Şimdi Ara

Optik Bağlantı Çözümü!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, konuya hakim olan dostlardan yardım istiyorum.

Elimdekiler:

TV:

1- Sony Full HD Led TV.

*HDML ve Optik Dijital ses çıkışı mevcut.

--

Oynatıcı:

1- D-Smart HD

2- WD Live HD Media Player

3- PS3

*Malum bu cihazların tamamında da optik ses çıkışı mevcut. Aynı zamanda TV'ye HDML ile bağlılar.

--

Ses sistemi olarak da

1- Sony PS3 Sound Bar System.

*Bu sistemde ise tek bir optik ses girişi var.

Soracağım soruyu leb demeden anladınız sanırım.

Bu 3 cihazı (D-Smart HD, WD Live HD Media Player, PS3) tek optik girişi olan ses sistemine nasıl bağlarım? Fakat hemen belirteyim, optik çoklayıcı ile çözüm üretebileceğimi biliyorum.

Benim asıl merak ettiğim konu, 3 oynatıcının da (D-Smart HD, WD Live HD Media Player, PS3) HDML ile TV'ye bağlı olması ve TV'nin de dijital ses çıkışı özelliğine sahip olması. Böylece sadece TV ile ses sistemini optik ses çıkışını kullanarak birbirine bağladıktan sonra, 3 cihazdan da dijital olarak ses alabilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Bazı tv ler hdmı dan taşınan ses sinyalini optik ses e çevirebiliyor.Böylece tv nin optik ses çıkışından sesi ses sisteminize verdiğinizde bütün sesleri alabiliyorsunuz.Philips ve samsung tv ler bunu gerçekleştiriyor.

Sizde tv nizde bunu bir deneyin.Büyük olasılıkla sizin tvnizde sesi optikten Sound Bar Sisteminize aktaracaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PRODJ

Bazı tv ler hdmı dan taşınan ses sinyalini optik ses e çevirebiliyor.Böylece tv nin optik ses çıkışından sesi ses sisteminize verdiğinizde bütün sesleri alabiliyorsunuz.Philips ve samsung tv ler bunu gerçekleştiriyor.

Sizde tv nizde bunu bir deneyin.Büyük olasılıkla sizin tvnizde sesi optikten Sound Bar Sisteminize aktaracaktır.
    dostum ben de sony led tv , ps3 ve uydu alıcı , dizüstü var bunların hepsini tvye hdmi ile bağlı. tvnin optik çıkışından da optik kablo ile z5500 optik girişine bağlı ve böylece hangi cihazı kullanmak istersem ses otomatik olarak z5500 dan çıkıyor. optik çoklayıcıya gerek kalmıyor.

ama tam anlamıyla dijital alman için de tvnin hoparlör ayarlarından ses sistemi olarak ayarlaman gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yolBUDUR -- 6 Temmuz 2012; 23:25:41 >

• Başta cevaplar için teşekkür ederim.

Eğer çözüm için yardımcı olacaksa TV modelim şu:

KDL-40EX720

Ürün özelliklerinin bulunduğu sayfada şurada:

http://www.sony.com.tr/product/tv-102-40-lcd/kdl-40ex720#/TechnicalSpecs

TV'nin sesleri, ses sistemine aktaracağını düşünüyorum. Fakat TV bu sesi kayıpsız ve gerçek olarak aktarabilecek mi, yoksa kayıpla mı aktaracak onu bilemiyorum. Kayıpla aktaracaksa bu yöntemle hiç bağlamam daha iyi. Ayrıca HDML bağlantı teknolojisinde görüntüler gibi sesler de kayıpsız aktarılıyor mu bilmiyorum.

Diyeceksiniz ki dene gör. Fakat denesem da seslerin doğru olarak aktardığından dinleyerek emin olmak zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Laynis

Başta cevaplar için teşekkür ederim.

