Şimdi Ara

coaxial, spdif, digital ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
13.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selam arkadaşlar benim birkaç sorum olucak

spdif, coaxial, digital aynı şeymidir ?

digitürkün üstünde digital out diye bir soket var ev sinema sisteminde de coaxial in soketi var bunlar aynı sey mi, bir coaxial kablo ile bağlantı yapabilir miyim?

spdif de aynı giriş midir?(tvnin üstünde var)

digitürkten ev sinema sistemine scart yerine coaxial bağlantı yapsam ses kalitesi değişir mi?

• coaxial dijital olarak aktarmaya yarayan bir çıkıştır.2 ucu lale soket bir kablodur.Spdif ise optik bir dijital aktarmadır.Sorunuz coaxial ile optik aynı şeymidir ise hayır değildir.

dijitürkteki çıkış soketi ile ses sistemindeki giriş aynı soket ise (yuvarlak bi soket) aynı şeydir burdan aktarım yapabilirsiniz.Ama coaxial den optik girişe aktarım yapamazsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: WoXeD

coaxial dijital olarak aktarmaya yarayan bir çıkıştır.2 ucu lale soket bir kablodur.Spdif ise optik bir dijital aktarmadır.Sorunuz coaxial ile optik aynı şeymidir ise hayır değildir.

dijitürkteki çıkış soketi ile ses sistemindeki giriş aynı soket ise (yuvarlak bi soket) aynı şeydir burdan aktarım yapabilirsiniz.Ama coaxial den optik girişe aktarım yapamazsınız
    digital out la coaxial in aynımıdır diye sordum aslında

ama spdif coaxial ve digital hepsi aynı soket (bildiğimiz eski right left diye takdığımız soketlerden)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ?*emre*?

ama spdif coaxial ve digital hepsi aynı soket (bildiğimiz eski right left diye takdığımız soketlerden)

Alıntıları Göster
    @WoXeD arkadaşın dediği gibi, dijital çıkış, optik veya koaksiyel olabilir. Digitürk genel adlandırma yapmış. Ancak söylediğinizden anladığım dijital koaksiyel çıkışınız var. Garanti olsun diyorsanız çıkışın küçük bir resmini koyabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vitex

@WoXeD arkadaşın dediği gibi, dijital çıkış, optik veya koaksiyel olabilir. Digitürk genel adlandırma yapmış. Ancak söylediğinizden anladığım dijital koaksiyel çıkışınız var. Garanti olsun diyorsanız çıkışın küçük bir resmini koyabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    bir tane bundan al...

tek bi tanede yeter..kırmızı veya beyaz yani..ikili değil tek bi tane..ikisini birbirine bağla..al sana digital bağlantı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzil -- 13 Ağustos 2009; 15:54:48 >

• quote:

dijital out 2 tiptir

1-Coaxial
    2-Optik

ve kullanacağın cihazların 2 sinde de ya optik yada coax olmalıdır.eğer 2 side coax ise yukarda arkadaşın gösterdiği kablodan, eğer optik ise optik kablo alarak bağlantını yaparsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: WoXeD

quote:

dijital out 2 tiptir

1-Coaxial
    2-Optik

ve kullanacağın cihazların 2 sinde de ya optik yada coax olmalıdır.eğer 2 side coax ise yukarda arkadaşın gösterdiği kablodan, eğer optik ise optik kablo alarak bağlantını yaparsın

Alıntıları Göster
    1- SPDİF (sony philips dijital inter face) Dijital Toslink diyede bilinir

2- Coaxiel - Dijital RCA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Big Worms -- 14 Ağustos 2009; 16:57:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Big Worms

1- SPDİF (sony philips dijital inter face) Dijital Toslink diyede bilinir

2- Coaxiel - Dijital RCA

Alıntıları Göster
    ilginiz için teşekkür ederim,
    fakat spdif=optik(bende öyle biliyorum) ise, tv'nin arkasında ki spdif çıkısı opitk çıkışa pek benzemiyor daha çok coaxial çıkışa benziyor.
    en yakın zaanda remini koyacağım..

• quote:

ilginiz için teşekkür ederim,
    fakat spdif=optik(bende öyle biliyorum) ise, tv'nin arkasında ki spdif çıkısı opitk çıkışa pek benzemiyor daha çok coaxial çıkışa benziyor.
    en yakın zaanda remini koyacağım..

