Şimdi Ara

GM Peugeot ve Citroen birleşiyor.! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
3.484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: topaz42

Cahilliğimi mazur görün. GM, opele ve fiata motor veren şirket değil miydi? neden opeller HDI oluyor da Citroen ve Peugeotlar CDTI olmuyor. veya GM'den motor alan Fiat ne olacak. Onlar da mı HDI'ye geçecek.

Kafam karıştı.

Sizin kafanız bayağı bi karışmış anlaşılan.şimdi GM chevrolet ve opel için fiyattan motor alıyor yani fiat GM e motor veriyor.yani fiat a da bişey olmayacak.ikincisi bu anlaşmayla GM PSA grubu motorlarını kullanacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.6 HDI Insignia

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur.K

quote:

Cahilliğimi mazur görün. GM, opele ve fiata motor veren şirket değil miydi? neden opeller HDI oluyor da Citroen ve Peugeotlar CDTI olmuyor. veya GM'den motor alan Fiat ne olacak. Onlar da mı HDI'ye geçecek.

Kafam karıştı.

ben fiattan aliyor diye biliyorum.

GM opele motor vermiyor. Zaten Opel GM'a ait. Yani zaten kendi yapıyor. Opel CDTi ismini veriyor. 1.3 dizel motor Fiat ile ortak geliştirildi ama şuan ayrıldılar ayrı ayrı devam ediyorlar. 1.6 multijeti fiat tek başına geliştiriyor. Yani GM ve PSA ve fiat arasında şuan için motor alıp verme diye bişey yok. PSA volvo ve forda HDI motoru veriyor. Fiat Tata'dan Suzuki'ye ara ara kime bulduysa veriyor motoru. Eskiden 1,9 ve 2 ltre JTD dizel motoru fiattan almışlardı. Ama şuanki 1,3 opel ve chevrolet motorları GM'a ait ve istediği modele koyabilir. Fiatla alakaları kalmadı.

http://www.gmpowertrain.com/EuropeVehicleEngines/PowertrainProductsEurope.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 17 Ekim 2012; 14:30:41 >

• 1.6 Dizel fetişisti insigniacılar için iyi bir haber.
  • 1.6 Dizelle opeller daha çekici olacaktır mutlaka. Bu konuda tek avunduğum nokta, Citroen DS serisini yine özel tutacaktır. Yoksa bu birleşme sonrasında motor alışverişi haricinde, bazı modellerin tamamen sıradanlaşma ihtimalide var.
  • iyi olacak her iki taraf içinde.
  • Her iki taraf içinde kazançlı bir durum olacak gibi. Ama en büyük vurgunu opel vasat motorundan kurtularak yapacak gibi.
  • quote:

Kafam karıştı.

Tam tersi aslında. GM ve Opel'e motor veren Fiat'tır. Opel ve Chevrolet'de kullanılan 1.3 L Dizeller, Fiat'ın tasarladığı ve geliştirdiği Multijet teknolojisine sahip motorlardır. Opel ile Fiat arasında yapılan anlaşmayla Fiat bu motoru beraber üreterek kullandıkları motordur Multijet.

• Cevaplar için teşekkür. Durumu şimdi daha iyi anladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

quote:

quote:

Kafam karıştı.

GM opele motor vermiyor. Zaten Opel GM'a ait. Yani zaten kendi yapıyor. Opel CDTi ismini veriyor. 1.3 dizel motor Fiat ile ortak geliştirildi ama şuan ayrıldılar ayrı ayrı devam ediyorlar. 1.6 multijeti fiat tek başına geliştiriyor. Yani GM ve PSA ve fiat arasında şuan için motor alıp verme diye bişey yok. PSA volvo ve forda HDI motoru veriyor. Fiat Tata'dan Suzuki'ye ara ara kime bulduysa veriyor motoru. Eskiden 1,9 ve 2 ltre JTD dizel motoru fiattan almışlardı. Ama şuanki 1,3 opel ve chevrolet motorları GM'a ait ve istediği modele koyabilir. Fiatla alakaları kalmadı.