KDL-40EX720

TV'nin sesleri, ses sistemine aktaracağını düşünüyorum. Fakat TV bu sesi kayıpsız ve gerçek olarak aktarabilecek mi, yoksa kayıpla mı aktaracak onu bilemiyorum. Kayıpla aktaracaksa bu yöntemle hiç bağlamam daha iyi. Ayrıca HDML bağlantı teknolojisinde görüntüler gibi sesler de kayıpsız aktarılıyor mu bilmiyorum.

Diyeceksiniz ki dene gör. Fakat denesem da seslerin doğru olarak aktardığından dinleyerek emin olmak zor.
    Optik kkablo ile maksimum DTS sesleri taşıyabilirsiniz.DTS HD master audio ve DTS thru HD sesleri optik kablo ile taşıyamassınız yanlızca HDMI kablo ile taşıyabilirsiniz.

Size dts ses yeterli olur diye düşünüyorum.Dts de fazlasıyla yeterli bir ses formatıdır.

Optik kabloyla sisteminize bağlamanız yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: PRODJ

Optik kkablo ile maksimum DTS sesleri taşıyabilirsiniz.DTS HD master audio ve DTS thru HD sesleri optik kablo ile taşıyamassınız yanlızca HDMI kablo ile taşıyabilirsiniz.

Size dts ses yeterli olur diye düşünüyorum.Dts de fazlasıyla yeterli bir ses formatıdır.

Optik kabloyla sisteminize bağlamanız yeterli.

Alıntıları Göster
    aynı fikirdeyim.
  • quote:

KDL-40EX720

benimki gibi bağlantı yapabilirsin sorunsuz kullanırsın on numara olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yolBUDUR -- 7 Temmuz 2012; 9:26:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yolBUDUR

quote:

KDL-40EX720

benimki gibi bağlantı yapabilirsin sorunsuz kullanırsın on numara olur

Alıntıları Göster
    Bur soru daha...

Sony PS3 Ses Sistemi'nin desteklediği ses formatları şunlar:

AAC (MPEG-2, AAC)
    PLII (Dobly Pro Logic)
    D (Dobly Digital)
    DTS
    LPCM (Linear PCM)

Yukarıdaki seslerin tamamını da kayıpsız olarak alabilir miyim?

• quote:

Bur soru daha...

Sony PS3 Ses Sistemi'nin desteklediği ses formatları şunlar:

AAC (MPEG-2, AAC)
    PLII (Dobly Pro Logic)
    D (Dobly Digital)
    DTS
    LPCM (Linear PCM)

Yukarıdaki seslerin tamamını da kayıpsız olarak alabilir miyim?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar, bir deneme yaptım ve şöyle bir sonuç aldım.

PS3 ile ses sistemini optik kablo ile direkt bağladığımda "D" yani Dobly Digital sembolü görünüyordu LCD ekranda.

Sonra TV üzerinden optik kablo ile ses sistemini bağladım. PS3'ün bu kez PLII (Dobly Pro Logic) ve LPCM (Linear PCM) ses verdiğini gösterdi LCD ekran.

Bu durumda TV kayıpsız aktarmamış mı oluyor? Sonuçta D (Dobly Digital) yerine PLII (Dobly Pro Logic) ve ne olduğunu bilmediğim LPCM (Linear PCM) formatında ses alıyorum.

Ses böyle de kötü değil ama yaşadığım kayıp kabul edilebilir midir sizce?

• quote:

PS3 ile ses sistemini optik kablo ile direkt bağladığımda "D" yani Dobly Digital sembolü görünüyordu LCD ekranda.

Sonra TV üzerinden optik kablo ile ses sistemini bağladım. PS3'ün bu kez PLII (Dobly Pro Logic) ve LPCM (Linear PCM) ses verdiğini gösterdi LCD ekran.

