Şimdi Ara

GTX 660 TI'nin Ağustos ortasında tanıtılması bekleniyor. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
1
Favori
4.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sıfır desibel

quote:

Orijinalden alıntı: M@U

Haziran sonu deniyor şimdi de. Haber Acer kaynaklı. Acer, hazırladığı bir oyun pc'sinde GTX660 kullanıyormuş ve kartın 1,5 GB bellekli olduğu söylenmiş.

http://videocardz.com/33418/geforce-gtx-660-with-1-5-gb-memory-coming-late-june

Teşekkürler M@U, anılan siteden son haberleri çevirdim:

Doğrudan ACER'dan sızan bilgiler:

Malesef, hala detaylı özellikleri belli değil, önceki söylentilere göre kartın, kepler GK104 mimarisini kullanacağı (670 and 680 gibi) yer almıştı. Ancak, toplamda 1152 CUDA çekirdeğine sahip olması sonucunu veren (GTX 670'te bu sayı 1344) yalnızca 6 akış işlemcisine sahip olacak. GTX 660'ın kendinden hızlı abilerinden temel farkı büyük olasılıkla 192 bit veriyolu arayüzü kullacak olması. Kart çift-slot kaplayan ve 6-pin güç bağlantısı gereketiren bir yapıda olacak. Çıkış fiyatı yüksek olduğu düşünülen $299' olarak rapor edildi. NVIDIA büyük ihtimalle kartın, 5 SMX cluster'lı ve hatta daha da düşük kapasitede Ram'e sahip farklı varyantlarını da hazırlayacak.

Acer, GTX 660 kullanacağı Predator serisi bilgisayarlarını 25 Haziranda arz edecek, bu durumda GTX 660'ın resmi fotoğraflarını 2 hafta içerisinde görmeyi bekleyebiliriz.

Yani şimdi gtx660 kullanan bilgisayar predator olabilir mi diye sorulara kapılmadım değil. Olsa olsa junior predator olur. Çünkü buna predator dersek gtx 680 kullanan bir bilgisayara ultra mega monster predator dememiz lazım.

Edit: İki mesajda arka arkaya oldu tüm forum ahalisinden özür diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FRoGKaTa -- 11 Haziran 2012; 10:11:10 >

• Ben olsam 3 monitörlü Eyefinity yerine kaliteli 27 ya da 30" tek bir IPS mönitörü tercih ederdim.. 2500x1600 olanlardan.. Bu akşam yeni aldığım 55D7000 TV'den single player BF3 deneyeceğim.. Bakalım mönitörün yerini tutacak mı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sıfır desibel -- 11 Haziran 2012; 10:23:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRoGKaTa

quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Nvidia'cı olarak bilinmekteyim. Hatta bunu da inkar etmiyorum ama 6870 ve 6950'den de memnun kaldım. Kısmet olursa 7850CF denemeyi istiyorum.
    6950CF aşırı güç çeken ve ısınan bir yapıya sahip olduğu için denemeyi hiç düşünmedim ama 7850CF niyetim var.

Ben şimdi bir 7850 alıp sonra bir 7850 ve iki monitör daha alarak hoş bir eyefinity sistem kurmayı düşünüyorum. Güzel olurmu sizce? Aslında gw2 league of legends gibi çok güç gerektirmeyen oyunlar oynayacağım genelde ama 3 monitörde high ayarlarda bf3 oynamak gibi kötü bir niyetim var. İki 7850'yi de 1250 mhz çalıştırsam böyle birşey olabilirmi sizce?

3 tane monitör, 2 tane ekran kartı yerine iyi bir tek kart ve iyi bir monitor hatta 27 inç şık bir monitörü tercih ederdim. Yani böyle bir bütçem varsa....

• quote:

3 tane monitör, 2 tane ekran kartı yerine iyi bir tek kart ve iyi bir monitor hatta 27 inç şık bir monitörü tercih ederdim. Yani böyle bir bütçem varsa....

Setek' 2 saniye farkla aynı şeyleri yazmışız.. Evet tek monitör ve tek kart daha mantıklı gibi.. hatta 55" TV ekranı da farklı bir alternatif..
  • quote:

quote:

quote:

Nvidia'cı olarak bilinmekteyim. Hatta bunu da inkar etmiyorum ama 6870 ve 6950'den de memnun kaldım. Kısmet olursa 7850CF denemeyi istiyorum.
    6950CF aşırı güç çeken ve ısınan bir yapıya sahip olduğu için denemeyi hiç düşünmedim ama 7850CF niyetim var.

