Şimdi Ara

dokunmatik lcd ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • slm arkidişler ben bi duyum aldım ne kadarı dogru şimdi bu dokunmatik ekranlar yani lcd lerin dokunmatik olmasını saglayan programmı yoksa kendi özelligimi ben size sormak istedim de kafam karıştı eger program ise lcd lere programı yükleyip dokunmatik yapabiliyormuyuz teşekkür ederim belki fason haberdir bizi keklediler belkide

• Programlı şu şekilde oluyor bildiğim kadarıyla: ekranın altına yapıştırılan ince saydan bir tabaka oluyor yani programladığımız LCD değil o yerleştrdiğimiz tabaka. Tam olarak bilmiyorum adı nedir nasıl birşeydir ama LCD değil onu işleve geçiriyoruz. Burda bilenler vardır ben bildiğimi yazayım dedim..
  • Bu konuda bilgisi olan bi arkadaş bizi aydınlatırsa güzel olur.Bende dokunmatik lcd li bi cihaz var.Ekran üzerindeki on off bölümü çatlamış ve bu yüzden çalışmıyor.Söktüm cihazı lcd nin dış yüzeyinde şeffaf bi tabaka var ve bu tabakaya 6 lı film kablo bağlı.Fakat dokunmatik olayının sadece dış şeffaf tabakada bittiğini sanmıyorum lcd ekranında mutlaka programı vardır.
  • böyle çalışan birkaç cihazın içini gördüm yatay ve dikey olarak döşenmiş infaredler düşünün bunlar parmağın lcd de denk gelen yerini buluyor ve ona göre komut oluşturuyor yani X ve Y olarak parmağın kordınatını tespit ediyar onou kendine ait bi devresi var ha tabi o devreyle monitör arasındada bi iletişim var tabi o extra
  • pc modding bölümünde bir arkadaş yapmıştı dokunmatik ekran. Biraz araştıralım bulursunuz.. İyi akşamlar
  • dokunmatik ekranın yaygın olarak kullanılan 3çeşidi var. bunlar resistive (dirence dayalı) capacitive (akım boşalımına bağlı) ve SAW/IR..

bunları kısaca açıklamak gerekirse;

"resistive touch screen" bildiğimiz lcd üzerine 2katlı bi parça daha eklenir ve buna digitizer denir. alt katman üzerinde köşelerden X ve Y eksenlerinde akım gönderilir. dokunduğun noktada akım, üst katman sayesinde kesintiye uğradığı için kenarlarda bulunan algılayıcılar dokunduğun noktanın panel üzerindeki koordinatlarını belirler ve yazılım ile o noktadaki komut işletilmiş olur.

"capacitive touch screen" de yukarıda anlattığıma benzer bi şekilde işler ama dokunmatik panel tek katlıdır. panelde bir akım mevcuttur ve dokunduğunda panelden vücuduna doğru bi elektrik geçişi olur. panel, temas noktasının koordinatlarını yazılıma iletir... "resistive" e göre avantajı, ışık geçirgenliği %90 civarındadır. resistive ise %80 dolarlarında...

"Surface Acoustic Wave" ile "Infrared" benzer çalışma düzenine sahip. Resistive de olduğu gibi köşelerden akım göndermek yerine "Ultrasonik" ses dalgaları veya IR ışınları gönderilir. Dokunduğun noktada IŞIN/SES kesintiye uğrar veya emilir. Panel bu koordinatları işler ve yazılıma iletir.

IR nin bir çeşidi daha var ki ismi aynı olmasına rağmen kardeşiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu panelde, dokunduğunda meydana gelen ısı değişikliği algılanır. Ellerinin ılık olması gerekir. Panelle aynı sıcaklıktaysa çalışmaz ayrıca çalışma hızı ısı transferi, elektrik transferinden daha yavaş olduğu için diğer tekniklere oranla daha yavaştır...

bunlara ilave olarak daha nadir kullanılan "Akustik dalga tanımlama" "Optik görüntü algılayıcı" "Dıffused Laser" tipleri var cep telefonları, pda lar navigasyon cihazlarında kullanılan yöntemler genellikle, ayrıntılı olarak açıkladığım bu 3yöntemdir.

dokunmatik ekran yapma niyetin varsa, digitizer ı LCD paneline yapıştırıcaksın, digitizer ı devre ve yazılım sayesinde işler hale getiriceksin. digitizer fiyatları uygundur ama Türkiye'de bulabilir misin bak işte onu bilmiyorum

• eline koluna parmaklarına saglık hocam çok güzel bi şekilde anladım olayı şimdi bunu ben kavrayıp bazı kıl adamlara anlatacam
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.