Gm ile fiat ortak motor geliştirmedi. Fiat motoru yaptı, GM'nin fabrikasında ürettirdi böyle bir birliktelik oldu. GM fiat ile ortak motor yapmadı yani.
    1.3 cdti motoru GM istediği araca koyabilir ancak Fiat'ın motorudur, alakaları kalmadı diye birşey yok. Zaten motora bakınca FPT yazdığını görürsünüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Du Hast -- 17 Ekim 2012; 16:08:11 >

• 1.4 hdi cruze gelebilir belki

• quote:

Orijinalden alıntı: clb12

quote:

Kafam karıştı.

Sizin kafanız bayağı bi karışmış anlaşılan.şimdi GM chevrolet ve opel için fiyattan motor alıyor yani fiat GM e motor veriyor.yani fiat a da bişey olmayacak.ikincisi bu anlaşmayla GM PSA grubu motorlarını kullanacak

Bu mesajdan anladığım kadarı ile Fiat Müşteri mi kaybetmiş oluyor?

• opel zaten battı batacak.almanya da banttan inen her araçtan 1000 euro zarar ediyordu.zaten 90 lı yıllardan günümüze satışları hızla çakılıyor pazar payını vw e kaptırdı.bir türlü eski kalitesine dönemedi almanyanın tofaşı diye boşuna demiyorlar bakmayın ülkemizdeki opel algısına,avrupa da durum öyle değil.
    peugeot zaten bir türlü beklenen çıkışı yapamadı gerek sağlamlık gerekse tasarım olarak rakiplerinin gerisinde,oda fransa dışında avrupada satış yapamıyor ve marka algısı en alt düzeylerde artık.
    burada asıl citro ya yazık oluyor eski parlak zamanlarını 90-2000 li yılların ilk çeyreğinde dibe vurduran citroen 2008 yılında sonra büyük bir değişim içerisine girdi,son yeni c4,c3 ve ds serisi araçlar ile kaliteli bir dönüs yapıp otomobil dünyasındaki eski saygınlığını kazanma yolunda adımlar attı.bu birleşme citroya hiç bişey kazandırmaz.

ancak bahsedilen markalardan en zengini peugeot ve önce citroen ile psa adı altında birleşti,şimdi de opel ile ortaklık,bu işten opel ve peugeot karlı,citroen zararlı çıkacaktır satış bazında.

• 1.7 cdti gibi sınıfının en iyi motoru varken 1.6 hdi hiç beklemeyin bence.

1.7 cdti 130hp 300nm tork ş.içi 4.3 ş.dışı 3.4 ort 3.7 lt tüketimi olan ve en önemlisi 99g/kg c02 salınımıyla pek çok ülkede vergi bile vermeyen bir motor.

1.6 hdi 112 hp 270 nm tork ş.içi 4.9 i.dışı 4.0 ort 4.4 lt tüketim ve en önemlisi 114g/kg co2 ile 2 üst dilimden vergi veren bir motor. Bu durumda, opel ne yapsin hdi i ?

siz opele hdi beklerken citroene 1.7 cdti giderse şaşırıp kalmayın sonra. Ha bu firmaların sadece türkiye için bu motoru astra-insigniaya takıp getiriceklerini düşünüyorsanız, çok iyimsersiniz demektir.

t.veriler
    http://www.citroen.com.tr/Resources/Content/TR/Brochures/haziran/teknik/C4_Foy.pdf

http://www.vauxhall.co.uk/vehicles/vauxhall-range/cars/new-astra/features-specs/engines-transmissions.html

• quote:

Orijinalden alıntı: RoLaN

opel zaten battı batacak.almanya da banttan inen her araçtan 1000 euro zarar ediyordu.zaten 90 lı yıllardan günümüze satışları hızla çakılıyor pazar payını vw e kaptırdı.bir türlü eski kalitesine dönemedi almanyanın tofaşı diye boşuna demiyorlar bakmayın ülkemizdeki opel algısına,avrupa da durum öyle değil.
    peugeot zaten bir türlü beklenen çıkışı yapamadı gerek sağlamlık gerekse tasarım olarak rakiplerinin gerisinde,oda fransa dışında avrupada satış yapamıyor ve marka algısı en alt düzeylerde artık.
    burada asıl citro ya yazık oluyor eski parlak zamanlarını 90-2000 li yılların ilk çeyreğinde dibe vurduran citroen 2008 yılında sonra büyük bir değişim içerisine girdi,son yeni c4,c3 ve ds serisi araçlar ile kaliteli bir dönüs yapıp otomobil dünyasındaki eski saygınlığını kazanma yolunda adımlar attı.bu birleşme citroya hiç bişey kazandırmaz.

