Şimdi Ara

Çerkesler Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
1
Favori
2.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar, ben Berüç ailesinden bir Abzek çerkesim. Internette çerkeslerle ilgili bazı konuları araştırıyorum. Genel olarak yaptığım araştırmalar sonucunda Çerkeslerin MÖ. 2 bin yılından beri kafkasya topraklarında yaşadığını buldum. Buraya kadar her şey tamam fakat ''Kafkas'' ırkından olan Cermenler, Keltler, Britonlar ile ilişkileri araştırdığımda hiç bir bilgi bulamıyorum. Aynı ırktan gelmemize rağmen nasıl onlardan daha farklı olabiliyoruz? Sizce Kafkasya'da yaşayan Türk kavimleriyle bir karışma mı oldu? Bu konular hakkında bilgisi olan varsa yazmasını çok isterim. Ve ya bildiğiniz kitaplar varsa önerinizi bekliyorum.

• çok yanlış gelmişsin kardeş, alman kökleri ilk olarak m.ö. 1750 yılında iskandinavyadan kopan barbarlarla Oder ve Vistula nehirleri yakınında ortaya çıkmıştır. kafkaslar ne alaka anlamadım.

edit : eğer çekik gözlülük veya açık ten yoksa türklerden çok ermenilerle ve abhazlarla karışmıştır ailen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byob -- 4 Ocak 2014; 22:40:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: byob

çok yanlış gelmişsin kardeş, alman kökleri ilk olarak m.ö. 1750 yılında iskandinavyadan kopan barbarlarla Oder ve Vistula nehirleri yakınında ortaya çıkmıştır. kafkaslar ne alaka anlamadım.

edit : eğer çekik gözlülük veya açık ten yoksa türklerden çok ermenilerle ve abhazlarla karışmıştır ailen.

Beyaz ırk, genel olarak ''kafkas'' olarak adlandırılır. Iskandinavya bölgesinede kafkasya'dan yayılmıştır.

Çerkesler Hakkında

MÖ 4000-1000 arasındaki göçler

Not: Beyaz tenliyim. Çekik gözlü değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UzunBirYolculuk -- 4 Ocak 2014; 22:59:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: UzunBirYolculuk

quote:

çok yanlış gelmişsin kardeş, alman kökleri ilk olarak m.ö. 1750 yılında iskandinavyadan kopan barbarlarla Oder ve Vistula nehirleri yakınında ortaya çıkmıştır. kafkaslar ne alaka anlamadım.

Beyaz ırk, genel olarak ''kafkas'' olarak adlandırılır. Iskandinavya bölgesinede kafkasya'dan yayılmıştır.

Çerkesler Hakkında

MÖ 4000-1000 arasındaki göçler

Not: Beyaz tenliyim. Çekik gözlü değilim.

Alıntıları Göster

belki bu bilgiler işine yarar, senin dediğin göç hatırladığım kadarıyla indoeuropean Migration olarak geçiyor. söylediğin tarihlerde ırk olarak bir ayrışma yoktu daha avrupalılarda, sadece iskandinavlar ve hollandalılar vardı yerleşik olarak bildiğim kadarıyla.

• quote:

belki bu bilgiler işine yarar, senin dediğin göç hatırladığım kadarıyla indoeuropean Migration olarak geçiyor. söylediğin tarihlerde ırk olarak bir ayrışma yoktu daha avrupalılarda, sadece iskandinavlar ve hollandalılar vardı yerleşik olarak bildiğim kadarıyla.

Alıntıları Göster
    bende çerkesim, genelde slav ırkı ile karıştığımızı düşünüyorum. Avrupa konusunda emin değilim.

• quote:

Alıntıları Göster
    Kafkas ırkı terimi bence biraz saçma bir terim. İçine sadece Germenleri,Keltleri değil Arapları,Kuzey Afrikalıları,Ermenileri,İran-Afgan gruplarını falan da alıyor.Genel olarak beyaz ırk diye geçiyor. Kafkas adının kullanılmasının nedeni Alman bir bilimadamının beyaz ırk denilen grubun Kafkasyadan yayıldığı görüşünü ortaya atmasıdır. Bildiğim kadarıyla bu fikirde artık kabul edilmiyor. Ama Kafkas adı artık dile yerleşmiş bir kelime, öyle kullanılıyor(Özellikle Amerikada).
    O yolladığın harita Hint-Avrupa dillerinin yayılmasıyla alakalı ilgili. Çıkış noktası da dikkat edersen Kafkasya değil biraz üstündeki bölgedir. Çerkes, Çeçen bölgesi daha güneyde kalıyor. Yani sizin yaşadığınız bölgeyle pek alakası yok. Zaten Kafkasyadaki dillerin de Hint-Avrupa dilleriyle bir akrabalığı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: burakutus