Alıntıları Göster
    resimler

tv

digitürk

ev sinema sistemi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ?*emre*? -- 15 Ağustos 2009; 11:06:10 >

• quote:

resimler

tv

digitürk

ev sinema sistemi

Alıntıları Göster
    ev sinema sistemi sony

neyse coax bağlantı yapacaksınız..benim yukarda resmini verdiğim kablo yeterli olur

ses sisteminin spdif in girişine digiturkten çıkış alarak bağlantı yapacaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzil -- 15 Ağustos 2009; 11:51:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: uzil

ev sinema sistemi sony

neyse coax bağlantı yapacaksınız..benim yukarda resmini verdiğim kablo yeterli olur

ses sisteminin spdif in girişine digiturkten çıkış alarak bağlantı yapacaksınız

Alıntıları Göster
    yanlışş :D sistemde tvde philips :D

ev sinema sistemi ve digitürk bağlantısını anladımda, şu tv deki spdif girişide coaxial girişine benziyor, spdif coaxial giriş mi demek optik mi, yoksa her ikside mi :D

• quote:

yanlışş :D sistemde tvde philips :D

ev sinema sistemi ve digitürk bağlantısını anladımda, şu tv deki spdif girişide coaxial girişine benziyor, spdif coaxial giriş mi demek optik mi, yoksa her ikside mi :D

Alıntıları Göster
    doğru spdif coax ama giriş değil çıkış o..yani tv ye gelen digital sesi aktarmaya yarıyor diyebiliriz..yada karasal yayındaki sesi digital olarak ses sistemine aktarmaya yazıyor..yani oradaki bir çıkış..giriş değil

• quote:

Orijinalden alıntı: uzil

doğru spdif coax ama giriş değil çıkış o..yani tv ye gelen digital sesi aktarmaya yarıyor diyebiliriz..yada karasal yayındaki sesi digital olarak ses sistemine aktarmaya yazıyor..yani oradaki bir çıkış..giriş değil

Alıntıları Göster
    biliyorum çıkış olduğunu tv de usb girişi oldu için harici hardiskmiden izlediğim filmin seslerini de ev sinema sistemine aktarmak istiyorum gerçi ev sinema sistemindede usb girşi var fakat en fazla 160 gb lık hardiskleri görüyor bende 500 lük var onuda tv görüyor.

• quote:

resimler

ev sinema sistemi

Uydudan Digital çıkışı - Coaxial ev sinema sistemine girmek istiyorum. Ara kablo varmıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fgülen

quote:

resimler

ev sinema sistemi

Uydudan Digital çıkışı - Coaxial ev sinema sistemine girmek istiyorum. Ara kablo varmıdır?

Alıntıları Göster
    Konu biraz karışmış,

S/PDIF ya da S/P-DIF, Sony/Philips Digital Interface Format- Sony/Philips Sayısal Arayüz Formatı demektir.
    Yani bahsedilen format ses verilerini dijital-sayısal veriler olarak aktarmaya yarar.

Bağlantı şekli optik ve coax olarak ikiye ayrılır diyebiliriz.

Yani bağlantı S/PDIF aktarım şekli optik yada coax.

Sizin kullandığnız sisteminizde hangisi varsa onunla dijital aktarım yapabilirsiniz. Tabiki bağlantı şekillerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir. Sanırım dönüştürüler mevcut ama kullanımı ne kadar uygun onu bilmiyorum.

Coax bağlantıda iki ucu RCA olan kablolar kullanılır. Özellikle bu iş için yapılmış kablolar vardır bunlardan almanızı öneririm.
    Optik bağlantı ise yaygın olarak toslink (Toslink, TOShiba-LINK kelimelerinden elde edilmiştir) bağlantı kullanılır.

Toslink optik bağlantı

RCA Coax

Çıkışlar (girişlerde aynı biçimdedir)

• quote:

Orijinalden alıntı: xenkebikec

Konu biraz karışmış,

S/PDIF ya da S/P-DIF, Sony/Philips Digital Interface Format- Sony/Philips Sayısal Arayüz Formatı demektir.
    Yani bahsedilen format ses verilerini dijital-sayısal veriler olarak aktarmaya yarar.

Sizin kullandığnız sisteminizde hangisi varsa onunla dijital aktarım yapabilirsiniz. Tabiki bağlantı şekillerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir. Sanırım dönüştürüler mevcut ama kullanımı ne kadar uygun onu bilmiyorum.

Coax bağlantıda iki ucu RCA olan kablolar kullanılır. Özellikle bu iş için yapılmış kablolar vardır bunlardan almanızı öneririm.
    Optik bağlantı ise yaygın olarak toslink (Toslink, TOShiba-LINK kelimelerinden elde edilmiştir) bağlantı kullanılır.

Toslink optik bağlantı

RCA Coax

Alıntıları Göster
    Merhabalar ,
    LG LW5400 televizyon kullanıcısıyım ve de goldmaster dvp-8500 home-system mevcut.Home-systemin dijital coaxial ses çıkışı var.Daha doğrusu bu çıkışmı giriş mi anlayamadım.in/out hiçbirşey yazmıyor.Ayrıca dark movix star media player da kullanıyorum.Media playerın arkasında da coaxial var.Her ikisini coaxial kablo ile bağladım ve sesi home-systemden dijital almak istiyorum.Fakat bir türlü homesystem'den ses alamadım.Home-systemin dijital çıkış ayarlarını da menüden spdif-raw dijital olarak değiştirmeme rağmen, ayrıca media playerdan da ses çıkışını dijital spdif-raw yaptım.Daha sonra kırmızı-beyaz audio kablo ile media player ve home-system arasında bağlantı yaptığımda sesi aldım.Nasıl olduyor anlamadım:)Dijital sesi media-player vasıtası ile home-systemin coaxial çıkışından nasıl alabilirim ?

