Şimdi Ara

HANGİ DONANIMLAR ŞART OLMALI? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
2.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yok işte olmazsa olmaz dendiği için öyle dedim, trafikte tüm sürücüler "güvenli araç kullanma"yı becerebilse sorun kalmayacak... ABS,ESP bilimum harfli donanımlar her zaman şöför etkeninin çeyreğinden daha az etkiye sahiptirler.

Aracı tanımadan, limitlerini bilmeden abuk subuk hareketler yapıp, örneğin yük taşımak için geliştirilmiş yüksek bir aracı içi boşken yüksek hızla viraja sokar araç kaymaya meyillenince de frene dokunmaya kalkarsanız hızınızla doğru orantılı sayıda takla atarsınız, istediği kadar ESP, ABC, DDP, KPD olsun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: bulker

peugeot206WRC nickli arkada$a tamamen katiliyorum.

mesela, yolda ilerlerken onune aniden cocuk firlayan bir $oforun oyle ESP, DSC gibi gereksiz stabilite ekipmanlarina ihtiyaci yoktur. Iyi $ofor, aracinin icinde ziplayarak hop diye cocugun ustune atlar.

veya, izlediginiz arac aniden fren yapti diyelim. ABS'ye ne hacet? Iyi $ofor o anda aractan atlar, onundeki aracla kendi aracinin arasina gecip elleriyle kazayi engeller.

ayni $ekilde, iyi $oforun kaza aninda hava yastigina falan ihtiyaci yoktur. Iyi $ofor dedigin kaza aninda kendini bi kasar, birak bi araca veya bi duvara carpmak, arkasindan meteor carpsa yerinden kipirdamaz.

Bilmiyorum farkinda misiniz, ancak trafikte guvenlik sadece bizim elimizde degil. $ehir icinde 50 km hizla ilerlerken, onunuze aniden bi cocuk ciksa, elektronik destekler olmadan herhangibir kazaya engel olma $ansinizla, elektronik desteklerle engel olma $ansiniz arasindaki farkin buyuklugunu goz ardi edemezsiniz.

veya, yine 50 km/h ile ilerlediginizi du$unun. viraji bi donuyosunuz, kar$inizda insanlikdan nasibini almami$ bi canli sollamaya cikmi$, uzerinize dogru geliyor. siz ne kadar guvenli kullanirsaniz kullanin, olasi bi kazadan kurtulma ihtimaliniz nedir ki?

bugun hollanda'da, satilan yeni araclarin airbag ve abs donanimlarina sahip olmasi zorunlu.. bu kurallar laf olsun diye koyulmu$ degil. hepsini mantikli aciklamalari var.

o yuzden, $ofor tabiki guvenli kullansin. ama aracinda havayastigi, ABS, ESP gibi yardimci donanimlar da mutlaka bulunsun...

İyi şöför takip mesafesini korur,
    yolda giderken 1 metre önüne herhangi birşey fırlarsa aracı yerinden yeni kaldırmıyorsan yani 10 km/s'nin üzerinde gidiyorsan daha ne olduğunu anlamadan ona çarparsın. İstersen Michael Schumacher ol istersen arabanda alfabenin bütün harfleri olsun.

Demek istediğim yanlış anlaşıldı aslında, tabii ki güvenlik donanımları maksimum düzeyde olmalı,

FAKAT

Eğer bilinçli biri direksiyona oturmuyorsa eninde sonunda o araba ya kendinin ya da birilerinin canını yakacaktır...

• Otomatik far yükseklik ayarı mutlaka olmalı,merceksiz xenonu takıp karşısındakini kör eden benciller için...
  • amacim kesinlikle bi tarti$ma yaratmak degil. ancak $unu sormak isterim;

istanbul'da hangi takip mesafesinden bahsediyoruz? mumkun mu boyle bi$ey? 6 aydir istanbul trafiginde arac kullaniyorum. takip mesafesini birakirsan araya bi taksi girer, ya da dolmu$. o yuzden ne kadar iyi $ofor olursaniz olun, o i$ biraz zor. herhangibir durumda araciniz ne kadar kisa mesafede duruyorsa kaza yapma riskiniz o kadar az demek.

ayrica, kazalarin meydana geldigi tabiki var, dedigin gibi, 1 m. onune bi$ey firlamasi gibi. ancak bu mesafe her zaman 1 m. degil ki. ya 5 - 10 m. onune bi$ey firlarsa, ve de bunun yagmurlu bir havada oldugunu du$unursek? alfabenin butun harflerine gerek yok. ESP olsa kaza yapma riski minimuma inmi$ olur.

tabiki elektronik donanimlar kazalarin olmasina tamamen engel degil. ancak yuzdesini fazlasiyla azalttigi bir gercek. zaten sorunsuz degil, minimum sorunlu bir trafik saglamak. bunun icin de kimi donanimlar mutlaka aracta bulunmali, ki bunlar hem kazaya engel olmaya yardimci olsun, hem de herhangibir kazada insanlara zarar gelme ihtimali mumkun olan en az seviyeye du$sun.

• quote:

Orjinalden alıntı: salatan

Otomatik far yükseklik ayarı mutlaka olmalı,merceksiz xenonu takıp karşısındakini kör eden benciller için...

