Şimdi Ara

NEO4-k8n sli platinium&Diamond (7100) 219 Bug Çözüldü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
0
Favori
3.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Son 1 hafta bios denedim durdum ve maksimum hızı, stabilite ile yakalamaya çalıştım. Bunun için sayısız bios denedim ancak birtakım problemlerle karşılaştım. Formda birçok arkadaşta bu board var, bilgimizi paylaşırsak güzel olur diye düşündüm.

Şimdi denediğim bioslar ve düşüncelerim:
    (Bu bioslarıhttp://www.techpowerup.com/articles/other/111 aderesinden aldım.)

Test Sistemi:
    MSI NEO4 SLI Plat.
    AMD Athlon 64 3200+ CBBID 0504 EPCW
    Viesta DDR-600
    Powercolor X800 Bravo
    Aopen 300W 18A@12V

3.00 Final:
    Kartla gelen bios.
    * Biostan ayarladığım Memory timingleri ile A64Tweaker ile gördüklerim farklı.
    * Kötü mem timingleri ile 3,9,5,5 290 FPS stabil (Win).
    * HTT=1x ile en fazla 276 Mhz de boot ediyor. (6x işlemci çarpanı)
    * Anlamsız bir şekilde bazı mem timinglerini değiştirince CPU Initialize de kitleniyor, yani açılmıyor.
    * Performansı kötü, elde edebildiğim en iyi PI, 34 sn.
    Genel: Kötü

3.10 Final:
    Up to date.
    * Memory bakımından fena değil. 2.5,6,4,4 ile 290 stabil.
    * Maksimum 1x HTT ile 285 sabil açıyor. (ancak memory divider varsa açmıyor bu hepsinde var.)
    * Biostan ayarladığım Memory timingleri ile A64Tweaker ile gördüklerim farklı.
    * Kötü mem timingleri ile 3,9,5,5 302 FPS stabil (Windowstan).
    * Biostan her mem timingini değiştiriyorum ve kitlenmiyor. Özellikle de write to read delay.
    * 260*10, HTT1, 1:1 , 2.5,6,3,3,10,12 ile 32 sn Pı aldı. Herşey stabil (Pi32, Prime/15 dakka, bilimum test)ancak PCMARK Memtest göçüyor, tam 4M writeta yada 192 Write da.
    Genel: Şu an bunu kullanıyorum en iyisi bu bence.

1.20 Final:
    3.10 ile farkı yok gibi.

v5.0 Beta 2
    * 3.0 dan bile kötü. Biostan bişeyleri değiştiriyorum ve açılmıyor, çözemedim ve hemen geçtim.

v5.0 Beta 4
    * 3.1 in VDD ye 3.1 V vereni gibi ancak yüksek Vmem maks CPU OC potansiyelini düşürdü. Garip bir şekilde
    stabilite problemi var.

v5.0 Beta 5
    Buda bir fark yaratmadı. Ancak performans acayip kötü. PI 35 sn aldım o da tam stabil bile değil.

v1.3 Beta 3
    Bu bios nasıl OC yapama sorusuna cevap arkadaşlar. Mem rezalet, 1x HTT ile 230 FSB ile bile boot etmedi.
    Windowstan da, biostanda mem değerlerini değiştirmek sistemin açılmamasına neden oluyor.
    Yalan

v5.0 Beta 6
    Bu bios gerçekten farklı, yani içi farklı menuler falan değişmiş, ne olduk dedirtiyor, Performans bakımından 32 sn elde ettim daha düşük Mhz de ancak PCMARK da 220 Mhz de bile kitleniyor. Onun dışında stabil gibi duruyor. Ama çok gariplikler yapabiliyor, mesela CD açılıyor, raid detect çıkıp kitlenebiliyor, hiç açmayabiliyor. Süprizlerle dolu bir bios. Tavsiye etmem.

NEO4 SLI 3.36 BIOS
    Venice destekleyen tek bios olarak lanse ediliyor MSI tarafından ancak hala venice problemli deniyor.

konuyla ilgili arkadaşa katılıyorum. Bazı bulguları onaylayamıcam çünki denemedim ama genelde bendeki sonuçlarla uyuşuyor.
    http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=79534.msg565573#msg565573

Ben denedim CBBID winnie ile 240 sonrasını tövbe açmadı 1x HTT ile bile. Windowstan OC de 3.1 den farkı yok. Ancak Aynı timinglerle 6400 PCMARK Mem puanı yerine 6500 aldı. Yani bu biosa da gerek yok.

