Şimdi Ara

Mikro dalga ısıtıcı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.216
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar mikro dalga fırınlardaki teknoloji kullanılarak ısıtıcı yapılamaz mı?. Yorumlarınızı bekliyorum

• Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum
  • Daha önce mikrodalga ile su ısıtma için bir arkadaş topik açmıştı. Orada şöyle yazmıştım.

http://forum.donanimhaber.com/m_18207254/mpage_1/key_isitma//tm.htm#18207254

quote:

Mikrodalga fırınlarında çekilen güç ile fırın içinde kullanılabilen, yani suya iletilebilen edilen ısı gücü (aslında ısı gücü demek yanlış.) arasında epey fark var.

Basitce, magnetron tüpünün üzerinde bir soğutma fanı var. Burada bir ısı açığa çıkıyor. O ısıyı magnetron tüpünden uzaklaştıramazsanız tüpün kullanım süresi düşer veya bozulur. Bu birinci kayıp.

2. kayıp; girişte kullanılan trafonun ısısı. Kullanılamayan enerji ısıya dönüşüp havaya karışıyor.

Elektronik devre ısınıp bir miktar güçte burada harcanıyor.

Sonuçta şebekeden çekilen gücün tamamını suya ısı olarak veremezsiniz. Kabaca 2000W güç çekiyor. 1000..1200W ısı suya transfer edilebilir. Bir yerlerde okumuştum sanırım. Verimler bu civarda..

Eski bir konu ama yazayım dedim.

• quote:

Orjinalden alıntı: tephas

Daha önce mikrodalga ile su ısıtma için bir arkadaş topik açmıştı. Orada şöyle yazmıştım.

http://forum.donanimhaber.com/m_18207254/mpage_1/key_isitma//tm.htm#18207254

quote:

Mikrodalga fırınlarında çekilen güç ile fırın içinde kullanılabilen, yani suya iletilebilen edilen ısı gücü (aslında ısı gücü demek yanlış.) arasında epey fark var.

Basitce, magnetron tüpünün üzerinde bir soğutma fanı var. Burada bir ısı açığa çıkıyor. O ısıyı magnetron tüpünden uzaklaştıramazsanız tüpün kullanım süresi düşer veya bozulur. Bu birinci kayıp.

2. kayıp; girişte kullanılan trafonun ısısı. Kullanılamayan enerji ısıya dönüşüp havaya karışıyor.

Elektronik devre ısınıp bir miktar güçte burada harcanıyor.

Sonuçta şebekeden çekilen gücün tamamını suya ısı olarak veremezsiniz. Kabaca 2000W güç çekiyor. 1000..1200W ısı suya transfer edilebilir. Bir yerlerde okumuştum sanırım. Verimler bu civarda..

Eski bir konu ama yazayım dedim.

Aslında soğuk su magnetron tüpünün etrafında dolaştırılırsa verimli bir ısıtma sağlanabilir. Bana bu olay çok mantıklı geldi aslında üzerinde çalışmak lazım.

• Endüstriyel kurutma makineleri yapan biriyle bu konuyu görüşmüştüm. Mikro dalganın çok verimli olmadığı belirtti (kullanılan elektriğin ancak % 50 si ısıya dönüşüyormuş.) Bu işin Radyo Frekans ısıtıcılarının çok verimli olduğunu belirtti. Fakat onlarında evde kullanım için maliyetleri çok yüksekmi. Şimdilik sadece endüstride kullanıyormuş.
    Sonuç : Mikrodalga ile ısıtma, rezistansla ısıtmadan % 50 daha verimsiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: phlox

Endüstriyel kurutma makineleri yapan biriyle bu konuyu görüşmüştüm. Mikro dalganın çok verimli olmadığı belirtti (kullanılan elektriğin ancak % 50 si ısıya dönüşüyormuş.) Bu işin Radyo Frekans ısıtıcılarının çok verimli olduğunu belirtti. Fakat onlarında evde kullanım için maliyetleri çok yüksekmi. Şimdilik sadece endüstride kullanıyormuş.
    Sonuç : Mikrodalga ile ısıtma, rezistansla ısıtmadan % 50 daha verimsiz.

Şu ana kadar, elektriği ısıya çeviren en verimli ısıtıcı rezistif ısıtıcılardır. Verimi %100 e yakın.
    Mikro dalga ısıtıcıda (magnetron) radyo frekans ile suyu yani yiyeceklerin bünyesindeki nemin moleküllerini titreştirerek ısınma sağlıyor.
    Frekans 800 MHz ile 1.2 GHz arasında olması lazım. Verim %60 civarında deniyor.

Ani ısıtma için mikro dalgayı kullanıyoruz. Bir avantajı da yiyeceği ısıtmaya yüzeyden değil içeriden, merkezden başlaması.

quote:

@candogan62
    Aslında soğuk su magnetron tüpünün etrafında dolaştırılırsa verimli bir ısıtma sağlanabilir.

Mikro dalga'nın içinde bir trafo ve elektronik devre var. Onlarda da kullanılamayan bir ısı açığa çıkıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.