Şimdi Ara

::: DELL XPS-1330-RT73(BLACK) 13.3' (ALINDI !!!) :::: (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
188
Cevap
1
Favori
19.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bilgi veren arkadaşlara çok teşekkürler. Bende bu modelden almayı düşünüyorum.

Aletin ayrıntılı resimlerini merak eden arkadaşlar aşağıdaki adresten yararlanabilirler..

http://www.jrin.net/reviews/dell-xps-m1330
  • Sevgili cmax,

Öncelikle yazdığım yourm için düşüncelerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu yorumu detaylı bir şekilde yazmamın sebebi, ben de DELL XPS 1330 notebook alırken çok fazla araştırma yaptım. Özellik bakımından mükemmel olmasına karşın hala DELL markası üzerinde tereddütlerim vardı. Elimden geldiğince yorumları okudum ve değerlendirdim. En sonunda gözümü kararttım ve Kırmızı renginden aldım. Renk olarak ve Notebook olarak harika bir makina. Şu anda problem olabiecek tüm sorunları aştım ve umarım bundan sonra da yaşamam.

Şimdi sıra senin bana sorduğun sorulara ve benden istediğin yorumlara gelelim;

1- Wireless modem olarak ben Airties 210 kablosuz modem kullanıyorum. Şimdiye kadar bir problem yaşamadım. Özelliklemi bu markayı seçtin dersen, hayır TTnetten adsl başvurusu yaptığımda vermişlerdi. Kullanıyorum sorun yok, memnunum. Ama yaygın olarak kullanılanı Zyxel marka modemler. İkisi arasında tercih sana kalmış. Eğerki sınırsız internet bağlantın varsa ve sürekli bişiler indiriyorsan zaten wireless modem almana gerek yok bence. Çünkü wireless özelliğini kullandığında hız kablolu kadar olmuyor. Aksi halde eğerki wireless özelliğin var ise kullanman en güzeli. Şarj sorunu da olmadığından notebook'a herhangi bir kablo takmadan çok süper bir şekilde kullanıyorsun. Ben de Logitech Bluetooth mouse var, aparatsız kullanım harika.

2- CPU dan gelen çınlama (Whine) o kadar da rahatsız edici değil. Ben de de aynı şekilde kulağını iyice yanaştırmadıktan sonra yada sessiz ortamlarda rahatsız edici derecede olmamak kaydıyla geliyor. Ben aslında çok titizimdir bu konularda ama gerçekten rahatsız etmiyor.

3- Touch Pad'in sol tarafında bir yerden günde 3-4 kez küçük bir "klik" sesi geliyor. sanki gerilen bir yayın serbest kalınca çıkardığı ses gibi. Bu notebook'tan alanların ve yorum yazanların tümünde bu sorun var. Ama problem değilmiş. Ben de nereden geldiği yada nasıl önlendiği hususunda herhangi bişi yapmadım.

4- Parmak izi okuyucusunu kullanmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Benim kullanıcı şifrem biraz uzun. Her seferinde yazardım bir önceki bilgisayarımda, fakat bunda 10 parmağımın tümü için 4 kayıt olmak üzere işledim ve tüm parmaklarım ile hiç sorunsuz hızlı bir şekilde giriş yapabiliyorum. İstediğin dosyayı kilitleyip açmak içinde kullanabiliyorsun. Ben ce hemen kullanmaya başlayın.

5- Ekran LED değil. LED ekran olanlar aşırı bir şekilde inceymiş. ben de parlaklığını tam orta seviyede kullanıyorum. Gün boyu bilgisayar ile işim olduğundan dolayı, rahatsızlık vermemesi açısından orta seviye bana iyi geliyor.

6- DVD sürücüsü, dvd ve cd alırken ses yapıyor ama, o kadar da sşiddetli bir ses değil. Arabamda cd player var. Oda alırken buna yakın bir ses çıkarıyor. Netice itibarı ile bana kalırsa rahatsız edici bir ses değil. sorun olarak bile nitelendirmeye gerek yok. Dediğin gibi bazı arkadaşlar cd çıkarırken kilitlendiğini yazmış. Kilitlenme sorunu yaşamayalım yeter. Onunda sürücüsünü kaldırıp yeniden kurmayı düşünüyorum her ihtimale karşı. Belki o sorunu yaşamama engel olur.

7- Şarj olayı benim çok hoşuma gitti. Yüksek Performans modunda normalde yaptığım çalışmaların tümünü yaparak 3 saat kullandım. sonra şarja taktım. Dengeli modda eminimki 3,5 saat rahatlıkla gider. Bu da bir notebook için iyi bir zaman bana göre.

