Şimdi Ara

İş Kanunu ile ilgili Bilgisi olan Arkadaşların Yardımına ihtiyacım Var...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

1) Deneme süresince sağlık sigortası yapılması zorunlu mudur?

2) 4 aylık bir deneme süresinde sağlık sigortası yapılmazsa brüt maaştan kesilen sigorta kesintisi uygulanır mı ?

Şimdilik sorularım bunlar yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psychomic -- 14 Şubat 2008; 23:18:50 >

• Koca donanımhaber de bu konu hakkında bilgisi olan mı yok ?? Yok artık...
  • iş kanununa göre; işte çalışmaya başladığın tarihten itibaren sigorta yapılması zorunludur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: EcheLoN_

iş kanununa göre; işte çalışmaya başladığın tarihten itibaren sigorta yapılması zorunludur.

Peki deneme süresinde de zorunlu mudur ?
  • BENİM BİLDİM YASAL OLARAK DENEME SÜRESİ YADA BENZERİ ÖLE Bİ SÜRE OLMAMASI LAZIM BEN ÖLE BİLİYORUM YANİ YANLIŞTA OLABİLİR

İŞE BAŞLADIĞIN GÜNDEN İTİBAREN SİGORTALI OLMALISIN SONUÇTA ÇALIŞIYOSUN BAŞINA HER TÜRLÜ KAZA GELEBİLİR ALLAH KORUSUN
  • bu daha çok hukukçuları ilgilendiren bi konu...
  • quote:

Orjinalden alıntı: TriaThlon

bu daha çok hukukçuları ilgilendiren bi konu...

Şirketin hukukçuları ya muhasebeciler ya da insan kaynakları dept. dır yaa :) Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.. Net bit yanıt alabilsem bir sorum daha var ama
  • muhasebe değil iş hukuna giriyor o konu bu 1

işçi çalıştığı günlere ait hafta tatili bayram fazla mesai ücretlerini alma hakkına , prim.ikramiye ve sosyal yardımdan yararlanma hakkına,işe başladığı günden itibaren türk iş hukuku ve sosyal güvenlikhukukundan doğan bütün haklarına sahip olurücretli izin , kıdem tazminatı ,toplu iş sözleşmeleri ve grev hakkına vb haklara sahiptir.

süresi en çok 2 ay toplu sözleşmelerle 4 aya kadar uzatılması mümkündür.
  • Peki hukukçu arkadaşlarımızı kızdırmayalım.. Benim çalıştığım eski şirketimde çok kurumsal olmadığından muhasebecimiz ilgileniyordu.. o yüzden hani iş kanunu ile ilgilenenler varsa cevaplamalarını istedim.. aman kızmasınlar...

peki deneme süresi sonunda şirket tarafından sağlık sigortası yapılacaktır ne demek oluyor ?
  • öyle beğernirsek yaparız anlayışıyla olmaz. kanun kitabını suratlarına patlatırım. işte bi şeye yabancı oldun mu atarlar tutarlar kandırırlar çalışanları.

dostum iş kanununda der ki deneme süresi ile işe alınan işçi yukarıda saydığım haklardan yararlandırılmak zorundadır.ve çalışmaya başladığı ilk günden itibaren bu hakları işlemeye başlar.yani toplu iş sözleşmesiyle 4 aya kadar uzatmadıkça en fazla 2 ay süreyle sigorta yaptırmak zorundalar.

ben hukukçu değilim ama iktisat bölümü okuduğumuzdan bi dönem bu dersi gördük ve her bireyin alması gereken bir konu aslında bu iş hukuku

quote:

peki deneme süresi sonunda şirket tarafından sağlık sigortası yapılacaktır ne demek oluyor ?

iş yerinin şerefsizliği demek oluyor kanımca ve hukukca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :::LOSTPLANET::: -- 14 Şubat 2008; 23:09:30 >

