Şimdi Ara

FIREWIRE KARTI ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
9.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • MERHABA ARKADAŞLAR Bİ ARKADAŞIMDA SONY TRV 355 VİDEO KAMERA VAR.

S VİDEO ÇIKIŞI İLE PC DEKİ TV KARTININ S VİDEO GİRİŞİNDEN GÖRÜNTÜYÜ ALIP PROGRAMLARLA

KAYIT YAPABİLİYORUZ...

SORU : FIREWIRE KARTININ KULLANIM AMACI NEDİR? BİZİM YAPTIĞIMIZLA BUNUN FARKI NEDİR?
    FIREWIRE DA DA SONUÇTA AYNI YAZILIM KULLANILIYOR . YANİ SES VE GÖRÜBTÜYÜ PC YE
    AKTARMADA KAYIP MI AZALIYOR . BANA AÇIKLIYACAK OLURSANIZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

ONA GÖRE KART ALIP ALMAYACAĞIMIZA KARAR VERECEĞİZ OK . TEŞEKKÜRLER

NOT : BU arada şimdi : forumda arattır , zaten üst konuda anlatılıyor , diyenler olabilir. benim sorumun amacı nasıl yapıldığından ziyade yapılmasının amacı ve artılarını öğrenmek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi COOLTURK -- 30 Haziran 2005, 16:19:02 >

• YOKMU BİLENN?
  • Firiwire değil Firewire olacak. Eğer kameranızda i-link DV çıkışı varsa iee1394 kartı yada diğer adı ile firewire kartı yardımı ile çektiğiniz görüntüleri kayıpsız olarak pc ye atabilirsiniz. TV kartı ile yapılan kayıt kalitesine göre daha yüksek kalitede kayıt yaparsınız. Soruyu o konu başlığı altında da sorabilirdiniz.
  • Sorunuzu anladığımı sanıyorum,
    Kameranızda bulunan s video çıkışı ile tv kartındaki çıkışları birbirine bağlayıp kayıt yapabiliyosunuz. Ancak bu işlemde görüntü kaybı çok fazla olur. Bunu yapmak yerine Firewire kartı yardımı ile çok daha güzel görüntüler elde edebilirsiniz... Yeknet arkadaşım zaten bunu açıklamış size... Ayrıca i-link DV çıkışlı kameralarda şu an ismini hatırlayamadığım bi kablo ile görüntüleri usb den bilgisayara aktarabiliyosunuz. Ancak bu çok yavaş oluyor.
  • bendede ayni kameradan vardi ve bende sizin sorunuzla karsi karsiya kalmistim. kesinlikle USB ile görüntü aktarimindan uzak dur. Görüntülerde karelenme oluyor. pikseller daha belirgin küp küp oluyor. Tv kartiyla capture yaptiimda ise görüntü 320*280 pixel idi. benim anakartimda firewire desteide vardi. firewire girisini kullanarakta denedim. herneyse isin özününe girelim. Eger ki görüntü daha kaliteli olsun diosan bikere USB olayini kesinlikle geçicez. diger bi konu Tv kartiyla yaptiin catureda da çözünürlük tatminkar olmayacagindan sen en iyisi firewire karta yönel. Neden firewire? çünkü firewire görüntü aktarimi için olusturulmus bi giristir. EEE hersey bukadar mi, tabiiki degil. 355 makinede firewirela gözüntü aktariminda "TARIH VE SAAT" aktarimi yapamazsin. Ama Mini DV kameralar buna izin veriyormus.
    Simdi gelelim benim çözümüme, ben naaptim? Pinacle'in USB studio movie box makinesini aldim. "bu arada kameradan bilgisayra direkt usb baalanti ile movie box USB aktarimi ayni sey degil. kullaninca görüyorsun ve daha ii anliyorsun." Bu makineden S-video ile aktarim yapiyorum. neden S-video çünkü her renk ayri ayri teller vasitasiyla makineye aktariliyor. Yani RGB girislerdeki gibi tek hat üzerinden degil. Ve S-video ile tarih ve saat aktarimida yapilabiliyor. EE peki sadece tarih ve saat aktarimi için bu kadar para deermi? bu seçim sana kalmis... EEr diyosanki benim için önemli olan sadece görüntü kalitesi ozaman sadece 1394 Firewire girisi ve ayrica 4-4 pinlik i-link kablosu ile olayi çözebilirsin. Buarada Movie box'in bi arti özelligi aktarim sirasinda encoding de yaptii için görüntü birimiyle yükleme baslamadan önce oynama yapabilirsin ve ayrica encode için zaman kaybin olmaz.
    Arkadaslar bu bilgilerimi kesinlikle dikkate alin, çünkü bunlari öörenmek için bayaa bi arastirma yaptim ve tecrübe ettim. Yani bayaa bi zaman kaybettim. Sizler kaybetmeyin. Simdiden kolay gelsin.

