Şimdi Ara

Harici HDD Dosya Silme sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
8.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba. WD Essentials 1.5tb usb2 harici hdd içerisinde yer alan bi klasörü silmek istiyorum. Klasörün üstüne tıklar tıklamaz dosya yöneticisi donuyor ve işlem yapılamıyor. hiç bir şekilde klasörün içine ulaşamıyorum. Windows, linux, mac hepsinde durum böyle. Windows içerisinde dos komutlarıyla klasörün içeriğini silmeye kalkıştım, hata verdi (döngüsel veri artıklama). Linuxda işletim sistemini açmadan komut satırında silmeye çalıştım i/o hatası aldım. Daha önce checkdisk yapmıştım bu ntfs formatlı diske bi takım hatalar bulmuştu ve düzeltmişti, şimdi böyle olması çok canımı sıktı. neler yapabilirim ?

• Güncel...
  • quote:

Orijinalden alıntı: gravis

Herkese merhaba. WD Essentials 1.5tb usb2 harici hdd içerisinde yer alan bi klasörü silmek istiyorum. Klasörün üstüne tıklar tıklamaz dosya yöneticisi donuyor ve işlem yapılamıyor. hiç bir şekilde klasörün içine ulaşamıyorum. Windows, linux, mac hepsinde durum böyle. Windows içerisinde dos komutlarıyla klasörün içeriğini silmeye kalkıştım, hata verdi (döngüsel veri artıklama). Linuxda işletim sistemini açmadan komut satırında silmeye çalıştım i/o hatası aldım. Daha önce checkdisk yapmıştım bu ntfs formatlı diske bi takım hatalar bulmuştu ve düzeltmişti, şimdi böyle olması çok canımı sıktı. neler yapabilirim ?

Umarım içindeki dosyaların yedeği vardır.

Harici diskler dahili olanlar gibi kasaya sabit olmadıklarından daha fazla arıza yapıyorlar.
    İnsanlar da kullandıkları disklerin şiddetli sarsıntıyla bile bozulabileceğini anlayamıyorlar.

Diskte işlem yapmaya çalışınca donması o bölümün hasarlı olduğunun kanıtı.
    Windows'un işlemi gerçekleştiremeyince başlattığı komuttan çıkamayıp kilitlenmesi buna yol açıyor.

Şu haliyle eğer dosyalar önemli değilse ve 2 yıllık garantisi sürüyorsa aldığınız yerden değişim için şansınızı deneyin.
    Dosyalar önemliyse veri kurtarma hizmeti veren yerler hasarın durumuna göre 500'le 1500 lira arası fiyatlarla veri kurtarmaya çalışırlar.

Diske erişmekte sorun olduğundan kutudan çıkartıp kendinizin denemenizi önermem, sorun diskin mekanik parçalarında gibi duruyor, her deneme hasarı daha çok arttırabilir.

• quote:

Güncel...

unlocker diye bir program var bir dene istersen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yavuz42

quote:

Güncel...

unlocker diye bir program var bir dene istersen.

Klasör üzerinde devam eden hiçbir işlem yok. Ayrıca halihazırda klasörün üzerine tıklayınca donuyor, sağ tıklayıp açılan menüden işlem yapmak da mümkün olmuyor haliyle.

quote:

Orijinalden alıntı: mselcuks

Umarım içindeki dosyaların yedeği vardır.

Harici diskler dahili olanlar gibi kasaya sabit olmadıklarından daha fazla arıza yapıyorlar.
    İnsanlar da kullandıkları disklerin şiddetli sarsıntıyla bile bozulabileceğini anlayamıyorlar.

Diskte işlem yapmaya çalışınca donması o bölümün hasarlı olduğunun kanıtı.
    Windows'un işlemi gerçekleştiremeyince başlattığı komuttan çıkamayıp kilitlenmesi buna yol açıyor.

Şu haliyle eğer dosyalar önemli değilse ve 2 yıllık garantisi sürüyorsa aldığınız yerden değişim için şansınızı deneyin.
    Dosyalar önemliyse veri kurtarma hizmeti veren yerler hasarın durumuna göre 500'le 1500 lira arası fiyatlarla veri kurtarmaya çalışırlar.

Diske erişmekte sorun olduğundan kutudan çıkartıp kendinizin denemenizi önermem, sorun diskin mekanik parçalarında gibi duruyor, her deneme hasarı daha çok arttırabilir.

Şöyle söyleyeyim, bu harddiskten başka 2 adet daha WD harddisk'im var, ve elimdeki en genç 3.5 inçlik harici bu bahsettiğim model. Bi yerden bi yere zaten taşımıyorum, taşımam gerektiği zamanda havlulara sarıp evladımmışçasına muamele yapıyorum içindeki dosyaların çok büyük önemi var, ve bildiğim kadarıyla garantisi de doldu. Veri kurtarma hizmeti gibi bi olaya girişmem çünkü içerisindeki bütün verilere hali hazırda erişebiliyorum, tek sorun o filmin yüklü olduğu sektörde. İstesem başka bir harddisk alıp içeriği oraya da yedekleyebilirim ama şu an için bu benim sektör hasarı problemimi çözmez. Fiziksel hasarın olduğu aşikar, kendim zaten katiyyen elimle açıp müdahale etmem.

