Şimdi Ara

meslek seçemiyorum bunalıma girdim depresyona girdim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

mühendisliklere baksam asgari ücrete çalışır aç kalırsın diyorlar

temel bilim okusam öğretmen olsam atanamazsın kpss + torpil var diyorlar

tıp diş gelmiyor gelse de okuyamam

eczacılık gelmezse hangi bölümü araştırmamı önerirsiniz

akademisyenlik desem torpil dönüyor deniyor

LÜTFEN BANA YOL GÖSTERİN ÇOK BİTİK HALDEYİM

• Yapay Zekanın Yanıtı

Meslek Seçiminde Kararsızlık: Bunalım ve Depresyon Riski

Meslek seçimi, hayatın en önemli kararlarından biridir ve birçok kişi için zorlu bir süreç olabilir. Meslek Seçememek, büyük bir stres kaynağı olabilir ve bunalım ve depresyon riskini artırabilir.

Meslek seçmekte zorlanan kişiler genellikle gelecekleri hakkında endişe duyarlar. Neyi sevdiklerinden ve neye yetenekli olduklarından emin olamayabilirler. Ayrıca iş piyasasının sürekli değişmesi ve rekabetin artması, karar vermeyi daha da zorlaştırabilir.

Bunalım, üzüntü, çaresizlik ve umutsuzluk duygularıyla karakterize edilen geçici bir psikolojik durumdur. Depresyon ise daha ciddi ve uzun süreli bir ruh hali bozukluğudur. Meslek seçiminde kararsızlık yaşayan kişiler, bu duyguları yaşamaya daha yatkın olabilirler.

Meslek seçiminde kararsızlık yaşayan kişiler şunları yapabilirler:

• Kariyer danışmanlığına başvurun: Kariyer danışmanları, ilgi alanlarınızı, değerlerinizi ve becerilerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.
    • Araştırma yapın: Farklı meslekler hakkında bilgi edinin, röportajlar yapın ve stajlara katılın.
    • Kendinize zaman tanıyın: Meslek seçmek için acele etmeyin. Zaman ayırın ve seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirin.
    • Başkalarından destek alın: Aileniz, arkadaşlarınız, öğretmenleriniz veya kariyer danışmanınızdan destek alın.
    • Olumlu kalın: Meslek seçimi zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru kararı vereceğinize inanın.

Meslek seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız, bunalım veya depresyon belirtileri gösteriyorsanız, profesyonel yardım almak önemlidir. Terapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin bir kombinasyonu, bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Unutmayın, meslek seçmek kalıcı bir karar değildir. Gelecekte, deneyimleriniz ve ilgi alanlarınızın değişmesiyle birlikte kariyer yolunuzu değiştirebilirsiniz. En önemlisi, size uygun ve sizi mutlu edecek bir meslek seçmektir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • eczacılık yaz cok ıyı dukkan acıp aylık 100-200k bıle alan tonla kısı var tıp ve dıs cok cıddı emek ıstıyor zor yanı

• Hangi mesleği yapmak istiyorsan onunla ilğili bölümlerden birisini seçmelisin.Bir insanın hayatını iş ve eş seçimi çok etkiler.Okulun bitmesine 4-5 yıl var.Zaman çok yani şimdiden iş durumlarını düşünmene gerek yok.Okulunun ve öğrencilik yıllarının tadını çıkar tekrar gelmez çünkü.

• betulayaz91 B kullanıcısına yanıt
    Yaş şartını karşılıyorsanız Sağlık Astsubayı olabilirsiniz,Maddi olarak da biraz daha rahat olursunuz en azından imkan olarak da.(akademik kariyer de yapabiliyorsunuz zaten)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akinmaya -- 20 Haziran 2023; 8:23:33 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • seçebilmek için sınavları geçmek gerekiyor şartları karşılmak lazım iken nasıl bukadar emin konuşup onu bunumu seçmen diyorsun.?

• akinmaya A kullanıcısına yanıt
    Msü puanıyla mı tercih yapılıyor hocam yoksa yks puanıyla mı

• meslek seçemiyorum bunalıma girdim depresyona girdim

• Tamam işte

Bir grup kişiden fikir almışsın.

"Aç kalırsın, atanamazsın" fikrini savunanları dinlemişsin.

Sıra diğer grupta.

Bir de bu bölümlerin olumlu yönlerine dokunanları dinle. Ders içeriklerinden bahsetsin.

Üniversite/bölüm tanıtımlarını kaçırma. Kafandaki soru işaretlerini giderir.

• akinmaya A kullanıcısına yanıt

Hocam bu attığınız şey kpss ile alıyor

Yani yks ile bir alakası yok sanırım

Arkadaşın ilk önce bir ön lisans bitirmesi gerekli diye düşünüyorum başvurmak için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanırım yaş şartını sağlayamıyor,önlisans şart evet.Kpss

• yıldız haritanıza baktırdınız mı !?

• Netler nasıl

Ortalama kaç k gelir gibi

• Herkes kendi mesleğinin özellikle dezavantajlarını söyleyecektir. Şahsen birisi bana diş hekimliğini sorduğu zaman avantaj olarak gördüğüm elle tutulur bir yan olmuyor. Çalışma koşulları, dus vb. Bu yüzden öncelikle objektif bir şekilde araştırma yapmanızı öneririm.

