Şimdi Ara

HANGİ DONANIMLAR ŞART OLMALI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
2.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARABA ALIRKEN;ESP yada VSC ABS DSC -ASR GİBİ GÜVENLİK VEYA KONFOR OLMAZSA OLMAZ DENILEN ARABADA -ÖNCELİKLİ DONANIMLAR DÜZENEKLER SIRALAMASI AKLIMA GELMEYEN DAHİL HANGİLERİ ŞART ŞU YOL VE GÜZARGAHLARDA GEREKLİ

• Bence otomobil firmaları,aracı uzuza satmak için güvenlikten değil,aracın gereksiz donanımından çalsa daha iyi olurdu.

Örneğin DACIA ;
    Baz modellerinde ABS ve ÖN YOLCU HAVA YASTIĞI opsiyonel olarak satılıyor.

Bunun yerine dış görünüşten vs birşey eksik koysalardıda kendi marka aracını kullanan bir insanın canını tehlikeye atmasalar.

Bunların dışında bence arabalarda olmazsa olmazlar;
    ABS,ESP ve AIRBAG lerdir.

(Gerçi bizde annemizin karnından aırbagle çıkmadık ama teknoloji geliştikçe bunların insan güvenliği açısından her arabada olması gerekiyor..

SAYGILAR..
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverDrıve

Bence otomobil firmaları,aracı uzuza satmak için güvenlikten değil,aracın gereksiz donanımından çalsa daha iyi olurdu.

Örneğin DACIA ;

Bunun yerine dış görünüşten vs birşey eksik koysalardıda kendi marka aracını kullanan bir insanın canını tehlikeye atmasalar.

(Gerçi bizde annemizin karnından aırbagle çıkmadık ama teknoloji geliştikçe bunların insan güvenliği açısından her arabada olması gerekiyor..

SAYGILAR..
    ABS, En azından çift havayastığı

• quote:

Orijinalden alıntı: OverDrıve

Bence otomobil firmaları,aracı uzuza satmak için güvenlikten değil,aracın gereksiz donanımından çalsa daha iyi olurdu.

Örneğin DACIA ;

SAYGILAR..
    Şahsi fikrimdir

araçta herşeyden önce Güvenlik ekipmanları ve Düzgün çalışan fren direksiyon gerekli

Örneğin 0 km alınmış yepyeni Laguna III ün direksiyonu kitleniyor insanlar ölümden dönüyor

ikinci plandada Elektronik destekli güvenlik sistemleri ESP, DSC, VSA, PSP gibi...

Hava yastıkları ve kapı içi ve karosere yakın bulunan çelik barlar önemli.

Gerisi ise kişinin istediği ve cebindeki parasına göre düzenlenmelidir diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nike

ABS, En azından çift havayastığı

Alıntıları Göster
    -ABS,ESP,TCS vb.

-Hava yastığı(Perde de dahil olursa daha iyi olur tabi)

Tabi ESP'nin standart olması şu an için pek mümkün görünmüyor,çünkü Türk halkına göre gösteriş daha önemli,herkes ESP kesinlikle olacak,yoksa almam diye diretse,elleri mahkum getirecekler,ama 100 kişiden kaçı ESP olmazsa almam diyor ki?Adamlar da "Nasılsa satıyoruz,ne gerek var standart yapmamıza" diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

-ABS,ESP,TCS vb.

-Hava yastığı(Perde de dahil olursa daha iyi olur tabi)

Tabi ESP'nin standart olması şu an için pek mümkün görünmüyor,çünkü Türk halkına göre gösteriş daha önemli,herkes ESP kesinlikle olacak,yoksa almam diye diretse,elleri mahkum getirecekler,ama 100 kişiden kaçı ESP olmazsa almam diyor ki?Adamlar da "Nasılsa satıyoruz,ne gerek var standart yapmamıza" diyor.

Alıntıları Göster
    Abs , Esp , Hava yastıkları

• quote:

Orijinalden alıntı: GöKHaN 35

Abs , Esp , Hava yastıkları

Alıntıları Göster
    Alacağın veya almayı düşündüğün arabaya göre diyeyim.
    Mesela B sınıfı bir araba alıyorsan ki B sınıfı arabaların genelinde ESP yok bildiğim kadarı ile. Bu neden ile B sınıfı bir araba alıyorsan ABS ve çift hava yastığı mutlaka olmalı.
    C sınıfı bir araba alıyorsan, genel de ESP vs. gibi donanımlar opsiyon olarak sunulur. Bence opsiyon farkı verilebiliyorsa verilip alınmalı.
    D ve E sınıfı arabaları söylemiyorum zaten. Onlarda bu tip donanımlar zaten standart.