Onun yerine çakma xenonlara cezalar yağsa nasıl olur :)
  • ABS -hava yastığı- dört cam elektrikli - ısıtmalı ve elektrikli aynalar ve klima
    yalnız burda birşeye dikkat çekmek istiyorum. bazı araçlarda neredeyse çift havayastığı var ama ABS yok. Yani Allah korusun o havayastığını bir defa ABS yi her an kullanıyorsun.
    birde yine megane nin baz modeli gibi 6 havayastığını standart yapıyor ama arkaya otomatik cam ve aynaları elktrikli yapmıyor. yani 4 hava yastığı koy diğer donanımları artır.
    diyeceksiniz ki üst donanımı nasıl satacak işte o yüzden de mazda ve honda dan vazgeçmiyorum
  • Zaten ABS,hidrolik direksiyon,hava yastıkları ve ESP kesinlikle olmalı.
  • @bulker

2. paragrafımı oku, aslında aynı şeyleri savunuyoruz.
  • 6-8 AİRBAG yerine 2 airbag ve ESP Tercihim olurdu.
  • güvenlikde:
    -ESP =abs+tcs
    -6,8 hava yastığı
    -4 disk fren
    -karlı, yağmurlu ve sisli havalarda görüş sağlayan sistem(mercedeslerde vardı-bizzat göremedim :)) )

Eğlence ve informatikde:
    -Dahili navigasyon sistemi

Konforda
    -ön camlarda buz çözücü
    -ısıtmalı koltuk ve direksiyon
    -yaz kış araç içi havalandırılması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whoppix -- 15 Aralık 2008; 23:20:56 >
  • ABS-ASR-ESP
    klima
    çift hava yastığı
    ön sis lambası
    yükseklik ve derinlik ayarlı hid. direksiyon
    imbo
    mp3
    elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
  • Klima ,Abs ve minimum 2 havayastığı olmalı.
  • ABS
    En az çift airbag
    ESP
    Klima
    Döt tekerde disk fren
    Hidrolik direksiyon
    Cd-mp3 çalar
    Elektrikli yan aynalar vs vs vs
    Bu işin sonu yok zaten ...
  • ne güzel arkadaşlar bu başlık eskiden açıldığında abzürt şeyler söyleniyordu...
    şimdi herkes havayastığı abs ve özellikle ESP yi ilk sıraya yazmış.....

çevremizdeki insanlarıda bu konuda anlatarak bilinçlendirirsek üreticilerde taşın altına elini koyucak
    (gerçi pek koyacak bişi de yok zaten parası neyse verelim diyoruzda onu bile getirmiyorlar)
  • hayat ramak meselesi olan düzeneklerin şart olması gerekırken onların bıle opsiyonel gruba girmesi üzücü bugun a-b segmentlerın neredeyse çogunda olması şart dediğimiz insan yaşamı için gerekli olmazsa olmazlar yok c-d ve üstündeki sınıf arabalarda oda opsiyon dahılınde var kımındede artık koyuyolar kampanya olsun dıye var cd çalar sis lambası bu turleri olmasada olur alıcı yapsın bunların yerine abs-esp-asr gıbı guven amaçlı donanımların araba fırmaları ınsan hayatını opsıyona bağlamamaları lazım a-b arabası olan allaha emanet c-d-e sınıf arabası olanın dahamı hayatı değerlimi...
    YANİDIYECEĞİM BEN AÇTIM BU KONUYU BENDE BILIYORUM NE LAZIM AMAC BIRILERININDE BILMESI BENDE BILMEDIGIM VARSA SIZ DEGERLI ARKADASLARDAN ÖĞRENMEK.. ANASÖZ. *****İNSAN HAYATI OPSİYONEL DEĞİLDİR***
  • Güvenlik ile ilgili donanımların hepsi standart olmalı bence. Bunların haricinde aracımda CC, far, yağmur ve park sensörleri, yol bilgisayarı ve navigasyon olmazsa olmaz.
  • onu bunu bırakın chevrolet 18000 YTL lik araca koymasaydı Abs klima Havayastığını ben görürdüm diğer araçlardaki standartları.
    uzağa gitmeye gerek yok 2001 megane ve corollanın orta donanımlarında bile ABS ,klima , havayastığı yoktu veya hepsi bir arada sunulmuyordu.ki bunlar orta sınıf araçlardı bide.
  • quote:

Orjinalden alıntı: GöKHaN 35

Abs , Esp , Hava yastıkları

aynen katılıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: peugeot206WRC

Bence arabasını güvenli kullanmayı becerebilen şöför yeter...

Katılmıyorum, biz dikkat ederiz ama bazıları dikkat etmeden, kurallara uymadan sürer.

Örnek verecek olursak, bayramlar da bir dikkatsiz soför yüzünden onca dikkatli kişi yaralana biliyor.
  • abs ve hava yastıkları şart olmalı . standart olmalı ..

dacia sandero yu beğenmiştim ama baz donanımı çırılçıplak bi araba.. herşey opsiyonlu :) teyp bile .. böyle satış mı kaldı artık bu devirde
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.