Şimdi Ara

Düşük bütçeyle Dslr yatırımı. İlk makine D70mi ??? K110Dmi ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler uzun zamandır aklımı kurcalayan yapamadığım bir seçim hakkında sizden yardım istemek zorundayım mazur görün

Ben fotoğrafa yeni merak sardım. Bir şeyler okuyarak, fotoğraf inceleyerek bir altyapı oluşturmaya çalışıyorum inş. birde kursa gidicem. Ama en önemlisi bir makine almam lazım bir an önce (hem, uygulayarak öğrenmek hem de, kurs için gerekli). Öncelikle bütçe kısıtlı. Öğrenciyim. Başlangıçta çok ağır bir yatırım yapmadan 3-4 sene idare edicek bir gövde edinmek istiyorum. Yaklaşık 2 aydır araştırmalarım sonucunda bütçeme uygun 2 seçenek kaldı elimde

1. Pentax K110D+18-55 Sıfır (100 değil Super değil.Onlara para yetmiyor.)
    2. Nikon D70+17-80(Lens biraz zor) Temiz 2. El yada Refurb (s Biraz zor onlarda pahalı)

Bütçe 300 Dolar.

Arkadaşım Amerikaya gidiyor bu yaz. Bu bütçeyle alabileceğim en iyi makineyi almak istiyorum tekrar bu şansım olmaz. Burdanda aynı makineye 800-1000 lira arası vermek isitemiyorum almışken D70 almak istiyorum başlangıçta zorda olsa kompakt yada giriş seviyesi bir makine alıp sonradan satıp zarar edip yeni bir makine almaya gerek de parada yok. sonradan makine değiştirmeye çalışmaktan iyidir bir mid-Format almak diye düşünüyorum -Söylediğim gibi tekrar bu fiyata alma imkanım olmamasıda burda etkili-. Birbirlerinden Sınıf olarak çok farklı makineler biliyorum K110D Giriş, D70 Giriş-orta Garip şekilde D70 in görüntüsü beni cezbediyor (Yapım gereği bir makinenin estetiği onu kullanmamda önemli bir etken) Ama özellikleri güzelliğinin önünde bir makine hatta bir efsane biliyorum

Aynı soruyu yazdığım başka bir başlıkta D70 e D70s Fw atılarak kullanılırsa daha iyi bir seçim olacağıda söyleniyor neden ??? 70s değil 70 mi tercih etmeliyim ???

Lafı uzatmadan, Tüm bunlar ışığında önerileriniz neler ??? Hangisini almalıyım ne dersiniz ??? Farklı önerileriniz varmı ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DRSEKO -- 5 Haziran 2009; 19:50:59 >

• Dslr alıp pısman olma bence slr-lıke al rahat et ılerde butce rahatlayınca gırersın slr ye zaten lens takvıyesı yapmadan pek ıs gormez slr ben aldım sımdı 55 mm f2 alıcam sonrada 135 mm f2.8 prime dusunuyorum yanı kısacası lens takvıyesı yapmadan parayı cope atarsın hıc ısını gormez normal fotograf makınesı gıbı kullanırsın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: wolleskaan

Dslr alıp pısman olma bence slr-lıke al rahat et ılerde butce rahatlayınca gırersın slr ye zaten lens takvıyesı yapmadan pek ıs gormez slr ben aldım sımdı 55 mm f2 alıcam sonrada 135 mm f2.8 prime dusunuyorum yanı kısacası lens takvıyesı yapmadan parayı cope atarsın hıc ısını gormez normal fotograf makınesı gıbı kullanırsın.

lens takviyesi yapman gerekecek katılıyorum. ama slr like mankinalarıda tavsiye etmiyorum hiç beğenmiyorum performanslarını birkaç makina hariç onlarda slr fiyatındalar zaten.
  • http://cgi.ebay.com/Pentax-K100D-6-1-Megapixel-BUILT-IN-SHAKE-REDUCTION_W0QQitemZ330335145151QQcmdZViewItemQQptZDigital_Cameras?hash=item4ce9824cbf&_trksid=p4295.c0.m299&_trkparms=240:1318|301:0|293:1|

Satıcıya söylerseniz 100 dolar altında göstermesini ürünü gümrük sorunu da olmaz. Bence şu an en uygunu bu.
  • Teşekkür ederim dostum tavsiyelerin için. Dslr like işini düşündüm ama ilerisi yok. Yani eninde sonunda makine değişimine gitmek zorunda kalıcaksın ve sat-al zarar. Baştan D70 alıp bütçe rahatladıkçada lensleri almak daha mantıklı değilmi sizce ??? Mesela ben D70(s) Gövdeyi alıp, ilk etaptada kredi kartına taksitle 50mm 1,8 bir lens almak istiyorum Lightbox çekimleri çok ilgimi çekiyor özellikle ... Ne dersiniz nasıl olur ??? Doğru yol üzerindemiyim ???
  • quote:

Orjinalden alıntı: aruru

http://cgi.ebay.com/Pentax-K100D-6-1-Megapixel-BUILT-IN-SHAKE-REDUCTION_W0QQitemZ330335145151QQcmdZViewItemQQptZDigital_Cameras?hash=item4ce9824cbf&_trksid=p4295.c0.m299&_trkparms=240:1318|301:0|293:1|

Satıcıya söylerseniz 100 dolar altında göstermesini ürünü gümrük sorunu da olmaz. Bence şu an en uygunu bu.

