Şimdi Ara

Kasadan Gelen Ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Masaüstü bilgisayarımı açtığımda ekranda sinyal yok yazısını gördüm. Tekrar açıp kapatmama rağmen sorun hala aynı. Ben de kasayı açtım ve içini üstün körü temizleyip ekran kartını yeniden çıkarıp taktım. Tekrar arkadaki kabloları kasaya taktım ve elektriğin gelmesini sağlayan arkadaki tuşa bastım. Basmamla birlikte pat diye bir ses geldi ve bir yanık kokusu geldi. Yeniden tüm kabloları söktüm ve kasayı açtım. Kokunun powerdan geldiğini farkettim. Sizce ne yapmalıyım bu durumda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadde22 -- 12 Ağustos 2013; 13:05:05 >

• Yeni bir psu alın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Rolling Stones

Yeni bir psu alın.

PSU' yu alırken neye bakmam gerekir. Benim takabileceğim bir şey mi yoksa bilgisayarcıya mı bırakayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadde22 -- 12 Ağustos 2013; 14:14:50 >
  • Sisteminizi yazarsanız kaç wattlık gerektiğini söyleyebiliriz. Bozuk olanı çıkarırken dikkat ederseniz neyin nereye takılı olduğuna yenisini daha kolay takarsınız. Bu arada inşallah anakarta birşey olmamıştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cadde22

quote:

Yeni bir psu alın.

PSU' yu alırken neye bakmam gerekir. Benim takabileceğim bir şey mi yoksa bilgisayarcıyı ma bırakayım?

80plus verimli olsun
    buradan hesaplayabilirsin yaklasık olarak
    http://tr.msi.com/service/power-supply-calculator/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkboyy -- 12 Ağustos 2013; 14:00:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ugurr999

Sisteminizi yazarsanız kaç wattlık gerektiğini söyleyebiliriz. Bozuk olanı çıkarırken dikkat ederseniz neyin nereye takılı olduğuna yenisini daha kolay takarsınız. Bu arada inşallah anakarta birşey olmamıştır.

Evet hocam inşallah anakartta birşey yoktur. Fazla masraf çıkarsa uğraşamam zaten.
    Sistemime gelecek olursam şu şekilde: İntel Core 2 Duo İşlemci, 250 GB Harddisk(power'a birşey olmasaydı bu yaz bunu arttırmayı düşünüyordum ama ya neyse :)), 2 GB RAM, Nvidia 8600 GT 256 DDR3 Ekran Kartı, İntel LGA 775 Anakart var. İşlemcinin fanı dışında 1 önde 1 de arkada ışıklı fan bulunmakta. 5+1 ses sistemi kullanmaktayım. Aklıma bütün gelenleri yazdım valla :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadde22 -- 12 Ağustos 2013; 14:14:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkboyy

quote:

quote:

Yeni bir psu alın.

PSU' yu alırken neye bakmam gerekir. Benim takabileceğim bir şey mi yoksa bilgisayarcıyı ma bırakayım?

80plus verimli olsun
    buradan hesaplayabilirsin yaklasık olarak
    http://tr.msi.com/service/power-supply-calculator/

Sağol hocam. Bir göz atayım siteye ;)

• quote:

quote:

Sisteminizi yazarsanız kaç wattlık gerektiğini söyleyebiliriz. Bozuk olanı çıkarırken dikkat ederseniz neyin nereye takılı olduğuna yenisini daha kolay takarsınız. Bu arada inşallah anakarta birşey olmamıştır.

Evet hocam inşallah anakartta birşey yoktur. Fazla masraf çıkarsa uğraşamam zaten.
    Sistemime gelecek olursam şu şekilde: İntel Core 2 Duo İşlemci, 250 GB Harddisk(power'a birşey olmasaydı bu yaz bunu arttırmayı düşünüyordum ama ya neyse :)), 2 GB RAM, Nvidia 8600 GT 256 DDR3 Ekran Kartı, İntel LGA 775 Anakart var. İşlemcinin fanı dışında 1 önde 1 de arkada ışıklı fan bulunmakta. 5+1 ses sistemi kullanmaktayım. Aklıma bütün gelenleri yazdım valla :)

Eğer birinden denemek için ödünç psu bulabilriseniz bence sizin için daha iyi olur madem anakart da bozulursa uğraşmam diyorsunuz.