• quote:

Orijinalden alıntı: brkcad34

Mesela B sınıfı bir araba alıyorsan ki B sınıfı arabaların genelinde ESP yok bildiğim kadarı ile. Bu neden ile B sınıfı bir araba alıyorsan ABS ve çift hava yastığı mutlaka olmalı.
    C sınıfı bir araba alıyorsan, genel de ESP vs. gibi donanımlar opsiyon olarak sunulur. Bence opsiyon farkı verilebiliyorsa verilip alınmalı.
    D ve E sınıfı arabaları söylemiyorum zaten. Onlarda bu tip donanımlar zaten standart.

Alıntıları Göster
    abs genelde var nerdeyse artık en önemli donanım esp!bütün araçlarda olması gerek

• quote:

Orijinalden alıntı: brkcad34

Alıntıları Göster
    ABS ve en az 2 hava yastığı yanı sıra ben ESP gibi elektronik güvenlik ekipmanlarının da artık şart olması gerektiğini düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Gokhan43

ABS ve en az 2 hava yastığı yanı sıra ben ESP gibi elektronik güvenlik ekipmanlarının da artık şart olması gerektiğini düşünüyorum

Alıntıları Göster
    güvenlik olarak ABS.ESP DSC vs güvenlik sistemleri

hava yastığı perdeler dahil olsa hiç de fena olmaz.. kapı içi barlar..

konfor olarak. sunroof dij. klima. triptonik veya DSG şanzıman ve spor mod..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Corvınus -- 15 Aralık 2008; 14:18:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Corvınus

güvenlik olarak ABS.ESP DSC vs güvenlik sistemleri

hava yastığı perdeler dahil olsa hiç de fena olmaz.. kapı içi barlar..

konfor olarak. sunroof dij. klima. triptonik veya DSG şanzıman ve spor mod..

Alıntıları Göster
    ABS ve en az 2 havayastığını artık saymaya pek tabii ki gerek yok!Yukarıda birçok arkadaşın da belirttiği gibi artık Tr ye getirilen araçların da ESP yi standartlarına sokması şart!!Forumumuzdaki sayfalardan birinde ESP yi standart sunan Tr de satışta olan B sınıfı bir araçtan bahsederken yaptığım ufak çaplı "ESP nedir;neden lazımdır" araştırmasını aynen burada da paylaşıyorum..Buyurun:

" Peki ESP ESP diyoruz da nedir bu ESP;ne işe yarar!!??
    Buyurun yaptığım alıntıya:

Uluslararası çapta yapılan tüm kaza araştırmalarının sonuçlarına göre, ölümle sonuçlanan kazaların en az yüzde 40 ’ı savrulma neticesinde meydana geliyor.
    Savrulma sonucunda oluşan kazaların ise yaklaşık yüzde 80’inde, eğer araçta ESP sistemi bulunsaydı kazanın önlenebileceği ortaya çıkıyor. Geçen yıl Köln Üniversitesi tarafından yapılan bir diğer araştırmanın sonuçlarıysa sadece Avrupa’da ESP sisteminin tüm araçlarda kullanılması halinde her yıl trafikte 4 bin kişinin ölümünün ve 100 bin kişinin yaralanmasının önlenebileceğini gösteriyor.
    Amerikan trafik dairesi NHTSA ’nın öngörüleri doğrultusunda, ESP sisteminin tüm araçlarda aktif olarak kullanılması halinde Amerika’da 10 bin kişinin rafik kazalarında ölümünün önüne geçilebilir.

Yazıya lütfen daha ayrıntılı bakın:http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=884688&Date=23.06.2008&CategoryID=101

AYrıca arabam.com un link.ini verdiğim video içerikli ilgili haberi de oldukça önemli ve dikkat çekici bence:http://www.arabam.com/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=284809 "

• quote:

Orijinalden alıntı: Fatih_Law

ABS ve en az 2 havayastığını artık saymaya pek tabii ki gerek yok!Yukarıda birçok arkadaşın da belirttiği gibi artık Tr ye getirilen araçların da ESP yi standartlarına sokması şart!!Forumumuzdaki sayfalardan birinde ESP yi standart sunan Tr de satışta olan B sınıfı bir araçtan bahsederken yaptığım ufak çaplı "ESP nedir;neden lazımdır" araştırmasını aynen burada da paylaşıyorum..Buyurun:

