Şimdi Ara

Ege Üniversitesi - Zaytung Üniversite Tanıtım Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
3
Favori
870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1- HAVALİMANINDAN YA DA OTOGARDAN KAMPÜSE NASIL GİDERSİN?

İzmir’e ilk adımını attın. Havaalanındaysan ve bir an önce kendini Ege Üniversitesi kampüsünde bulmak istiyorsan, 204 numaralı otobüse atlar gidersin. He, “ben uçakla gelmiş adamım, attan inip eşeğe mi bineceğim?” dersen kakalak gibi kalırsın. Eğer varış saatin gece 12’den önceyse, İzban hattını kullanıp Halkapınar’dan aktarmalı olarak Bornova’ya gidersin. Yok eğer otogardaysan; geldiğin firmanın Bornova servisine binmen yeterli olacaktır.

2- ŞEHİR İÇİNDEYKEN KAMPÜSE NASIL ULAŞILIR?

Eğer Manisa kavşağına yakın olan girişteysen, kampüs içine sırtında gitarın, elinde bavulunla artist gibi yürüyerek ulaşabilirsin. Eğer Bornova Metrosu’ndaysan iki seçeneğin var, fakültenin bulunduğu yere göre tercih yapabilirsin. Biraz da maceraya ihtiyacım var diyorsan meşhur 525’e binebilirsin. (Taşımacılıkta lider marka 525’i ben anlatamam, sen yaşayarak öğren!) İkinci olarak, yaklaşık 6 senedir kampüs içindeki inşaatı süren ve geçen sene itibari ile son bulan bir metro var. Mediko arkasındaki istasyon da sana ulaşım için kolaylık sağlayacaktır.

3- İZMİR’İN HAVASI NASILDIR?

Biraz da havasından bahsedelim sana. İzmir rüzgar şehridir. Sınava hazırlanırken coğrafyada kusa kusa ezberlediğin bütün rüzgar çeşitlerini, burada birebir görebileceksin. Yazın klimasız ortamlarda yaşam mücadelesi verecekken, kışı az hasarla atlatabilirsin. Neme karşı alerjin varsa dikkatli olmakta fayda var. İzmir’de nem, yağmur olup akar. Kışlarını hafife alma, ayaz vurur insana, kar görünce sevinçten sokaklara dökülen İzmirlilere şaşırma, delikanlım.

4- KAMPÜSE VARMADAN İZMİR’LE İLGİLİ BİRKAÇ AYRINTI İSTER MİSİN?

Tabi istersin! İzmir’in insanı sabah kahvaltıda boyoz yer (içi boş milföy hamuru benzeri). “Simit istiyorum.” dersen, “Abi ben de bir gün kısmetse bisikletle dünyayı dolaşmak istiyorum.” şeklinde cevap alabilirsin. İzmirli simite gevrek, çekirdeğe çiğdem, domatese domat, çamaşır suyuna klorak der. İzmirliler için kumrunun anlamı ise güvercin türünden çok, karın doyurucu bir lezzettir. Ama bu başka yerde yediğin içi boş kumruya benzemez. İzmirli tok gözlü insandır, malzemeden çalmaz. Kumrunun yanı sıra “karışık” adı verilen bir icatları vardır ki; babanın para yatırmayı geciktirdiği, burs parasının suyunu çektiği zamanlarda öğrenci adama padişah yemeği gibi gelir. Maksimum 5tl’ye, bütün ayaküstü büfelerde bulunur. Açlıktan ölmek ve mideyi bozmak pahasına da olsa karın doyurmak arasında tercih yapacağın günlerde kurtarıcın olacaktır.
    İzmir’de buluşma yerleri bellidir. Alsancak’ta buluşacaksan Sevinç Pastanesi önü, Konak’ta ise YKM önü ya da metro çıkışı buluşma noktalarıdır. Yalnız bilmende fayda var; metronun iki çıkışı olduğunu keşfedene kadar ne insanlar telef oldu, ne arkadaşlıklar bitti, sevgilisini beklerken karşı cinsten soğuyan ne insanlar oldu…

İzmirli yaşlı teyzeler süslüdür, tontondur. Dedeler janti giyinir. Hani “fotoğrafçılığa gönül verdim, iki hamur açan teyze, berduş dede çekeyim” diyerek işe koyulsan, moda fotoğrafçısı olur çıkarsın.