Linki önceki postlarımda verdim. Merak eden bakabilir, çalışıyor ancak bi işeme yaramadı. Başka problemlerine çözüm arayanlar bakabilir.

NEO4 KSN SLI PLAT. 3.37 BIOS
    Bu biosu daha test edemedim. Bugün çıktı. Son postuma bakabilirsiniz link için.

NEO4 KSN SLI PLAT. 1.5 Beta BIOS
    En sonunda sorun Veniceler için çözüldü. 5.06 gibi 219 bug' ıyok. Yani OC yi rahatlıkla biostan yapabiliyorsunuz ayrıca venice desteği ve X2 desteği ve belli bazı yenilikleri var. En güzeli bende 3DMark05 de %8 civarı performans artışı sağladı. Daha da güzel olan winchester için de geçmiş gözüküyor. Ramlarla ilgili ayarları yaparken de takılıp kalmıyor.
    Kısaca Stabil, Hızlı, OC dostu. Diamond ve SLI Plat. da kullanabilirsiniz.

Download ederek, yorumları okuyabileceğiniz link :
    http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=82493.0

Neticede dönüp dolaşıp en performanslı ve stabil biosu 3.5 beta olduğuna karar verdim.

MSI Geri döndü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptan666 -- 1 Temmuz 2005, 0:04:07 >

• Pardon.
    Cevap alamadığım için, "UP" yapıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptan666

Pardon.
    Cevap alamadığım için, "UP" yapıyorum.
    Ilginç olarak MSI NEO2 için bios çıkardı. Hemde ikitane birden.
    Daha da ilginç olanı taivan sitesinden önce MSI global' de yayınlandı.
    En komiği piyasada 1.6 final diye yanınlanan bios yok. 1.7,1.8 var.
    http://www.msi.com.tw/program/support/bios/bos/spt_bos_detail.php?UID=607&kind=1

Umarım dendiği gibi sıcaklık sorununu çözüyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptan666 -- 10 Mayıs 2005, 14:51:53 >

• quote:

http://www.msi.com.tw/program/support/bios/bos/spt_bos_detail.php?UID=607&kind=1

Alıntıları Göster
    yaw bu kartlardan birine sahip olan bu arkadasa bir cevap versin lutfen. bende yok bu anakart olsa yazıcam bişeyler. adam monolog yapmaya başlamış. hayırlı bi gidiş deil bu
    cevap verin arkadasa

• quote:

Alıntıları Göster
    Onemli bir konu,
    kimse bir sey yazmamis, bari ben katkida bulunayim.
    Ben gecen hafta neo2 ye 1.8 mod bios yukledim, denildigi gibi sicakliklar daha dusuk cikiyor.
    Yalniz ciddi stabilite problemlerim var, oyleki dun makinayi normal ayarlarda bile stabil tutamadim.. Iyice kafayi yedi makina, bunun bios dan kaynaklanip kaynaklanmadigini henuz cozemedim. Makinanin kendi kendine reset atmasi da soz konusu..
    Bu aksam, 1.8 normal bios hatta olmazsa 1.4 (gayet stabil idi) bios yukleyip duruma bakacam. Eger bir gelisme olursa buraya bildiririm..

Ayrica bir soruda benden; neo2 yada neo4 de nforce driverlarinin bazi versiyonlarinda windows acilisinda logo gosterilirken bir sure ekranin karanlik olmasi sonradan ekranin aydinlanmasi gibi bir sorun yasayan varmi?

• quote:

Orijinalden alıntı: zzzqzzz

Onemli bir konu,
    Ben gecen hafta neo2 ye 1.8 mod bios yukledim, denildigi gibi sicakliklar daha dusuk cikiyor.
    Yalniz ciddi stabilite problemlerim var, oyleki dun makinayi normal ayarlarda bile stabil tutamadim.. Iyice kafayi yedi makina, bunun bios dan kaynaklanip kaynaklanmadigini henuz cozemedim. Makinanin kendi kendine reset atmasi da soz konusu..
    Bu aksam, 1.8 normal bios hatta olmazsa 1.4 (gayet stabil idi) bios yukleyip duruma bakacam. Eger bir gelisme olursa buraya bildiririm..

