Şimdi Ara

İş yerinde hiçbir şey yaptırılmamasından ötürü delirmek üzereyim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
1
Favori
4.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 26 yaşındayım. Türkiye'nin iyi okulların birinde inşaat mühendisliği okuyup, yine güzel bir okulda master eğitimi aldım. Yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum.

Sorun:

Şu anki iş yerimde (En büyük 500 şirketin içinde) 1.5 senedir çalışıyorum. Bunun yaklaşık 4 ay management trainee olarak geçti. Daha sonra satış-pazarlama bölümüne geçtim. Orada gerçekten ciddi sorunlar gördüm (ki bu sorunlar başkaları tarafından da gerçekliği onaylanan sorunlar) ve bunu müdür ile paylaşınca ağır mobbing yedim. Şirkete dava açıp edecektim fakat şirket araya girdi. Bana farklı bir birime kaydırmayı düşündüler. Çok seçeneğim olmadığı ve özgüvenim çok düştüğü için kabul ettim. İş tanımı bile olmayan bu görevimde o birimin de hiç çalışmadığını, ufacık bir operasyonu çok büyük bir şey yapıyorlarmış gibi gösterdiklerini gördüm. Ve bu birimin çok az çalıştığını, buradan hiçbir yere ulaşamayacağımı söyledim. Şimdi de beni inanılmaz derecede pasif ve günlük tek mail bile gelmeyen -ama kağıt üzerinde kötü durmayan- bir birimdeyim. Haftada 1 mail gelen bir iş. Ve büyük bir firma burası. Maaşımı da zamanında alıyorum.

Soru:

Bu süreçte birçok iş görüşmesine gittim. Ve teklif de aldım. Ama şu anki şirketim bana göre çok maaş vermese de, kötü bir para almıyorum piyasadaki meslektaşlarıma göre. Belirli bir düzeni oturtturdum. Görüşmelerde teklif edilen rakam ya daha düşük yada cumartesi çalışma oluyor. Cumartesi çalışma fikrine hiç soğuk değilim ama takıntılı bir biçimde özgeçmişimde güzel şirketler olsun istiyorum diye, orta halli ve gayet de iyi duran bir şirketi reddettim -sebebi patron şirketi olması biraz da-. Aynı parayı verseler, iyi bir kurumsal firmaya kesinlikle geçmek istiyorum. Ki daha dün dünya devi bir şirketin META Bölge müdürü olan biriyle 1 saat ingilizce mülakat yaptık. Bu litvanyalı adam bile istediğim paraya biraz fazla diyor.

Bu şirketin dehlizine düştüm. Hiç iş yapmıyorum -bunu insan kaynakları direktörüne de söyledim, beni çıkarın dedim-, maaşımı alıyorum sadece. Bildiğiniz atm memuru gibi oldum. Kendime yediremiyorum. Tükenmiş ve özgüvenim bitik durumda.

Çok şikayetçiyim ama 26 yaşında ve iyi eğitimli, ingilizceyi gayet iyi bilen bir inşaat mühendisiyim. Daha çok satış,pazarlama,müşteri ilişkileri üzerine ilgim var ve bu konuda iyi olduğuma dair geri dönüşler gerçekten alıyorum. Patron şirketine gitmek istemiyorum, özgeçmişimde downgrade olsun istemiyorum.

Sizce ekonomi düzelene kadar bu dehlizde kalıp (güvenli bir liman gerçekten, çok sağlamlar), iş aramaya devam mı etmeliyim, yada şu anda maaşı çok düşük olmayan iyi bir şirkete mi gideyim. Aceleci olmak istemiyorum, ama çıldırmak üzereyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ApolikaWUT -- 28 Ağustos 2019; 11:0:11 >

• Gerçekten güzel kafa yaşıyorsunuz, adam kariyerinde ilerlemek istediğini belirtiyor gün dolsun veya sırf maaşımı alayım geçeyim tarzı şeyler değil bu. Çalıştığın yerde adam akıllı iş yapmak istersin ne kadar rahat da olsan iyi para kazansan da potansiyel işsiz oluyorsun. Deneyim yılın artıyor ama içi dolmamış oluyor , bu da o arkadaşın şuan çalıştığı yere mahkum olması anlamına gelir eğer 1-2 sene daha orada kalmaya devam ederse.

Böyle teknik/deneyim bazlı mesleklerde oturup iş yapmadan çalışmak kişinin aleyhine işliyor.
  • Killa Hakan’ın çok sevdiğim bir sözü var paylaşayım sana da yol göstersin.
    İş yerinde hiçbir şey yaptırılmamasından ötürü delirmek üzereyim
  • Ben senin yerine parayi cekerim sen kendine is bul
  • İnşaata git 100 tl yövmiyeyle amelelik yap, çalıştığını dibine kadar hissedeceksin

Çalışmadan maaş alıyorsun kardeşim, ne güzel işte
  • Gerçekten güzel kafa yaşıyorsunuz, adam kariyerinde ilerlemek istediğini belirtiyor gün dolsun veya sırf maaşımı alayım geçeyim tarzı şeyler değil bu. Çalıştığın yerde adam akıllı iş yapmak istersin ne kadar rahat da olsan iyi para kazansan da potansiyel işsiz oluyorsun. Deneyim yılın artıyor ama içi dolmamış oluyor , bu da o arkadaşın şuan çalıştığı yere mahkum olması anlamına gelir eğer 1-2 sene daha orada kalmaya devam ederse.