İzmir’de ders dışında bir yere yetişmeye çalışmazsın. Özellikle İstanbul’dan gelenler için alışılması en zor durum bu olacaktır. Yayalara yol veren arabaları, durduk yere selam veren insanları görüp, ilk bir hafta yatağına kendini yüzüstü atıp ağlayabilirsin.

5- PEKİ KAMPÜS HAKKINDA BİRKAÇ UFAK BİLGİYE NE DERSİN?

Şanslısın, Ege’nin tek kampüsü var. Tıp, Sağlık Yüksek Okulu, İİBF ve Bilgisayar Mühendisliği ve öğrenci köyü Bornova metroya yakın olan kısmında, diğer fakülteler ise diğer kısmında yer alıyor.

İkinci öğretimin olduğu fakültelerin varlığından dolayı, üniversite içinde akşam 10’a kadar açık cafelere rastlaman mümkün. Çünkü fakülte kantinleri en geç 6 veya 7’ye kadar açıktır yani sabırları sen dersten çıkana kadardır.

Kampüs içinde yemek yemeyi düşünürsen, en yüksek müzik gelen kafeye otur. Racon budur! Yok ben ortamı yemekten sonra yapacağım, yemekhanede yiyeceğim diyorsan kampüs içinde iki yemekhane bulunuyor. 1 nolu yemekhane, öğrenci çarşısının sonunda, Mediko karşında yer alıyor. 2 nolu yemekhane ise, hastanenin arkasındaki Tenis Café’nin karşında.

Yalnız yemekhaneler çok kalabalık olur. Aklın varsa dersten erken çıkıp, yemek sırasına gir. (Dersten erken çıkabilmek için bahane olarak yemek sırasını öne sürme tabi, toyluğun alemi yok!) Aksi takdirde son ödeme günü gelmiş fatura kuyruğundaki gibi beklersin.
    Bak yine konu 525’e geldi. 525, kampüs içinde öğrenciye ücretsiz ring sefer yapan bir otobüstür. Beş otobüs kapasitesinde yolcu alabilen 525 sayesinde tanımadığın insanlarla tek yürek, tek ses, tek vücut olursun. Körüklü 525’lerin ara ara devrildiği de rivayet edilir. Günahını almayayım ben hiç devrilmişine rastlamadım. Ama seyir halindeyken yere 45 derece açıyla gitmenin heyecanını yaşadım.

6- DERS NOTLARI NASIL BULUNUR?

Derse gidip not tutarak! Şaka şaka =) Her fakültenin yakınında kendi fotokopicisi var. (Bu adamların çoğu BMW sahibidir. Mezun olur iş bulamazsan aklında bulunsun.) Fotokopiciler işlerini çok ciddiye alırlar. Ders notlarını ciltlenmiş şekilde bulman yetmiyormuş gibi, yeni çıkanlar, en çok satanlar bölümlerinizi gezerek aradığından fazlasını bulabilirsin. Hiç tanımadığın halde o sıra best seller olan Sanem’in Notları sayesinde mezun olabilirsin.
    Ama fotokopiyi çok da dert etmene gerek yok çünkü gnçtrkcll’in sana acayip bir kıyağı var: Yıl boyu ders notların gnctrkcll.com’da yayınlanacak=)

7- EN YAKIN BANKAMATİKLER NEREDE?