Ben şimdi bir 7850 alıp sonra bir 7850 ve iki monitör daha alarak hoş bir eyefinity sistem kurmayı düşünüyorum. Güzel olurmu sizce? Aslında gw2 league of legends gibi çok güç gerektirmeyen oyunlar oynayacağım genelde ama 3 monitörde high ayarlarda bf3 oynamak gibi kötü bir niyetim var. İki 7850'yi de 1250 mhz çalıştırsam böyle birşey olabilirmi sizce?

Şuan için tek bir monitör ve bir karta yetecek bütçem var ve bilgisayarı hemen almam lazım 1,5 yıldır netbook kullanıyorum intiharın eşiğine geldim diyebilirim. O zaman alacağımda zamanın şartlarına göre bir daha başlık açarım

• quote:

Yahu daha ne olduğu-olacağı bile belli olmayan bir kartı nasıl beklersiniz? Alem adamsınız vallahi.
    Kart gelsin, testleri yayınlansın, ondan sonra karar verirsiniz alıp-almayacağınıza.

Bir ay sonra gelen yanıt.. Hocam kartın ne olduğunu bilmemiz için piyasaya arzedilmiş olması lazım.. Kartı satın almayı değil.. satına almak üzere değerlendirmeyi bekliyoruz.. "Beklemek" ne anlama geliyor, bir sözlüğe göz atın isterseniz..

Kimisine "fazla gelmedi" bi ekran kartına 1400 lira vermek çıktığı gün GTX 680 aldılar.. Kimisi bir ay bekledi ve çok daha ucuza GTX 670 aldılar.. hatta bazıları fiyatlar oturduğunda vatandan indirimli 895 Liraya aldılar.. "Ne olduğu belli olmayan" kartı "beklemeselerdi" daha mı iyi olacaktı??

veya Kepler serisini "beklemeyip" HD 7970 alanlar çok mu şey biliyorlardı? (komple sıfırdan bilgisayar toplanmayacaksa.. isteyen istediği kartı istedediği kadar bekler..)

• Kitguru'ya göre daha çok var GTX660'ın çıkışına:

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/faith/huge-gtx570-overstock-delays-gtx660-until-august/

Habere göre yüksek miktardaki GTX570 stoğu GTX660'ın çıkışını Ağustos'a kadar geciktiriyormuş. Haberde 120.000'den fazla GTX570 yongasından bahsediliyor ki bu cidden yüksek bir sayı. Stoğu eritmek için GTX570'in fiyatları ciddi manada düşürülmüş. Zaten Nvidia, GTX580 ve diğer GF110 gpu'lu kartlarda indirime gitmişti ancak bazı firmalar ellerindeki GTX570'leri bitirmek için yaptıkları özel kampanya vs. kartın fiyatını 200€'nun altına çekmişler. Bu tip hamlelerle bu stoğun 2 ay kadar bir sürede bitmesi beklenebilir. Zira fiyat bu kadar düşünce HD7850'den daha iyi bir seçenek haline geliyor GTX570.

Ama sonuçta GTX660'ın gelmesi geciktikçe gecikiyor. Esasında bir diğer sebep de GF114 stoğu. Bu gpu'yu kullanan GTX560 serisi kartlar da hâlâ yoğun şekilde satılmakta. Durum böyleyken Nvidia'dan yakın zamanda orta ve orta-alt seviye kart sunmasını beklemek boşunadır.

Şunu da ekleyeyim, GTX570 stoklarının GTX660'ın çıkışını geciktirmesi, GTX660'ın performansı konusunda da fikir vermekte. Demek ki kart GTX570'e oldukça yakın. Tahminen HD7870 ile kafakafaya olacaktır. Bu durumda bile GK106'nın başarılı olduğunu düşünürüm. Zira ham performansı GK104'ün yarısı olan bir gpu'dan bahsediyoruz. Pitcairn gpu'su ile rekabet edebilirse büyük başarı.

• quote:

quote:

Eyefinity hiç iyi değil bence. Ekranların kenarlarının görüntüyü bölmesi en büyük eksisi. Kaliteli bir 27 inç monitör almak daha iyi bir seçim olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

quote:

quote:

Eyefinity hiç iyi değil bence. Ekranların kenarlarının görüntüyü bölmesi en büyük eksisi. Kaliteli bir 27 inç monitör almak daha iyi bir seçim olur.

Bende vazgeçtim zaten

• http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/faith/huge-gtx570-overstock-delays-gtx660-until-august/

Bu habere göre üretim planlama hatası yaparak elinde 120.000 adet GTX 570 chipi bulunan NVIDIA stokları eritemediği için GTX 660'ı piyasaya sürmüyormuş.
  • GTX 660 İLE gtx 650'yi bekliyorum
  • quote:

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/faith/huge-gtx570-overstock-delays-gtx660-until-august/

Bu habere göre üretim planlama hatası yaparak elinde 120.000 adet GTX 570 chipi bulunan NVIDIA stokları eritemediği için GTX 660'ı piyasaya sürmüyormuş.