• quote:

Bu makineden S-video ile aktarim yapiyorum. neden S-video çünkü her renk ayri ayri teller vasitasiyla makineye aktariliyor. Yani RGB girislerdeki gibi tek hat üzerinden degil.

S-video da her renk ayrı ayrı kablolardan gitmez. RGB de renkler ayrı ayrı gider. S-video'da Lüminans yani parlaklık ve toplam renk bilgisi ayrı gider. S-video kablosu 4 pinli kablo olup 2 si canlı uç 2 si de bunların şasesidir. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.
  • TEŞEKKÜRLER...
  • quote:

Orjinalden alıntı: akustika

bendede ayni kameradan vardi ve bende sizin sorunuzla karsi karsiya kalmistim. kesinlikle USB ile görüntü aktarimindan uzak dur. Görüntülerde karelenme oluyor. pikseller daha belirgin küp küp oluyor. Tv kartiyla capture yaptiimda ise görüntü 320*280 pixel idi. benim anakartimda firewire desteide vardi. firewire girisini kullanarakta denedim. herneyse isin özününe girelim. Eger ki görüntü daha kaliteli olsun diosan bikere USB olayini kesinlikle geçicez. diger bi konu Tv kartiyla yaptiin catureda da çözünürlük tatminkar olmayacagindan sen en iyisi firewire karta yönel. Neden firewire? çünkü firewire görüntü aktarimi için olusturulmus bi giristir. EEE hersey bukadar mi, tabiiki degil. 355 makinede firewirela gözüntü aktariminda "TARIH VE SAAT" aktarimi yapamazsin. Ama Mini DV kameralar buna izin veriyormus.
    Simdi gelelim benim çözümüme, ben naaptim? Pinacle'in USB studio movie box makinesini aldim. "bu arada kameradan bilgisayra direkt usb baalanti ile movie box USB aktarimi ayni sey degil. kullaninca görüyorsun ve daha ii anliyorsun." Bu makineden S-video ile aktarim yapiyorum. neden S-video çünkü her renk ayri ayri teller vasitasiyla makineye aktariliyor. Yani RGB girislerdeki gibi tek hat üzerinden degil. Ve S-video ile tarih ve saat aktarimida yapilabiliyor. EE peki sadece tarih ve saat aktarimi için bu kadar para deermi? bu seçim sana kalmis... EEr diyosanki benim için önemli olan sadece görüntü kalitesi ozaman sadece 1394 Firewire girisi ve ayrica 4-4 pinlik i-link kablosu ile olayi çözebilirsin. Buarada Movie box'in bi arti özelligi aktarim sirasinda encoding de yaptii için görüntü birimiyle yükleme baslamadan önce oynama yapabilirsin ve ayrica encode için zaman kaybin olmaz.
    Arkadaslar bu bilgilerimi kesinlikle dikkate alin, çünkü bunlari öörenmek için bayaa bi arastirma yaptim ve tecrübe ettim. Yani bayaa bi zaman kaybettim. Sizler kaybetmeyin. Simdiden kolay gelsin.

