Şimdi Ara

ONKYO 674 VE KLİPSCH REF-52 ALDIMMM!!! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
0
Favori
5.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aticik hocam resim baya karanlik çıkmış bişey gördüm desem yalan olacak Bende dün rs-42 ve rc-52 aldım ancak henüz kurmadım. Siz surroundlarınızı nasıl yerleştirdiniz aslında onların resmi olsa iyi olurdu. Odanın yapısı gereği ben surroundları kulak hizamdan yaklaşık 1.5metre falan yukarı koymayı düşünüyorum ve surroundlar benle aynı hizada olacak enlemesine. Acaba sağlıklı olur mu? Bende bi resim yayınlayayım bari kurunca
  • http://img460.imageshack.us/img460/8489/img2492mf9.jpg
    http://img440.imageshack.us/img440/1279/img2495kx8.jpg
    Bağlantı uzmanı arkadaşlar linkde arkadaki çıkışlarını gördüğünüz dvd player ve uydu recieverımı ONKYO 674 ile en iyi bağlantı şekli hangisi olacaktır ?
    Saygılar

• Uydu receiver için; Görüntü için; sarı renkli video yuvasından her iki tarafı da sarı olan composit kablo ile A/V reciever'ın video in yuvasına; ses için S/PDIF yuvasından coaxsiyel kablo ile A/V receiver'ın coax girişine bağlantı yapalım.

Dvd player için; Görüntü için; kırmızı-mavi-yeşil yani component yuvalarına component kablo ile A/V receiver'ın component in yuvalarına; ses için digital yazan yuvadan optik kablo ile A/V receiver'ın optik girişine bağlantı yapalım.

Son olarak, HDMI kablo ile A/V receiver'ın HDMI OUT yuvasından televizyonun HDMI IN yuvasına bağlantı yapalım. Bu şekilde, A/V reciever'în, component dvd bağlantısını ve composit uydu receiver bağlantısını upconvert ederek HDMI olarak televizyona aktaracaktır. Kolay gelsin...
  • Kürsad_75 çok teşekkürler yardımların için ,peki bu söylediğin bağlantılar sonucunda halen benim görüntü aktarımı için kullandığım dvd-tv arası scart scart , uydu-tv arası scart scart a gerek kalmıyor sanırım yanılıyormuyum?
  • Yanılmıyorsun. Zaten HDMI receiver'lardan beklenen bu. A/V receiver'a bağladığın tüm komponentleri tek HDMI kablo üzerinden sorunsuz olarak tv'ye taşıyabilmek ve yine receiver ile kontrol edebilmek. Tabi senin receiver'ın, composite-s video-component to HDMI yeteneği sayesinde, bağladığın cihazların görüntü kalitesinde de iyileşme sağlamalı...
  • Bir soruda ben sorayım. Şimdi bende yamaha rxv-659 anfi kyoto dvd player ve toshiba regza lcd tv var bu üçünü görüntü anlamında birbirine bağlayabilir miyiz? Nasıl bir fark olur? Şu an görüntü bazında sadece dvd player ile tv bağlı birbirine.
  • Dvd player'dan televizyona hangi tür bağlantı yaptın?
  • Şu an Scart bağlı
  • hayırlı olsun güle güle kullan. ben de ddüşünüyorum böyle bişe
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaGeSuKo
    Şu an Scart bağlı

Dvd player'ını composit veya S-video olarak A/V receiver'ın ilgili girişine bağlayıp, A/V receiver'ın component out çıkışını kullanarak televizyona component bağlayabilirsin. Receiver, composit ya da S-video görüntüyü upconvert edecektir, bu şekilde daha kaliteli bir görüntü alabilmen lazım...
  • Yalnız bu durumda tv izlerken anfininde sürekli açık olması durumu doğuyor değil mi doğal olarak? Hakkaten kalitede bir fark olursa zaman zaman bu şekilde izlenebilir. Yinede teşekkürler....
  • quote:

Yalnız bu durumda tv izlerken anfininde sürekli açık olması durumu doğuyor değil mi doğal olarak?