Çok saçma... orta sınıfta AMD malı götürdü... GTX 570'ler satılacak diye, yaz tatili girdi herkes kartını aldı, geçmiş olsun nvidia... halbuki çıkar gtx 660'ı ver indirimi gtx 570lere isteyen istediğini alsın, ucuz olursa gtx 560 ti yerine gayet önerilebilecek bir kart gtx 570... GTX 570lerin fiyatında da oynama yok güzel ülkemde; bu stoklar bu kafayla nasıl eriyecekse artık...

• daha 680 ler 670 leri tam satmadan 660 çıkarmazlar. çıkarırsa da yukarıdaki bi mesajda yazdığı gibi 1.5 gb bellekle gelir o da büyük sıkıntı yaratır. sırf gtx 580 1.5 gb bellekli diye bazı oyunlarda kasıyor. 660 ın referansı her kart gibi kötü olacak ve en az 800 le girer piyasaya. özel tasarımlar ne zaman gelir kaç tane gelir bilinmez. + bakıyorum herkes hala eski kafada vatan bilgisayarın %25 ine göre hesap kitap yapıyo. artık vatan eskisi gibi %25 yapmıyo yapsa bile istediğin aletler stokta olmuyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zeytinbey

quote:

Çok saçma... orta sınıfta AMD malı götürdü... GTX 570'ler satılacak diye, yaz tatili girdi herkes kartını aldı, geçmiş olsun nvidia... halbuki çıkar gtx 660'ı ver indirimi gtx 570lere isteyen istediğini alsın, ucuz olursa gtx 560 ti yerine gayet önerilebilecek bir kart gtx 570... GTX 570lerin fiyatında da oynama yok güzel ülkemde; bu stoklar bu kafayla nasıl eriyecekse artık...

Zaten dünya Türkiye'den ibaret.

Şuan Nvidia hâlâ GF110 ve GF104 gpu'lu kartları ile oldukça iyi satış yapıyor. Aynı şekilde AMD de Cayman'ları satmaya devam ediyor. Çünkü 28nm'de hâlâ yüksek verimliliğe ulaşılabilmiş değil. 28nm gpu'lu kart üretimi de bu yüzden çok yüksek miktarları bulmuyor. Bunun yanısıra yeni kartlarla eski kartlar arasında çok büyük farklılıklar yok. Onlar da DX11 bunlar da DX11. Yani öyle patlama olacak bir durum yok.

Ayrıca burda millet yaz tatiline girdi 1-2 kart satıldı diye dünyanın geri kalanında işler öyle yürümüyor. Firmalar burda yazın 10 tane kart satıyorsa, yılbaşındaki alışveriş çılgınlığında dünya genelinde milyon tane satıyorlar.

@alicnouma

GTX680, GTX670, GTX660 hepsi farklı kartlardır, segmentleri de farklıdır. Bu nedenle müşterisi de farklıdır. Yani GTX680 alacak adam tutup da GTX660'a yönelmez. Çünkü o adam orta sınıf bir kartla tatmin olmaz. Diğer taraftan bellek konusu oldukça çetrefilli bir konu.

Mesela Fermi mimarili bir karta 1.5 GB bellek yetersiz geliyor diye aynı seviye Kepler mimarili bir karta da yetersiz gelecek diye bir durum yok. Kaldı ki bu yetersizliğe konu olan oyun BF3 gibi optimizasyon özürlü bir oyunsa (evet BF3 için bu tabiri kullanabiliyorum). Yani GTX580 için bile 1,5 GB belleğin yetersiz olduğu konusu biraz tartışmalı. Yine de Kepler mimarili kartlara geleceksek, orda Nvidia'nın Kepler mimarisi ile sunduğu bellek iyileştirmeleri ve bellek yönetimindeki gelişmeleri de hesaba katmak durumundayız. Sırf şurdan bile çıkarım yapabilirsiniz: GTX580 ile GTX680 aynı bellek bant genişliğine sahipken GTX680 %35 kadar daha yüksek performans sunmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 20 Haziran 2012; 16:15:26 >

• quote:

Kitguru'ya göre daha çok var GTX660'ın çıkışına:

Habere göre yüksek miktardaki GTX570 stoğu GTX660'ın çıkışını Ağustos'a kadar geciktiriyormuş. Haberde 120.000'den fazla GTX570 yongasından bahsediliyor ki bu cidden yüksek bir sayı. Stoğu eritmek için GTX570'in fiyatları ciddi manada düşürülmüş. Zaten Nvidia, GTX580 ve diğer GF110 gpu'lu kartlarda indirime gitmişti ancak bazı firmalar ellerindeki GTX570'leri bitirmek için yaptıkları özel kampanya vs. kartın fiyatını 200€'nun altına çekmişler. Bu tip hamlelerle bu stoğun 2 ay kadar bir sürede bitmesi beklenebilir. Zira fiyat bu kadar düşünce HD7850'den daha iyi bir seçenek haline geliyor GTX570.