8- Belirgin bir ısınma sadece masanın üzerine konulduğunda hava akımını tam olarak rahatlıkla sağlayamamasından dolayı alt kısımda oluyor ısınma. Ama batarya kısmının altına bir destek koyarak hafif kaldırarak çalışırsanız bu ısınma sorunu da olmaz. Ama ben masa üzerinde desteksiz kullanıyorum. Arada bir bakıyorum ama o kadar aşırı bir ısınma olmuyor. Şarj aletinin ısınmaması da ayrı bir güzellik. Bende HP Notebook var bir de, şarjda kullanırken şarj aleti öyle ısınyor ki akıllara zarar. bazen neredeyse elle tutulmayacak hale bile geliyor.

9- Senin iki modeldede denge sorunu yaşaman biraz senin şasnsızlığın olsa gerek. Ben de şanslı olduğumu söyleyemem ama bu konuda şanslıyım herhalde. Her iki köşeden de bastığımda milim oynama yok. Bu da benim sevindiğim noktalardan.

Bir de tüm bunlara ek olarak, ben de Uzaktan Kumanda da var. Onu bir önceki yorumlarda yazmamışım ama ekleyeceğim şimdi.

Şimdilik bu kadar, ama irtibat halinde olmamız güzel olur. Birbirimiz ile konuşarak var olan sorunları giderebiliriz olduğu taktirde tabiki.

İyi günler diliyorum

Mahoni718

• Merhaba Haydarbey,

İsabetli bir karar vermişsin. Ben de kararsız almıştım ilk etapta ama şimdi en azından memnunum. Dediğim gibi bilgisayar olayları şans gibi bişi. Eğer sorunlu olursa ne marka olursa olsun problem yaşanıyor. Çünkü servislerin hepsi aynı. Sorunsuz bir bilgisayar olursa da memnuniyetle kullanıyorsunuz.

13.3" bir bilgisayar için bulunmaz özelliklere sahip bir notebook DELL XPS 1330. Ben çok araştırdım ama bu özelliklere sahip bir notebook daha rastlamadım. Muhakkak vardır ama bu fiyata olduğunu sanmıyorum. Ben 1650 USD+KDV ye aldım 12 taksit ile. yaklaşık 2300 ytl olsa gerek.

İndirimden daha hesaplıya alırsan senin açından daha iyi olur.

Şimdiden hayırlı olsun.

Herhangi bir şekilde yardıma ihtiyacın olursa ben buradayım.

Mahoni718
  • slm sevgili mahoni 718
    malesef "xps 13" 7500/2,2/2048/250gb" kalmamış. "xps 13" 7200/2,0/2048/160gb" olan modelden alıp almamak konusunda kararsız kaldım.ne dersin bu iki model arasında hız-performans bakımından ne kadar fark vardır acaba? ben grafikerim ve photoshop programı kullanacağım makinede..iki model arasında bariz hız ve performans farkı olup olmadığı konusunda bir fikrin varsa paylaşırmısın? şimdiden teşekkürler...
  • Sevgili Mmahoni 718,
    Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Paylaştıkça bilgimiz artacak. Sizin gibi cevap yazmayı seven bir arkadaşımın aynı makinayı alması hoşuma gitti.
    Dizüstümüz oldukça iyi bence taşınabilirliği ön planda tutanlar için en iyi F/P oranına sahip ürü. Aynı donanımlı SZ'ler iki katı fiyata sahip.

1- Wireless modem Zyxel ve Airties benim de çok duyduğum modemler. Sınırsız internet bağlantım var. Ancak eşimde girmek istediğinden kablosuz ve paylaşımlı bir modem istiyoruz.
    2- CPU dan gelen çınlama (Whine) beni de rahatsız etmiyor. Okumasan dikkat bile edemezdim.
    3- Touch Pad'in sol tarafında gelen "klik" sesini çok iyi tanımlamışın. (sanki gerilen bir yayın serbest kalınca çıkardığı ses gibi.) :)
    4- Parmak izi okuyucusunu kullanmaya başlayacağım
    5- Parlaklık orta seviyede olunca bana az geliyor.
    6- Kilitlenme sorunu yaşamayalım yeter demişiniz. Bu ikinci iyi gidiyor.
    7- Şarj süresi olarak sadece ofis kullanırsanız 4 saati buluyor.
    8- Isınma bence kapak dizaynından etkileniyor. Kapağı arkaya açtığınızda arka kısım açıkta dahi olsa havalanmayı engelliyor gibi geldi.
    9- Benim ikisinde de hafif yamukluk var. Nazarlık olsun :)
    Uzaktan kumanda var kaliteli kulaklığı da unutmayın. :)

