Şimdi Ara

Masaüstü Normal Çalışırken Kitlenip Kalıyor Ekran Da Açık Halde Öyle Kalıyor + Donanım-Isı Caps

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Donanım ısı resmini veriyorum arkadaşlar:

Masaüstü Normal Çalışırken Kitlenip Kalıyor Ekran Da Açık Halde Öyle Kalıyor + Donanım-Isı Caps

Son 1 aydır bilgisayarım , normal çalışırken kilitlenmeye başladı. Kilitlenme birden bire oluyor ve ekranda o an ne var ise film , web sayfası , klasör pencereleri falan, öylece kalıyor. Mouse-klavye herşey kitleniyor. Reset atmadan da düzelmiyor. Dikkatimi çeken ise şu. Kasa üzerindeki yanıp sönen çalışma ledi , takılma olunca sönüyor. Hiç kıpraşma yapmıyor.

Donanımsal olur diye 2 kere söküp yeniden taktım her parçayı. İşlemcisinden fanına kadar herşeyi söktüm-temizledim-kablo yerlerini değiştirdim.

Vista kullanıyorum ama yazılımsal birşey olacağını hiç zannetmediğim için müdahale etmedim...

1 adet IDE
    1 adet SATA HARDDİSK
    1 adet 2 GB ram
    VİSTA
    1 GB Ekran Kartı

5 yıldır kullanıyorum. Bu sorun da öyle yavaş yavaş değil , 1 ay önce aniden çıkıverdi...

• HDD sorunu olabilir. Sisteminizdeki önemli dosyalarınızı yedekleyip bir yeni sistem kurmanızı öneririm. Problem devam ederse de HDD test edin.
  • Öncelikle cevap için teşekkür ederim...

2 HDD var. Bir tanesi sata ve VİSTA onun üzerine kurulu. Diğeri eski ve IDE. 40 GB birşey sadece depo için kullanıyorum. Önce üzerinde işletim sistemi bulunmayan IDEyi kablodan çıkarıp öyle deneyeyim o zaman. Belki de bozulmaya başlamıştır. Siz böyle deyince hemen aklıma birşey daha geldi. Bu resetlemelerden sonraki bilgisayar açılışlarından birinde HDD tarama yaptı. Hani şu meşhur "....denetim yapılması önerilir,taramadan devam etmek için bir tuşa basınız ama tarama yapmanız önerilir." diyor ya ondan işte. Bahsettiği harddisk de esski IDE olan idi ama işletim onun üzerinde değil. Yine de yapar mı ki bundan?

Ben deneyerek bulmaya çalışacağım ama eğer VİSTA yüklü olanda ise iş epey uzayacak.

İlginiz için çok teşekkürler.
  • Probleminize bir ışık tutabildi isek ne mutlu bize.

Evet ikinci HDD kaynaklı bir sorun da aynı probleme neden olabilir.
    Deneyip sonucu yazın iyi geceler.
  • hdtune ile test edin iki diski de..bir de imkanınız olursa emaneten başka bir ram ile deneyin sistemi.
  • Büyük ihtimalle sorun HDD'den gibi gözüküyor bad sector gibi gözüküyor..
  • Hdd bağlantılarında da problem olabilir.
  • Sanırım bahsettiğiniz led HDD ledi. Disklerinize bir checkdisk yapın. Bad sector'e denk geliyor olabilir.
  • Değerli cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkürler ediyorum...

İlk denememi dün gece yaptım ve an itibari ile dediğiniz gibi sorun ESKİ IDE HDD gibi gözüküyor. UTORRENT ve J DOWNLODER sürekli açık bende ve indirme yeri ise bu HDD idi. Bu programların indirme klasör konumlarını diğer SATA olan harddiske aldım ve gece yine açık bıraktım bilgisayarı. Tüm programları da inadına açılı bıraktım. Herhangi bir tıkanma yapmadı hala. Çünkü eski harddsik takılı ama sürekli olarak çalışmıyor şekilde ayarlanmış oldu. Dediğiniz gibi de %99 harddsik temelli bir sorun. Herhalde cortlamaya başladı.

Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim ama tekrar bir tıkanma yaşarsam size danışacağım hemen. :)
  • Arkadaşlar , maalesef yine yaptı ve ben de kasayı açarak IDE olan eski harddiski tamammen iptal ettim. Elektrik - data kablolarını söktüm. Fakat yine yaptı. Bu sefer de az önce HDTUNE programı ile , üzerinde işletim sisteminin bulunduğu ve ikiye böldüğüm harddiski tarattırdım. İşte resimleri:

Herhalde bir anormallik yok. Heryer yeşil duruyor çünkü.

2 tane Harisi USB üzeri harddiskim var 2 + 1 TB şeklinde. Gün içinde onları da sıklıkla ve uzun süreli kullanıyorum bilgisayarda. Onlardan yapmış olabilir mi diyeceğim ama hadi güzdüzleri yapıyor desek , geceleri niye yapıyor. Çünkü ben geceleri onları kapatıyorum ve indirme yapmak için bilgisayarı açık bırakıyorum. Sabah bir kalkıyorum ki yine kilitlenip kalmış öyle.

Acaba , üzerinde işletim sistemi olan bu ANA HARDDİSK mi bozuldu? Artık bu şekilde tek tek deneme yapacağım ama sizlere sorarak ilerlemek istiyorum yine de.

Çok büyük ihtimalle donanımsal değil mi bu arkadaşlar sizce de. Formatlık bir durum gibi durmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kukiciyo -- 9 Eylül 2011; 15:59:11 >

• Arkadaşlar beni mazur görün ama sorunumu çözemedim ve denemelerim devam ediyor.

Harddisk denememden sonra yine ani kilitlenmeler devam ediyor. Ben de bu sefer ekran kartından şüphelenerek ekran kartını tamamen iptal ettim ve monitörü , anakarta direkt bağladım. Fakat bu şekildeki kullanımımda da aynı kilitlenmeyi yaptı.

Bilgisayar çalışırken çok çok inceden bir cızırtı sesi geliyor arkadaşlar. Bu ses , yaz gecelerinde duyduğumuz cırcır böceklerinin tıpkısının aynısı. Kilitlenme yaptığı anda da bu ses de birdenbire kesiliyor. Ben de kasayı açtım ve iyice kulak kabarttım. Harddiski iyice dinledim fakat harddiskin sesi ayrı birşey. Harddiskten gelen ses gır gır gır diye bir ses ve bildiğimiz harddisk çalışma sesi. Bu ses , %99 oranında eminim ki işlemci tarafından geliyor. Ya işlemcinin kendisinden geliyor ya da fandan geliyor. İşlemci , bu şekilde bir ses çıkarır mı arkadaşlar? Ya da fan bozuk olsa , ki döndüğünü şu an görüyorum zaten , bu şekilde ŞAK diye apani bir kilitlenme yaratır mı? İşlemcim artık cortlamış olabilir mi?

Üstadlardan yardım bekliyorum...

AYrıca ekstra bir sorum olacak. Ekran kartı fanı sürekli çalışır mı? Benimki çalışmıyor da... :) Onu da tesadüfen , bu araştırmaları yaparken farkettim...

• quote:

Orijinalden alıntı: kukiciyo

Arkadaşlar beni mazur görün ama sorunumu çözemedim ve denemelerim devam ediyor.

Harddisk denememden sonra yine ani kilitlenmeler devam ediyor. Ben de bu sefer ekran kartından şüphelenerek ekran kartını tamamen iptal ettim ve monitörü , anakarta direkt bağladım. Fakat bu şekildeki kullanımımda da aynı kilitlenmeyi yaptı.

Bilgisayar çalışırken çok çok inceden bir cızırtı sesi geliyor arkadaşlar. Bu ses , yaz gecelerinde duyduğumuz cırcır böceklerinin tıpkısının aynısı. Kilitlenme yaptığı anda da bu ses de birdenbire kesiliyor. Ben de kasayı açtım ve iyice kulak kabarttım. Harddiski iyice dinledim fakat harddiskin sesi ayrı birşey. Harddiskten gelen ses gır gır gır diye bir ses ve bildiğimiz harddisk çalışma sesi. Bu ses , %99 oranında eminim ki işlemci tarafından geliyor. Ya işlemcinin kendisinden geliyor ya da fandan geliyor. İşlemci , bu şekilde bir ses çıkarır mı arkadaşlar? Ya da fan bozuk olsa , ki döndüğünü şu an görüyorum zaten , bu şekilde ŞAK diye apani bir kilitlenme yaratır mı? İşlemcim artık cortlamış olabilir mi?