Böyle teknik/deneyim bazlı mesleklerde oturup iş yapmadan çalışmak kişinin aleyhine işliyor.
  • Madem işinde iyisin, çalıştığın kurumsal şirketin senin yeteneklerinden faydalanması lazım, vergi memuru gibi çalışacaksan orada bulunmanın ne anlamı var. Piramidin en üst katına çıkmak istiyorsun ama o şirkette bu pek mümkün değil gibi, çalışmadan iki üç yıl sana yetecek kadar parayı bir köşeye ayırıp macera arayabilirsin bence
  • 26 yaşındasın lisans+master eğitimi + 3 yıldır çalışıyorsun... hesaplarıma göre 17 yaşında üniversiteye başlamış olman lazım(hazırlığı atladığını varsayarak)
    İnşaat mühendisiysen şu anda piyasanın durumundan haberdarsındır iş görüşmesine gitmek önemli değil büyük firmalar bile şu anda beyaz yaka kıyımı yapıyor.

Tavsiyem ingilizcen iyi bulunduğun pozisyonda kal ama illa mesleki tatmin yaşamak istiyorum hayatım aksiyon dolu olsun telefonlarım susmasın istiyorsan saha kısmında işe başlayıp kademe atlamaya bakacaksın. Yüksek ihtimalle müdürlerin kendi işin olmayan işlere burnunu soktuğundan ötürü mobbing atmıştır inşaatlarda her iş hayal edilen gibi olmaz özgüveninde fazla yüksek gibi geldi biraz düşür kimse senden harikalar yaratmanı beklemez büyük kurumsal firmalarda, işini yapmanı beklerler

• Hocam yapacagin sey belli guzel baska bir is bulana kadar duracaksin sonra is degistireceksin. Benim anlamadigim hem mevcut isinden memnun degilsin hemde diger teklifi reddettim diyorsun. Yanlis mi anladim acaba acabilir misin o kismi?
  • Orada korelmekten baska yaptigin bir sey yok. Egitimine ve zekana guveniyorsan cok daha iyisini ara ve bul.
  • Millet rahat iş arar bu çalışmak istiyor

Yapacağın şey basit, çalışırken bir yandan kendini geliştirebileceğin bir iş arayacaksın. Bulduğunda da istifa edip oraya geçeceksin.
  • King_Leoric31 kullanıcısına yanıt
    Hocam master yaparken çalışan çok insan var bu arkadaş da master yapmaya başlarken aynı anda çalışmaya başlamış olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonerason

Gerçekten güzel kafa yaşıyorsunuz, adam kariyerinde ilerlemek istediğini belirtiyor gün dolsun veya sırf maaşımı alayım geçeyim tarzı şeyler değil bu. Çalıştığın yerde adam akıllı iş yapmak istersin ne kadar rahat da olsan iyi para kazansan da potansiyel işsiz oluyorsun. Deneyim yılın artıyor ama içi dolmamış oluyor , bu da o arkadaşın şuan çalıştığı yere mahkum olması anlamına gelir eğer 1-2 sene daha orada kalmaya devam ederse.

Aynen öyle oluyor.

Ve işin sıkıntısı şu, sana iş vermiyorlar. Yattığın yerden maaş geliyor. Fakat sonraki hiçbir adımın için bir şey yapamıyorsun. Çünkü hiçbir iş ve sorumluluk yapmıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1F943E7C5

Madem işinde iyisin, çalıştığın kurumsal şirketin senin yeteneklerinden faydalanması lazım, vergi memuru gibi çalışacaksan orada bulunmanın ne anlamı var. Piramidin en üst katına çıkmak istiyorsun ama o şirkette bu pek mümkün değil gibi, çalışmadan iki üç yıl sana yetecek kadar parayı bir köşeye ayırıp macera arayabilirsin bence
    Bu biraz bu fabrika için öyle.

7-8 yıldır hala mühendis ünvanıyla takılan onlarca mühendis var burda ki bazıları gerçekten yükselmeyi hak ediyor. Ama 35 yaşında hala mühendis ünvanı var ve bu adama sorumluluk verilmiyor. Bu adam iş değiştirse bile, yönetici olursa işi zor çünkü yöneticilik için ünvan ve sorumluluk gerekiyor. Onu tecrübe etmeyen insan 50 yaşında da olsa zorlanır bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: King_Leoric31

26 yaşındasın lisans+master eğitimi + 3 yıldır çalışıyorsun... hesaplarıma göre 17 yaşında üniversiteye başlamış olman lazım(hazırlığı atladığını varsayarak)
    İnşaat mühendisiysen şu anda piyasanın durumundan haberdarsındır iş görüşmesine gitmek önemli değil büyük firmalar bile şu anda beyaz yaka kıyımı yapıyor.