Ayrica bir soruda benden; neo2 yada neo4 de nforce driverlarinin bazi versiyonlarinda windows acilisinda logo gosterilirken bir sure ekranin karanlik olmasi sonradan ekranin aydinlanmasi gibi bir sorun yasayan varmi?

Alıntıları Göster
    Peki bir soru daha,
    bu bios lari msi in update utility sinin kullandigi olan flash programi ile update eden varmi?

Ben 1.8 bios u bu program ile windowstan kurdum..
    Kurarken main-header vs ne varsa tum olanlari update ettirdim.
    Sorun cikmadi, ama dogrusu bumudur bilmiyorum, bilen varmi?

• quote:

Peki bir soru daha,
    bu bios lari msi in update utility sinin kullandigi olan flash programi ile update eden varmi?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: zzzqzzz

Peki bir soru daha,

bende aynı şekilde bios yüklüyorum sorun çıkmıyor win üzerinden daha kolay bence , yoksa sırf bios için disket+flopyy komutlar falan uğraşmak artık gereksiz gibi , ama her zaman lazım olan unsurlar örnek modlu bioslar için bunlar şart

• quote:

Orijinalden alıntı: BeyazBüyü

quote:

Peki bir soru daha,

bende aynı şekilde bios yüklüyorum sorun çıkmıyor win üzerinden daha kolay bence , yoksa sırf bios için disket+flopyy komutlar falan uğraşmak artık gereksiz gibi , ama her zaman lazım olan unsurlar örnek modlu bioslar için bunlar şart

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: BeyazBüyü

quote:

Peki bir soru daha,

bnde de msi k8n sli platinium var,
    bazı problemlerim var o/c yapınca bir kere açtıktan snra kapatınca tekrar açılmama, arkadan power swtcihnden bi kaç
    kere kapatıp açınca açılma gibi ama tabi ki bunların bios la ilgili olması muhtemel emin deilim,
    adam akıllı bir psu bulursam sorun un tam olarak ne de olduğnu anlıcam sanıırm pazartesi olucak bu da, şu an vizelerim var

ayrıca bnde 3.10 kullanıyorum şu an versyon olrak

• quote:

Onemli bir konu,

Alıntıları Göster
    quote:

Onemli bir konu,

Evet 3.0 bios ve CD den çıkan driverlarla açmaya çalışırken alet 5-6 sn HDD okumadan çakılı kalıyor, bazen de sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı diyor. Yeni driverlar ve biostan marvell gigabit active edince sorun kalmıyor. Birde ben bu sorun için hep marvell gigabit rom u hep açık tutuyorum. Bunu kapatınca da oluyor. Bir dene biostan bu iki seçeneği active etmeyi, bakalım ne olacak.

Birde MSI ın formlarına şöyle bir muhabbet var bu konu ile ilgili:
    http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=79525.0
    Ama bence boşa kürek çekiyorlar gibi, HDD değil o konu ama yine de denemeye değer.. Bence bilgisayar hiç bişey yapmadan bekliyorsa USB/RS232/Ethernet gibi ara birimlerde sorunu aramak akıllıca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptan666 -- 10 Mayıs 2005, 17:25:03 >

• quote:

Peki bir soru daha,

Alıntıları Göster
    quote:

Peki bir soru daha,

Flashlarken sistemin overclocklu olmadığına ve tam stabil olduğuna emin olursan ve boot,bios ve 3. alanı tam olarak yüklersen bir sorun çıkmaz. Ama unutma 1. bölüm programlanırken sorun çıkarsa sakın reset atma, sistem açılmaz.

• quote:

quote:

Peki bir soru daha,

Flashlarken sistemin overclocklu olmadığına ve tam stabil olduğuna emin olursan ve boot,bios ve 3. alanı tam olarak yüklersen bir sorun çıkmaz. Ama unutma 1. bölüm programlanırken sorun çıkarsa sakın reset atma, sistem açılmaz.

Alıntıları Göster
    Evet cevaplar icin tesekkurler,
    Bende o beklemenin ethernet, sata vs gibi abuk subuk bisiden oldugundan supheleniyorum. Bazen biosda "load optimum" vs yapinca duzeliyor, sonra kurcalayinca tekrar geri geliyor, ama illaki nforce driverlari yukledikten sonra oluyor..

