Şimdi Ara

Motor İç Temizliği, farkı Nedir? Engine Flush Plus, Motor Clean, Yağ Çamuru Temizliği (Liqui Moly)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yağ Çamuru Temizliği ürünü var, değişimden 250 km önce koyup kullanın diyor.

Engine Flush Plus ve Clean Motor ürünleri de motor sıcakken koyup rolantide 10-15 dk beklemek öneriliyor.

190.000'de aracıma birkaç ay sonra yağ değişimi yapacağım. Zam gelmeden shell helix hx8 5w40 yağımı aldım. (4+4 litre, 1200 TL)

Filtron filtre seti de hazır. Motor temizliğinde kullanmak için ikinci yağ filtresini de aldım ucuzundan wunder marka.

Bu ürünler ile motor temizliği sonrası yıkama için (deterjan kalıntısı kalmasın diye) yine ucuz bir marka (lubco 3.2 Litre 5w40 tam sentetik ancak güvenilmez bence. 245 TL)

Ancak geçmişini bilmediğim için temizlik yaptırmak istiyorum, sorunsuz ve uzun ömürlü olsun maksadım. (Araç Mercedes b150, 1500cc atmosferik, 7 ileri cvt tarzı şanzıman.)

Tüm işlemler bitince de LIQUI MOLY Oil Additiv MoS2'li Yağ Katkısı düşünüyorum. Ceratec katkısı da var ancak aracım yüksek km olduğu için Mos2 daha mantıklı olurmuş..

Bu 3 ürün arasındaki fark nedir, hangisini önerirsiniz?

https://www.liquimolyturkey.com/engine-flush-motor-ici-temizleyici-300-ml-2657

https://liquimoly.com.tr/urun/motor-clean-motor-ici-temizleyici//

https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-yag-camuru-temizligi-300-ml-5200

• Meraklısı için şöyle bir yorum buldum youtube'da;

"Liqui Moly tarafından 100.000 km altı araçlar için Engine Flush, 100.000 km üzeri araçlar için Motor Clean tavsiye ediliyor. 100bin üzerinde hiç işlem görmemiş motorlarda bir bakımda Motor Clean kullanıldıktan sonra diğer bakımlarda Engine Flush kullanmak daha iyi."

Yağ Çamuru Temizliği ürünü hakkında hala karşılaştırmalı bir yorum bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gunman233 -- 30 Aralık 2023; 11:47:8 >
  • Engine flush düzenli kullanım için daha uygun, diğerleri daha kötü şartlarda çalışmış ağır hizmet tipi araçlarda kuşşanmak daha mantıklı. Büyük ihtimalle içerikleri birbirine çok yakındır, bir fark olacağını sanmam.
  • Gereksiz ürünler.
    Zamanında yağ değişimi yapıyorsanız gerek yok. Zaten yağda pas, çamur önleyici vs. Türlü türlü kimyasal temizleyiciler katıklar bulunuyor.
    Ha eğer yağı değiştirmeye gerek yok eksileni tamamla devam et kafası daysanız o zaman aracınızdaki yağ yağ olmaktan çıkmış hatta kimyası bile değişmiş katran bir hal almaya başlamıştır. bu gibi durumlarda kullanıma uygundur.
  • Bende eskiden katkı vs karşı birisiydim.

İlk sahibi olduğum dizel aracıma 120binde engine flush + durulama yaptırdım. Durulamadan sonra bile çıkan katransı artığı gördükten sonra bayağı şaşırmıştım. Bunu yaptırmamış olsam yeni koyduğum yağ o pislikle karışık motorda dönecek duracak. 15bin de bakıma giriyor aracım ve bakım sırasında çıkan eski yağ sanki hiç kullanılmamış gibi kıvam ve renkte. Yağ markasının mutlaka farkı var tabi ama iyiki yaptırmışım diyorum.

Liqui moly 5-30 yağ kullanıyorum.

• Bu tür ürünlerin, motordan söktüğü kir, kurum vs. ile yağ pompasını tıkama riski yok mu? Bence var.
  • C.McRae kullanıcısına yanıt

Yağ filtresi ve pompanın girişindeki süzgeç: Hold my beer

• Yağ katkısı sakın kullanmayın. Ben kullandım yağı bozdu yağ pekmeze döndü. Yağı değiştiren personel "abi neden bu kadar geç geldin" dedi ben de katkı yüzünden böyle oldu dedim.
    Flush tarzı ürünler yerine ucuz yağ kullanın bir süre sonra kaliteli yağ ile devam edersiniz. Ya da bu kadar hassas iseniz sık sık yağ değişimi yapın.
  • Shell'in engine flush ürününü alın tam sıcak motorda 10 dakika rölantide bekletip yağı boşaltıp filtreleri değiştirip normal yağınızı koyup geçin. Durulama yağı safsatası bir tek bizim ülkemizde var. shell alın dememin sebebi lmye fahiş fiyat vermenize gerek olmadığı için.

ayrıca aldığınız yağın üreticinizin istediği onaylara sahip olup olmadığını kontrol edin en önemli konu bu. tabii filtreleri de kontrol edin kendi katalog sitelerinden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 31 Aralık 2023; 23:33:18 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.