Şimdi Ara

mat kaplama yapılmış aracın boya durumu nasıl anlaşılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
14.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

ikinci el bir araba buldum. araba galeride, 1 parça boya var diyorlar. onun dışında siyah renkteki araca aynı renk mat kaplama yapmışlar. şimdi sorun şu, kaplama çok güzel ve arabaya değer katıyor. o nedenle alırsam kaplamayı sökmeyi düşünmüyorum. ancak aracın hasar ve boya durumunu kaplama sökülmeden tespit etmenin bir yolu var mı? forumda aradım ama bulamadım, eğer önceden paylaşılmışsa kusura bakmayın.

• boya olarak geçmişini bilmek lazım bence

ama hasar durumuna gelince bu işten anlayan kişiler arabanın belirli bölgelerine bakarak anlayabilirler

ama boya için zor , aracın geçmişini bilmek gerekli gibime geliyor.

ya da nerede kaplatıldığını bilseniz oradan da bilgi alabilirsiniz.
  • Sigorta ekspertiz geçmişi dışında pek aklıma çözüm gelmiyor.
    Bir de ağır hasar, şasi de kaynak düzeltme vb var mı diye lifte kaldırıp bakmak gerek.
  • Boya kalınlığı ölçen cihazlar var. Aracı bir serviste gösterebilirseniz, kalınlığından hasarlı bölge nereler anlaşılır.

nerede kaplandıysa oradanda bilgi alabilirsiniz, aracın ilk hali fotoğraflanır, hasar varsa satıldığında sorun olmaması için saklanır(biz öyle yapıyoruz)
  • araçta hasar varsa taklalıysa,bozuk 1tl al kapı kapalıyken kapı boşluğuna koy,yukarıdan aşagıya kadar sürükle eyer para takılmıyorsa kazaası yoktur demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxirabit -- 25 Ocak 2011; 18:59:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxirabit
    araçta hasar varsa taklalıysa,bozuk 1tl al kapı kapalıyken kapı boşluğuna koy,yukarıdan aşagıya kadar sürükle eyer para takılmıyorsa kazaası yoktur demektir.

Saka yapıyorsunuz galiba. Bu isin yöntemi buysa neden insanlar eksperinde dünyanın parasini veriyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: MhmT 106 GTI

boya olarak geçmişini bilmek lazım bence

ama hasar durumuna gelince bu işten anlayan kişiler arabanın belirli bölgelerine bakarak anlayabilirler

ama boya için zor , aracın geçmişini bilmek gerekli gibime geliyor.

ya da nerede kaplatıldığını bilseniz oradan da bilgi alabilirsiniz.

teşekkür ederim.

kaplama yaptırılan yer satıcının tanıdığı vs. olabilir. pek güven verici değil. aracın boya, değişen gibi durumları hasarın boyutları için önemli bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Sigorta ekspertiz geçmişi dışında pek aklıma çözüm gelmiyor.
    Bir de ağır hasar, şasi de kaynak düzeltme vb var mı diye lifte kaldırıp bakmak gerek.

araç sigorta veya kaskodan yaptırılmamışsa, bu da pek sağlıklı olmayacak gibi. teşekkür ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: GMGGarage

Boya kalınlığı ölçen cihazlar var. Aracı bir serviste gösterebilirseniz, kalınlığından hasarlı bölge nereler anlaşılır.

nerede kaplandıysa oradanda bilgi alabilirsiniz, aracın ilk hali fotoğraflanır, hasar varsa satıldığında sorun olmaması için saklanır(biz öyle yapıyoruz)

boya kalınlığını ölçen cihazlar, folyo üzerinden de tespit yapabiliyor mu?
  • quote:

araçta hasar varsa taklalıysa,bozuk 1tl al kapı kapalıyken kapı boşluğuna koy,yukarıdan aşagıya kadar sürükle eyer para takılmıyorsa kazaası yoktur demektir.

ilginç...
  • 5664 sorgusu yap eğer kaskodan bir onarım olduysa çıkar yoksa iyi kaporta ustaları kapı içlerinden direklerden anlıyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: TAVCI

quote:

Saka yapıyorsunuz galiba. Bu isin yöntemi buysa neden insanlar eksperinde dünyanın parasini veriyorlar

Bir düşün bence kazaa yapan aracı en fazla dışta ki parçaları düzelir ama içte ki yerler kolay kolay düzelmez.
    Deneyip gördüm gerçekten de öyle çıktı.Arkadaşımın arabası takla atmıştı.Sonra kaportacı da düzeltildi ama uzun zaman aldı.
    Aracın dışını umursalar görünmüyen parçasını umursamazlar.Kapı boşluğuna bozuk 1tl'yi koydum para bir yerde hafiften takıldı.
    gözle görünce pek anlamadım ama karanlık bir yerde ışık tutunca kaynak yeri belirgin şekilde görülüyordu.

