Şimdi Ara

FOTOGRAFLARIMDA NEDEN NOİSE OLUYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..
    Zaman zaman Gunduz bile çektigim resimlerde olabiliyor bu enlemesine çizgiler halinde beliriyor...
    Çekim konusunda herhangibir hata yaptıgımı da sanmıyorum neden boyle oluyor yardımcı oolabilirseniz sevinirim...
    Makine Hp945

(resim ekleyecem fakat eklerken hata veriyor.. Eklemeye çalışıyorum şu an )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asitane -- 23 Mart 2005, 19:54:58 >

• Gündüz çekimlerinde İso 100 de gren oluşması genelde karede gölgede kalan veya az ışık alan bölgelerde olur ama siz enlemesine çizgilerden bahsetmişsiniz bu bana biraz garip geldi. Belki fotoğrafa baktığınız programın fotoyu küçültmesinden kaynaklanıyor olabilir.
  • çoğu makineden yüksek iso'larda noise görülür ancak bu noiseların şiddeti sensörün kalitesine bağlıdır.

HP945 gibi adi bir makine aldıysan bunun sonuçlarına da katlanacaksın.
  • uzerinde ki lens Finepix 5100 ile aynı
    onun içinde aynı yorumu yapabilirmisin ?

Bu arada konuşmana aksanına dikkat et.
  • +
  • quote:

Orjinalden alıntı: Asitane

uzerinde ki lens Finepix 5100 ile aynı

nasıl aynı lens? HP fujinin lenslerini mi kullanıyor yani?
    fuji için aynı yorumu yapmam çünkü fuji makineler hp makinelerden 2 gömlek üstün.
    konuşmamın neresi bozuk söyle ona göre düzeltme yapayım. bu arada konuşmamı duymadan aksanım hakkında nasıl yorum yaptın hayret ettim. aksan nedir bilirmisin?

makinene adi dediğim için bu kadar kızma.. sana adi demedim, makinene adi dedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ohara -- 23 Mart 2005, 22:27:10 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Asitane

uzerinde ki lens Finepix 5100 ile aynı

Fotoğrafta noise oluşmasının sebebini lense bağlamak yanlış olur. Zira Sony DSC-F828 de Carl Zeiss marka lens kullanıyor ama noisenin kralını yapıyor. Bu, algılayıcıyla ilgili bir durum. HP Photosmart 945 ile Fujifilm FinePix S5100 aynı lensleri mi kullanıyor bilmiyorum ama kaldı ki böyle olsa bile Fujifilm FinePix S5100 in de fotoğraf kalitesinin çok iyi olduğu söylenemez. Aynı noise sorunu Fujifilm FinePix S5100 de de görülüyorsa o da söylenir elbet.

Tabii ki bir makineyi "adi" diye tabir etmek için o makineyi kullanmış olmakla kalmayıp auto modunun dışında da çekimler yapmak gerekir.

----------
    Ekleme: @ohara, HP ultra zoom makinelerinde (HP Photosmart 850, HP Photosmart 945) Fuji'nin lenslerini kullanıyor ve HP Photosmart 850'nin fotoğraf kalitesinin çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi holydreamer -- 23 Mart 2005, 22:41:50 >

• Sevgili @Asistane,

HP945'te bazı çekimlerde yeşile çalan renklerde yatay çizgiler oluşabilir. Bu bazı 945'lerde (çoğunda :-( ) görülen bir problem. Belki bu problemi ortadan kaldırabilecek bir firmware olabilir. Öncelikle HP'nin servisi ile irtibata geçmeni ve onlara problemini anlatmanı öneririm. Eğer bir firmware varsa zaten sana makinanın yazılımını güncelemeni söylerler.

HP kullanan arkadaşlar darılmasın ama HP'nin makinaları genel olarak vasatın altında. Fiyatı uygun olduğu için insanların ilgisini çekiyorlar ve makinalarını çok miktarda satıyorlar. Peki ya sonrası: işte esas problem sonrasında başlıyor. HP makinaların arıza çıkartma olasılığı çok yüksek, çünkü kullanılan malzeme kalitesi düşük ve yapılan ar-ge çalışmaları yetersiz. Bunun üzerine Türkiye'deki sözde servis ağını koyarsak HP kullanıcılarının vay haline :(.

Tabi insanın içinde fotoğrafçılık ruhu varsa bunlar bir engel olmuyor, yine iyi kareler yakalıyorsunuz ama asıl anlatmak istediğim yukarıdakilerdi.

HP bu makinalarında FujiFilm'in lensini kullanıyor fakat bu lens S5500'de kullanılan lens ile aynı değil! Ayrıca fotoğraftaki gürültünün esas nedenleri; CCD boyutları ve içerdiği algılayıcı sayısı, CCD etrafında kullanılan devre elemanlarının etkisi gibi faktörlere bağlı. S5500'in düşük ISO değerlerinde ürettiği gürültü ise eşdeğeri modellere oranla daha düşük. ISO 200 ve 400 değerlerinde bu durum tersine dönüyor. Bu nedenle düşük ISO değerlerinde HP945'de olduğu gibi gürültü problemi yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.