• quote:

quote:

quote:

Eğer birinden denemek için ödünç psu bulabilriseniz bence sizin için daha iyi olur madem anakart da bozulursa uğraşmam diyorsunuz.

Malesef ödünç PSU alabilme durumum yok. Koku PSU' dan geldi. Hadi anakartta bozuldu diyelim almam gereken parça 2. Almışken bir de en kötü 500 GB' lık HD alırım. Böyle gide gide yeni PC almam gerekir zaten. PSU neyse de anakartlar pahalı. Bir de bu sistem 7. senesinde şu anda.
    Peki yapabileceğim birşey var mı peki benim şu anda? O ses ve koku geldikten sonra kasayı söktüm ve öylece bekliyor. Açmaya kalksam birşey olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadde22 -- 12 Ağustos 2013; 14:29:43 >

• Güç kablosunu kasaya taktım ve anakartın üzerindeki yeşil ışığın yanıp yanmadığına baktım, yanmıyor.
  • Güç kaynağınız sağlam olsaydı ancak o zaman anakartınızın sağlam olup olmadığı çıkardı ortaya. Işığın şu anda yanmaması normal diye düşünüyorum(bende de yanmıyordu yanlış hatırlamıyorsam). Güç kaynağında sorun olduğunda anakartta da olma ihtimali % şu kadardır diyemeyeceğim ama ben aynı sorunu 2 kere yaşadım ikisinde de hem güç kaynağı hem anakart bozuldu. Zaten o yüzden demiştim belki de anakartınızda hiç birşey yoktur bir yerden GK bulmaya çalışın diye. Bilgisayarınız eski ama sırf üç kuruşluk güç kaynağı yüzünden kaldırır kullanmazsanız de yazık olur. Güç kaynakları zamanla eskiyen parçalar ama eğer almaya karar verirseniz ikinci el de bakabilirsiniz uygun birşeyler denk gelebilir.
  • quote:

Güç kaynağınız sağlam olsaydı ancak o zaman anakartınızın sağlam olup olmadığı çıkardı ortaya. Işığın şu anda yanmaması normal diye düşünüyorum(bende de yanmıyordu yanlış hatırlamıyorsam). Güç kaynağında sorun olduğunda anakartta da olma ihtimali % şu kadardır diyemeyeceğim ama ben aynı sorunu 2 kere yaşadım ikisinde de hem güç kaynağı hem anakart bozuldu. Zaten o yüzden demiştim belki de anakartınızda hiç birşey yoktur bir yerden GK bulmaya çalışın diye. Bilgisayarınız eski ama sırf üç kuruşluk güç kaynağı yüzünden kaldırır kullanmazsanız de yazık olur. Güç kaynakları zamanla eskiyen parçalar ama eğer almaya karar verirseniz ikinci el de bakabilirsiniz uygun birşeyler denk gelebilir.

Anladım hocam. Yok ben güç kaynağı bozuksa kullanmam demedim. Bunun dışında ekstradan anakart vs. gibi masraf çıkarsa kullanmam demek istedim. Malum sistem eski zaten. Bilgisayarcıma gittim şansıma kapalı o da. Bir tane 2. el güç kaynağı almayı düşünüyorum dediğin gibi.

• Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımın güç kaynağının ve ekran kartının bozulması sonucu yeni bilgisayar toplamaya karar vermiştim. Şu anda yeni bilgisayarımı kullanmaya başlamış bulunmaktayım. İşte yeni bilgisayarım şöyle:

Anakart : ASUS M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHZ (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0
    İşlemci : AMD FX X6 6300 SOKET AM3+ 3,5GHZ 14MB CACHE 32NM
    Ekran Kartı : ASUS HD7850 DIRECTCU 1GB GDDR5 256BIT AMD RADEON DX11.1
    RAM : CORSAIR 8GB (2X4GB) VENGEANCE PRO DDR3 1866MHZ CL9 Soğutuculu RAM
    HDD : SEAGATE 3.5" 1TB BARRACUDA SATA 3.0 64MB CACHE 7200RPM
    PSU : CORSAIR CX SERİSİ 80PLUS 600W

Bunların yanısıra eski sistemimden kalan:

Monitör : ASUS VB171
    Hoparlör : MICROLAB FC 861 5+1
    DVD Sürücü : LG
    Kart Okuyucu : S-Link
    Fan : Prige

Bunları da yeni sistemime ekleyerek şu anda kullandığım sistemi oluşturdum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadde22 -- 28 Ağustos 2013; 21:29:53 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.