Şimdi Ara

elektrikli atv de ehliyet ister mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
13.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bir tane elektrikli atv buldum acaba ehliyet istiyoor mu onada ve trafikde kullanablrmym ?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Elektrikli ATV Kullanmak İçin Ehliyet Gerekli mi?

Elektrikli ATV'lerin, kullanım amacına göre değişen farklı ehliyet gereksinimleri vardır. İşte ilgili mevzuata göre elektrikli ATV kullanmak için ehliyet şartları:

• L7e Kategorisi: Maksimum hızı 45 km/s'yi geçmeyen elektrikli ATV'ler için L7e ehliyeti yeterlidir.
    • T Kategorisi: Maksimum hızı 45 km/s'yi geçen ancak 60 km/s'yi geçmeyen elektrikli ATV'ler için T ehliyeti gereklidir.
    • B1 Kategorisi: Maksimum hızı 60 km/s'yi geçen elektrikli ATV'ler için B1 ehliyeti zorunludur.

Mevcut ehliyet sınıflarına göre, elektrikli ATV kullanmak için ehliyet gerekliliği şu şekildedir:

• B ehliyeti sahipleri: Tüm elektrikli ATV kategorilerini kullanabilirler.
    • A2 ehliyeti sahipleri: T kategorisi elektrikli ATV'leri kullanabilirler.
    • A1 ehliyeti sahipleri: L7e kategorisi elektrikli ATV'leri kullanabilirler.
    • Diğer ehliyet sınıflarına sahip kişiler: Elektrikli ATV kullanmak için ilgili ehliyet sınıfını almaları gerekir.

Elektrikli ATV kullanmadan önce, hangi kategoriye girdiğini ve gerekli ehliyete sahip olup olmadığını kontrol etmen önemlidir. Aksi takdirde, para cezasına tabi tutulabilir ve sigorta kapsamı dışında kalabilirsin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Elektrikli araçlarda 250 watt üzeri A1 ehliyet gerektiriyor, yasal olarak ama belli başlı yerler (İzmir, Samsun, Akhisar benim duyduğum yerler) haricinde ülke geneline yayılan ve sürekli bir uygulama yok. Pratikte kask kullanımına dikkat ediliyor. Bildiğim kadarıyla elektrikli ATV Yuki markasında var ve akü gücü 1500 watt, motor gücü 750 watt. Bu durumda yasal zorunluluk var, ancak elektrikli mopedler gibi göz yumulur mu bilinmez. Ancak elektrikli ATV ler çok yaygın olmadığından trafik polisleri tarafından benzinli olduğu halde off road sınıfı olduğundan plakasız gezenlerden zannedilip durdurulma ihtimali bence yüksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 26 Mayıs 2015; 16:16:01 >
  • tşk ederim medvet bende izmir de yaşıyorum 1200 watt elektrikli bisikletim vardı 2 kere polis çevirdi sadece kaskdan dolayı ikiainsde de yırtdm

polis durdurdu diyelim elektrikli olduğunu sölesem yırtma ihtimalim olur mu
  • ehliyetten önce plakasız ve ruhsatsız trafiğe çıkamaz bence. atv ler dengesiz aletler hiç tavsiye etmem.
  • “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun Tanımlar başlıklı 3. maddesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 6495 sayılı Kanun’un 13. maddesi ile yapılan değişiklikle;
    Motorlu bisiklet (MOPED): (Değişik: 12 Temmuz 2013-6495/13 md.) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, ... elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen
    iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile
    aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. (Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz. ’ ) şeklinde tanımlanmıştır.
    Bu bağlamda, ... azami gücü 0,25 KW ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir” denildi.

“Yapılan trafik denetimlerinde; 0,25 KW ve üzerindeki elektrikli bisikletlerin tescilsiz olanlarına Karayolları Trafik Kanunu'nun 25. maddesi gereğince ‘172 TL ceza tutanağı düzenlenerek ve tescili yapılıncaya kadar trafikten men edilmesi, yine bu araçları A sınıfı sürücü belgesi olmadan kullananlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 1.462 TL, aynı zamanda bisiklet sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenmesi’ gerekmektedir.
    Bisiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin kask kullanmaması halinde aynı kanunun 78/1b maddesinden 80 TL, diğer trafik kurallarına uymadığının tespiti halinde ise kanunun 66. maddesinden 172 TL cezai işlem uygulanmaktadır. ”
    Yukarıda yazdığım yürürlükte olan son yasal düzenlemeye göre ilk çıkan 250 watt'lık en basit modeller haricindeki tüm elektrikli araçlar, aynı benzinli motorlar gibi; Ehliyet, ruhsat, sigorta ve plaka ile kullanılmak zorunda. Ancak şu an pratik uygulanması çok yaygın değil. Durdurulduğunda ne yapılacağı tamamen trafik polisinin amirlerinden aldığı talimata ve/veya kişisel düşüncesine bağlı. Belki ceza yazıp aracı da işlemleri tamamlanana kadar bağlar, belki elektrikli olduğunu anlayınca bırakır. Bu konuda ihtimalden bahsetmek zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 30 Mayıs 2015; 19:50:51 >

• B sınıfı ehliyete sahipseniz sıkıntısız kullanırsınız. Yeni yasa ile 4 tekerlekli motosiklet diye geçiyo ve B1 ehliyet istiyor.B ehliyet sahipleri B1 ve f grubu araçları kullanabiliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne yazıkki ehliyetim yok ve ehliyet sahibi olma şansım yok
  • Şimdi benim b sınıfı ehliyetim var elektrikli atv kullansam sıkıntı olurmu
  • quote:

Orijinalden alıntı: özbakan

Şimdi benim b sınıfı ehliyetim var elektrikli atv kullansam sıkıntı olurmu

Ruhsat plaka da çıkarırsanız sıkıntı olmaz. Bunun için de öncelikle sigorta gerekiyor. İle ve yaşa göre heralde bunların maliyeti de 1000 TL yi bulur gibime geliyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.