Kafkas ırkı terimi bence biraz saçma bir terim. İçine sadece Germenleri,Keltleri değil Arapları,Kuzey Afrikalıları,Ermenileri,İran-Afgan gruplarını falan da alıyor.Genel olarak beyaz ırk diye geçiyor. Kafkas adının kullanılmasının nedeni Alman bir bilimadamının beyaz ırk denilen grubun Kafkasyadan yayıldığı görüşünü ortaya atmasıdır. Bildiğim kadarıyla bu fikirde artık kabul edilmiyor. Ama Kafkas adı artık dile yerleşmiş bir kelime, öyle kullanılıyor(Özellikle Amerikada).
    O yolladığın harita Hint-Avrupa dillerinin yayılmasıyla alakalı ilgili. Çıkış noktası da dikkat edersen Kafkasya değil biraz üstündeki bölgedir. Çerkes, Çeçen bölgesi daha güneyde kalıyor. Yani sizin yaşadığınız bölgeyle pek alakası yok. Zaten Kafkasyadaki dillerin de Hint-Avrupa dilleriyle bir akrabalığı yok.

+1..
    Ayrıca birçok almandan dinlediğim kadarıyla almanlar şu anki almanyanın, belçikanın, hollandanın ve avusturyanın yerli halkı olduğudur. Ne kadar doğru bilmiyorum ama mantıklı geliyor bana.

Çerkezler ise aynı bizdeki lazlar gibi kafkas halkıdır. Anavatanları bugünkü rusyadaki çerkezistandır. Ayrıca slavlarla veya türklerle hiçbir alakaları yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: eypenseypen

quote:

Orijinalden alıntı: burakutus

+1..
    Ayrıca birçok almandan dinlediğim kadarıyla almanlar şu anki almanyanın, belçikanın, hollandanın ve avusturyanın yerli halkı olduğudur. Ne kadar doğru bilmiyorum ama mantıklı geliyor bana.

Çerkezler ise aynı bizdeki lazlar gibi kafkas halkıdır. Anavatanları bugünkü rusyadaki çerkezistandır. Ayrıca slavlarla veya türklerle hiçbir alakaları yoktur.

Alıntıları Göster
    Almanları pek bilmiyorum ama daha doğudan geldiklerini duymuştum. Geldikleri dönemde o coğrafyada muhtemelen Kelt ve İtalik
    gruplar vardı, onları daha batıya ve güneye ittiler. İşte Kavimler göçü vs.. Ama okumak lazım biraz. Pek yeterli bilgim yok

• Kafkas ırktan ziyade beyaz ırk terimi daha doğru. Bu ayrım çok eskilere dayandığından herhangi bulgu olduğunu sanmam. Gerçi bir Hintli ile Almanın aynı ırktan gelmesi bana hiç mantıklı gelmiyor ama..
  • quote:

Orijinalden alıntı: CALIFORNIAN

Selamlar, ben Berüç ailesinden bir Abzek çerkesim. Internette çerkeslerle ilgili bazı konuları araştırıyorum. Genel olarak yaptığım araştırmalar sonucunda Çerkeslerin MÖ. 2 bin yılından beri kafkasya topraklarında yaşadığını buldum. Buraya kadar her şey tamam fakat ''Kafkas'' ırkından olan Cermenler, Keltler, Britonlar ile ilişkileri araştırdığımda hiç bir bilgi bulamıyorum. Aynı ırktan gelmemize rağmen nasıl onlardan daha farklı olabiliyoruz? Sizce Kafkasya'da yaşayan Türk kavimleriyle bir karışma mı oldu? Bu konular hakkında bilgisi olan varsa yazmasını çok isterim. Ve ya bildiğiniz kitaplar varsa önerinizi bekliyorum.

