Şimdi Ara

OKUL BİRİNCİLİĞİ KONTENJANI HAKSIZLIKTIR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
1.836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar aklımda hep Ankara diş vardı olmadı Kırıkkale diş oldu ama okul birinciliği kontenjanına baktım 22 bin küsürüncü adam girmiş ben 17k yım gidemedim,lanet olsun fen liselerine ve iyi liselere yapılan haksızlıklardan biri daha,düz lisede birinci ol git bizim istediğimiz yere,derhal kaldırılması gereken bir sistem bence.Gece gece çok sinirlendim ya ne lanet bir durum bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marmara41 -- 19 Ağustos 2013; 1:54:21 >

• 8. Sınıflara haksızlık yapılıyor asıl.
  • hocam bu kontenjan 25 senedir var. yeni öğrendiysen üzücü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhsinsezal

hocam bu kontenjan 25 senedir var. yeni öğrendiysen üzücü.
    ali demire gönderdim konunun linkini bir haftaya kaldırıyormuş okul birincisi kontenjanını.Seni de ankara dişe alacakmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ForShahmeran -- 19 Ağustos 2013; 2:08:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ForShahmeran

ali demire gönderdim konunun linkini bir haftaya kaldırıyormuş okul birincisi kontenjanını.Seni de ankara dişe alacakmış.

Alıntıları Göster
    Bence çok iyi, ikinci üçüncü ve birinci okula not kasmaktan sınav için çok iyi çalışamıyorlar ve aralarından sadece birisinin ayrıcalığı oluyor diğerleri kalıyor öyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: marmara41

Arkadaşlar aklımda hep Ankara diş vardı olmadı Kırıkkale diş oldu ama okul birinciliği kontenjanına baktım 22 bin küsürüncü adam girmiş ben 17k yım gidemedim,lanet olsun fen liselerine ve iyi liselere yapılan haksızlıklardan biri daha,düz lisede birinci ol git bizim istediğimiz yere,derhal kaldırılması gereken bir sistem bence.Gece gece çok sinirlendim ya ne lanet bir durum bu

Düz lisede okul 1.siyim ama kesinlikle haklısın kardeşim. Emin olun bizim okulda çoğunuz 1. olursunuz ama şunu da unutmayın lütfen, yukarıdaki arkadaş da yazmış 'okula çalışmaktan sınava çalışamıyorlar' diye. Öyle bir şey yok. Belki de hepinizden çok çalışan düz lise 1.leri vardır. Çünkü onların aklı sonradan gelmiştir, öyle durduk yere 1. olmuyorlardır. Fakat yine de haklı olduğun kısımlar var. Ben de isterdim fen lisesinde 50. olayım düz lisede 1. olacağıma ama yapacak bir şey pek gözükmüyor kardeşim. İsterseniz bildirin bu durumu yetkililere. Birlik olursanız sorun çözülebilir ama tekrar hatırlatıyorum, biz boşuna düz lisede 1. olmuyoruz. Ben her gün 6 da kalkıp ders çalıştığımı bilirim. Öyle 2 saat çalışmakla birinci olmuyoruz biz.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuzluKadayif

quote:

Arkadaşlar aklımda hep Ankara diş vardı olmadı Kırıkkale diş oldu ama okul birinciliği kontenjanına baktım 22 bin küsürüncü adam girmiş ben 17k yım gidemedim,lanet olsun fen liselerine ve iyi liselere yapılan haksızlıklardan biri daha,düz lisede birinci ol git bizim istediğimiz yere,derhal kaldırılması gereken bir sistem bence.Gece gece çok sinirlendim ya ne lanet bir durum bu

Düz lisede okul 1.siyim ama kesinlikle haklısın kardeşim. Emin olun bizim okulda çoğunuz 1. olursunuz ama şunu da unutmayın lütfen, yukarıdaki arkadaş da yazmış 'okula çalışmaktan sınava çalışamıyorlar' diye. Öyle bir şey yok. Belki de hepinizden çok çalışan düz lise 1.leri vardır. Çünkü onların aklı sonradan gelmiştir, öyle durduk yere 1. olmuyorlardır. Fakat yine de haklı olduğun kısımlar var. Ben de isterdim fen lisesinde 50. olayım düz lisede 1. olacağıma ama yapacak bir şey pek gözükmüyor kardeşim. İsterseniz bildirin bu durumu yetkililere. Birlik olursanız sorun çözülebilir ama tekrar hatırlatıyorum, biz boşuna düz lisede 1. olmuyoruz. Ben her gün 6 da kalkıp ders çalıştığımı bilirim. Öyle 2 saat çalışmakla birinci olmuyoruz biz.
    Haksızlık olarak da görülebilir. Olmayarak da görülebilir.
    Evet düz lisedeki adam benle aynı puanı aldığında öne geçiyor ; fakat benle aynı eğitimi görmüyor.
    Evet benim okulundaki adam benle aynı puanı aldığında benim önüme geçiyor ; fakat ben edebiyattan geçmeye bakarken o 5 almaya bakıyor.
    Evet benimle aynı puanı yapan adam benim önüme geçiyor ; fakat o 4 senedir düzgün çalışmışken ben son 1 sene çalıştım. Emeğini almış oluyor belki de.