Pinacle'in USB studio movie box makinayı 355 ile kullandın değil mi? (355 vardı yazmışsında)
    peki bu kartın fiyatı ne kadar? ve nereden temin edebiliriz. Ayrıca verdiğin bilgiler için teşekkürler

• sony dcr 355e kameram için PINNACLE STUDIO AV/DV DELUXE kart uygunmudur? fiyatı 277$+kdv.
    veya alternatif başka kart olabilir mi?
    ÖZELLİKLERİ:
    • Dijital (DV,Digital8 veya MicroMV) veya analog [8mm, (S-)VHS(–C) kameralar, TV, VCR] video kaynağından görüntüleri bilgisayara aktarın
    • Dijital kameralardan DVD kalitesinde direkt MPEG-2 capture yapın
    • Görüntülerinize Hollywood tarzı 100’den fazla geçiş efektleri ekleyin
    • Ön izleme penceresinden eklediğiniz tüm efektleri gerçek zamanlı olarak izleyin
    • Videolarınıza MP3, Audio CD veya mikrofondan ses ekleyin
    • Videolarınızdan VCD, SVCD, DVD, VHS veya Dijtal Tape hazırlayın
    • Videolarınızı web sayfanıza koyun veya e-mail ile paylaşın
    • Pinnacle Studio Deluxe kartı ile birlikte profesyonel harici AV bağlantı kutusu (Breakout Box) gelmektedir.
    Paket İçeriği
    • Pinnacle Studio AV/DV Deluxe PCI kart
    • Harici Breakout Box cihazı
    • IEEE 1394/FireWire DV kablo (6-pin / 4-pin)
    • Stereo Ses Kablosu
    • Pinnacle Studio 9 El Kitabı
    • Yazılım ve Donanım Kurulumu Kılavuzu
    • Pinnacle Studio 9 Yazılım Cdsi
    • Pinnacle Hollywood FX Plus/Mega V.5 Cdsi
    • Pinnacle Studio 9 Bonus Content DVD Cdsi (PAL)
    • Pinnacle Studio 9 Bonus Content DVD Cdsi (NTSC)
    • Pinnacle Studio 9 Yazılımı, Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzu

• quote:

Orjinalden alıntı: musyurt

sony dcr 355e kameram için PINNACLE STUDIO AV/DV DELUXE kart uygunmudur? fiyatı 277$+kdv.
    veya alternatif başka kart olabilir mi?
    ÖZELLİKLERİ:
    • Dijital (DV,Digital8 veya MicroMV) veya analog [8mm, (S-)VHS(–C) kameralar, TV, VCR] video kaynağından görüntüleri bilgisayara aktarın
    • Dijital kameralardan DVD kalitesinde direkt MPEG-2 capture yapın
    • Görüntülerinize Hollywood tarzı 100’den fazla geçiş efektleri ekleyin
    • Ön izleme penceresinden eklediğiniz tüm efektleri gerçek zamanlı olarak izleyin
    • Videolarınıza MP3, Audio CD veya mikrofondan ses ekleyin
    • Videolarınızdan VCD, SVCD, DVD, VHS veya Dijtal Tape hazırlayın
    • Videolarınızı web sayfanıza koyun veya e-mail ile paylaşın
    • Pinnacle Studio Deluxe kartı ile birlikte profesyonel harici AV bağlantı kutusu (Breakout Box) gelmektedir.
    Paket İçeriği
    • Pinnacle Studio AV/DV Deluxe PCI kart
    • Harici Breakout Box cihazı
    • IEEE 1394/FireWire DV kablo (6-pin / 4-pin)
    • Stereo Ses Kablosu
    • Pinnacle Studio 9 El Kitabı
    • Yazılım ve Donanım Kurulumu Kılavuzu
    • Pinnacle Studio 9 Yazılım Cdsi
    • Pinnacle Hollywood FX Plus/Mega V.5 Cdsi
    • Pinnacle Studio 9 Bonus Content DVD Cdsi (PAL)
    • Pinnacle Studio 9 Bonus Content DVD Cdsi (NTSC)
    • Pinnacle Studio 9 Yazılımı, Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzu

