Şimdi Ara

Ford Fiesta Stop Etmeme Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
1.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. 2013 model 1.5 tdci Ford Fiesta sahibiyim. Araç 77000 km de ve genel olarak arabamdan memnunum. Ancak, son iki aydır ara sıra aracı durdurup kontağı kapattığımda araç yaklaşık 10 sn kadar çalışmaya devam ediyor. İlk başlarda pek önemsemedim ama son günlerde daha sık yapmaya başladı. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

• Herkes stop eder diye şikayet eder sizde durum tam tersine şaka bir yana ilginç durum ilk kez duydum böyle birşey
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shotput

Herkes stop eder diye şikayet eder sizde durum tam tersine şaka bir yana ilginç durum ilk kez duydum böyle birşey

Aynen
  • Hocam stop etmiyor derken ? Fan çalışması tarzı mı ? Yoksa cidden motor rolanti de mi kalıyor ?
  • Araba tekleyerek stop ediyor. Rölantide kalmıyor.
  • Hemen arkasından da fan çalışıyor.
  • iyi bi ustaya ya da servise gidin böyle kullanmayın.

Çok ciddi arıza bu. Kontak arıza da olabilir.
  • Logan var bizde hocam. Bazen anahtarı çıkarıyorum hala çalışıyor :)
  • 3 kere okudum adana limanı gibi yanlis mi okuyorum diye😀. Anahtarın stop konumuna getirmeden çalışır pozisyonda iken çıkanı filan gördüm de, stop pozisyonunda stop etmeyen neymiş ne değilmiş öğrenmek isterim.Umarim büyük ve pahalı bir sıkıntı yoktur, en basit şekilde halledersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0mer Faruk -- 7 Şubat 2018; 21:33:30 >
  • Bu, ender yaşanan bir sorun anlaşılan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0mer Faruk

3 kere okudum adana limanı gibi yanlis mi okuyorum diye😀. Anahtarın stop konumuna getirmeden çalışır pozisyonda iken çıkanı filan gördüm de, stop pozisyonunda stop etmeyen neymiş ne değilmiş öğrenmek isterim.Umarim büyük ve pahalı bir sıkıntı yoktur, en basit şekilde halledersiniz.

Teşekkür ederim.
  • Motorunuzun yağ seviyesini sık aralıklarla kontrol ediyor musunuz? Herhangi bir yağ eksiltme durumu var mı?

Öncelikle belirteyim aklıma bir teori geliyor fakat sadece bir teori, aklınızda bulunsun, panik yapmayın.

Dizel araçlarda (özellikle eski, yüksek km yapmış) ambaleye kalkma veyahut ecnebilerin terimiyle "diesel runaway" durumu olabiliyor. Kısaca bu durumu açıklarsak;

Motorda oluşan çizikler, çatlaklardan yağ sızıp yanma odasına girebiliyor ya da turbo yanma odasına yağ pompalıyor.

Yanma odasında yağ biriktikçe motor mazot yerine yağı yakıyor ve araç çevirebileceği maksimum devire geliyor. Kontağı kapatsanız bile dizel araçlarda ateşleme sistemi olmadığından motor kendi çevrimiyle son yağ damlacığına kadar son yük çalışıyor.

Benim teorim çok düşük ihtimal de olsa az miktarda yağ yanma odanıza gidiyor olabilir, siz kontağı kapattığınızda mazot püskürtülmesi bitse de son yağları yakarak bir süre sonra tekleyerek stop ediyor olabilir.

Sadece aklınızda bulunsun, bir ustaya sorabilirsiniz, panik yapmanızı istemem. Belki ufak bir elektronik beyin hatası bile olabilir. Yakın zamanda bir servise/sanayiye uğramanızda fayda var.

• Hocam ambele kalmak derler bunun ileri haline.Genelde yanma odasına yağ sızması sonucu oluşur.Genelde, motora gelen yakıt kesilse bile, basınç kaybı olduğu için içeri boşluklardan yağ dolar, hareket eden silindir yağı tepkimeye sokar ve yanma oluşur.Hareket oldukça daha çok yağ çekilir.Hava girişi kapatılmazsa motor kendi kendini imha eder.

İnşallah sizin probleminiz de bu problemin başlangıç işaretleri değildir.Bir an önce kontrol ettirin, en olmadık anda sorun çıkartır.
  • Dpf temizleme de çalışıyor olabilir.
  • Açıkçası motorun yağ seviyesine hiç bakmadım ama hiç yağ göstergesi de yanmadı. Ayrıca duman felan da yok. Bakımlarını düzenli olarak serviste yaptırıyorum. Yine de araştırmakta fayda var. İnşallah böyle bir sorun değildir.
  • Benimde aklıma diesel runaway geldi.

https://youtu.be/j4rMfrERpG8

Manuel viteste belki bir şekilde stop ettirilir durdurulur ama otomatikte böyle geçer video çekilir. Başka yapacak bir şey yok herhalde.
  • Arabanın tüm elektronik aksamı kapalı düz bir yolda el freni dahi çekmeden , frene dahi basmadan stop etmeyi dene. Vites boşta olsun . Gerekirse altına taş koy. Eğer direk stop ederse aracında arka farlardan kaynaklı bir sıkıntı var.
  • Ben de bi keresinde 2010 dizel fiestada yasamıştım bu durumu. Anahtarı çevirdim ilk önce farketmedim çevirdikten 3 sn sonra farkedince nooluyo lan dedim bir sn sonra kapandı. Şizofrene bağlamıştım hafiften anlık . Baska zaman da olmadı zaten 9 ay kalmıştı bizde.
  • Bu sorunun benzerini uno da yasamistim. Kontagi kapatmama ragmen arac stop etmedi. Oto elektrikci bir abimi aradim 4luleri yak oyle stop et demisti ve hakikatende 4luleri yakinca stop etti araba. 4lu tusunu degistirince duzelmisti durum. Sizinde insallah boyle basit bir sorundur
  • Vakit kaybetmeden servise gidin.Mazallah daha büyük arıza vermeden diyelim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.