Sadece tv izlenecekse, niye A/V receiver'ı açık tutmak zorunda kalasın ki magesuko?
  • Görüntü anfi üzerinden vermeyecek miyiz component ile bağlayınca ben öyle anladım? uupconvert eder demişsin mesajında burdan çıkardığım sonuç görüntünün anfi üzerinden tv ye aktarıldığı. Hoş bende kablo tv var o nasıl olacak onuda bilmiyorum kafam karıştı sanki biraz

Pardon şimdi mesajı tekrar okudumda senin söylediğin dvd playeri anfi aracılığı ile tv ye bağlamakmış Ben farklı anladım önce neyse...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaGeSuKo -- 19 Mayıs 2007; 14:54:06 >
  • Kürsad_75 ,daha önceden bana söylediğin bağlantıları yapmak bugüne kısmet oldu.Eksik olan coax ve compozit kablolarını aldım.Öncelikle uydu alıcısının arkasında ses için spdif çıkışına aldığım coax kablo uymadı nedendir bilmiyorum onun yerine rca kablo(kırmızı-beyaz) ile bağladım,onun dışındakilerin hepsini dediğin gibi yaptım ve evet görüntüye belirgin bir netlik geldi fakaaaaaaaaaaattt dvd den ne görüntü nede ses alabildim (görüntü için component,ses için optik bağlı).Ne yapacağımı şaşırdım ,anlamadım ,çok uğraştım olmadı...yardımına ihitiyacım var sanırım.
    Kullanma kılavuzunda şöyle bir ibare var dvd player bağlama kısmında;CHOOSE A VİDEO CONNECTION THAT MATCHES YOUR DVD PLAYER,AND THEN MAKE THE CONNECTION. YOU MUST CONNECT THE AV RECEIVER TO YOUR TV VİA THE SAME TYPE OF CONNECTION.
    Benim anladığım av receıver ı tv ye HDMİ ile bağladıysan ,dvd playerıda hdmi ile av receıver a bağlamalısın diyor doğrumudur?

• AV reciever'ın ayarlarında "video connection" ile ilgili bir seçim olması lazım aticik. Buradaki bağlantı çeşidini HDMI olarak seçmen lazım bence. Yukarıdaki cümlede, AV receiver'ın ilgili menüsünde hangi video bağlantı çeşidi seçtiyseniz, AV receiver'ı tv'na, bu şekilde bağlamanız gerekli demek istiyor diye düşünüyorum! Eğer dvd player'ı hdmı üzerinden bağlamak zorunda isek bu AV reciever'ın, kendisine yapılan her çeşit bağlantıyı HDMI üzerinden gerçekleştirmesinin bir anlamı olmaz. Yani mantıklı değil. Ses için de AV receiver kumandasının üzerinde optik bağlantı yaptığın kaynağı seçmen lazım. Yani kumanda üzerinde dvd, dvr, Aux, cd vs. vs. tuşlarına sırayla bas ve dene. Bir tanesinde mutlaka dvd'nin sesini duyarsın. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: kursad_75

quote:

Orjinalden alıntı: machiner.

@kursad_75

peki görüntüyü daha kaliteli hale getirmek için bahsettiğiniz avr->tv->avr döngüsü "upconvert" bağlantı şeklimidir
    ya da şöyle sorayım bu bağlantı sadece "upconvert" özelliği olan avr.lerde mi uygulanır
    bana "tv.den gelen görüntü avr.de (674 için veya genel olarak farketmez) şu noktaya takılması gerekir" deseniz belki kafamda bişeyler canlandırmaya başlayabileceğim

Şimdi sevgili machiner,
    Bu gavurlar diyorlar ki bu A/V receiver, analog yayınları 480p'ye kadar upconver ediyormuş. Ama bunların kablolu yayını bizimki gibi bir kablo ile evin içine girer, oradan televizyona mı, yoksa bizdeki uydulardaki gibi bir receiver'ı mı var?Bunu bilmiyorum işte! Bunların kablolu yayın için kendi reciever'ları varsa, ozaman daha öncede anlattığım gibi receiver'a bağlantı yapıyorlardır. O kısmı anlamışsındır zaten. Benim daha önce, bizdeki kablolulu yayını upconvert etmek için bahsettiğim yol, yürüttüğüm bir mantıktı. Ama deneyemediğim için seni yanıltmak istemiyorum. Ama sabret, üzerinde hala çalışıyorum. Kendime göre kesin bir sonuca vardığımda yazacağım. Selamlar...

Onların kablo yayınlarında kablonun girdiği ve optik ve komponent çıkışları olan SetTopBox'lar var( Daha gelişmiş recorder ve HDMI özelliği olan STB'ler de isteğe bağlı alınabiliyor kablo yayın firmasından), bizim anladığımız şekliyle kablolu yayını bu anfi üzerinden tv'ye aktarmanın bir yolu yok.