• Boya ölçen cihazlar, boyanın kalınlığı dışında kaportadaki çekiç izlerinide tespit edebiliyor (diye biliyorum)

Kaplamanın kalınlığı heryerde sabit olduğu için (eğer sündürülmediyse) kalınlıktanda anlaşılır.

Zaten gözle anlamanız mümkün değil, illaki servise götürmeniz gerekli böyle birşeyin varlığından haberdar olmanız için
  • Bir aracın sonradan boya yapıldığını kendim bakınca da anlıyorum.Boya rengi garip oluyor bide ya fazla mat yada kapı açma kollarına boyayı taşırıyorlar.

• quote:

Bir aracın sonradan boya yapıldığını kendim bakınca da anlıyorum.Boya rengi garip oluyor bide ya fazla mat yada kapı açma kollarına boyayı taşırıyorlar.

gel gelelim, biz kaplama yapıldığını ve boyanın gözle görülmediğini var sayarak konusuyoruz aracın sonradan boyandığını anlamakta sıkıntı yok zaten.
  • quote:

quote:

Bir aracın sonradan boya yapıldığını kendim bakınca da anlıyorum.Boya rengi garip oluyor bide ya fazla mat yada kapı açma kollarına boyayı taşırıyorlar.

gel gelelim, biz kaplama yapıldığını ve boyanın gözle görülmediğini var sayarak konusuyoruz aracın sonradan boyandığını anlamakta sıkıntı yok zaten.

biliyorum saol söylediğin için:)onların karıştıran olur diye söylüyeyim dedim.
    Ama çok komik oluyor sonradan boyatılan arabalar.Bazıları rengini iyi ayarlıyamıyorlar garip duruyor:D

• quote:

quote:

quote:

biliyorum saol söylediğin için:)onların karıştıran olur diye söylüyeyim dedim.
    Ama çok komik oluyor sonradan boyatılan arabalar.Bazıları rengini iyi ayarlıyamıyorlar garip duruyor:D

Tabii,

Öyle ustalarda varki, boyayı orjinalinden ayıramıyorsun. Deneyim ve el yatkınlığı olsa gerek :) herkes boyayabilir ama, mükemmeli tutturan nadirdir

• öncelikli olarak hakıknda hayırlısı olsun arkadaşım, araç kaç model, şu tramer kayıtları 2003 ten gerisini söylemiyor, ikincisi bunada pek güvenme, eğer ki aracın kaskosu yokkas sayada tek taraflı bir kaza yapmışsa ki olabilir kendi ustanı a yaptırır, yada daha kötüsünü düşünelim aracın kaza geçmişinde görünmesin diye kendi yaptırabilir..
    boya tespit cihazları sadece boya kalınılğını söyler ve o da kaplama varken sağlıklı olmaz..kaplama yapan hiç bir yerde yapmadan önce boya durumua bakmaz..bence almadan önce iyi bak..birde neden kaplama yaptırmış..bu benim en çok merak ettiğim konu, bana kalırsa aracın kusurunu kapatmak geliyor aklına, haa ticari araç falan olur yada sunroff bölümünü kaplatıp tamami ile cam tavan görüntüsü elde etmek isteyenleri anlarım ama bu şekilde yaparak alan nasılsa çıkarttırmaz der..ki araç aalıyorsun bakkaldan sakız almıyoruz ve de paramız değerli bence söktürmek pahasınıda olsa bak derim ilerde araç komple boyalı yada daha kötü bir sonuç ile karşılaşmaktansa söktür ve bak...yada sahibine de ki; kardeş ben söktürüp saktıracağım senin için s ir mahsuru var mı, senin dediğin gibi sadece tek parça boya var derse alacağım de..bakalım ne diyecek.. eğer ki olmaz bu kaplamaya yok şu paraya yok bu kadara yaptırdık olmaaz falan derse bir daha düşün...ama ne olursa olsun bence söktürüp servisinde a dan z ye kontrol ettir. Bizim burada mople araç kaplama 500 TL...çok da güzel yapıyorlar.. 3 yıl da garantili..internette yok 2.000-3000TL diyenlere inanı gülüyorum:))

• 500 TL ye kaplama mı? Yapma arkadaşım 200-250 TL civarına film yaptırıyoruz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.