Tavsiyem ingilizcen iyi bulunduğun pozisyonda kal ama illa mesleki tatmin yaşamak istiyorum hayatım aksiyon dolu olsun telefonlarım susmasın istiyorsan saha kısmında işe başlayıp kademe atlamaya bakacaksın. Yüksek ihtimalle müdürlerin kendi işin olmayan işlere burnunu soktuğundan ötürü mobbing atmıştır inşaatlarda her iş hayal edilen gibi olmaz özgüveninde fazla yüksek gibi geldi biraz düşür kimse senden harikalar yaratmanı beklemez büyük kurumsal firmalarda, işini yapmanı beklerler
    18-23 yaş lisans (1 sene hazırlık)
    23-26 yüksek lisans ( bu sürede yine 3 sene çalıştım. 1 sene haftada 4 gün işe gittim. Diğer iki sene, derslerim bittiği ve sadece tez olduğu için haftada 5 gün gittim)

Biraz sorumluluk almak istediğim doğru ve bu itici/tehlikeli görünüyor olabilir. Özgüvenimin yüksek olduğu zaman oluyor. Çünkü gerçekten gayet ortalama birinin yönettiği işi ben de yapabilirim diyorum. Ha bazen de o kadar düşüyor ki, bu adam nasıl burayı çeviriyor böyle diyorum. O karşıdaki yöneticiyle ilgili.

Not: Mobbing de yedim, dediğin sebepten ötürü

• quote:

Orijinalden alıntı: inonu88

Hocam yapacagin sey belli guzel baska bir is bulana kadar duracaksin sonra is degistireceksin. Benim anlamadigim hem mevcut isinden memnun degilsin hemde diger teklifi reddettim diyorsun. Yanlis mi anladim acaba acabilir misin o kismi?
    Güzel teklif ve pozisyondu evet.

Ama kurumsal bir şirketten, patron şirketine gitmek gerçekten kolay değil. Çünkü patron şirketinde de çalıştım. Sağı solu belli olmuyor ve inşaat mühendisiyim. Korkuyorum. O yüzden kurumsal bir şirkette gitmek, nispeten kafamı rahatlatır diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Şehmistan

Millet rahat iş arar bu çalışmak istiyor

Yapacağın şey basit, çalışırken bir yandan kendini geliştirebileceğin bir iş arayacaksın. Bulduğunda da istifa edip oraya geçeceksin.
    Doğru diyorsun ama ben bunu kendime yediremiyorum.
  • Kaç para maaş için bu tatava?
  • İyi bir eğitim aldığın her halinden belli. Çoğu kişi senin durumu zevkle kabul ederdi ancak sen mantıklı olanı yapıyorsun çünkü niteliklerin var. Geleceğin CEO adaylarından birisin. 2 yılı doldurduktan sonra aynı leveldaki şirketlere başvur bence. Maaşı kötü olsa da başvur. Orada önün açılır. Burada sanırım işler ters gitmiş. 2 yıl çalıştığın için de kimse uyumsuz ya da sorunlu diyemez.
  • Herkese merhabalar,

İnşaat sektöründe jenerik olan İsviçreli bir firma ile operasyonel bir işte ekip liderliği için teklif geldi. (Yukarıda bahsettiğim)

Maaşı şu anki maaşımdan 100-200 lira fazla. Düzgün mesai saatleri, 2 haftada bir home office ve birçok yan hak var. Direkt meta bölgesiyle iş yapıldığı için yurtdışı ilişkileri de yoğun.

Sonunda istifamı verdim ve çok mutluyum. 23 eylülde yeni işime başlayacağım.

Yaklaşık 1 sene sürdü bu süreç. 23 eylül 2020'e kadar 2 yıllık çalışıp arayı kapatmayı çalışcam artık.

Bu konuya giren herkese tavsiyem, genç yaşlarda sakın rahat iş bulcam diye kovalamayın. Sorumluluk alabileceğiniz ve yönetsel becerinizin gelişebileceği işler yapın ki ilerde bunun kaymağını yiyin. Ha bunu yaparken de, eğitim ve geçmişinizdeki başarılara orantılı şirketler ve maaşlar konuşun. Çok zor durumlarda tabi ki girip çalışmak lazım.

Desteğiniz için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: askerasker

Kaç para maaş için bu tatava?
    Bu tatava dediğin şey, beni 1 yıldır her gece yıprattı hocam. Konunun parayla ilgisi o kadar az ki.

Para konusu sadece, düzenli kira ödemesi + kyk geri ödemesi falan falan. Ve bu maaşın düzgün zamanında ve yasal yollardan elime geçmesi. Rakamlar büyük rakamlar değil. Ben müdür, yönetici, direktör değilim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.