• quote:

Orjinalden alıntı: aticik

Kürsad_75 ,daha önceden bana söylediğin bağlantıları yapmak bugüne kısmet oldu.Eksik olan coax ve compozit kablolarını aldım.Öncelikle uydu alıcısının arkasında ses için spdif çıkışına aldığım coax kablo uymadı nedendir bilmiyorum onun yerine rca kablo(kırmızı-beyaz) ile bağladım,onun dışındakilerin hepsini dediğin gibi yaptım ve evet görüntüye belirgin bir netlik geldi fakaaaaaaaaaaattt dvd den ne görüntü nede ses alabildim (görüntü için component,ses için optik bağlı).Ne yapacağımı şaşırdım ,anlamadım ,çok uğraştım olmadı...yardımına ihitiyacım var sanırım.
    Kullanma kılavuzunda şöyle bir ibare var dvd player bağlama kısmında;CHOOSE A VİDEO CONNECTION THAT MATCHES YOUR DVD PLAYER,AND THEN MAKE THE CONNECTION. YOU MUST CONNECT THE AV RECEIVER TO YOUR TV VİA THE SAME TYPE OF CONNECTION.
    Benim anladığım av receıver ı tv ye HDMİ ile bağladıysan ,dvd playerıda hdmi ile av receıver a bağlamalısın diyor doğrumudur?

Onkyo HDMI olarak girdiğin bir veriyi başka bir bağlantıya aktarma özelliğine sahip değil. Hiçbir HDMI alet copyright sınırlamaları yüzünden bu özelliğe sahip değil 674 component composite svideo gibi video girişlerini de-interlace edip(480i>480P) isteğine göre giriş yaptığın tipte veya HDMI tipinde tv'ye aktarma özelliğine sahip.

Onkyo'daki giriş ve çıkışlara menulerden atama yapmak gerekiyor, ses ve görüntü bu şekilde alınabilmesi lazım.

Ayrıca bildiğim kadarıyla HDMI bağlantıyı TV'ye aktarmak için, composite component svideoyu HDMI'ya aktarmak için 674'ün açık olması gerekiyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: MaGeSuKo

quote:

Öncelikle HDMI kabloya biraz fazla vermişsin. Görüntünün avr üzerinden alınması ile ilgili genel mantığı anlatmaya çalışayım sana:
    Televizyondan görüntüyü çıkıp avr'ye gireceksin. Oradan da yine çıkış yapıp televizyona giriş yapacaksın. Yani televizyon görüntüsü, televizyon-avr-televizyon yolunu izleyecek. Çıkışlar için "out", girişler için "in" bağlantılarını kullancaksın. Televizyondan avr'ye çıkış için televizyonun video out jaklarını, avr'ye girmek için avr'nin video in çıkışlarını kullan. Görüntünün, televizyona dönüştürülüp gönderilmesi için aldığın HDMI bağlantı kablosunu avr'nin HDMI OUT çıkışına tak, diğer ucunu da televizyonun HDMI girişine tak. Mantıken bu şekilde televizyondan aldığın composit görüntülerin, avr tarafından dönüştürülerek HDMI yoluyla televizyona daha kaliteli görüntü olarak gönderilmesi lazım. Ben denedim çünkü avr'mın HDMI desteği yok. Kolay gelsin...

Bu anlattığınız bağlantı ne işe yarıyor yani hangi durumlarda kullanılmalı? Sanırım normal tv yayınlarında bir işe yaramıyordur cünkü gelen görüntü belli ama DVD falan gibi kaynaklarda mı kaliteyi artırıyor biraz bahseder misiniz?

Eğer bahsettiğimiz receiver 674 ise bu döngünün işe yarayacağından şüpheliyim, 674 her ne kadar upconvert dese de içinde bir scaling chip yok,sadece gelen 480i sinyali 480p'ye çeviren de-interlacer var, 720P veya 1080i/p gibi formatlara çıkarmıyor. ( Bu Onkyo 2007 model 605 , 705 ve 805 modellerindeki Faroudja chip tarafından 720P 'ye kadar yapılıyor. 1080p isteniyorsa bir üst chip modeli Reon'a geçmek gerekiyor, Onkyo 875, 905 vs) Konu görüntü çözünürlüğü değil de sinyal kalitesi ise Composite/component görüntüyü HDMI'ya aktarmakta dramatik bir iyileşme beklenmemesi gerekir. Burada kazanılan avantaj 2 alet için ayrı ayrı kablo hengamesi içine girmek yerine herşeyin tek HDMI kablo ile TV'ye aktarılacak olmasıdır. ( TV'den sarkan kablo güruhuna son vermek, (eğer içinde Faroudja DCDi veya Reon tipi upscaling bir chip olan receiver/video processor ürünlerden bahsediyorsak o zaman durum başka))

De-interlacing konusuna geri dönersek gelen 480i sinyali Plasma/LCD tarafından otomatik olarak dönüştürülüyor(convert ediliyor),(Plasma/LCD ler interlace sinyal teknolojisi ile görüntü vermiyor, içinde progressive'e çevirip sonra ekrana uyguluyor) bazı TV iyi yapar bazısı yapamaz bunlara marka model bazlı bakmak lazım. Eğer TV'nizin de-interlacing uygulaması iyi ise buradan görüntünün fayda değil zarar görmesini beklerim. Samsung Sony Pioneer Panasonic'ler de bir gelişme kesinlikle beklememek lazım.

