Şimdi Ara

Kablosuz haberleşme yardım!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben bir süredir bu konuyu araştırıyorum. Fakat internette fazla kaynak bulamayınca sizlerden öğrenebilirim diye düşündüm.
    Kafama takılan şeyler şöyle:

• Udea ürünlerini inceledim ve modüllerin kanal sayısı çok kısıtlı -genelde 2. Bu kanallardan birini kullanarak bir veri gönderdiğimizde ortamda aynı kanalı kullanan başka cihazlar da varsa alıcımızda hangi verinin bizim olduğunu nasıl ayırt ederiz?
    • Kullandığımız bant hiç boş kalmıyorsa -sürekli kullanılıyorsa ve verilerimiz çakışıyorsa nasıl olacak?
    • Örneğin FSK kullanan iki modül yayın yapıyor ve biri 1 biri 0 gönderdi. Yani biri merkez frekansımızın biraz altında, diğeri de biraz üstünde sinyal gönderdi. Alıcımız bu durumda hangisine göre davranıyor?
    • Bunu önlemek için daha geniş bir kanal yelpazesi nasıl oluşturabiliriz? Kimsenin kullanmadığı bir kanalda iletişim sağlasak bile ya tesadüfen başkası da bizim kanalımıza girerse?
    • Manchester kodlamanın yaygın olarak kullanıldığını gördüm. Bu tip karışıklıkları manchester kullanarak engellemek mümkün mü?
    • Çift tarafta da alıcı verici olursa crc vb yöntemlerle veri doğrulama tam olarak nasıl yapılıyor?
    • Nasıl oluyor da aynı frekansta, aynı ortamda yayın yapan -belki de binlerce- cep telefonu ve wlan tıkır tıkır işleyebiliyor?

Bu ve bunun gibi sorular işte
    Neden iletişim kararlılığın bu kadar yüksek olmasını istediğime gelince,
    1 günlük hayatta bu sistemi verimli bi şekilde kullanıyor olmamıza rağmen, internette bu konuda çok az bilgiye rastlamam;
    2 kafamda tasarladığım şeyde hata ihtimalinin düşük olması gerekiyor.

Bu soruların cevaplarını bulmama yardım ederseniz çookkk sevinirim.
    Şimdiden teşekkür ederim

• Sorularınıza Şöyle Cevap vereyim ,

1-Kanal Sayısı Mhz ile ilgilidir hangi Mhz i kullanmak istersen onu 1veya 0 secerek kullanabilirsin
    2-Aynı Mhz de vericinin çalışması önemli degildir önemli olan Sizin yazdıgınız Programda Datayı yollarken nasıl yolladıgınız önemli örnegin ,

Elimizde 2 Adet verici var 2side 433Mhz de çalışıyor ancak

a-1ci vericinin Data Bilgisi GÜL olarak yazmışsınız yani Verici nin buttonuna bastıgınız da GÜL datasını peş peşe yolluyor Alıcıda da GÜL Datası Yazılı dolayısı ile alet bakıyor Gül ise Çokış veriyor alıcı ,

b-2ci vericide ise PAPATYA var ancak alıcı Gül oldugu için Papatyayı Tanımıyor dolayısı ile Alıcı çalışmıyor,

