Şimdi Ara

Hevesimi alamadım..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son zamanlarda sınav telaşı ve bilgisayara oturamamak gibi sebeplerden kitap okumak istiyordum ve 1 yıl önce yüzüklerin efendisinin tek ciltlik özel basımını bitirmiştim tadı damağımda kalmıştı sorum ise yine yüzüklerin efendisi gibi derin bir tarihi altyapısı olan sürükleyici fantastik bir roman okumak istiyorum önerebileceğiniz güzel bir kitap/seri var mı? Húrin'in Çocukları'nı okusam o beni ben onu yarı yolda bırakır mıyım ?

• Taht oyunları çok güzel
  • Hurin'in Çocukları'nı Tolkien'in oğlu christopher tolkien tarafından yayına sürüldüğü için ben ilk başta çok kuşkuyla yaklaşmıştım. Silmarillion okumamış olanların bile rahatlıkla kavrayabileceği olayları barındırıyor içinde. Tavsiye ederim ama çeviriden pek bir verim alınamamış bence. Daha iyi çevrilebilirdi. Fantastik roman seven her kişinin okuması gereken etkileyici ve hüzün dolu bir eser. bir başlayınca, gerisi geliyor zaten bu nedenle öneririm Hurin'in çocuklarını.
  • quote:

Orijinalden alıntı: legoragandi

Hurin'in Çocukları'nı Tolkien'in oğlu christopher tolkien tarafından yayına sürüldüğü için ben ilk başta çok kuşkuyla yaklaşmıştım. Silmarillion okumamış olanların bile rahatlıkla kavrayabileceği olayları barındırıyor içinde. Tavsiye ederim ama çeviriden pek bir verim alınamamış bence. Daha iyi çevrilebilirdi. Fantastik roman seven her kişinin okuması gereken etkileyici ve hüzün dolu bir eser. bir başlayınca, gerisi geliyor zaten bu nedenle öneririm Hurin'in çocuklarını.

Söyleyeceğim şey tamamen benimle alakalı Hurinin Çocukları rafımda duruyor. 15. sayfaya kadar bir şey anlamadım ve bıraktım :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: balkondakicorap

quote:

Hurin'in Çocukları'nı Tolkien'in oğlu christopher tolkien tarafından yayına sürüldüğü için ben ilk başta çok kuşkuyla yaklaşmıştım. Silmarillion okumamış olanların bile rahatlıkla kavrayabileceği olayları barındırıyor içinde. Tavsiye ederim ama çeviriden pek bir verim alınamamış bence. Daha iyi çevrilebilirdi. Fantastik roman seven her kişinin okuması gereken etkileyici ve hüzün dolu bir eser. bir başlayınca, gerisi geliyor zaten bu nedenle öneririm Hurin'in çocuklarını.

Söyleyeceğim şey tamamen benimle alakalı Hurinin Çocukları rafımda duruyor. 15. sayfaya kadar bir şey anlamadım ve bıraktım :D

Çeviri kaynaklı mı diyelim buna, yoksa sarmadı mı

• silmarillion a kütüphanede göz gezdirdim bir çeşit orta dünya ansiklopedisi gibi olmuş belirli bir hikaye olmaması sebebiyle almamıştım hurinde öyle değil heralde o zaman ve seriye benzer bir kitap/seri de aryorum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: balkondakicorap

quote:

Çeviri kaynaklı mı diyelim buna, yoksa sarmadı mı

çözemedim dili anlamadım yani kitabı :D

• o zaman ben kitap önerisi alsam :D
  • zaman çarkı serisini okusam aynı tadı alırmıyım ya da unutulmuş diyarlar?
  • Bence zaman çarkı için biraz bekleyip diğer serilere yönelin zaman çarkını bi nevi jübile gibi de düşünebilirsiniz :) Seri olarak yukarıda yazıldıgı gibi
    Taht oyunları
    Kral Katili Güncesi
    Ejderha mızrağı serisi
    Unutulmuş diyarlar
    Perg Efsaneleri
    gibi serilere bakabilirsiniz.
  • Harry Potter
  • Silmarillion okunmadan Hurin'in Çocukları tam olarak anlaşılamaz.Kitabı Cristopher Tolkien yazmadı.Babasının notlarını düzenleyip bir bütün oluşturdu.Hiçbir ekleme yapmadı.Zaten kitabın içindede yazar.İthaki Yayınlarının çevirisindede hiçbir sıkıntı yok.Gönül rahatlığıyla alınıp okunabilir.Fakat Silmarillion okunmadan birçok şey boşlukta kalır.Silmarillion'da ise belirli bir hikaye vardır.Hatta Lotr'dan daha derin hikayesi vardır.Aradaki fark Lotr 1 senelik olayları anlattığı için bol betimlemelerle birlikte macera romanıdır.Fakat Silmarillion tam 2 çağ anlatır.Bu yüzden birçok şeyi hızlı geçer.Yaratılıştan itibaren başladığı içinde dili ağır olup genellikle tanımlamalar yapılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 4 Şubat 2013; 13:19:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: warriorxp

Son zamanlarda sınav telaşı ve bilgisayara oturamamak gibi sebeplerden kitap okumak istiyordum ve 1 yıl önce yüzüklerin efendisinin tek ciltlik özel basımını bitirmiştim tadı damağımda kalmıştı sorum ise yine yüzüklerin efendisi gibi derin bir tarihi altyapısı olan sürükleyici fantastik bir roman okumak istiyorum önerebileceğiniz güzel bir kitap/seri var mı? Húrin'in Çocukları'nı okusam o beni ben onu yarı yolda bırakır mıyım ?

Silmarillion en sevdiğim kitaplardan biridir. Tek kelimeyle müthiş bir yapıt. Şiddetle tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kütüphanede olan buydu kitapçılarda bulunanlardan daha ince kağıdın maddesindenmidir ki acaba ve tamam başlıyorum silmarilliona

Hevesimi alamadım..

Hevesimi alamadım..
  • Cristopher Paoloni: Miras Serisi

• Kral Katilinin Güncesi derim ama önce orta dünyayla ilgili her şeyi sil süpür kafan rahat geç kral katiline.
  • quote:

Kütüphanede olan buydu kitapçılarda bulunanlardan daha ince kağıdın maddesindenmidir ki acaba ve tamam başlıyorum silmarilliona

Hevesimi alamadım..

Hevesimi alamadım..

Kitabın bayağı haşatı çıkmış :)

• quote:

Kütüphanede olan buydu kitapçılarda bulunanlardan daha ince kağıdın maddesindenmidir ki acaba ve tamam başlıyorum silmarilliona

Altıkırkbeş tavsiye etmiyorum.Hem çevirisi kötü, hemde eksik bölümler var.İthaki Yayınları çok daha iyi.
  • quote:

Hevesimi alamadım..

Hevesimi alamadım..

İthaki'den okusanız daha iyi olur düşüncesindeyim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.