1.8 mod bios ile az once bir kac test daha yaptim;
    Hala windows acilirken bazen reset atiyor,
    hersey def. ayar iken prime95 1M bile hata veriyor.
    Sorun acaba windowz dami diye Makinayi ultimate boot cd ile actim (kesinlikle tavsiye ederim, her O.C. nin kullanmasi lazim) bir cok bellek testi yaptirdim sorun cikmadi, hatta kisa sureli stress testtide yaptirdim yine sorun cikmadi ama prime testinde oda hata verdi.
    Tum bunlardan sonra 1.5 biosu geri yukledim
    Ve windows ayni sacmaliklara devam etti. Bu arada yeni bios yuklesem bile eskiden kalan ayarlarin halen durdugunu gordugum icin "load optimized settings" yaptim. Su anda prime95 32M in 5. loop unda ve sorun cikarmadi. (genelde 1.loop sonuna gelmeden patlardi)

Birazdan official 1.8 bios ile testleri tekrar edecegim..

• quote:

Evet cevaplar icin tesekkurler,
    Bende o beklemenin ethernet, sata vs gibi abuk subuk bisiden oldugundan supheleniyorum. Bazen biosda "load optimum" vs yapinca duzeliyor, sonra kurcalayinca tekrar geri geliyor, ama illaki nforce driverlari yukledikten sonra oluyor..

1.8 mod bios ile az once bir kac test daha yaptim;
    Hala windows acilirken bazen reset atiyor,
    hersey def. ayar iken prime95 1M bile hata veriyor.
    Sorun acaba windowz dami diye Makinayi ultimate boot cd ile actim (kesinlikle tavsiye ederim, her O.C. nin kullanmasi lazim) bir cok bellek testi yaptirdim sorun cikmadi, hatta kisa sureli stress testtide yaptirdim yine sorun cikmadi ama prime testinde oda hata verdi.
    Tum bunlardan sonra 1.5 biosu geri yukledim
    Ve windows ayni sacmaliklara devam etti. Bu arada yeni bios yuklesem bile eskiden kalan ayarlarin halen durdugunu gordugum icin "load optimized settings" yaptim. Su anda prime95 32M in 5. loop unda ve sorun cikarmadi. (genelde 1.loop sonuna gelmeden patlardi)

Birazdan official 1.8 bios ile testleri tekrar edecegim..

Alıntıları Göster
    Birde PCMARK' ın mem testini dene. Write combinasyonlarını denediği zaman göçerse, memory'i 1T yerine 2T yapmayı dene. Bende biraz fark etti. V1.3 b3 biosla bende 220 FSB da göçüyorum hem winde hemde biosta bunu deneyince biraz fark etti ama hala düzelemedi.

Son bioslar çok daha kötü. Acaba ne yapmaya çalışıyorlar. Fikri olan?

• quote:

Birde PCMARK' ın mem testini dene. Write combinasyonlarını denediği zaman göçerse, memory'i 1T yerine 2T yapmayı dene. Bende biraz fark etti. V1.3 b3 biosla bende 220 FSB da göçüyorum hem winde hemde biosta bunu deneyince biraz fark etti ama hala düzelemedi.

Son bioslar çok daha kötü. Acaba ne yapmaya çalışıyorlar. Fikri olan?

Alıntıları Göster
    evet bencede son bioslarda birşeyler var.ben şu an 1.6 yı kullanıyorum(2 haftadır).ama eskiden çıktığım overclock değerlerine şu an çıkamıyorum.hep tata veriyor.var bunda bi iş ama ne?

• quote:

Orijinalden alıntı: ozguradam1

evet bencede son bioslarda birşeyler var.ben şu an 1.6 yı kullanıyorum(2 haftadır).ama eskiden çıktığım overclock değerlerine şu an çıkamıyorum.hep tata veriyor.var bunda bi iş ama ne?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar nette yaptığım araştırmalar sonucu geldiğim nokta ilginç.
    İlk venice ve sandiego testlerinde MSI NEO4 ler bunları tam çalıştırmıştı, ancak OC de göçüyordu, DFI 2T ile defaultta sadece çalıştırabiliyordu ancak OC oluyordu. MSI' ın da gldiği nokta OC de 2T timing sorunu, bunu DFI stock ta yaşıyor. Bu noktada problem bellek yazma esnasında çıkıyor. Bu sorunu son winnielerde yaşıyor.