Öğretim hayatından ziyade çalışma hayatı değerlendirilmelisiniz. İnsanlarla muhatap olmak istiyor musunuz? İnsanların sağlığı konusunda sorumluluk almak istiyor musunuz, gerektiğinde size dava açılsa bile bu meslekle uğraşmak istiyor musunuz? Bir firmaya bağlı masa başı iş veya şantiye işi mi istiyorsunuz? Eczane açmak için gerekli bütçe ne, imkanınız var mı? Kendisi eczane açmayan eczacılar nasıl yok izlemiş çalışma şartları nasıl? Bunlar çok önemli. Maaşa ilk etapta çok takılmamanızı öneririm çünkü günümüzde her bölümde o kadar fazla mezun var ki, çoğu yeni mezuna asgari ücret veya biraz üstü teklif ediliyor. İnsanların çok kazandığını düşündüğü diş hekimlerine bile ilk yıllarda asgari ücret teklif ediliyor.

Eğer eczacılık gelir diyorsanız, 50-100k bandında mühendislik de okuyabilirsiniz bence. Şahsen ben şu an okulda can çekişirken DUS'a mı girsem özele mi başvursam derdinde yanarken mühendislik okuyan arkadaşlarım mezun oldular çalışıyorlar bile.

Kısacası bahsettiğiniz meslekler birbirinden çok uç meslekler. Ne istediğinize karar verecek olan sizsiniz. Biz sadece neleri değerlendirmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

• TrankelaBender T kullanıcısına yanıt

Hocam dişçilikte yeni mezun kamuda ve özelde ortalama ne kadara başlar bilginiz var mı

• Ben bugün mezun oluyorum :') o yüzden birebir tecrübe etmedim henüz ama mezun olan arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla devlette 20-30k bandında alınıyormuş. Özelde ise genellikle asgari ücret + prim teklif ediliyormuş. Fakat belirlenen miktarın altında iş yaparsanız prim alamıyormuşsunuz ki yeni mezun olduğumuzda elimiz, her ne kadar 2 yıl klinikte çalışsak da, çok hızlı olmuyor. Bu yüzden prim alınamayabiliyormuş. Özelde sabah 8 akşam 7, haftanın 6 günü gibi koşullar var. DUS sonrasında asistanlık sürecinde 30k alındığına dair söylentiler var, ne kadar doğru bilmiyorum. Kamuya atanma şansı, oranı da bayağı düşük maalesef.

• dis tam bir balon, neredeyse tipa yakin mezun veriyor ama tiptan spesifik oldugundan is alani daha az. Her sokak arasinda dis klinigi var, suan asgari ucretle calismaya basladiysaniz gelecekte ogretmen gibi yigilmalar baslayabilir

• Yığılmalar olacak zaten hatta şu anda bile var maalesef. Belli aralıklarla diş hekimleri birleşip açılan üniversite sayısı ve artırılan kontenjanları protesto ediyor ama nafile. Bunu bilerek yola çıkmak lazım, bundan 5 sene sonrası çok daha kötü olacaktır.

Ben yine de çoğu konuda tıptan daha avantajlı olduğunu, diş hekimliğinin balon bir bölüm olmadığını düşünüyorum. Zorunlu hizmet yok, uzmanlık şart değil, çalışma saatleri daha iyi, çalışma ortamı nispeten daha iyi. Tıpta çalışma şartları eğitim hayatı çok uzun ve yıpratıcı geliyor. Düzen kurmak zaman alıyor.

Ha şimdiki aklım olsa diş yazar mıydım? Kesinlikle hayır direkt mühendisliğe yonelirdim meslek seçemiyorum bunalıma girdim depresyona girdim meslek seçemiyorum bunalıma girdim depresyona girdim 

• TrankelaBender T kullanıcısına yanıt

Haklısınız aslında

Buradaki çoğu kişi maddiyatı maalesef birinci plana koyup forumdaki belli hesaplardan atılan şişirilmiş bordrolara güveniyorlar

Maalesef işe başladıklarında pratisyenin 30k asistanın en fazla 40k aldığını gördüklerinde çok pişman olacaklar ancak iş işten geçmiş olacak

Sırf parasına güvenip verdikleri emek de cabası

Ancak idealist olanlara lafım yok

Onlar zaten neyin ne olduğunu bilerek giriyorlar zaten bu yola

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C77B8F2E6 -- 20 Haziran 2023; 10:55:8 >
  • Hemşirelik 65 puanla atanırsın 20 k maaş alırsın

• Özelde şu an en düşük 15-20 k arası başlanır devlette 35-40 tan az duymadım adsmde 40 üstü alan arkadaşlarım da var, özelde de 25 den az alan arkadaşım yok daha 1 yıllık hekimiz,çoğu klinik sigortayı asgariden yatırmak istediği için öyle şartlar söylüyor üstünü elden veriyorlar

Çalışma saati olarak da az demişsiniz sabah 5 de ezanla beraber başlıyorlarmeslek seçemiyorum bunalıma girdim depresyona girdim 

Kötü şartlarda olanlar elbette var ama bunu çoğunluğa vurup saçma şeyler yazmayın lütfen önce okulu bitirin, internetten okuduğunuz herşeye inanmayın

Diş hekimleri çoğunluğu memnuniyetsiz,ağlak ve çakal meslek grubudur bunu da aklınızdan çıkarmayın tavsiye olarak söyleyeyim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.