• quote:

Orijinalden alıntı: deepblue1976

Merhabalar ,
    LG LW5400 televizyon kullanıcısıyım ve de goldmaster dvp-8500 home-system mevcut.Home-systemin dijital coaxial ses çıkışı var.Daha doğrusu bu çıkışmı giriş mi anlayamadım.in/out hiçbirşey yazmıyor.Ayrıca dark movix star media player da kullanıyorum.Media playerın arkasında da coaxial var.Her ikisini coaxial kablo ile bağladım ve sesi home-systemden dijital almak istiyorum.Fakat bir türlü homesystem'den ses alamadım.Home-systemin dijital çıkış ayarlarını da menüden spdif-raw dijital olarak değiştirmeme rağmen, ayrıca media playerdan da ses çıkışını dijital spdif-raw yaptım.Daha sonra kırmızı-beyaz audio kablo ile media player ve home-system arasında bağlantı yaptığımda sesi aldım.Nasıl olduyor anlamadım:)Dijital sesi media-player vasıtası ile home-systemin coaxial çıkışından nasıl alabilirim ?

Alıntıları Göster
    Home teather larda giriş olur tv lerde çıkış olurki tvden gelen ses yayınını home ses sistemlerinden alabilesiniz diye

• quote:

Konu biraz karışmış,

Toslink optik bağlantı

RCA Coax

merhaba,
    size bir sorum olacaktı

yamaha yas101 soundbar ve pioneer shm10k hifi müzik setim var.

pioneer hifi müzik setimi sattım. ya soundbar yada müzik seti ikileminde kaldım. soundbarı tv ile de kullandığımdan soundbarı seçtim.
    müzik setimin güzel sesi vardı. radyo dinlemek için kullanıyordum.
    soundbarımın arkasında stb(audio digital pin cable) denen bir yer var. optik kadar iyi midir bu bağlantı? hangi kablo takılmalıdır? stereo to 2 rca kablo taktım ses vermedi
    acaba aux in denen giriş mi oluyor bu?

alttaki soundbarımın arkası oluyor

bu da taktığım ve ses vermeyen kablo. tekli tarafını soundbarın stb yazan yerine taktım. 2 liyi de sesi aktaracağım kaynağa taktım.ama olmadı.

daha önce kullandığım alttaki stereo kablo dan iyi ses veir mi stb acaba? sonuçta digital diyor

• quote:

Orijinalden alıntı: kanoute

quote:

Konu biraz karışmış,

Toslink optik bağlantı

RCA Coax

merhaba,
    size bir sorum olacaktı

yamaha yas101 soundbar ve pioneer shm10k hifi müzik setim var.

pioneer hifi müzik setimi sattım. ya soundbar yada müzik seti ikileminde kaldım. soundbarı tv ile de kullandığımdan soundbarı seçtim.
    müzik setimin güzel sesi vardı. radyo dinlemek için kullanıyordum.
    soundbarımın arkasında stb(audio digital pin cable) denen bir yer var. optik kadar iyi midir bu bağlantı? hangi kablo takılmalıdır? stereo to 2 rca kablo taktım ses vermedi
    acaba aux in denen giriş mi oluyor bu?

alttaki soundbarımın arkası oluyor

bu da taktığım ve ses vermeyen kablo. tekli tarafını soundbarın stb yazan yerine taktım. 2 liyi de sesi aktaracağım kaynağa taktım.ama olmadı.

daha önce kullandığım alttaki stereo kablo dan iyi ses veir mi stb acaba? sonuçta digital diyor

Alıntıları Göster
    STB, koaksiyal dijital çıkışı olan bir cihazınız varsa ondan bağlantı yapmak için. Bir tarafı tekli diğer tarafı ikili olan kullandığınız kablo bu girişe uygun değil.

Örneğin,

http://faq.yamaha.com/us/en/article/audio-visual/digital-sound-projector/yas-101/7598/6643

• quote:

Orijinalden alıntı: ocaklilar

STB, koaksiyal dijital çıkışı olan bir cihazınız varsa ondan bağlantı yapmak için. Bir tarafı tekli diğer tarafı ikili olan kullandığınız kablo bu girişe uygun değil.

Örneğin,

http://faq.yamaha.com/us/en/article/audio-visual/digital-sound-projector/yas-101/7598/6643

Alıntıları Göster
    iyi geceler
    next marka 20000hd uydu alıcım var ve tvye hdmi kabloyla bağlı. TV de optik kabloyla ses sistemine bağlı. Ses sisteminin oynatıcısından izlediğim filmlerden 5.1 sesi alıyorum gelen seslerden de farkına varıyorum. Yanlız HD yayın yapan kanallardan 5.1 ses çıkışı olan programlardan gelen seslerden 5.1 gelmediğini düşünüyorum.
    uydu alıcısının arkasında optik çıkış yok Koaksial SPDIF ses çıkışı mevcut. uydu cihazını tv ye bağlayan hdmi kablo 5.1 sesi de iletirmi yoksa optik yada koaksiyel bir kabloyla desteklenmesi mi gerekir

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.