Hatta okul puanının etkisi biraz daha fazla olmalı ( beni çook kötü yaralamış olsa da ) o kadar sene emek verip birkaç saatte belli olması yerine.

Bilmem biraz daha geniş düşünmeye sebep olabildim mi :)

Düzenleme : Yazım hatası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SoNTHERoK -- 19 Ağustos 2013; 11:38:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SoNTHERoK

Evet düz lisedeki adam benle aynı puanı aldığında öne geçiyor ; fakat benle aynı eğitimi görmüyor.
    Evet benim okulundaki adam benle aynı puanı aldığında benim önüme geçiyor ; fakat ben edebiyattan geçmeye bakarken o 5 almaya bakıyor.
    Evet benimle aynı puanı yapan adam benim önüme geçiyor ; fakat o 4 senedir düzgün çalışmışken ben son 1 sene çalıştım. Emeğini almış oluyor belki de.

Hatta okul puanının etkisi biraz daha fazla olmalı ( beni çook kötü yaralamış olsa da ) o kadar sene emek verip birkaç saatte belli olması yerine.

+1

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-808F6A904

quote:

+1

Alıntıları Göster
    Aynen öyle kanıma dokunuyor o puanları gördükçe, okul puanı ve okul birincisi kontenjanı kaldırılmalı. Puanı kaldırmıyorsun bari AOBP gelsin ben felsefe bile çalışırken bazılarının gram çalışmadan benden yüksek alması ve beni geçmesi kadar adaletsiz bi sistem olamaz.

Ha, pardon Türkiyedeyiz değil mi? Adalet demişim bir de.

• quote:

+1

• quote:

O bahsettiğln okul birincisi kontenjanıyla giren kız bizim okulda,bizim okul(anadolu lisesi) normal anadolu lisesine göre çok zordur,son sene bile müsamma gösterilmedi bize sınavlarda.4 sene hayvan gibi çalıştı.Bence sen haketmemişsin sende okul birincisi olsaydın kusura bakma...

• quote:

Orijinalden alıntı: WalterWhhlte

quote:

O bahsettiğln okul birincisi kontenjanıyla giren kız bizim okulda,bizim okul(anadolu lisesi) normal anadolu lisesine göre çok zordur,son sene bile müsamma gösterilmedi bize sınavlarda.4 sene hayvan gibi çalıştı.Bence sen haketmemişsin sende okul birincisi olsaydın kusura bakma...
    Madem okulunda birinci sınavda da iyi yapar o zaman ne gerek var ayrı kontenjan açmaya? Oturduğum yerde serserilikten başka bir şey yapmayan öğrencilere sahip lise var burda birinci olsan ne olur olmasan ne olur?

• marmara41 M kullanıcısına yanıt
    Ben bir Anadolu lisesi okul birincisiyim ve bu konuda haksızlık olduğunu düşünmüyorum,genelde arkadaşlar düz liseleri bu konuda eleştirmiş.Ancak baktığımız zaman bu okullardaki imkanlarla düzgün anadolu ve fen liselerindeki bir değil zaten baştan yabancı dilden kaybediyor düz liseler sınava yönelik eğitim de yetersiz ayrıca bazı derslerde öğretmensiz koca bir dönem geçiren sınıflar oluyor 1 dönem matematik görmediğinizi düşünün.Bu tarz okullarda da insanları çalışmaya teşvik etmek gerekiyor.Bu şartlarda gelip de başarılı oluyorlarsa(yani düz lise çıkışlı olup 5-10 puana kadar size yaklaşabiliyorlarsa) takdir edip ödüllendirmek gerektiğini düşünüyorum ve bu okul birinciliği kontenjanları da oldukça cuzi miktarda öyle sandığınız gibi her üni 50-100 kişi almıyor.Kendi okulumdan örnek vereyim ankara hukuk normal kontenjandan 800 kişi 20 de okul birinci alıyor yani 40/1 oran var.Burada eleştiriyi fırsatçılık yapıp birincilik için son yıl okul değiştirenlere yapabilirim etik olmayan bir davranış bana göre.

