Şimdi Ara

Makine mühendisliği mi?Mekatronik mühendiliği mi?Yoksa Elektrik elektronik mühendisliği mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
7.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Yapay Zekanın Yanıtı

Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği: Bir Karşılaştırma

Mühendislik alanında kariyer yapmayı düşünüyorsanız, makine mühendisliği, mekatronik mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği arasında seçim yapmak zor olabilir. Bu üç alan birbiriyle örtüşse de, her birinin kendine özgü özellikleri ve kariyer yolları vardır.

Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği, makinelerin tasarımı, analizi, üretimi ve bakımıyla uğraşan bir mühendislik dalıdır. Makine mühendisleri genellikle otomotiv, havacılık ve üretim endüstrilerinde çalışır.

Mekatronik Mühendisliği

Mekatronik mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğini birleştiren nispeten yeni bir alandır. Mekatronik mühendisleri, makinelere ve cihazlara sensörler, aktüatörler ve kontrol sistemleri entegre etmekle ilgilenir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektrik-elektronik mühendisliği, elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımını inceleyen bir mühendislik dalıdır. Elektrik-elektronik mühendisleri genellikle güç sistemleri, elektronik cihazlar ve iletişim sistemleri alanlarında çalışır.

Makine Mühendisliği mi Mekatronik Mühendisliği mi?

Makine mühendisliği ve mekatronik mühendisliği, makineler ve sistemlerle çalışmanızı sağlar. Bununla birlikte, mekatronik mühendisliği, makinelere elektronik ve bilgisayar bileşenlerini entegre etme konusunda daha fazla odaklanır. Makinelerin tasarımı ve üretimiyle daha fazla ilgileniyorsanız, makine mühendisliği sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Makinelere daha gelişmiş kontrol ve otomasyon sistemleri entegre etmekle ilgileniyorsanız, mekatronik mühendisliği daha uygun bir seçenektir.

Mekatronik Mühendisliği mi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mi?

Mekatronik mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik sistemlerle çalışmayı içerir. Ancak, mekatronik mühendisliği, elektronik sistemleri makinelere entegre etmeye odaklanırken, elektrik-elektronik mühendisliği daha çok elektrik enerjisinin üretimi ve dağıtımı ile ilgilenir. Elektronik sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesiyle daha fazla ilgileniyorsanız, elektrik-elektronik mühendisliği sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Makinelere daha gelişmiş elektronik sistemler entegre etmekle ilgileniyorsanız, mekatronik mühendisliği daha uygun bir seçenektir.

Sonuç

Makine mühendisliği, mekatronik mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği, mühendislik alanında popüler ve talep gören kariyer yollarıdır. Hangi alanın sizin için doğru olduğunu seçerken, ilgi alanlarınızı, becerilerinizi ve kariyer hedeflerinizi dikkatlice düşünmeniz önemlidir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Ben bilgisayar mühendisliğini hedefliyorum ama olmazsa Mekatronik mühendisliği seçerim.

• Mesela bu yapılan rüzgar türbininden gelen enerjiyi (6:17 de var) elde edip kart üzerinden cep telefonunu şarj ediyor.Bunun gibi şeyleri kendim yapabilmek istiyorum.Bunun için hangi mühendisliği seçmeliyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkuaz999 -- 9 Şubat 2021; 12:32:22 >
  • Elektronik seç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kendinigelistirentasrali

Elektronik seç.

Emin misin hocam?

• turkuaz999 T kullanıcısına yanıt

Evet

• Bilgisayar niye dusunmuyorsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Racozz

Bilgisayar niye dusunmuyorsun

Bilgisayar mühendisliği düşünüyorum.Şu an bilgisayar programcılığı okuyorum zaten.DGS ile bilgisayar mühendisliğine sonra yazılım mühendisliği ile birlikte bu mühendisliği düşünüyorum.Çift anadal olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkuaz999 -- 9 Şubat 2021; 14:0:17 >
  • -bu yorum iş imkanları üzerinden yazılmıştır.-

Mekatronik ara mühendislik olduğu için pek adam yerine
    konmaz. Mekatronik Mühendisliği ile ilgili her ilanda Makine, Elektrik, Elektrik-Elektronik hatta Otomotiv Mühendisliği mezunlarının bile başvurusu kabul edilir.

Elektrik-Elektronik ile Makine hemen hemen aynı olmakla birlikte genel olarak çoğu sektörde Makinecilere elektrik alanında da çok güvenirler. Eğer seçtiğim mesleği meslek olarak yapacağım diyorsan en mantıklısı Makine'dir. -en azından ülke ve günümüz şartlarında-

• Mekatronik okuyanlar eskininmeslek liselerinden çıkan ara elemanların şimdiki hali gibi düşünülebilir. Elektrik elektronik daha iyi bir bölüm bence ama hangisine ilgili olduğuna göre değişir
  • Robotik, Kinematik, Ters kinametik, Yapay sinir ağları, Bilgisayar görü. alanlarında ilerlemek istiyorsan mekatronik olur. elektrik elektronik de yüksek lisans da görüceğin dersleri mekatronik de lisans da veriliyor.

• Mekatronik yazma. İş alanı yok.

• Elektrik elektronik 2.sınıfım şu an. Zamanında tercihlerime mekatronik de yazmak istemiştim ama iyi ki yazmamışım.

Makine, elektrik gibi bölümler oldukça genişler ve birbirinden çok farklılar, ikisinin de kesişimi olan bölümü pek verimli bulmuyorum.

Ayrıca hiçbir projenin tek başına geliştirilmediğini ve küçük bir projede bile farklı farklı mühendislerin çalıştığını unutmamak gerek. Çok geniş iki alandan biraz öğrenmek pek mantıklı değil düşününce. Zaten videosunu paylaştığın şekilde küçük projeleri yapabilmek için gerekli diğer bilgileri de kendin de öğrenebilirsin ama iş uzmanlaşmaya gelince değişiyor.

EE veya Makine'den en çok hoşuna gideni seçmeni öneririm.

• Mostaff_Johan 123 kullanıcısına yanıt
    Senin bu karı kız muhabbettin iyice baydı artık. Bi sal awk.
  • Nicotinell N kullanıcısına yanıt
    Mekatroniğin çok fazla iş ilanı yok, doğrudur.
    Şuan PLC -otomasyon-scada sistemleri üzerine çalışıyorlar. Buralarda çalışıyorlar , fakat bu işi yapmak içinde bilgisayar bilgisi yüksek olması gerekiyor.
    Mekatronik seçenler bunu göz önünde bulundurması lazım.
  • turkuaz999 T kullanıcısına yanıt

makinacı hem katı/akışkan mekaniği, hem ısı/enerji hem de imalat/malzeme alanlarında bilgilidir. ee ci hem elektrik hem de elektronik alanlarında bilgilidir, ancak okula bağlı olarak genel olarak elektroniğe daha çok yanlar. mekatroniği geç bi kere, aşırı gereksiz bi bölüm.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.