Toparlamak gerekirse HDMI kalitesinin sebebi dijital bir taşıma tipi olduğundan kayıp yaşanmaması ama zaten analog tipte taşınmış tv'ye girmiş ve kayıp yaşanmış bir sinyale analogla bir tur daha attırıp HDMI ile tekrar TV'ye sokmanın pek faydası olmayacaktır. ( Eğer TV'niz de-interlace işini gerçekten çok yavaş yapmıyorsa)

674/604 seçimi konusunda %100 doğru seçimi yaptığınızı düşünüyorum, fiyat farkı bu kadar azken, (yurtdışındakinden az) HDMI converting, kanal başına 10W fazla güç, HDMI OnScreenDisplay, Surround stereo muzik dinlemekte fark yaratacagına inandığım olan tüm kanallarda VLSC gibi özellikleri de almak lazım. Umarın en kısa zamanda kurulum tamamlanır ve arkanıza yaslanıp keyifle dinlersiniz.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: machiner.

ben sadece tv.den gelen görüntüyü avr.de hangi girişe takacağımızı merak etmiştim
    yukardaki resimde de bunu gösterebilirmisiniz

Haftasonunda bu konuyu yerli ve yabancı sitelerde tekrar araştırdım machiner. A/V receiverlardan görüntü aktarımı ile edindiğim son bilgiler bir önceki mesajımda olduğu gibi. Onkyo 674 A/V receiver konusunda hem amerika ve avrupadaki kullanıcı yorumlarında 1080p görüntü aktarımında bazı problemler yaşandığı yazılmış. Bunun haricinde herkes A/V receiver'ından memnun. Ben de karar aşamasındayım. Aslında ben Sony 5200ES'in gelmesini bekliyorum memleketimize. Gelsin bir fiyatını göreyim. Sony mi Onkyo mu bir karar vereceğim. A/V receiver'ımı değiştirdiğimde de ilk işim bu görüntü aktarımını denemek olacak...Ozaman çok daha ayrıntılı ve resimli bir inceleme yazarım...

1080P görüntü aktarımı sorunu Onkyo tarafından tespit edilmiş ve bu konuyla ilgili bir servis raporu yayınlanmış. Bu 1080P sıkıntısı Toshiba dışındaki 1080p kaynaklarında, Samsung DVD player/ PS3 yaşanan bir durumdu. Anlaşılan o ki sorun HDMI kontrol modülünden kaynaklanıyormuş ama sorun çok basit ve ucuz iki komponent değişimi ile halledilmiş. Özellikle gelecekte sistemlerine PS3 entegre edecek arkadaşların bu düzeltmeyi yaptırmalarında fayda var, uygulama da çok basit, ilgili servis raporunu aşağıda bulabilirsiniz. Yurtdışında bu düzeltmeyi yaptıran ve sorunun hallolduğuna dair teyit veren kullanıcı yorumları okudum.

Service Bulletin #: 06011-R3
    MODELS: TX-SR674 / TX-SR804 / DTR7.7
    SUBJECT: Picture interruption in output of 1080P signal via HDMI.

Symptom:
    Video output is often interrupted when 1080P signal outputs via HDMI because of authentication error.

Cause:
    Monitor detects problem by mistake because of unstable pixel clock for HDMI output IC.

Procedure for Service:
    1) Remove Capacitor C8428 on HDMI Board NAVD-8824
    2) Change Resistor at R8524 from 33 ohm to 0 ohm on HDMI Board NAVD-8824

Görüldüğü üzere bir kapasitör sökülüp bir drenç değiştirilince mevzu halloluyormuş. 674 sahibi olan veya olmayı düşünen arkadaşlar ithalatçı ile temasa geçerse bu kadar ufak bir değişikliğin garanti dahilinde halledilmesi konusunda sıkıntı yaratacaklarını zannetmiyorum. Bu konuda donanım haber ailesi daha once başarılı sonuçlar aldı.

• güle güle kullan inş bize nasip olur almak..
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.