Şimdi Ara

işlemcim 1.6 çift ama makine 0.8 görüyo.sistem fena yavaş.yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar benimde önemli bir sorunum var,cevaplarsanız çok sevinirim:

makinem laptop: acer aspire 5100 amd turion 64 bit tl-50 işlemci(çift çekirdek),ram 1,5

kısa bi süre önce flash bellekle bi arkadaştan aldığım 300-400 kb lık bir antivirüs gibi bişey kurdum bilgisayarıma.bu program o an için bütün gizli dosyaları ortaya çıkardı.ve ben de onu sileyim derken yanlışlıkla önemli bazı gizli doyaları da sildim. (sanırım)

daha sonra format atayım dedim. ama toplamda 36 saat uğraştım ve kur esnasında farklı zamanlarda sürekli elektrik kesintisi yaşadım bataryaya rağmen ve makine 2 dakika kadar açılmadı herseferinde.birçok xp cd si denedim hepsinde aynısı oldu.
    en sonunda sp3 kurabildim.
    ama şu anda bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler deyince,her zaman 1.6 ghz görünen işlemcim çoğunlukla 0.798 mhz görünmeye başladı ve 0,798 iken makinada herşey internet sayfaları arasında geçiş bile çok yavaşlıyor.bazen 1,6 oluyo ve hız eski haline geliyor.
    sp3 kurdum demiştim: bilgsyrma sağ tıklayıp özellikler deyince işlemciyi gösteren yerin hemen solunda çok büyük harflerle JT yazıyor.üstte isewww.jangoteam.com diye bi adres ve qwerty edition yazıyor.sp3 kurduktan sonra bu yazmaya başladı.bunlar mı hazırlamış cd yi anlamadım.
    yani sorunum işlemci sanırım 1,6 yerine 0,8 yarısı gibi çalışıyor ve çok yavaş.
    nasıl kurtulabilirim lütfen yardımcı olun.bios güncelliim desem bilmiyorum yapmayı bi de gerek var mı.ya da bi virüsle mi alakalı.
    yardım ederseniz sevinirim

• bioasdan power now seçeneğini disable yapın, devamlı 1.6 çalışsın.
  • aga teşekkür ederim bi deniicem ama sanırım öyle bi seçenek yoktu benim biosta.üstelik dün güncellememe rağmen.phoenix 3,10 yaptım versiyonu.bi daha bakam var mı öle bişi.saolasın
  • abi biosa giriyorum biraz duruyo makine kapanıyo kendi kendine.en sonunda iice baktım ama öle bi seçenek yok yaa.naapcam bilmiyorum
  • arkadaşlar bios güncelledim,windows xp sp3 ümü güncelledim yine aynı makine.işlemcim 1.6 çift çekirdek olmasına rağmen bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler deyince işlemciyi0.8 gösteriyo.bilen varsa yardım etsin lütfen.kaç gündür uğraşıyorum bişeyler yazın Allah aşkına.
  • Arkadaşlar herşeyi bıraktım şimdi format atmak istiyorum ama hangi xp cd sini denersem deneyim kur dosyaları yüklenirken laptopun elektriği kesiliyor üstelik batarya takılı olmasına rağmen ve 3-4 dakika sonra ancak elektrik geliyor ve tekrar açabiliyorum.
    bu forumda hiç mi bilen birisi yok,Allah aşkına yardımcı olun.
    LÜTFEN..!
  • Size teknik servis yolu gözüküyor.
  • lervolerto kardeşim dediğin gibi power now seçeneğini buldum hernekadar windowsun normal şekilde açılabilmesine rağmen biosa her girdiimde 5-10 saniye sonra makina kapanıyor olsa da.

power now a tıkladım ve orada mevcut seçeneğin dışında sadece "both" seçenei var.onu da değiştirdim ama yine aynı makine.

tekrar format atayım diyorum ama dediğim gibi kur esnasında ya da ileri aşamada makine kapanıyo.yani sistem sanki ne formata ne de biosa girmeme izin veriyor.hele biosta 15 saniyeden fazla kalamıyorum.

servise götüremem çünkü garantisi geçen hafta bitti.

başka çözüm önerileriniz varsa bekliyorum lütfen.
  • arkadasın senin sorununun yazılım olduğunu düşünüyorsun ama bence donanımsal...yani hedef teknik servis
  • Arkadaşlar, laptoplarda işlemci ısınınca ve yeterli derecede soğuyamayınca işlemci kendini korumak ve daha fazla ısınmamak için çalışma hızını düşürür.

Pil tasarrufu için düşük hızda çalışması ayrı bişey. Adaptör ile kullanımda da aynı düşük hızda çalışıyor ise senin sorunun tamamen işlemcinin soğutma sorunu. Muhtemelen fanı tozdan sıkışmış ve yeterli sirkülasyon yapamıyor. Sökebiliyorsan sök temizle yada, servise ver temizlet. Donanımsal bir sorun değil seninki.
  • grafiqer kardeşim helal olsun sana.bu yorumunu ben yazmalıydım aslında.çünkü sonunda anladım ki problem tam senin dediğin gibi cereyan ediyor abi.
    abi dün akşam sordum kendi kendime: eğer işlemci kimi zaman yavaşlıyorsa sebebi ısınma olabilirmi diye.hemen elimi fana götürdüm gerçekten de bi sıcaklık var ama öle yakıcı bişey de değildi.ben de hemen noolur noolmaz diye everest ultimate edition denen bi program indirdim cpu ısısını ölçmesi için.ve bi baktım ki cpu 1 ve 2 en son 79 a dayanıyo zaman içerisinde ve 79 olduğu an hemen sistem yavaşlıyor.ve anında kapattım laptopu ve arkasını açtım fana baktım.abi fan bi dönüyo bi dönmüyo resmen hemde acayip tozlu.tozunu temizlememe rağmen hala cpuyu yeteri kadar soğutamıyor çok yavaş dönüyo çünkü.anlaşılan fanı değiştirmem gerekiyo.
    ama şüpheliyim: şimdiye kadar yarım yamalak çalışan bi fanla makineyi kullandığım için işlemci ya da başka bişey zarar görmüş olabilir mi.neyse...
    ben sabah bi fan aliim en iyisi kendime.bu konum da umarım örnek olur biçok kişiye.
    lervolerto ataberk grafiqere ve bu foruma çok teşekkür ederim.
    teşhisi koyduk ya gerisi kolay artık,paraysa para.

• Çözmene sevindim :) Başka birşey zarar görmemiştir. Görümüş olsa muhakkak kendini hissettirirdi zaten. Geçmiş olsun.
  • patron çok saolasın.inşallah dediğin gibi bişey zarar görmemiştir.yani ben bişey hissetmedim :D
    Eyvallah ilgin için
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.