• Yeterince hızlı bir siteminiz varsa, örneğin en az 1000MHz Pentium III veya muadili, 512MB bellek, ve 7200rpm ATA 100 hard disk, VE sisteminiz sorunsuz ise TV-Capture kartı ile yaptığınız görüntülerde de fazla kayıp olmaz. Hatta kimi yazılımlar veya TV-Capture kartları yakalanan video görüntüsünün eş-zamanlı (realtime) MPEG veya MPEG2 formatına çevrilerek kayıt edilmesini sağlar. AMA tabii ki i-Link 1394 Firewire kart aracılığıyla yapılan görüntü aktarımı daha sorunsuz ve kaliteli olur. Bu şekilde .avi formatında aktarılan video görüntüsünü çoğunlukla firewire kartlarla birlikte verilen yazılımlar ile (Pinnacle Studio, Ulead Video Studio, vs) istediğiniz gibi (MPEG, MPEG2, VCD, DVD) işeyebilirsiniz. SONUÇ olarak görüntü yakalama işini amatör bir uğraş olarak yapıyorsanız pahalı firewire kartlara YÖNELMEYİN. Zaten burada pahalı olan kartlar değil birlikte verilen yazılımlar. Güncel anakartlarda firewire girişleri zaten var. Alırsınız bir yazılım (ki onlar da zaten VIVO'su olan ekran kartlarıyla çoğunlukla veriliyor) ve 1 tane de uygun firewire kablo (yanlız bu kabloyu alırken 4 pin 6 pin olayına dikkat edin, kameranız ve anakartınız hangisini destekliyorsa uçları o şekilde olmalı) alırsınız olur biter.

• firewire(400mbit hız)
    firewireB(800mbit hız) yeni firewire kartı alacaksanız firewireB(800mbit) olanından alın
  • quote:

Orjinalden alıntı: amd77

firewire(400mbit hız)
    firewireB(800mbit hız) yeni firewire kartı alacaksanız firewireB(800mbit) olanından alın

ok alalım almasınada dv kameralar için 25mbit bir hızdan söz ediliyor... faydası ne olur??
  • 25mbit se firewireB ye gerek yok
  • arkadaşlar ben bi şeysorcam tv kartında mı daha kaliteli görüntü alınır yoksa firewire kartından mı?
  • firewire kartından daha kaliteli görüntü alırsın -kayıpsız..
    en ucuz firewire kartı ile digital 8,DV,HDV görüntülerinizi 0 sıfır kayıp ile biligisayara aktarabilirsiniz..
  • Coolturk i-Link 1394 ve Firewire ikilisi kamerayı bilgisayarin bir parçasıymış gibi kullanmasını ve eğer kameranın bir de in yani giriş özelliği varsa işlediğin görüntüyü çeşitli formatlara çevirmenin yanında (Çevirme olayı tümüyle bilgisayarının işlemcisi ile alakalı bir olaydır kart sadece kaliiteli görüntü aktaramı yapar)geri kamera kasetine de kaydetmeni sağlar. Bunun için pahalı kart veya programlarına ihtiyacın yoktur. Windowsun movie maker ı fazlasıyla yeterlidir.

Tam açıklamahttp://forum.donanimhaber.com/m_1154428/tm.htm adresinde var çok faydalı bir bölüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zottegem -- 29 Nisan 2006; 12:12:40 >
  • firewire
  • ben bu konuda biraz tecrube sahıbiyım.yukarıda arkadaşlar anlatmışlar,burada en enemlisi render olayı.zannedersem işlemcci buyuk olacak.bir de 60 dk. bir video kaydı 12 GB yer kapladıgına göre hard disk te buyuk olmalı.render sonrası 12 GB ,yaklaşık 3.5 GB düşüyor...İşlemci zayıf ise render saatlarsürüyor..ayrıca pinnaclle turu program almana gerek yok.zaten firewire kartı içinde çokta ıyı olmasa bir yazılım var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEMİRCİEFE -- 29 Nisan 2006; 12:32:57 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.