Yani ortada NF3/4 AMD uyumsuzluğu var deniyor. Olayın boyutu evrensel oldu diyebiliriz. Artık MSI dan değil Nvidia dan medet ummak zorundayız gibi duruyor.

Şu anda kesin birşey söyleyemicem, bu yazdıklarımın hepsi yanlış olabilir- olmayabilir de. Konular hakında bilgi için MSI formlarına bakabilirsiniz ancak ben bakıp haberdar da edebilirim.

• quote:

Arkadaşlar nette yaptığım araştırmalar sonucu geldiğim nokta ilginç.
    İlk venice ve sandiego testlerinde MSI NEO4 ler bunları tam çalıştırmıştı, ancak OC de göçüyordu, DFI 2T ile defaultta sadece çalıştırabiliyordu ancak OC oluyordu. MSI' ın da gldiği nokta OC de 2T timing sorunu, bunu DFI stock ta yaşıyor. Bu noktada problem bellek yazma esnasında çıkıyor. Bu sorunu son winnielerde yaşıyor.

Yani ortada NF3/4 AMD uyumsuzluğu var deniyor. Olayın boyutu evrensel oldu diyebiliriz. Artık MSI dan değil Nvidia dan medet ummak zorundayız gibi duruyor.

Şu anda kesin birşey söyleyemicem, bu yazdıklarımın hepsi yanlış olabilir- olmayabilir de. Konular hakında bilgi için MSI formlarına bakabilirsiniz ancak ben bakıp haberdar da edebilirim.

Alıntıları Göster
    ne demek bu? winnilerde ne problemi oluyormuş?

quote:

Orjinalden alıntı: kaptan666

Bu noktada problem bellek yazma esnasında çıkıyor. Bu sorunu son winnielerde yaşıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: erdierdi

quote:

Bu noktada problem bellek yazma esnasında çıkıyor. Bu sorunu son winnielerde yaşıyor.

Alıntıları Göster
    Bende K8N Diamond var..
    v5.0 Beta 6 bios kullaniyorum..

Bu boardi biosundan o-c yapmak neredeyse imkansiz...

Ben soyle bir yontem gelistirdim:
    Oncelikle biostan FSByi 215, islemci carpanini 9x ayarliyorum..
    Memory ayarlari (Benimkisi HynixD43) 3 4 4 5 1T ayarliyorum..
    Islemciye 1.55v ramlere de Default.. 2.6v Nforce 1.6v
    HTTyi 4x e getiriyorum (sonra ise yarayacak)

Windowsu bo sekilde actiktan sonra Clockgen i kullaniyorum...

Islemcim 3000+ LBBID kodlu olmasina ragmen clockgenle 280 fsb de 1:1 stabil calisiyor. 33sPI aliyor!
    Ayrica bu degerleriyle daha hic restart etmedi..

Bu arada baslangicta HTTyi neden 4x bıraktıgıma gelince 280x4htt 1100 falan ediyor..

Eger HTT yi baslangicta 5 te birakirsam clockgenle fsb yi 280 e getirdigimde calismiyor..

HTT yi 1 de birakirsam 280x1 calisiyor.. Bu seferde ramlarin performansi dusuyor..

Anliyacaginiz windows uzerinden 280 fsb de 4 htt calisiyor..

Clockgeni start menuye kisayol yaptim.. Boylece Windows aclilirken otamatik olarak o-c yapiyor. Ayni anakarttan yapiyormus gibi..

MSI K8N SLI ya da Diamond kullanicilarina tavsiyem bios uzerinden o-c yapmasinlar..

Windosta o-c ye uyacak sekilde biosta fsb yi kucuk tutum voltajlarini ise yuksek tutsunlar, ram degerlerini falan windowstaki clockenin o-c sine gore ayarlasinlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xms -- 11 Mayıs 2005, 0:55:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erdierdi

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: erdierdi

quote:

0503 tarihinden sonra çıkan winnielerdeki SORUNLAR . (CBBID)
    1_a)- HTT çarpanı 1x' e giderken FSB 300' e gidiyor. Bu durum gözlemledğim kadarı ile NEO4_SLI ve Diamond da görülüyor ve bu durum 3 aydır konuşuluyor. (Bendeki durum)
    1_b)- HTT çarpanı sadece 3x de çalışma durumu. 1x, 2x de açmayıp spesifik olarak 3x de açıyor.