Uluslararası çapta yapılan tüm kaza araştırmalarının sonuçlarına göre, ölümle sonuçlanan kazaların en az yüzde 40 ’ı savrulma neticesinde meydana geliyor.
    Savrulma sonucunda oluşan kazaların ise yaklaşık yüzde 80’inde, eğer araçta ESP sistemi bulunsaydı kazanın önlenebileceği ortaya çıkıyor. Geçen yıl Köln Üniversitesi tarafından yapılan bir diğer araştırmanın sonuçlarıysa sadece Avrupa’da ESP sisteminin tüm araçlarda kullanılması halinde her yıl trafikte 4 bin kişinin ölümünün ve 100 bin kişinin yaralanmasının önlenebileceğini gösteriyor.
    Amerikan trafik dairesi NHTSA ’nın öngörüleri doğrultusunda, ESP sisteminin tüm araçlarda aktif olarak kullanılması halinde Amerika’da 10 bin kişinin rafik kazalarında ölümünün önüne geçilebilir.

Yazıya lütfen daha ayrıntılı bakın:http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=884688&Date=23.06.2008&CategoryID=101

AYrıca arabam.com un link.ini verdiğim video içerikli ilgili haberi de oldukça önemli ve dikkat çekici bence:http://www.arabam.com/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=284809 "

Alıntıları Göster
    abs ve sürücü havayastığı dışında hiçbir şey.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fatih_Law

Alıntıları Göster
    sınıflara göre saymaya başlarsak sonu gelmiyor ( 2 paragraf yazdım sonra sildim)

o bakımdan en düşük seviyeyi yazmak istedim

bence günümüzde her araba abs, ebd, ve en az 2 havayastığına sahip olmalı. ve gene tüm modeller için diz havayastığına kadar geri kalan tüm güvenlik önlemleri opsiyon halinde sunulmalı.

ben istersem bir picantoya da ön, yan, perde, diz, havayastıkları,abs ebd, esp asr ile sahip olabilmeliyim. tamam belki parası ceed i geçer ama istersem olmalı. bilmem demek istediğimi anlatabildim mi?

hayırlı günler.

• quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

sınıflara göre saymaya başlarsak sonu gelmiyor ( 2 paragraf yazdım sonra sildim)

o bakımdan en düşük seviyeyi yazmak istedim

bence günümüzde her araba abs, ebd, ve en az 2 havayastığına sahip olmalı. ve gene tüm modeller için diz havayastığına kadar geri kalan tüm güvenlik önlemleri opsiyon halinde sunulmalı.

ben istersem bir picantoya da ön, yan, perde, diz, havayastıkları,abs ebd, esp asr ile sahip olabilmeliyim. tamam belki parası ceed i geçer ama istersem olmalı. bilmem demek istediğimi anlatabildim mi?

hayırlı günler.

Alıntıları Göster
    *Hidrolik direksiyon (baz donanımda hala standart olmayan bir sürü marka var)

*ABS (polonun bazında hala olmayan donanım)

*ESP (D sınıfında dahi hala standart olmayan modeller var , gönül isterki asıl gereken sınıf olan A-B sınıflarında esp olsun)

*4 adet hava yastığı ( Hava hiç hava yastığı bile kullanmayan markalar var. En azından önde2 vede koltuk yanlarında birer tane olması gerekli.Gerçi bir araç ncap testlerinde 1 yıldız alıp 10tane airbag olsa ne yazar...)

• quote:

Orijinalden alıntı: desiya

*Hidrolik direksiyon (baz donanımda hala standart olmayan bir sürü marka var)

*ABS (polonun bazında hala olmayan donanım)

*ESP (D sınıfında dahi hala standart olmayan modeller var , gönül isterki asıl gereken sınıf olan A-B sınıflarında esp olsun)

*4 adet hava yastığı ( Hava hiç hava yastığı bile kullanmayan markalar var. En azından önde2 vede koltuk yanlarında birer tane olması gerekli.Gerçi bir araç ncap testlerinde 1 yıldız alıp 10tane airbag olsa ne yazar...)