Ebay den bir kaç defa alışveriş ettim ama Makine-Lens getirtmek konusunda kararsızım çünki hassas aletler özellikle lenslerin optik kısımlarının kırılmasından korkuyorum varmıdır Lens-Makine getirten sağlam bir şekilde forumda ???

Ayrıca zahmet verip incelediğin link attığın içinde çok teşekkür ederim ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DRSEKO -- 6 Haziran 2009; 0:12:44 >

• Türkiye'de ebay forumu var. ismi iyibey. Araştırırsan orada fotoğraf makinesi bölümü var ve alanların yorumları var. Tek problemin gümrükte kalması olabilir. Onu da satıcıyla ürün fiyatını 100$ falan göstererek ve kullanıcıdan kullanıcıya göndermesini söyleyerek halledebilirsin. zaten ptt kargoyla kayıtlı yolluyor.oldu ki takılırsa ürün fiyatının %10'u + 33 lira falan gümrük vergisi alırlar.
  • Pentax larda manuel lensler var fıyatları uygun butcenı zorlayıp pentax alsan onların lenslerı fılan keskınlık fılan cok guzeller ama manuel tabıkı netlıgı elle yapacaksın ben hafta sonu alıcam kısmetse 55 mm f2 (70lira) af lensler bıraz tuzlu manuel ısımızı goruyor :D sende boyle bısey dusun ıstersen
  • Eğer fotoğraf konusunda belli bir bilgi birikiminiz yoksa (neyin, nezaman, ne amaçla ve nasıl kullanıldığına dair) dslr için erken davranmayın. Kompakt makineden geçmeyi planlıyorsanız öncelikle manuel kullanıma imkan tanıyan SLR-Like modeller yada Canon A640 tarzı (yada G9 vs) cihazlar kullanın.. Profesyonel gövdeleri kullanmak için genel bir altyapı ile bu işe başlamanız daha doğru olacaktır. SLR sistemler maddiyat ister çünkü salt 50mm ile olmayacağının farkına varacaksınız ve bu iş için kendinize zemin hazırlamadan başlamak size ciddi bir zaman kaybı açacaktır. Çünkü direk SLR sistemle başlamak düz duvara toslamak gibi sert etki yaratabilir. (Tüm bunları bilginin yeterli düzeyde olmadığını varsayarak söylüyorum çünkü fotoğrafa yeni merak sardım demişsiniz)

Bence arkadaşların önerilerini gözardı etmeyin sabırlı olun ve o paraya Canon G serisi yada Fuji tarzı SLR Like sistemlerle başlayın.. Doğrusu budur. Basamakları doğru adımlarla çıkmak sizi vakit kaybetmeden zamanında hedefinize ulaştırır..

• Cevaplayan arkadaşlara çok teşekkürler.

Şimdi iki konuya şöyle açıklık getirmek istiyorum.

Slr-like konusu hakkında bende çok düşündüm hesapladım model araştırdım. Lens değiştirme derdi olmadan bir çok lensiniz varmış gibi olup ayrıca manuel ayarlarada izin veren bir makine elbette başlangıçta çok iyi. Fakat, Ne kadar bu makineler ??? Türkiyede 2. El Slr makineden pahalılar Dışarda da bahsettiğim 2 gövdedende pahalılar. Bir Slr like makine alıp bir kaç sene kullanıp artık Dslr almam lazım deyince malesef TR den almak zorunda kalıcam tekrar US den alma fırsatım olmayacak Şimdi ödeyeceğimin bir kaç katı ödeyeceğim o zaman. Al-sat-al. Ama bana bunun yerine Yeterli bir gövde alıp çok amaçlı ucuz bir lensle başlayıp iyi kötü bu işi kurcalaya kurcalaya öğrenmek param oldukçada lens yatırımı yapmak yeterli lens stoğum oluncada gövdeyi yenilemek bence daha mantıklı

Ayrıca İSMEK kayıt esnasında malesef SLR makine istiyor. (35mm düşündüm o kadar yatırımla başlamıyım diye ama banyo-scan parası 1 senede Dslr parasını çıkartıyor)

• slr like fuji S5800 şu an kullanıyorum f/p olarak oldukça iyi fiyat konusuna gelince
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=2330
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.