ancak bahsedilen markalardan en zengini peugeot ve önce citroen ile psa adı altında birleşti,şimdi de opel ile ortaklık,bu işten opel ve peugeot karlı,citroen zararlı çıkacaktır satış bazında.

Yıllardır aynı terane hiç inanmıyorum bu battık kapattık gidiyoruz haberlerine renault,peuguot,citroen de yıllar önce aynı şeyleri söylüyordu zarar ediyoruz fabrikaları kapatıp gidiyoruz diye fransa hükümetinden 6 milyar euro para kopardılar az önce Opel'in güncel avrupa satış rakamların baktım nerdeyse VW ile kafa kafaya gidiyorlar hatta bazı modelleri vw den bile fazla satmış diğer taraftan batacak denilen bu marka yeni motor fabrikası açtı ve 2013 yılında faaliyete geçecek ayrıca piyasaya yeni sürdüğü modellerden hiç bahsetmiyorum bile sizce bunlar neyle oluyor ? herneyse sonuçta gm işini iyi yapıyor

• Şimdi opel gransız arabası mı oluyor? Hayatta almam

Yoksa pejo ve citro alman arabası mı ?

• 508 in içi + c5 in dışı=D sınıfında liderlik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maloney -- 17 Ekim 2012; 19:21:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

quote:

quote:

Kafam karıştı.

Gm ile fiat ortak motor geliştirmedi. Fiat motoru yaptı, GM'nin fabrikasında ürettirdi böyle bir birliktelik oldu. GM fiat ile ortak motor yapmadı yani.
    1.3 cdti motoru GM istediği araca koyabilir ancak Fiat'ın motorudur, alakaları kalmadı diye birşey yok. Zaten motora bakınca FPT yazdığını görürsünüz.

Bence yanlışınız var. Ben 1-2 yıldır anlaşmaları bitti diye biliyorum. Şuan ayrı olarak ikisi de kendi geliştiriyor. Zaten teknik verileri de farklı. Tork, torku verdikleri devir, emisyon değerleri, tüketimler, performans vs. çok farklı. Fiat kendi yapıp rakibine daha iyi olanı verecek değil heralde. Mesela 95likte aveodaki (opeli vs. takip etmiyorum bakmak istemedim şimdi) 210 nm tork veriyor. Yeni lineadaki ise 200nm. Puntodaki motor 75lik 1500 devirde veriyor maksimum torkunu aveodaki 1750 devirde. Emisyon ve tüketim değerleri de aveoda daha iyi. Fiorinada mesela 75lik ve 1750 devirde maksimum tork veren motor euro4 iken, yine 75lik aveodaki motor euro 5 normlarında. Yani birebir aynı motor olamazlar. Yakında bu farkın daha da belirginleşeceğini düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: leigh_hunt

Şimdi opel gransız arabası mı oluyor? Hayatta almam

Yoksa pejo ve citro alman arabası mı ?

annesi helga babası lililan oluyor pejo ve citronun

en çok astra ya yakışacağını düşünüyorum hdi 112 psnin
  • o zaman opel'e veda zamanı gelmiştir..pejo ve citröen aktarma ve motorunu'da alırsa zaten ağırlığından dolayı biraz zorlanıyor opel aktarma ve motoru pejo ve citröen'den biraz iyi derken şimdi tam s... sıvadı..bunu yapmayacaktın opel..140 hp makina yaptın 122hp makinaları geçemedin 1300kg ağırlıkdaydin hadi biraz zorluyordun onada eyw dedik ama bu tenekelerle birleşmen artık opel'inde helvasını yemeye yakın olduğumuzun zamanıdır..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.