Şimdi Ara

hoparlörlerden birinden ses gelmemesi neden olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Benim ampli ile ilgili küçük bir sorunum var.Bazen hoparlörlerden birinden ses alamıyorum ama volume ayarını artırdığım anda bu sorun ortadan kalkıyor.Bu durum 2 hoparlör bağalasam da 4 hop.bağlasam da olabiliyor.Dediğim gibi ses düğmesiyle oynadığım zaman ses gelmeyen kabinden daha sonra ses geliyor.
    Her zaman olmasa da arasıra oluyor .Bunun nedeni ne olabilir.
    Potansiyometrelerle ilgili bir durum olabilir mi.Ne yapmak lazım?
    Bir sprey varmış oksitlenme için bu faydalı olur mu?

• O bendede oluyor
    1 pc sesini dusuk seviyelerde ses kartınnın gucu yetmıyor (kendi yorumumca) bu nedenle pc sesini yuksek tutup hoporlerın sesini kısmayı dene
    2 kontroll panelı oynuyorsa onu sabıtle bir şekilde o nedenlede yapabılıyor
    3 yenısını al :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: kimlerkimler

O bendede oluyor
    1 pc sesini dusuk seviyelerde ses kartınnın gucu yetmıyor (kendi yorumumca) bu nedenle pc sesini yuksek tutup hoporlerın sesini kısmayı dene
    2 kontroll panelı oynuyorsa onu sabıtle bir şekilde o nedenlede yapabılıyor
    3 yenısını al :D

Pc ile kullandığım sonucuna nasıl vardınız anlayamadım ama ben yine de sizi konuyla ilgili olarak aydınlatma ihtiyacı duyuyorum , Şöyle ki ;
    Pc , Ses kartı felan yok dostum.
    Hi-fi diye bir kavramdan haberiniz vardır muhakkak.
    Sansui Au-X1 Power Ampli , Sansui Ca 2000 Pre Ampli , Sony Cdp 991 , Sansui Tu-X1 Tuner , vs vs ... şeklinde birbirini takip eden cihazlar ve bir çift kabinden oluşan bir sistemden bahsediyoruz.Sorun Ampli çıkışına bağlanan hop.kabinlerinden bazen birinden ses alınamaması.Ancak ampli üzerindeki master volume düğmesi ile oynadığımda bu sorun ortadan kalkıyor.Bu sorunun sebebini araştırıyorum.Umarım anlatabilmişimdir.
    İlginiz için teşekkür ederim..

• o tüm sistemlerde oluyor aslında
    bir kaç tane denediğim hoparlör sistemlerde hep o şekilde bir durumla karşılaştım tabi bu çok alçak ses tonlarında meydana geliyor...
    tahmince düşük ses seviyesinde devreden ana hoparlöre daha fazla ses akımı oluyor fakat ses arttırıldığında her ikisinden de aynı miktarda ses alabilir hale geliyorsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugarboy

o tüm sistemlerde oluyor aslında
    bir kaç tane denediğim hoparlör sistemlerde hep o şekilde bir durumla karşılaştım tabi bu çok alçak ses tonlarında meydana geliyor...
    tahmince düşük ses seviyesinde devreden ana hoparlöre daha fazla ses akımı oluyor fakat ses arttırıldığında her ikisinden de aynı miktarda ses alabilir hale geliyorsun...

valla o kadar da alçak bi ses tonunda oluyor diyemem.Bazen sesi bayağı bi açmam gerekiyor sorunun ortadan kalkması için.Bu arada bu durum yeni cihazlarda da mı var anlamadım.Siz de çok karşılaştığım bir durum demişsiniz de ondan sordum.Yoksa sadece eski cihazlarda mı oluyor.
  • Bu arada sormayı unutmusum ana hoparlör diye bi hop.den bahsetmişsiniz.Bu ana hop. hangi hop. oluyor acaba?
  • Acaba Volume düğmesinin POt. undan olabilir mi ? Ses gittiği zaman, Volume düğmesini ileri geri yapıp denediniz mi ? Çünkü benim buna benzer sorunum Ampli mi yeni aldığımda (AKAI marka vintage bir receiverdır) çok çok temiz durumda olmasına rağmen, Kolon "A" "B" seçim düğmesini çevirdiğinizde ses gidiyordu yada bozulmalar oluyordu ! Bir elektronik spreyi yardımıyla bu işi hallettik, lütfen siz de bir deneyin !

2. olasılık da, elektronikten pek anlamam ama, duymuştum; çıkışlarda yada kolonun kablolarını bağladığın yerde, soğuk lehimden kaynaklanıyor olabilir mi acaba ? dediğim gibi, bu konuda bir iddiam yok,sadece duyduğumu söylüyorum ! Ama Volume düğmesinin POT unu bi kontrol et derim ben, ses gittiğinde düğme ile biraz oyna, sağa sola, biraz kendine çek yada biraz bastırarak volume aç, ses gelirse sorun POT dadır, bi spreyle halledersin !
  • Dostum aynen anlattığın gibi oluyor.Sesi A - B - A+B diye ayıran düğmenin potunda ve ampli nin hangi modda çalışmasını belirleyen (integrated , power ,..) düğmenin potunda sorun var.hangisine dokunursam dokunuyum seste hemen bir gelgit yaşanıyor.O zaman bu spreyi nerden buluruz.Bir ismi var mıdır bunun.Ve kullanımı nasıl olacak.Cihazı sökmek gerekecek anladığım kadarıyla.
  • Karaköy Selanik pasajında herhangi bir dükkanda bulabilirsin(tabii İsanbuldaysan),derdini anlat ona göre bişey verirler sana, benimki yanılmıyorsam Philips in bir spray i idi !!!! Bu arada cihazı hemen sökme, önce aralardan dış yüzeyden, bir ara bulabilirsen ki mutlaka düğmenin arkası ile kasa arasında mutlaka 0,5 mm falan boşluk vardır,(tabii dokunmatik bi alet değilse), ordan sıkıp düğme ile oyna, aç kapa aç kapa,yani spreyin iyice potu temizlemesini sağla, olmazsa kasayı sökücen artık :)
  • Ya bu işlerle uğraşmak için illa İstanbul da mı yaşamak gerekiyor.Sinir oldum artık .Neye ihtiyacım olsa adres hep Karaköy Selanik pasajı.Ne pasajmış bee :) valla o kadar çok merak ettim ki bu pasajı.Neyse ilginiz için teşekkür.
  • Siz nerdesiniz ? Bu çok bulunamayacak birşey değil !!! Bir çok elektronik malzeme satan yerlerde de satılıyor !!!
  • Ben Ankaradayım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.