Haydarbey,
    Zaten mağazada indirimli alamıyorsunuz. O yüzden netten almanız gerekiyor. Ben şu an Sony Ericksson P1i
    almayı planlıyorum. İzmirde 4 adet üst donanımlı XPS 1330 varmış. Bilginize.
    İki model arasındaki fark bence fiyat farkını haydi haydi karşılar. Mutlaka üst donanımı alın. Zaten üst donaımı getirmeyeceklermiş artk. Alt donanım getireceğiz demişlerdi.

• Haydarbey,
    İnternet merkezinde mi yok dediler? Mağazadan mı?
    Nasılsa mağazada satılıyor diye interetten satmayabilirler gibime geldi.
    Umarım bulursunuz.
  • Bana Kalırsa Dostum, almışken tam al. Bir düşük versiyonunu boşer derim. Başka yerlerdende bakabilirsin derim. Yine de sana kalmış. Performans bakımından pek farkının olacağını sanmıyorum ama olmuşken tam olsun istersen.

Mahoni718
  • Merhaba CMAX,

Yanılmıyorsam "Ben şu an Sony Ericksson P1i almayı planlıyorum" demişsin. Bu tür telefonlara merakın var ise, sana HTC nin bir ürünü olan Touch'ı öneririm. Ben şu anda kullanıyorum. PDA düşkünlüğüm var. Bundan önce QTEK 9100 vardı bende. Onu sattım, yerine HTC Touch aldım. KVK da en son hatırladığım kadarı ile 860 ytl ye satılıyordu. Dokunmatik ekran, dur üşenmeyeyim sana özelliklerini de yazayım;

Processor : TI's OMAP™ 850, 201 MHz
    Operating System : Windows Mobile® 6 Professional
    Memory : ROM: 128 MB
    SDRAM: 64 MB DDR
    Dimension : 99.9mm (L) X 58mm (W) X 13.9mm (T)
    Weight : 112g with battery
    Display : 2.8" LCD touch screen with backlight 240 X 320 dots resolution with 65,536 colors
    Network : GSM/GPRS/EDGE Tri-band: 900, 1800, 1900 (The device will operate on frequencies available from the cellular network.)
    Device Control : HTC TouchFLO™
    5-Way navigation control
    Connectivity : Bluetooth® 2.0, Wi-Fi® IEEE 802.11 b/g , HTC ExtUSB™ (11-pin mini-USB and audio jack in one)
    Camera : 2.0 megapixel CMOS color camera
    Audio : Built-in microphone and 3-in-1 speaker
    Windows Media Player supported formats: AAC, AAC+, eAAC+, MP3, WMA, WAV, QCELP, MPEG4, AMR-NB, AMR-WB
    Battery : Rechargeable Li-lon battery
    Capacity: 1100 mAh
    Standby time: Up to 200 hours
    Talk time: Up to 5 hours
    Expansion Slot : microSD™ memory card (SD 2.0 compatible)
    AC Adapter : Voltage range/frequency: 100 ~ 240V AC, 50/60Hz
    DC output: 5V and 1A

Gördüğün gibi bilgisayardan farkı yok. Bence bunun üzerine düşün derim.

Küçüklüğüne ve şekline inanamayacaksın.

Saygılarımla,

Mahoni718

::: DELL XPS-1330-RT73(BLACK) 13.3' (ALINDI !!!) ::::

::: DELL XPS-1330-RT73(BLACK) 13.3' (ALINDI !!!) ::::

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mahoni718 -- 13 Aralık 2007; 3:21:15 >

• Arkadaşlar selam,

Bir önceki sayfada bu laptopu almaya karar verdiğimi söylemiş, LED ekranını bulursam alacağım demiştim. Bekleyemedim, alıverdim dün. Vatan Bilgisayar'ın %20 kampanyası vardı, sadece internetten geçerliydi kampanya. İnternette ise stok dışı gözüküyordu. Yılmadım, gittim saat 17.00'de Topkapı'ya. Gerçekten, mağazada 4 tane cihaz vardı ama belirli sayının altına düşünce stok, internette var gözükmüyormuş.