Aaaaa paran mı bitti? Öğrencinin hayatında önemli bir yere sahip olan bankamatikleri hastane girişinde ve öğrenci çarşısının başında, yani devlet yurdunun tam karşısında bulabilirsin. “Ben kampüsten çıktım, artık çok geç” diyorsan da küçük parkın girişinde, yahu hemen sağ tarafta, heh orada pek çok atm göreceksin.

8- HANGİ YURTTA KALMALI NEREDE EVE ÇIKMALI?

Kalacak yerin mi yok? Konaklama alternatifi olarak 7000 kişi kapasiteli, 6 veya 8 kişilik odalarla seni bekleyen bir devlet yurdu var. Unutma, çok kişiyle yaşamak zor olsa da çevre edinmene yardımcı olacak ilk adres budur. Fakat burası kışladan bozmadır. Odan üst katlarda ise kışın bazı yerlerin donabilir. Ara kat değilse asla ısınmaz. Millet yanarken sen grip olursun. Banyolar eskidir, duş başlıklarından su akmaz, aksa ya hep sıcak akar ya hep soğuk akar, ortasını bulamazsın. Perdesi olmayan bölmelerde duş almak cesaret ister. Perdeler de banyo kapısı açılıp kapandıkça havalanır. Gece yatmadan, deftere imza atmak şarttır. Olur da imza atmadan uyuyakalırsan yedi büyük günahtan birini işlemişsin gibi bir acayip muamele görürsün. Dolayısıyla 23:00 sularında başlayıp 01:00’a kadar süren imza kuyrukları vardır ki, imza atmaya bu kadar hevesli insanı başka bir yerde göremezsin. Güvenlikteki amcayla aran iyiyse arkadaşının yerine imza atabilirsin. Hem ilk yıl ailenin de gönlü olmuş olur. “Sana güveniyoruz ama çevreye güvenmiyoruz.” diye başlayan cümleleri çok sık duyuyorsundur zaten. Yurt girişleri ise yaz ve kış saati uygulamasına göre değişiyor. Diğer bir seçenek: Üniversitenin yarı özel yurdu, öğrenci köyü. Tek ve iki kişilik odalarda bütün imkânlar sağlanıyor.

Ege’de öğrenciysen, Küçükpark ve civarında ev kiralaman daha kolay olacaktır. Herhangi bir ulaşım aracı kullanmayacağın için, derse gitmemek için bahane üretemeyeceksin. İlla ucuza kapatayım diyorsan Bornova merkezde, Migros civarında da uygun evler bulabilirsin. Hepten beleşçiysen, biraz daha arka mahallelerde iyice ucuz hatta bedavaya bile ev bulursun. Ama o evden çıkabilir misin, bilemem.

9- EV EŞYASI NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Ev tuttun ama eşyan yok diyelim. Bunu da çözeriz, sakin ol =) Bornova Stadı yakınlarındaki spotçular sana ikinci el eşya bulmanda yardımcı olacaktır. İlk verdikleri fiyatı kabul etme, sıkı pazarlıkla işini daha ucuza kapatabilirsin. Sen Ege Üniversitesi öğrencisisin, pazarlıksız olmaz bu işler.

Daha güzel bir fırsat değerlendirmek istersen de Facebook’takihttps://www.facebook.com/groups/egealsat/ grubuna katılman yeterli olacaktır. Spotçu ve emlakçı dertlerinden uzak, öğrencilerin kurduğu bir grup burası. İkinci el eşya da bulabilirsin, depozitosuz çıkabileceğin bir ev de.

Eve çıktın ama ev arkadaşın yok diyelim; ev arkadaşı bulmak istiyorsan gene doğru adrestesin, hatta nakliye konusunda sana yardımcı olacak iletişim bilgilerini de buradan edinebilirsin. Anlayacağın, bu grup öğrencinin her derdine deva =)

10- PEKİ, ULAŞIM ŞEHİR İÇİNDE NASIL?