NOT:Okul birinciliği kontenjanını kullanmadım hatta bölüme baya önlerden girdim kontenjandan faydalanıp taraflı yorum yaptığım zannedilmesin.

Edit:özel ünilerde bu kontenjan yok onu da belirteyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radamelfalcao -- 19 Ağustos 2013; 13:15:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: apocalypse_now_b

Madem okulunda birinci sınavda da iyi yapar o zaman ne gerek var ayrı kontenjan açmaya? Oturduğum yerde serserilikten başka bir şey yapmayan öğrencilere sahip lise var burda birinci olsan ne olur olmasan ne olur?

Alıntıları Göster
    Sözde eğitimde eşitlik var. Okul birincisi kontenjanı da kaldırılmalı. Fen lisesi, anadolu lisesi, düz lise gibi başarı odaklı öğrenci ayrımı da kaldırılmalı.
  • Yav size göre herşey haksızlık ne kadar bencilsiniz gidin ozman kötü okula orada o kadar kötü öğrencinin sizi etkilemesine derslerin işlenmemesine rağmen birinci olun görelim. Okulda birinci olan kişi hakediyo kesinlikle.
    Size göre mtoklarda haksızlık yav he diyom size başkada birşey demiyorum Allah ıslah etsin sizi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haswel

Yav size göre herşey haksızlık ne kadar bencilsiniz gidin ozman kötü okula orada o kadar kötü öğrencinin sizi etkilemesine derslerin işlenmemesine rağmen birinci olun görelim. Okulda birinci olan kişi hakediyo kesinlikle.
    Size göre mtoklarda haksızlık yav he diyom size başkada birşey demiyorum Allah ıslah etsin sizi.

Maalesef her lisede öyle olmuyor. 79'la okul birincisi olan vardı ilçemizde, buna benzer çok okul var. Ama okulun birincisi olmuş oluyor ve kontenjandan yararlanıyor. Boğaziçi - Felsefe 410'la kapatmıştı 270'le giren olmuştu. Şimdi bu puanları alan adamlar okul birincisi mi oluyor ya da iyi bir okulda derece yapmaya çalışmış arkadaş, kendisinden 5k geride fakat sadece okul birincisi olduğundan dolayı istediği yere giriş yapabiliyor. Düşünerek yazarsanız iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Novak Djokovic

quote:

Orijinalden alıntı: haswel

Yav size göre herşey haksızlık ne kadar bencilsiniz gidin ozman kötü okula orada o kadar kötü öğrencinin sizi etkilemesine derslerin işlenmemesine rağmen birinci olun görelim. Okulda birinci olan kişi hakediyo kesinlikle.

Maalesef her lisede öyle olmuyor. 79'la okul birincisi olan vardı ilçemizde, buna benzer çok okul var. Ama okulun birincisi olmuş oluyor ve kontenjandan yararlanıyor. Boğaziçi - Felsefe 410'la kapatmıştı 270'le giren olmuştu. Şimdi bu puanları alan adamlar okul birincisi mi oluyor ya da iyi bir okulda derece yapmaya çalışmış arkadaş, kendisinden 5k geride fakat sadece okul birincisi olduğundan dolayı istediği yere giriş yapabiliyor. Düşünerek yazarsanız iyi olur.

-1

• Novak Djokovic kullanıcısına yanıt
    Bu tarz bölümler birinciler tarafından fazla tercih edilmediği ve iş imkanı az olduğu için o kadar uçurum oluyor o zaman ben de tıpları örnek veririm hacettepe çapa gibi tıplar 1 puan anca oynuyor 1.lik kontenjanıyla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radamelfalcao -- 19 Ağustos 2013; 13:47:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: radamelfalcao

Bu tarz bölümler birinciler tarafından fazla tercih edilmediği ve iş imkanı az olduğu için o kadar uçurum oluyor o zaman ben de tıpları örnek veririm hacettepe çapa gibi tıplar 1 puan anca oynuyor 1.lik kontenjanıyla.

Biliyorum fakat yine de hatrı sayılır puanlar alıp o bölümlere gidenlere haksızlık olmuş oluyor o uçurum puanlar. Boğaziçi EEM, Çapa gibi yerlerde 1'den az.
  • Haksızlık olmadığı gibi 2.ve 3.lere de Bu şansın tanınması taraftarıyım

Dipnot:37 kişilik fen lisesi gurubundan 34.olarak mezun oldum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.