İsterseniz buradan verelim %8 indirimle dediler. Kabul etmedim, direttim, cihazları internete de koyun hemen alıyım diye. Olmaz dedi bir görevli, gittim bir diğerine, sonra diğerine...en son inisiyatif sahibi bir süpervizör okeyledi teklifimi, tüm cihazları internet stokuna da attılar ve üst kattaki internetli pc den girip aldım. Ertesi gün (bugün) öğlen cihaz kargo ile geldi.

İlk izlenimlerim yanlış karar vermediğim yönünde; ekran parlaklığı muhteşem, wireless herhangi bir sorun çıkarmadan bağlandı ve kesilme yok, ısınma aşırı boyutta değil, dvd driver'ın başta çıkardığı ses itici ama bence sadece kıllanmak isteyen kıllanır bu sese.

Cihazda henüz çözemediğim olay şu. Decopa codec pack yüklediğim halde, dvd içindeki dosyaları playerin (bsplayer ve media player ile ayrı ayrı denedim) explorer'ı göremiyor. Ancak Windows explorerda "bilgisayarım"ın içine girdiğimde dosyalar gözüküyor. Videoları oynatmak istediğimde ise sadece ses var, görüntü alamaış durumdayım. Bazen birkaç saniye görüntü çıkıyor, sonra o da donuyor ama ses yürütmesi sorunsuz devam ediyor. DVD driverda sorun mu var diye dosyaları harddiske attım, sorun devam ediyordu. Vista mı problem çıkartıyor acaba? Ya da ben mi birşeyleri bilmediğim için problem yaşıyorum? Bu konuda düşüncesi olan var mı?

Saygılar

• ziw ziw güle güle kullan.
    Mahoni718,
    Önerin için teşekkürler yalnız WM kullanan makinalar cidden bazen sıkıntılı oluyor, telefon olarak kullanışlı değiller. Otomobilde kalem çıkar ismi bul ara vs. çok uğraşılıyor. Tuşlu almak istiyorum. Bir de SE P1i'nin rom ve ram değerleri Tuoch modelinin iki katı. Kulanımı daha rahat ve kolay. Tabii symbian WM ile kıyaslanmaz ama kullanım kolaylığı ön planda benim için.
  • bir de sorum var.
    Ekran aydınlığı maksimumda ancak yetiyor bu benim alışkanlığım mı yoksa herkes orta seviyelerde mi kullanıyor.

ikinci soru,
    ilk açıldığında ekran tam kapasite iel aydınlatmıyor 1-2 dk sonra daha parlak oluyor farkettiniz mi?
    Teşekkürler.
  • İsterseniz buradan verelim %8 indirimle dediler. Kabul etmedim, direttim, cihazları internete de koyun hemen alıyım diye. Olmaz dedi bir görevli, gittim bir diğerine, sonra diğerine...en son inisiyatif sahibi bir süpervizör okeyledi teklifimi, tüm cihazları internet stokuna da attılar

slm ziw ziw dostum
    bende aynı dertten muzdaribim.topkapıda var görünüyor ama nette yok.mağazaya gidip internete attırmayı nasıl başardın?şu bahsettiğin arkadaşın adını hatırlıyomusun? ya da bi tarif ediver de gidip direkt onu bulup aynı işlemi yaptırayım.sevgiler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cmax

bir de sorum var.
    Ekran aydınlığı maksimumda ancak yetiyor bu benim alışkanlığım mı yoksa herkes orta seviyelerde mi kullanıyor.

ikinci soru,
    ilk açıldığında ekran tam kapasite iel aydınlatmıyor 1-2 dk sonra daha parlak oluyor farkettiniz mi?
    Teşekkürler.

cmax;

Sendeki VAIO alışkanlığı maalesef SZ'nin ekranı gerçekten çok parlak..

Benim cihaz serviste şu anda.. Mevzusu geçmişti hatırlarsın.. Bekliyorum bakalım..

2. sorunun cevabıda CCFL'den kaynaklanıyor.. Bu şekilde aydınlatılan LCD ekranlar (LED haricindekilerin hepsi böyle zaten..) belli bir "warm up" süresi var.. Yani belli bir süre sonra tam parlaklığa ulaşıyor.. LED'ler ise açıldığı anda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reason -- 14 Aralık 2007; 1:24:09 >

• Merhaba Ziwziw,

Öncelikle aramıza hoşgeldin diyorum. Doğru bir seçim yaptığını söyleyebilirim. Bu konuda tereddüt etme hiç. DVD olayında ise, Windows Media Center denen bir olay var, onda açmayı denedin mi.

