlerin ne anlama geldiğini bilmiyorum.. Geniş açı maksimum diyafram z110 f4.4, Z120 f4 bu ne demek onu da bilmiyorum

z120 nin artısı 7,41 mp, Z110 6,37 mp...

birde 120 video da 28 fps, z110 30 fps kaydediyor..

Alıntıları Göster
    --------------------------------------------------------------------------------

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Casio/casio_exz120.asp
    burda verilen yıldız puanı z110 a göre daha düşük.mertcan usta nın yazısında da (http://forum.donanimhaber.com/m_2171867/mpage_20/key_z120//tm.htm#5601957 ) z110 daha iyi gibi gözüküyor.fiyat farkının nedeni bu olabilirmi...

• quote:

--------------------------------------------------------------------------------

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Casio/casio_exz120.asp
    burda verilen yıldız puanı z110 a göre daha düşük.mertcan usta nın yazısında da (http://forum.donanimhaber.com/m_2171867/mpage_20/key_z120//tm.htm#5601957 ) z110 daha iyi gibi gözüküyor.fiyat farkının nedeni bu olabilirmi...

Alıntıları Göster
    ah bea yapılır mı bu bizim gibi delikanlıya daha 1hafta olmuştu z110u alalı.hem de 10ay taksitli fiyatı 400ytl idi
    Sanırım bu indirim z110un stoklarda kalmamasından kaynaklanıyor-ben alırken çoğu yerde yoktu...
    İki makine arasında pek bir fark yok hatta z110 biraz daha ii diyebiliriz-züğürt tesellisi değil valla bakın:
    z110 un makrosu 6 cm z120 nin 10 cm
    maksimum çekim hızı z120 de 1/1600 iken z110 da 1/2000sn
    video çekimi 640*480de z110nun 30fps iken z120nin 28
    z120nin tek artısı 7.2mp olması

ama sonuçta z120 üst model....Yapılır bu bizim gibi delikanlıya
    Beyler şaka bi yana bence yeni makine alacaklar kaçırmasın

• quote:

ah bea yapılır mı bu bizim gibi delikanlıya daha 1hafta olmuştu z110u alalı.hem de 10ay taksitli fiyatı 400ytl idi
    Sanırım bu indirim z110un stoklarda kalmamasından kaynaklanıyor-ben alırken çoğu yerde yoktu...
    İki makine arasında pek bir fark yok hatta z110 biraz daha ii diyebiliriz-züğürt tesellisi değil valla bakın:

Alıntıları Göster
    Bence en büyük fark 1.8 ccd si

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: PatrickOnline

bence hiç üzülme
    teknolojiye yetişemezsin
    geri de kaldı diye dusun, dert etme herşeyi

• quote:

Orijinalden alıntı: Emrah_Tr

quote:

Orjinalden alıntı: PatrickOnline

bence hiç üzülme
    teknolojiye yetişemezsin
    geri de kaldı diye dusun, dert etme herşeyi

Alıntıları Göster
    öyle canım yapacak pek bişi yok...
    teknoloji işte..

• quote:

öyle canım yapacak pek bişi yok...
    teknoloji işte..

Alıntıları Göster
    casiolarda fotolara tarih atabiliyor muyuz?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.