Artık şehirdesin. Toplu ulaşımda, öğrenci için Kent Kart çıkartırsan süper olur. “Kent Kart da ne?” diyorsan, gerekli bilgilere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden ulaşabilirsin. Öğrenci Kent Kart’ın yoksa da, sivil Kent Kart’la veya otobüslerde ve metro girişlerinde satılan biletle ulaşımını sağlayabilirsin.

Sen Bornova’dasın malum. Şehir merkezinde kullanabileceğin metro ancak 12’ye kadar hizmet veriyor. Birçok eğlence mekanının olduğu Alsancak ve Bornova arası ulaşımda taksiler de işini görebilir. Diğer bir seçenek olarak, her saat başında seferi bulunan 63 no’lu otobüsü kullanabilirsin. 12’den sonra olan 63 seferlerine “Baykuş” deniliyor.

11- GÜZEL YEMEK YERLERİ, KAFELER, ORTAMLAR NEREDE?

Acıktığın zaman yemek yiyebileceğin çeşit çeşit mekân var. Bilmen gereken en önemli nokta, Küçükpark’ın merkezindeki Üniversite 2 Café. Üniversite‘den Küçükpark’a doğru yürüdüğünde, Sevgi Yolu’nu göreceksin. Sevgi Yolu diye bahsettiğimiz, Kafeler Sokağı’mız. Burada sıra sıra kafeler var. Üniversite 2’den devam edersen, Barlar Sokağı’na ulaşırsın. Canın sıkkın olduğunda, arkadaşlarınla güzel geçirebileceğin mekânlar bu sokakta seni bekliyor olacak. Üniversite 2’ den sağa dönüp uzunca yürüdüğünde, Büyük Park’la karşılaşacaksın. Yine aynı şekilde, orada da gitmek isteyeceğin kafeler mevcut. Küçükpark çevresinde bir sürü ev yemeği yapan yer de vardır. Yine maksimum 5tl’ye menü seçeneği sunar ki lezzetleri hiç de kötü değildir. Ucuz diye burun bükme, fena mı olur, ev yemeği yer anneni anarsın.
    Bornova’nın hatta İzmir’ in en nezih mekânlarından olan Ozze Venue, haftanın 3 günü (Çarşamba, ücretsiz) yapılan çılgın partileri ile seni bekliyor olacak.

12- SİNEMA İÇİN NEREYE GİDİLİR?

İzmir’de gnçtrkcll’in “Her Pazartesi ve Perşembe 1 bilet alana 1 bilet hediye” eden efsane sinema kampanyasından yararlanabileceğin tam 5 sinema mevcut: Ege Park Mavişehir, Forum Bornova, Kipa Extra Balçova, Optimum ve Konak Pier’de bulunan Cinemaximum’lar gnçtrkcll’lilerin hizmetinde.J Kampanyadan faydalanmak için gereken şifreyi edinmek için ise tek yapman gereken “SFR1” yazıp 2222’ye göndermen!

Bu güzel Ege şehrine hoş geldin, sıcak insanları seni hemen sahiplenecektir zaten. Son bir tavsiye benden sana: Güzel İzmir’in ve burada öğrenci olmanın tadını çıkar... ;)

• zaytung? çok uzun yazı okuyup inanalım mı buna yoksa her zamanki zaytung mu ben de ege yazmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnderGelişenOsasunaAtağı -- 12 Temmuz 2014; 23:34:08 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birazdan okucam sağlama benziyor

• Ben okudum, bence siz de okuyun! Up

• 525 youtube videosunu izlemeyi unutmayin efsane

Ama artik universite icine girmiyor,direkt anayoldan bornova metrodan manisa kavsagina goturuyor 3-4 senedir boyle. ( okula turnike donemi basladigindan beri)

10 kurus yaptigim guzel yolculuklardi

Ogrenci koyu diye bir yer var orada kopru altinda uçmayı öğrenmiştik, deli şoförler sayesinde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.