Alıntıları Göster
    abs ve esp şart olması lazım bence ama abs kesin olaması lazım karlı,yağmurlu havalarda ve zor zeminlerde abs insana güven veriyor . airbag zaten şart olması lazım zaten genelde emniyet kemeri takmaktan kaçınan birisi olarak söylüyorum daha üst güvenlik dersek arabanın şahşe yapısı sağlam olması lazım ki bugun zaten otmobil firmaları bunları görsel olarak bize sunuyorlar ve görmemizi sağlıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: sepidi

abs ve esp şart olması lazım bence ama abs kesin olaması lazım karlı,yağmurlu havalarda ve zor zeminlerde abs insana güven veriyor . airbag zaten şart olması lazım zaten genelde emniyet kemeri takmaktan kaçınan birisi olarak söylüyorum daha üst güvenlik dersek arabanın şahşe yapısı sağlam olması lazım ki bugun zaten otmobil firmaları bunları görsel olarak bize sunuyorlar ve görmemizi sağlıyorlar.

Alıntıları Göster
    Güvenliğe ilişkin temel donanımlar standart olmalı.

Gerçi teknoloji ilerledikçe de güvenliğe ilişkin standart donanımların listesi kabarıyor.

Şu anda ABS, ESP, en az 6 havayastığı ve aklıma gelmeyen bu tip donanımlar standart olmalı.

Gerçi 20 yıl sonra, belki daha kısa süre sonra B segmenti arabalarda dahi mesafe takip radarları görebiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Güvenliğe ilişkin temel donanımlar standart olmalı.

Gerçi teknoloji ilerledikçe de güvenliğe ilişkin standart donanımların listesi kabarıyor.

Şu anda ABS, ESP, en az 6 havayastığı ve aklıma gelmeyen bu tip donanımlar standart olmalı.

Gerçi 20 yıl sonra, belki daha kısa süre sonra B segmenti arabalarda dahi mesafe takip radarları görebiliriz.

Alıntıları Göster
    Bence arabasını güvenli kullanmayı becerebilen şöför yeter...
  • quote:

Orijinalden alıntı: peugeot206WRC

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: peugeot206WRC

Bunun anlamı nedir ?

Absye gerek yok

Espye gerek yok

Airbaglere gerek yok

Neden?

Çünkü sizin düşüncenizdeki şöförler kaza yapmaz .

Yukardada belirtilmiş . Ne kadar iyi bir şöför olursanız olun sizin beklentiniz dışında gelişen birsürü şey oluyor trafikte .

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: peugeot206WRC

Annemin bir sözü vardır: "Trafikte karşındakini kör; aptal; deli gibi farzedeceksin diye"

İşin özü siz mükemmel,kusursuz olabilirsiniz ama.........................

Ha ama şöyle diyebiliriz: Yukarıda saydığımız donanımlara ek olarak; arabasını güvenli kullanmayı bilen şoför!

• quote:

Alıntıları Göster
    peugeot206WRC nickli arkada$a tamamen katiliyorum.

mesela, yolda ilerlerken onune aniden cocuk firlayan bir $oforun oyle ESP, DSC gibi gereksiz stabilite ekipmanlarina ihtiyaci yoktur. Iyi $ofor, aracinin icinde ziplayarak hop diye cocugun ustune atlar.

veya, izlediginiz arac aniden fren yapti diyelim. ABS'ye ne hacet? Iyi $ofor o anda aractan atlar, onundeki aracla kendi aracinin arasina gecip elleriyle kazayi engeller.

ayni $ekilde, iyi $oforun kaza aninda hava yastigina falan ihtiyaci yoktur. Iyi $ofor dedigin kaza aninda kendini bi kasar, birak bi araca veya bi duvara carpmak, arkasindan meteor carpsa yerinden kipirdamaz.

Bilmiyorum farkinda misiniz, ancak trafikte guvenlik sadece bizim elimizde degil. $ehir icinde 50 km hizla ilerlerken, onunuze aniden bi cocuk ciksa, elektronik destekler olmadan herhangibir kazaya engel olma $ansinizla, elektronik desteklerle engel olma $ansiniz arasindaki farkin buyuklugunu goz ardi edemezsiniz.

veya, yine 50 km/h ile ilerlediginizi du$unun. viraji bi donuyosunuz, kar$inizda insanlikdan nasibini almami$ bi canli sollamaya cikmi$, uzerinize dogru geliyor. siz ne kadar guvenli kullanirsaniz kullanin, olasi bi kazadan kurtulma ihtimaliniz nedir ki?

bugun hollanda'da, satilan yeni araclarin airbag ve abs donanimlarina sahip olmasi zorunlu.. bu kurallar laf olsun diye koyulmu$ degil. hepsini mantikli aciklamalari var.

o yuzden, $ofor tabiki guvenli kullansin. ama aracinda havayastigi, ABS, ESP gibi yardimci donanimlar da mutlaka bulunsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BaRiS -- 15 Aralık 2008; 17:02:03 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.