• küçük şirketler şu ana kadar hangi işçinin sigortasını ödemiş, yada ödemek istemiştirki?
    işte 4 ay deneme süresini bahane ederek, sigortanı yatırmayacak. sende işinden olmak istemiyorsan ses çıkarmıcaksın maalesef
    kurumsal işletmeler zaten ödüyorlar ödemezler ise işçinin bağlı bulunduğu sendika hem sendikal görevlerini yapıp,işi durdurma kararı alabilir, ayrıca kişi veya sendika iş mahkemesine gidip dava açabilir.
    edit: bende işletme 3 öğrencisiyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 14 Şubat 2008; 23:17:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: EcheLoN_

küçük şirketler şu ana kadar hangi işçinin sigortasını ödemiş, yada ödemek istemiştirki?
    işte 4 ay deneme süresini bahane ederek, sigortanı yatırmayacak. sende işinden olmak istemiyorsan ses çıkarmıcaksın maalesef
    kurumsal işletmeler zaten ödüyorlar ödemezler ise işçinin bağlı bulunduğu sendika hem sendikal görevlerini yapıp,işi durdurma kararı alabilir, ayrıca kişi veya sendika iş mahkemesine gidip dava açabilir.
    edit: bende işletme 3 öğrencisiyim

zaten şimdi şu moda yeni çıkan mezunları alıyorlar denicez diye sömürüp sonra atıyorlar çünkü deneme sürelerinde taraflar maazeret göstermeksizin fesih edebiliyor

• puştlar bulmuş yine nasıl sigortasız çalıştırabiliriz diye. bunu hiç duymamıştım
    ben bu konuya şöyle devam edeyim.
    deneme süresi dışında, haksız bir fesih gösterilip işten çıkarılmışsan, 1 ay içinde mahkemeye başvurmalısınız.
    bu süre zarfında, mahkeme işsiz kaldığın aylar'ın en az3aylık en fazla 6 aylık maaş toplamını işverenden talep eder, hemde tazminat isteminde bulunuluır, işsiz kaldığın aylardada sen formaliteden evde karımla kavga ettim dersen, polisede, karın gidip bir tutanak tutturursa, mahkeme aile düzeni bozulmaktan daha fazla tazminat alırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 14 Şubat 2008; 23:45:59 >
  • bir çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü öğrencisi olarak öğrendiğim kadarıyla yardım edeyim

-deneme süresi kanuna göre max. 2 aydır
    -fakat toplu iş sözleşmesi varsa 4 aya kadar çıkabilir

-kanuna göre
    deneme süresi içinde çalışna normal çalışan işcilerle aynı haklar aynı ücret vs verilmeli ayrım yapılmamalıdır kanuna göre bunlar yorum degıl ders notlarım arkadaş kanunda var ama suan yakınımda degıl

-genelde denem süresi içinde düşük ücret verilir bu kanun aykırı değil fakan asgari ücretin altına düşmeyecek

-her iki taraf deneme süreli iş sözleşmesini deneme süresi içinde istediği gibi sonlarndırabilir bir kural yoktur
  • quote:

Orjinalden alıntı: mackali6116

bir çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü öğrencisi olarak öğrendiğim kadarıyla yardım edeyim

-kanuna göre
    deneme süresi içinde çalışna normal çalışan işcilerle aynı haklar aynı ücret vs verilmeli ayrım yapılmamalıdır kanuna göre bunlar yorum degıl ders notlarım arkadaş kanunda var ama suan yakınımda degıl

-genelde denem süresi içinde düşük ücret verilir bu kanun aykırı değil fakan asgari ücretin altına düşmeyecek

-her iki taraf deneme süreli iş sözleşmesini deneme süresi içinde istediği gibi sonlarndırabilir bir kural yoktur

evet doğru söylediklerinin hepsi

arkadaşın vesilesiyle üşenmedim gittim kitabı açtım deneme süreleri konusunu bi gözgezdirdim .teşekkür ediyorum dersi geçtik ama haliyle unutuluyor hatırlamış oldum

• quote:

Orjinalden alıntı: :::LOSTPLANET:::

quote:

Orjinalden alıntı: mackali6116

bir çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü öğrencisi olarak öğrendiğim kadarıyla yardım edeyim

-kanuna göre

evet doğru söylediklerinin hepsi

arkadaşın vesilesiyle üşenmedim gittim kitabı açtım deneme süreleri konusunu bi gözgezdirdim .teşekkür ediyorum dersi geçtik ama haliyle unutuluyor hatırlamış oldum

ben daha bu geçtiğimiz dönem verdim dersiam hatırlayamadıgım bir iki şey oldu onlarıda notlarımdan baktım 1-2 sene gecince bende zor hatırlarım işte tekrara etmeyince dersi gecince ucup gidiyor bilgiler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.