3-Frekansın Aynı olması lazımdır yoksa çalışmazlar Sen sanırım datalardan bahsediyorsun 1-0 derken ,
    4-Başkası Sizin kanalınıza girmesi mümkün degildir bu sorunun cevabını yukarıda verdim çünkü Şifreliyorsun ancak yukarda verdigim örnekte Senin yazdıgın programdaki GÜL datasını bilmeleri lazım yoksa çalıştıramazlar ,Dediginiz gibi olsa idi araç kumandaları hepisi hemen hemen 468Mhz de çalışıyor o zaman birisi aracın kumandasına bastıgında bütün araçlar açılıp veya kapanması gerkirdi değilmi işte burada dedigim GÜL olayı devreye giriyor veya PT serisi ile yapıyorlar Swhicler ile kodluyorlar 11101100 gibi yani artıya veya eksiye çekip o şekilde çalıştırıyorlar,
    5-Manchester Kodlama degildir o da bir yazılımdır ancak dataları 2 defa gönderip birde bunun tersini okutuyorlar alıcıya kesin degilim ama böyle olması lazım ,
    6-İki Adet verici var 2 adet Alıcı var İkiside aynı anda çalışırsa Dastları Farklıda olsa 2 Verici bir birini Bloke eder dolayısı ile nasıl yapamak lazım Kullanacagınız Modülün biraz Özellikli olması lazım Udea da var böyle modüller hem verici hem alıcı olarak çalışabilen modüller var sadece yapacagınız verici çalışıp işi bittigi anda vericiyi programdan Alıcı yapacaksınız dolayısı ile Vericiler bir birlerini etkilemeyecektir ,diger bir önlem alma şekli de Vericinin işi bittikten sonra vericinin Beslemesini kesmektir bunuda Programdan yapabilirsiniz,
    7-Sorunuzun cevabları yukardadır aynı ferkansta çalışıyor ancak karışmıyor yine bir örnek vercek olursak,

Postacı var ellerinde aynı isimlerde ancak farklı adresler var postacıda isimlere bakmıyor burada Adreslere bakıp teslim ediyor işte bizim buradaki adresimiz GÜL oluyor eger sen gül yerine Papatya Bilgisi yolluyorsan tabikki Postacı Papatyayı arıyor Gül'e gitmiyor,

umarım anlatabilmişimdir,

EGE

• Cevabınız için teşekkür ederim.

Bizim verimiz atıyorum 123 sayısı ise bunu şifrelerken SFR diye bir kelimeyle encode edip karşı tarafta aynı SFR kelimesiyle decode etmek gibi mi oluyor?

Kodlama kısmında dediğiniz gibi şifreleme yapmak kaçınılmaz. Ama önce verimizi alıcımıza bozulmadan ulaştırmamız gerekiyor.
    Başka vericiler sürekli olarak kanalımızı meşgul ediyorsa verilerimizi bozuyorsa (yani örneğin biz 1biti göndermeye çalışırken diğer bir verici 0biti yayını yapıyorsa) karşı tarafa ne gül gider ne papatya öyle değil mi :)
    Daha ince ayar yaparak 433 434 arasında farklı temiz kanallar açıp o şekilde haberleşme şansımız yok mu?

Son bir şey; sanırım 2.4Ghz kanalında bant genişliği daha fazla ve çakışma daha düşük. 2.4GHZ alıcı verici modül temin etmek istersek istanbul'da (veya internette) nerden bulabiliriz, fiyatları ortalama ne kadar olur?

• Aşagıda Örnek kod yazdım Umarım anlamışsındır takıldıgın yer olursa yaz
    burada uyandırma sinyali yolluyoruz peş peş

Verici ile Alıcıya düzgün ulaşması Kullanacagın modülün kalitesi ile ilgilidir

2 adet Verici veya 3-4 verici aynı anda açık ise Bir birlerini Bloke ediyorlar ben denedim ayrı Mhz de de denedim yine bloke ediyorlar ,

Sen ne yapmak istiyorsan bana söyle sana yapayım Uygun bir ücret Karşlığında Yani Gitigidiyor'dan alacagına İnsanlara yardım eden insanlardan alın

VER:
    serout2 VERIOUT,813,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]
    serout2 VERIOUT,813,["M","S","I","O",BILGI]

ALICI:
    BILGI=0
    serIN2 VERIIN,813,[WAIT ("MSIO"),BILGI]

• quote:

Orijinalden alıntı: egealtay
    Sen ne yapmak istiyorsan bana söyle sana yapayım Uygun bir ücret Karşlığında Yani Gitigidiyor'dan alacagına İnsanlara yardım eden insanlardan alın

Almak gibi bi amacım yok. Ben mühendislik öğrencisiyim ve okuldan öğrenemediğim bazı şeyleri araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Hazır almam söz konusu değil.

Örnek için teşekkür ederim.

garfie link için teşekkürler. Sandığım kadar pahalı değilmiş. Ama bana daha çok alıcı-verici modüller uygun. Yani birlikte olanlardan.

Araştırıyorum...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.