2)- Buradaki diğer sorunlar bazı ram ayararının biostan ayarlandığı gibi windowstan okunmaması. Bu okunma mı yoksa gerçekten biosta set edilirken sorun var onu kanıtlayamıyorum.

3)-
    Yanlış olmasın diye az önce tekrar denedim.
    10*260 FSB 1:1 3,6,3,3 2T , PCMARK Memtest= OK.
    9*255 FSB 1:1 3,6,3,3 1T , PCMARK Memtest= fail.
    9*231 FSB 1:1 3,6,3,3 1T , PCMARK Memtest= fail.
    9*229 FSB 1:1 3,6,3,3 1T , PCMARK Memtest= OK.

Benim algıladığım, mem problemi var. Bu problem 1T ile çalışılırken bellek yazma esnasında çıkıyor. Bu sorun AMD nin son zamanlarda bellek kontrolcüsünü geliştirmesi sebebi ile oluşan farklılıktan olabilir.

Şimdi bu testi yapmadım ama win ortamında HTT çarpanını azaltmak 1T li çalışma bus hızını arttırıyor. işlemci HTT çarpanını azaltınca işlemci-NF4 haberleşmesi biraz daha uzun sürüyor, bu da bir şekil ramların çalışma yoğunluğunu azaltıyor ve sorunu geciktiriyor.

Yani son çıkan winnieler özellikle MSI mobolarda bu sorunu yapıyor. Venice-sandiego ise tüm NF4 lerde bu 2T sorununu yapıyor diyorlar (bunlardan bende yok onların yalancısıyım.).

DFI ve SBPW,FPMW ile tuzun kuru olabilir ama yeni işlemci aacaksan kulağın delik olsun, 3000 hayal ederken 2T li bir 3000 olurki bu 2800 den iyimidir kötümüdür tartışılır.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: erdierdi

quote:

0503 tarihinden sonra çıkan winnielerdeki SORUNLAR . (CBBID)
    1_a)- HTT çarpanı 1x' e giderken FSB 300' e gidiyor. Bu durum gözlemledğim kadarı ile NEO4_SLI ve Diamond da görülüyor ve bu durum 3 aydır konuşuluyor. (Bendeki durum)
    1_b)- HTT çarpanı sadece 3x de çalışma durumu. 1x, 2x de açmayıp spesifik olarak 3x de açıyor.

2)- Buradaki diğer sorunlar bazı ram ayararının biostan ayarlandığı gibi windowstan okunmaması. Bu okunma mı yoksa gerçekten biosta set edilirken sorun var onu kanıtlayamıyorum.

3)-
    Yanlış olmasın diye az önce tekrar denedim.
    10*260 FSB 1:1 3,6,3,3 2T , PCMARK Memtest= OK.
    9*255 FSB 1:1 3,6,3,3 1T , PCMARK Memtest= fail.
    9*231 FSB 1:1 3,6,3,3 1T , PCMARK Memtest= fail.
    9*229 FSB 1:1 3,6,3,3 1T , PCMARK Memtest= OK.

Benim algıladığım, mem problemi var. Bu problem 1T ile çalışılırken bellek yazma esnasında çıkıyor. Bu sorun AMD nin son zamanlarda bellek kontrolcüsünü geliştirmesi sebebi ile oluşan farklılıktan olabilir.

Şimdi bu testi yapmadım ama win ortamında HTT çarpanını azaltmak 1T li çalışma bus hızını arttırıyor. işlemci HTT çarpanını azaltınca işlemci-NF4 haberleşmesi biraz daha uzun sürüyor, bu da bir şekil ramların çalışma yoğunluğunu azaltıyor ve sorunu geciktiriyor.

Yani son çıkan winnieler özellikle MSI mobolarda bu sorunu yapıyor. Venice-sandiego ise tüm NF4 lerde bu 2T sorununu yapıyor diyorlar (bunlardan bende yok onların yalancısıyım.).

