Şimdi Ara

Kuzey köprüsü problemi ? Yardımm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bugun temizlemek amaciyla bilgisayarin parcalarini soktum macunlarini yeniledim.fakat sirf meraktan bilincsizce kuzey koprusunun uzerindeki metal sogutucuyuda soktum cikarip baktigimda çipin uzerinde kare seklinde bi cam parca vardi.Yerinden sokerken bu ufak cam kirildi ve bir kismi sogutucu metalin uzerinde yapisik kaldi.suan pc acilmiyor bu camın gorevi nedir? tamir olma ihtimali varmi yoksa anakartimi degistirmem gerekir yardimci olursaniz sevininirim. Bu arada anakart Asus P5QL

• Yardimci olabilcek yok mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: swarshbucker

Yardimci olabilcek yok mu ?
    O cam dediğin kuzey köprüsü entegresi core kısmı muhtemelen. (Yeşil kart üzerinde 1cm2 lik siyah/parlak siyah kısım mı bahsettiğin)
    Eğer durum buysa, ikinci el bir LGA775 anakart bak, çünkü öyle ucuza kolayca değişebilecek bir şey değil.
    Hem BGA olduğundan hem de artık aynı entegreyi piyasada bulamayacağından.

Yine de bence önce bir resim at, belki aynı şeyden bahsetmiyoruzdur.
  • Aynen hocam tam bahsettiginiz sekilde siyah kare bi cam yesil cipe entegre edilmis sekilde suan resim atamiyorum malesef ama muhtemelen ayni seyden bahsediyoruz
  • quote:

Aynen hocam tam bahsettiginiz sekilde siyah kare bi cam yesil cipe entegre edilmis sekilde suan resim atamiyorum malesef ama muhtemelen ayni seyden bahsediyoruz
    Tam olarak bu şekilde
     Kuzey köprüsü problemi ? Yardımm
  • swarshbucker kullanıcısına yanıt
    bu kırık hali mi
  • Hayir temsili olarak ekledm resmi bu kirildi
  • O zaman malesef yeni anakart lazım. Ya 2 el lga 775 bulacaksın (sıfırı piyasada çok zor) ya da anakart işlemci ram upgrade yapacaksın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: suphion

O zaman malesef yeni anakart lazım. Ya 2 el lga 775 bulacaksın (sıfırı piyasada çok zor) ya da anakart işlemci ram upgrade yapacaksın.
    Şuan aynı model ikinci el bi anakart bulup aldım herşey tamam.Yalnız cpu ısısı 100c kadar çıkıyor.SpeedFan ve Biosdan baktım 100 dereceyi görüyor. Termal macun yeniledim biosu uptade ettim Titan Vanessa soğutucu var ayaklarını sabitleyerek güzelce oturttum yerine hala aynı.Aklıma başka bişey gelmedi nerden kaynaklanıyo olabilir sizce ?
  • quote:

Şuan aynı model ikinci el bi anakart bulup aldım herşey tamam.Yalnız cpu ısısı 100c kadar çıkıyor.SpeedFan ve Biosdan baktım 100 dereceyi görüyor. Termal macun yeniledim biosu uptade ettim Titan Vanessa soğutucu var ayaklarını sabitleyerek güzelce oturttum yerine hala aynı.Aklıma başka bişey gelmedi nerden kaynaklanıyo olabilir sizce ?

Alıntıları Göster
    Nasıl başardıysan kuzey köprüsü kontrolcü çekirdeğini sökmüşsün yerinden, ruhuna el fatiha kartın

• quote:

Bios Update deneyin bakalım

Yalnız nasıl kırdınız orayı baya merak ettim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: car_26

quote:

Bios Update deneyin bakalım

Yalnız nasıl kırdınız orayı baya merak ettim :)

Bios update yaptım zaten ama sonuç aynı.Nasıl kırdığıma gelince, Pcyi temizliyodum hiç bakmamıştım belki tozlanmıştır diye merak ettim bi bakiyim dedim klipsleri söküp soğutucuyu çekince elimde kaldı yapışık olacağını hiç düşünmemiştim :) demişlerya başa ne gelirse ya meraktan yada meraktandır diye :P

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Nasıl başardıysan kuzey köprüsü kontrolcü çekirdeğini sökmüşsün yerinden, ruhuna el fatiha kartın

Aynen hocam çöpe gitti o aynı karttan aldım şimdi ama ısınma problemi var onu çözemedim
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Aynen hocam çöpe gitti o aynı karttan aldım şimdi ama ısınma problemi var onu çözemedim

Sabit yüz mü hep yoksa oynama var mı? Sabit 100 de kalıyorsa sensör sorunu olabilir.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Yok hocam sabit değil ama çok kısa sürede çıkıyor 95lere 100lere
  • quote:

Yok hocam sabit değil ama çok kısa sürede çıkıyor 95lere 100lere

Ayaklar tam oturmuyor muhtemelen, başka açıklaması yok :)
    Peki anakartla ilgili bi problem olma ihtimali varmı ?
  • quote:

Peki anakartla ilgili bi problem olma ihtimali varmı ?

Nasıl bir problem mesela aklınıza gelen bir ihtimal var mı?
    İşlemciye fazla voltaj geliyo olabilirmi
  • quote:

İşlemciye fazla voltaj geliyo olabilirmi

Anlamanın yolu biosu sıfırlamak olacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.