Bana kalırsa bahsettiğin olay kurduğun programların Vista uyumsuzluğundan meydana gelmiştir diye düşünüyorum. Araştırmak lazım.

Tekrar hayırlı olsun aramıza hoşgeldin.

Saygılar

Mahoni718
  • Cmax,

Aslına bakarsan, araç kullanırken mesaj yazmanın dışında ben bir rahatsızlığını yaşamadım. Ek programlar sayesinde kişilerden isim bulmak aramak normal telefonlar gibi rahat bana kalırsa. Yine de seçim senin. O kadar parayı verdikten sonra en azından değerini özellikleri ve yapabilecekleri ile birlikte haketmesi açısından bir tavsiyede bulunmak istedim o kadar.

Seçim senin,

Mahoni718

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mahoni718 -- 14 Aralık 2007; 11:02:30 >
  • Cmax,

Aslına bakarsan ekran olayını o kadar dikkat etmedim. Ben daha öncede belirttiğim gibi, orta seviyede kullandığımdan parlaklığını açıldığında benim ayarladığım gibi açılıyor herhangi bir değişiklik olmuyor.

Son kademesinde yeterlilik ise ben kullanmadığım için o kadar dikkat etmedim tam parlaklığı ama ekran bana göre iyi.

Saygılarımla,

Mahoni718
  • Sevgili Reason,
    Teşekkürlerbilgi için 1-2 dk sonra çok daha iyi oluyor ama Sony LED ekranı faklıydı gerçekten. Bu kadar kısa sürede bu derece alışkanlık yapacağını beklemiyordum Şu an inspiron 2500 ile yan yana en az iki kat aydınlık. inspirondaki beyazın biraz sarıya çaldığını farkediyor insan xps ile kıyaslayınca.
    Sen Monitör nedeniyle yurt dışına göndermiştin değil mi? Umarımistediğin gibi hallolur.

Sevgili Mahoni718,
    Önerilerin için teşekkürler. W-Mobile ve dokunmatik ekranlı tel kullandım. Ajanda için kalemle yazmak harika ama günlük telefon kullanımı için hele tek el kullanmak (elinizde çanta varsa, otomobil kullanıyorsanız vs) bazen eziyete dönüşebiliyor. O yüzden hem tuşlu (tel için) hem de dookunmatik ekranlı (ajanda ve internet için) için bir makina bakıyorum.

• Teşekkürler Mahoni718,

Media Center denen programı ya kullanmayı beceremiyorum ya da divx için düşünülmemiş. divx içeren dvdleri dvd sürücüsüne taktığım ne yapacağımı soran küçük ekranda media center ile oynat diyorum ama program bir hata oluştu, program çözüm önerecek...kendini kapatacak falan diyor. codec paketi veya bsplayer uyumsuz ise, vista uyumlu codec ve player nereden indirebilirim, biliyor musun?

Saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: cmax

Sevgili Reason,
    Teşekkürlerbilgi için 1-2 dk sonra çok daha iyi oluyor ama Sony LED ekranı faklıydı gerçekten. Bu kadar kısa sürede bu derece alışkanlık yapacağını beklemiyordum Şu an inspiron 2500 ile yan yana en az iki kat aydınlık. inspirondaki beyazın biraz sarıya çaldığını farkediyor insan xps ile kıyaslayınca.
    Sen Monitör nedeniyle yurt dışına göndermiştin değil mi? Umarımistediğin gibi hallolur.

Sevgili Mahoni718,
    Önerilerin için teşekkürler. W-Mobile ve dokunmatik ekranlı tel kullandım. Ajanda için kalemle yazmak harika ama günlük telefon kullanımı için hele tek el kullanmak (elinizde çanta varsa, otomobil kullanıyorsanız vs) bazen eziyete dönüşebiliyor. O yüzden hem tuşlu (tel için) hem de dookunmatik ekranlı (ajanda ve internet için) için bir makina bakıyorum.

Evet cmax;

Benim cihaz ABD'de şu anda.. Servise gireli 3 gün oldu.. Bakalım bekliyoruz..

İnşallah sağı-solu çizilmeden sağ-salim döner yurda

Böyle bir hata için (malum led problemi) çoğu arkadaş "gönderme yazıktır" dedi ama taktım bir kere...

• Nasıl gönderdiniz?
    UPS falan mı?
    Bir de kasko yaptırıp gönderseydiniz.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.