DFI ve SBPW,FPMW ile tuzun kuru olabilir ama yeni işlemci aacaksan kulağın delik olsun, 3000 hayal ederken 2T li bir 3000 olurki bu 2800 den iyimidir kötümüdür tartışılır.

Alıntıları Göster
    CBBID kodlu yeni islemcisi olan DFI kullanicisi var mi formda?

Varsa sorunun MSI dan olup olmadigini anlariz...

• quote:

Orijinalden alıntı: xms

Bende K8N Diamond var..
    v5.0 Beta 6 bios kullaniyorum..

Bu boardi biosundan o-c yapmak neredeyse imkansiz...

Ben soyle bir yontem gelistirdim:
    Oncelikle biostan FSByi 215, islemci carpanini 9x ayarliyorum..
    Memory ayarlari (Benimkisi HynixD43) 3 4 4 5 1T ayarliyorum..
    Islemciye 1.55v ramlere de Default.. 2.6v Nforce 1.6v
    HTTyi 4x e getiriyorum (sonra ise yarayacak)

Windowsu bo sekilde actiktan sonra Clockgen i kullaniyorum...

Islemcim 3000+ LBBID kodlu olmasina ragmen clockgenle 280 fsb de 1:1 stabil calisiyor. 33sPI aliyor!
    Ayrica bu degerleriyle daha hic restart etmedi..

Bu arada baslangicta HTTyi neden 4x bıraktıgıma gelince 280x4htt 1100 falan ediyor..

Eger HTT yi baslangicta 5 te birakirsam clockgenle fsb yi 280 e getirdigimde calismiyor..

HTT yi 1 de birakirsam 280x1 calisiyor.. Bu seferde ramlarin performansi dusuyor..

Anliyacaginiz windows uzerinden 280 fsb de 4 htt calisiyor..

Clockgeni start menuye kisayol yaptim.. Boylece Windows aclilirken otamatik olarak o-c yapiyor. Ayni anakarttan yapiyormus gibi..

MSI K8N SLI ya da Diamond kullanicilarina tavsiyem bios uzerinden o-c yapmasinlar..

Windosta o-c ye uyacak sekilde biosta fsb yi kucuk tutum voltajlarini ise yuksek tutsunlar, ram degerlerini falan windowstaki clockenin o-c sine gore ayarlasinlar...

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: xmsmmgr

Sağ ol hocam. Bende aynen dediğin gibi yapıyorum. Birkaç sorumu yanıtlarsan sevinirim:

1)- HTT 1x ile ram böleni olmadan 300 FSB a kadar boot edebilirsin. Ancak bunun için mem ayararına hiç dokunmamalısın. Yani herşey auto olacak. Bir denersen ve böyle olup olmadığını söylersen sevinirim.

2)- PCMARK04 yada memtest86 yı bu değerlerle çalıştırırmısın. Bende PI 1M, Prime 10 periority full stabilken 250*9 gibi komik değerlerde mem testlerinde alet döküm verip reset alıyor. Tam write 4M test edilirken. Ancak 2T de bu böyle olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptan666 -- 11 Mayıs 2005, 1:03:49 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: xmsmmgr

Sağ ol hocam. Bende aynen dediğin gibi yapıyorum. Birkaç sorumu yanıtlarsan sevinirim:

1)- HTT 1x ile ram böleni olmadan 300 FSB a kadar boot edebilirsin. Ancak bunun için mem ayararına hiç dokunmamalısın. Yani herşey auto olacak. Bir denersen ve böyle olup olmadığını söylersen sevinirim.

2)- PCMARK04 yada memtest86 yı bu değerlerle çalıştırırmısın. Bende PI 1M, Prime 10 periority full stabilken 250*9 gibi komik değerlerde mem testlerinde alet döküm verip reset alıyor. Tam write 4M test edilirken. Ancak 2T de bu böyle olmuyor.

Alıntıları Göster
    quote:

Dostum bunu yapamam.. Neden dersen benim ramlar memory autoda zannedersem 2,5 3 3 8 de falan calisir..

2,5 3 4 8 yapmadan hayatta 250 den yukariya cikmaz...

ramlarin illa 3 4 4 5 seklinde falan yapmaliyim ki 270-280fsb falan yapayim!

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.