Çerkes ırkının geçmişi Hatti uygarlığına dayanır. hatti yıkıldıktan sonra Çerkesya ya dönen Çerkesler, SİND, MEOT, KASOGYA, ZİH ve KERKETYA imparatorluklarını kurmuşlardır. hatta hazar türklerini zaman zaman katletmişlerdir. Persia ile çetin savaşlar gerçekleştirmişlerdir.. biz Adigelerin hiçbir ırkla alakası ve akrabalığı yoktur.. bazı tarihçiler abazalar ile Çerkesleri ilişkilendirmeye çalışsalar da abazalara bakıldığı zaman güney kafkasya da yaşamakta ve Gürcü ırkına mensup kişilerdir..
    Yani Çerkes ırkının dünya üzerindeki hiçbir ırkla uzaktan yakından alakası yoktur.. amerikan tarihçilere göre Atlantis ırkı denilen ırk Çerkes ırkıymış. ama ben inanmıyorum buna pek.
    Çerkes ırkı, tarihi ve kültürüyle ilgili olarak Kadir NATHO'nun ÇERKESLER adlı kitabını tavsiye ederim. kitaplığımın başköşesinde duran bu kıymetli kitap tam bir bilgi bankasıdır..

• quote:

Orijinalden alıntı: Aesthetic.

Kafkas ırktan ziyade beyaz ırk terimi daha doğru. Bu ayrım çok eskilere dayandığından herhangi bulgu olduğunu sanmam. Gerçi bir Hintli ile Almanın aynı ırktan gelmesi bana hiç mantıklı gelmiyor ama..

+1
  • kokov kullanıcısına yanıt
    Çok abartmışsın yok atlas yok hiç bir ırkla ilişkisi yok.Romantik milliyetçilik yapma bnece.Çerkezler hakkında bildiğim bir bilgi ise zamanında memlükler sürekli kendilerini devşirmişler ve zamanla mısırı yöneten kesim olmuşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LilTunechi

Çok abartmışsın yok atlas yok hiç bir ırkla ilişkisi yok.Romantik milliyetçilik yapma bnece.Çerkezler hakkında bildiğim bir bilgi ise zamanında memlükler sürekli kendilerini devşirmişler ve zamanla mısırı yöneten kesim olmuşlar.

atlas değil yeğenim atlantis.. al oku da bilgin artsın
    www.hermetics.org
    Atlantis Efsanesi ve Kafkasya ile İlişkisi
    http://www.hermetics.org/kafkas.html

Tabletten hata yapabileceğimi düşünemeyecek kadr zekisin tebrikler.Her neyse tüm dünya çerkezlerden çıkma ok.Sonuçta dediğim bilgiler doğru çürütemediğine göre eh ne yapacaksın devlet kuramayan tüm ırklara üzülüyorum bir yerde(ailemde pomak tatar vs. karışık sonra ırkçı diye saldırma abisi)
  • quote:

Orijinalden alıntı: DryWeather

Tabletten hata yapabileceğimi düşünemeyecek kadr zekisin tebrikler.Her neyse tüm dünya çerkezlerden çıkma ok.Sonuçta dediğim bilgiler doğru çürütemediğine göre eh ne yapacaksın devlet kuramayan tüm ırklara üzülüyorum bir yerde(ailemde pomak tatar vs. karışık sonra ırkçı diye saldırma abisi)
    Ben de Çeçen'im ve geçmişimi öğrenmeyi çok isterim.Konuyu açan arkadaşım bu konuda pek bilgin var mı acaba ? Bi kaç kitap okumuşluğum var ama onlar da çok yüzeyseldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VeniVidiVecihi

Ben de Çeçen'im ve geçmişimi öğrenmeyi çok isterim.Konuyu açan arkadaşım bu konuda pek bilgin var mı acaba ? Bi kaç kitap okumuşluğum var ama onlar da çok yüzeyseldi.

Güney Kafkasya bölgesindeki halkların tarihlerini pek araştıramadım. Genel olarak çerkesler ve nartlar olarak araştırıyorum. Benimde aslında bu konular hakkında kitap okumuşluğum yok. Internetten araştırdığım bir kaç belge ve dedemin anlattıkları var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CALIFORNIAN

quote:

Güney Kafkasya bölgesindeki halkların tarihlerini pek araştıramadım. Genel olarak çerkesler ve nartlar olarak araştırıyorum. Benimde aslında bu konular hakkında kitap okumuşluğum yok. Internetten araştırdığım bir kaç belge ve dedemin anlattıkları var.

Peki o halde Kolaylıklar dilerim

• quote:

Orijinalden alıntı: LilTunechi

cahilsin koçum cahil..
  • quote:

Çeçenler Urartulardır ırk olarak. sadece bunu biliyorum..
    Abisi cahilsem dediğimi çürüt.Kürtlere rakip olacaksınız bu gidişle.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.