Üstadlardan yardım bekliyorum...

AYrıca ekstra bir sorum olacak. Ekran kartı fanı sürekli çalışır mı? Benimki çalışmıyor da... :) Onu da tesadüfen , bu araştırmaları yaparken farkettim...

ramleri test edebilir misin? çarpraz test, her birini ayrı ayrı yuvalara takıp test edin ya da sağlam bir ram ile deneyin, ekran kartının fanının çalışmaması anormal, kaç dereceye çıkıyor ısısı?

• HDD testiniz pek sağlıklı değil, bunu söyleyeyim. Minumum değer en önemli kısımdır, her ne kadar test temiz çıkmış olsada 2 Mb normal koşullarda olmaz. Bu esnada HDD'niz sistemi kilitleyebilir.

HDD'lerinizin tümünün SATA/IDE kablolarını değiştirmenizi isteyeceğim. IDE HDD'niz dahil hepsinin kablosunu değiştirin. Daha sonra tekrar test edin, baktınız devam ediyor.

Ayriyetten şunu yapın, bilgisayarınıza bağlı tüm USB aygıtların irtibatını kesin, hiçbir bileşen çalışmasın. Internet'iniz Wireless adaptörse onunda irtibatını kesin. Oyun, yazılım, HDD'den HDD'ye dosya falan taşıyarak bir takım testler yapın. Bakalım devam edecek mi? Görelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: makedonn

HDD testiniz pek sağlıklı değil, bunu söyleyeyim. Minumum değer en önemli kısımdır, her ne kadar test temiz çıkmış olsada 2 Mb normal koşullarda olmaz. Bu esnada HDD'niz sistemi kilitleyebilir.

HDD'lerinizin tümünün SATA/IDE kablolarını değiştirmenizi isteyeceğim. IDE HDD'niz dahil hepsinin kablosunu değiştirin. Daha sonra tekrar test edin, baktınız devam ediyor.

Ayriyetten şunu yapın, bilgisayarınıza bağlı tüm USB aygıtların irtibatını kesin, hiçbir bileşen çalışmasın. Internet'iniz Wireless adaptörse onunda irtibatını kesin. Oyun, yazılım, HDD'den HDD'ye dosya falan taşıyarak bir takım testler yapın. Bakalım devam edecek mi? Görelim.

IDE ve SATA harddisklerin kablolarını , kabloların anakart üzerindeki giriş yerlerini değiştirip birkaç defa denedim.DVDROM'un kablosunu alıp harddiske taktım ama yine yaptı. IDE harddiski komple söktüm aldım yine yaptı. USB yazıcıyı çıkardım , yine yaptı... Ekran Kartını komple söktüm aldım yine yaptı... USB harddisklerimi kullanmadım , yine yaptı... İnternetim kablolu... O kadar dosya taşıyorum ki sağa sola ama ne zaman kilitleneceği hiç belli olmuyor... Bazen hiç bir ekstra işlem yapmazken kitliyor , bazen DVD yazdırıken , bazen film seyrederken... Kilitlenmesi için de öyle zor işlemler yapmak gerekmiyor... kafasına göre kilitliyor...

Ramim 2 GB tek slot. Bunu deneyebilmem için biirnden ödünç bulmam lazım. Fakat ramlerden böyle bir ses gelir mi?
    Ekran kartının ısısını bilemiyorum ama kasa şu anda açık ve az önce kitlediğinde dokundum , nerdeyse elim yanıyordu. Netten şöyle bir baktım , ekran kartı fanının sürekli olarak çalışması şartmış ama ekran kartını tamamen iptal ettiğimde de aynı şeyi yapıyor. Tamam , ekran kartım bozuk ama kilitlenmesi ile bir alakası yok sanırım. Onun bozuk olduğunu da bu vesile ile öğrendim , fanı hiç dönmüyor ve çok ısınıyor...

İlginiz için de hepinize teşekkür ederim bu arada.

• Merhabalar...

Ben sorunumu çözdüm , çözene kadar da bahaneyle yeni bir kasa toplamış oldum... Ne harddisk ne ram , sorun anakartın kendisindeymiş... Anakartı değiştirince herşey düzeldi... Cırcır inceden gelen o ses de kesildi , takılma da bitti...

Yardımcı olma gayretinde bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.