Şimdi Ara

kondasatör nasıl ölçülür

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
22.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • beyler bulduğum bir devreyi yapıcam fakat cip elaman kullanmak istiyorum ve bunların uzerinde deyerleriyo(cep telefonu kartlarındaki)mesela kapasitör -kondansatör CAHİLLİĞİMİ BAĞIŞLAYIN

• Elektrolitik kondasatör ise eğer
    kesin emin değilim ama ölçü aletiyle ohm kısmında ilk önce bir yönde sonra onun tersi yönünde ölçersin ibreli ölçü aletlerinin ibresinde anlık bir oynama olur. İbre devamlı bir değer i gösterir se bozuk anlık oynama yaparsa sağlam

Doğru biliyormuşum
    Nette araştırdım;

Kondansatörün sağlamlık kontrolü Ohm kademesinde yapılır. İlk önce kondansatörün iki ucu kısa devre edilir daha sonra avometre Ohm kademesine alınır. Avometrenin kırmızı ucu kondansatörün eksi ucuna, siyah ucu ise kondansatörün artı ucuna bağlanmalıdır. Sağlam kondansatörde ibre önce sapar sonra tekrar geri döner. Küçük değerli kondansatörlerde sapma ve geri gelme hızlı, büyük değerli kondansatörlerde ise daha yavaştır.

Bilmek marifet fakat bildiğini tam olarak anlatmak ayrı bir marifet yukarda güzel anlatmış

• Bende tam bilmiyordum iyi oldu arkadaşım teşekkur ederim arayıp buldugun için
  • Şunuda unutmayınki ölçü aleti %80 doğruluk verir.Olurda birgün kondansatörü ölçersinizde eğer hala arıza giderilmezse kondansatörü değiştirmel zorunda kalacaksınız

Benim başıma geldide
  • kond. kapasitesini ölçecekseniz kapasitemetre kullanın.eğer çok yapmak istiyorsanız kabaca belli bir akım altında şarj süresini hesaplayacaksınız ama bence uğraşmaya değmez alın birtane kurtulun
  • standart multimetrelerde kapasite ve indüktans değerlerini ölçme fonksiyonu yok, neden koymazlar bende hep merak etmişimdir, bi ara nette bakmıştım LRC metreler varmış ama nerden alınır bilmiyorum biraz aradım fakat bulamadım ayrıca çok da pahalı. :(
  • bazı digital multimetrelerde kondansator ölçme özelliği var.
    benim multimetre 2 uf a kadar ölçüm yapıyor.
    daha büyük değerleri ölçmek için şu yöntemi kulanıyorum:
    1 veya 2 uf kondansatörü ölçülecek olana seri bağlayıp beraber değer ölçüyorum.
    sonra blinmeyenin değerini hesapla buluyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: nowanda

bazı digital multimetrelerde kondansator ölçme özelliği var.
    benim multimetre 2 uf a kadar ölçüm yapıyor.
    daha büyük değerleri ölçmek için şu yöntemi kulanıyorum:
    1 veya 2 uf kondansatörü ölçülecek olana seri bağlayıp beraber değer ölçüyorum.
    sonra blinmeyenin değerini hesapla buluyorum

Bravo dostum ...Çok iyisin...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.