Ama sonuçta GTX660'ın gelmesi geciktikçe gecikiyor. Esasında bir diğer sebep de GF114 stoğu. Bu gpu'yu kullanan GTX560 serisi kartlar da hâlâ yoğun şekilde satılmakta. Durum böyleyken Nvidia'dan yakın zamanda orta ve orta-alt seviye kart sunmasını beklemek boşunadır.

Şunu da ekleyeyim, GTX570 stoklarının GTX660'ın çıkışını geciktirmesi, GTX660'ın performansı konusunda da fikir vermekte. Demek ki kart GTX570'e oldukça yakın. Tahminen HD7870 ile kafakafaya olacaktır. Bu durumda bile GK106'nın başarılı olduğunu düşünürüm. Zira ham performansı GK104'ün yarısı olan bir gpu'dan bahsediyoruz. Pitcairn gpu'su ile rekabet edebilirse büyük başarı.

dostum bizde niye gtx500 serisinde indirim kampanya gibi şeyler yapılmıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Legend3017

quote:

Kitguru'ya göre daha çok var GTX660'ın çıkışına:

dostum bizde niye gtx500 serisinde indirim kampanya gibi şeyler yapılmıyor

Şöyle bir örnek vereyim; distribitör buraya bir kartı 500 Lira'ya getirmişse, onu 600 Lira'ya perakendeciye satar. O da en aşağı 700 Lira'ya müşteriye satar. Eğer etiket fiyatı 800 Lira ise en aşağı 700'e indirirler daha ötesi olmaz. Firmaların ülke temsilciliklerinin olaya müdahil olmaları gerekir. Yoksa teknolojisinin eski olması vs. satıcıyı bağlamaz. O aldığı fiyatla sattığı fiyata bakar. Firmalar da açıkcası bizim memleketi pek sallamıyorlar. Yalnızca işi bilen distribitörler düşük fiyata yeni parti mal getirerek fiyatları aşağı çekebiliyorlar o kadar.

Eğer bir satıcının elinde 500 Lira'ya aldığı 5 nesil öncesi bir kart var ise o satıcı o kartı yine 600 Lira'ya satmaya devam eder yani.

• Çeşitle elektronik marketlerde hala uçuk fiyatlara nesli geçmiş ürünler satılmaya çalışılıyor kocaman kutularda..
    Dediğiniz gibi işi bilenlerse yenileri gelmeden "önce" indirime gidip stokları eritiyor.

mesela Ankarada eskiden popüler olan, şimdi adı sanı kalmayan bir Bilgisayarcı, elinde kalan çok kaliteli DDR-400 Ramleri fiyatını indirmediği için senelerce satamamıştı..
    vaktinde 200 liralık ramler, zamanında 50-60 liraya elden çıkarılmadığı için tozlu rafları süslemeye devam ediyor..
  • Son söylentiler şöyle:

GTX 660 7950'nin %3-5 ilerisinde, GTX 670'İN %13 gerisinde olacak.. Kart GTX 670'in %75 fiyatında (300 dolar + KDV gibi) olacak..
    Sadece 100 Watt TDP'ye sahip olacağı söyleniyor..

(Pek çok internet sitesinde 25 haziran itibariyle bu bilgi yer aldı.)

Sizce mümkün mü? 100 Watt TDP imkansız gibi görünüyor..( 670: 170 watt, 680: 195 watt'dı sanırım.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sıfır desibel -- 26 Haziran 2012; 10:44:43 >
  • quote:

quote:

league of legends

• İnşallah saçma sapan versionları çıkmaz tek prototip olur. 460 ve 560Ti ın diğer versiyonları tam bir fiyaskoydu. Yok SE miş yok SE v2 imiş. 560Ti'ında 560 ve 560Ti 448core lu modelleri çıkmıştı. Ayrıca aşağıdaki link de insana bu bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtiyor:

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-460/specifications

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LoRd1N -- 26 Haziran 2012; 10:53:33 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.