Durumum biraz umutsuz gözüküyor. Sanırım bu halde kullanmaya devam edeceğim. O bölgedeki hasarı yazılımsal olarak giderme/minimuma indirme şansım olabilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gravis -- 27 Mart 2013; 17:36:42 >

• quote:

Şöyle söyleyeyim, bu harddiskten başka 2 adet daha WD harddisk'im var, ve elimdeki en genç 3.5 inçlik harici bu bahsettiğim model. Bi yerden bi yere zaten taşımıyorum, taşımam gerektiği zamanda havlulara sarıp evladımmışçasına muamele yapıyorum içindeki dosyaların çok büyük önemi var, ve bildiğim kadarıyla garantisi de doldu. Veri kurtarma hizmeti gibi bi olaya girişmem çünkü içerisindeki bütün verilere hali hazırda erişebiliyorum, tek sorun o filmin yüklü olduğu sektörde. İstesem başka bir harddisk alıp içeriği oraya da yedekleyebilirim ama şu an için bu benim sektör hasarı problemimi çözmez. Fiziksel hasarın olduğu aşikar, kendim zaten katiyyen elimle açıp müdahale etmem.

Durumum biraz umutsuz gözüküyor. Sanırım bu halde kullanmaya devam edeceğim. O bölgedeki hasarı yazılımsal olarak giderme/minimuma indirme şansım olabilir mi ?

Dosyalar o derece önemliyse her zaman başka yere de yedeğini almalısın. Bu olur başka bir felaket yaşarsın, her zaman yedeğin olsun.

Diskdeki diğer dosyalara erişmekde sorun yaşanmıyorsa ciddi bir durum olmayabilir.
    Yukarıda anlattıklarım diske hiç bir şekilde okuma/kopyalama yapamadığın durumlar içindi, diğer dosyalarda sorun yok dediğine göre tek bir bölgede sorun vardır.

Öncelikle Windows'un chkdsk işlemini deneyebilirsin, Bilgisayarım'da disk simgesine sağ tıklayıp Özellikler/Araçlar'dan hata denetimi yaptır, tüm kutucuklar seçili olsun.
    Sorun disk yüzeyinde değilse genelde chkdsk güzelce halleder.

İşe yaramazsa, disk yüzeyinde bad sector oluşmuşsa o bölümü kullanmadığın sürece pek yayılmaz.
    En basit olarak bozuk alanı belirleyip orası ortada kalacak şekilde 3 parçaya bölebilirsin, sonra ortadaki bölümü silersin.
    Disk kafası o alana değmedikçe uzun süre daha sorunsuz çalışır.

• quote:

Orijinalden alıntı: mselcuks

Dosyalar o derece önemliyse her zaman başka yere de yedeğini almalısın. Bu olur başka bir felaket yaşarsın, her zaman yedeğin olsun.

Diskdeki diğer dosyalara erişmekde sorun yaşanmıyorsa ciddi bir durum olmayabilir.
    Yukarıda anlattıklarım diske hiç bir şekilde okuma/kopyalama yapamadığın durumlar içindi, diğer dosyalarda sorun yok dediğine göre tek bir bölgede sorun vardır.

Öncelikle Windows'un chkdsk işlemini deneyebilirsin, Bilgisayarım'da disk simgesine sağ tıklayıp Özellikler/Araçlar'dan hata denetimi yaptır, tüm kutucuklar seçili olsun.
    Sorun disk yüzeyinde değilse genelde chkdsk güzelce halleder.

İşe yaramazsa, disk yüzeyinde bad sector oluşmuşsa o bölümü kullanmadığın sürece pek yayılmaz.
    En basit olarak bozuk alanı belirleyip orası ortada kalacak şekilde 3 parçaya bölebilirsin, sonra ortadaki bölümü silersin.
    Disk kafası o alana değmedikçe uzun süre daha sorunsuz çalışır.

Checkdisk işlemini yakın zamanda bir türlü yapamadım inanılmaz uzun sürüyor boyuttan dolayı ve bir şekilde hep kullanmam gerekti. Ama en kısa sürede yapmayı planlıyorum. o alanı yanlız bırakmak aklıma geldi ama bu bozukluğun harddiskin kaçıncı megabaytında başlayıp bittiğini saptayamadığım için yapamadım. En mantıklı olay bu gözüküyor, acaba o bozuk sektörü nasıl saptayabilirim ?

• quote:

Checkdisk işlemini yakın zamanda bir türlü yapamadım inanılmaz uzun sürüyor boyuttan dolayı ve bir şekilde hep kullanmam gerekti. Ama en kısa sürede yapmayı planlıyorum. o alanı yanlız bırakmak aklıma geldi ama bu bozukluğun harddiskin kaçıncı megabaytında başlayıp bittiğini saptayamadığım için yapamadım. En mantıklı olay bu gözüküyor, acaba o bozuk sektörü nasıl saptayabilirim ?

HD Tune'de Quick seçili olmadan tarama yaptır, kırmızıyla sorunlu noktaları bulursa kabaca nerelerde olduğunu kestirebilirsin. O alanı 5-10 GB gibi ortada tutacak şekilde üçe bölersin.
  • Tamamdır yardımlarınız için çok teşekkür ederim, en kısa zamanda gereken işlemleri yapıp sonuçları bildireceğim görünen o ki yeni bir harddisk almam, şimdikinin sağlığının daha fazla bozulmaması için şart oldu
  • Bendede aynı sorun var internette araştırdım şöyle bişey buldum. Ben başaramadım halen ama başaran olursa haber versin lütfen Harici diskin biçimini NTFS olarak değiştir.. ama muhtemelen NTFS dir..
    Sonra windowsta denetim masasından klasör seçeneklerini aç görünüm sekmesini aç.. Basit dosya paylaşımını kullan seçeneğindeki işareti kaldır ve tamam de kapat...

Sonra bu silmek istediğin klasöre gel sağ tıklat Güvenlik sekmesinden dosyanın sahipliğini değiştir ve sil...

Bu kadar uğraşmak zor geliyorsa Unlocker isimli programı kur... kolayca sil...
  • Unlocker kurdum rahatlıkla siliyor kullanın derim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.