Bu durumda TV kayıpsız aktarmamış mı oluyor? Sonuçta D (Dobly Digital) yerine PLII (Dobly Pro Logic) ve ne olduğunu bilmediğim LPCM (Linear PCM) formatında ses alıyorum.

dostum ps3 ses ayarlarından hdmi çıkışı otomatik yapılandırmayı seç. tv den de hoparlör ayarlarından ses sistemini seç. bu şekilde "D" yani Dobly Digital olarak kayıpsız ses alırsın. ancak bu şekilde yapmadığın durumda PLII (Dobly Pro Logic) sanal 5.1 alırsın yani kayıp yaşarsın. sen benim dediğin gibi yap

• quote:

quote:

dostum ps3 ses ayarlarından hdmi çıkışı otomatik yapılandırmayı seç. tv den de hoparlör ayarlarından ses sistemini seç. bu şekilde "D" yani Dobly Digital olarak kayıpsız ses alırsın. ancak bu şekilde yapmadığın durumda PLII (Dobly Pro Logic) sanal 5.1 alırsın yani kayıp yaşarsın. sen benim dediğin gibi yap

Alıntıları Göster
    Arkadaşım dediğin gibi yaptım ve "D" yani kayıpsız Dobly Digital ses alabiliyorum.

Paylaşımın ve yardımların için teşekkür ederim.

İstediğim buydu çünkü TV'nin optik çıkışı varken ortada bir de optik çoklayıcı dursun istemiyordum, çok iyi oldu.

• quote:

Arkadaşım dediğin gibi yaptım ve "D" yani kayıpsız Dobly Digital ses alabiliyorum.

İstediğim buydu çünkü TV'nin optik çıkışı varken ortada bir de optik çoklayıcı dursun istemiyordum, çok iyi oldu.

ben teşekkür ederim ne demek. yapabildiğine sevindim iyi eğlenceler
  • quote:

quote:

ben teşekkür ederim ne demek. yapabildiğine sevindim iyi eğlenceler

Alıntıları Göster
    Bu bağlantı ile DTS sesleri alamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madcom -- 8 Temmuz 2012; 23:23:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: madcom

Bu bağlantı ile DTS sesleri alamazsınız.

Alıntıları Göster
    DTS ile ses veren bir PS3 oyunu bulabilirsem denerim.

Bu arada D-Smart'ın ses yayınını bilmiyorum ama Dobly Digital vermiyor.
  • quote:

uydudan sadece trthd dijital yayın yapıyor (başka dijital yayın yapan var mı bilmiyorum varsa, trt hd için yazacaklarım yine geçerli olacak). o kanal haricinde diğer kanallarda dijital yazmıyor. eğer sendeki uyduda trt hd dijital ses olarak vermiyorsa uydu alıcından kaynaklıdır. yani bağlantında sorun yoktur, aklına başka sorun gelmesin.

dts film bulmak da çok zor. sanırım Br film olması lazım. deneme imkanım olmadığı için dts konusunda yorum yapamayacağım. ama benim bildiğim hdmi bütün ses çıkışlarına olanak veriyor. doğal olarak ps3 hdmi olarak tv ye, tv de optik olarak ses sistemine göndermesi lazım.

çok da kafana takma bağlantı şekli senin kullanım amacına göre en doğru olanı.

• quote:

quote:

uydudan sadece trthd dijital yayın yapıyor (başka dijital yayın yapan var mı bilmiyorum varsa, trt hd için yazacaklarım yine geçerli olacak). o kanal haricinde diğer kanallarda dijital yazmıyor. eğer sendeki uyduda trt hd dijital ses olarak vermiyorsa uydu alıcından kaynaklıdır. yani bağlantında sorun yoktur, aklına başka sorun gelmesin.

dts film bulmak da çok zor. sanırım Br film olması lazım. deneme imkanım olmadığı için dts konusunda yorum yapamayacağım. ama benim bildiğim hdmi bütün ses çıkışlarına olanak veriyor. doğal olarak ps3 hdmi olarak tv ye, tv de optik olarak ses sistemine göndermesi lazım.

çok da kafana takma bağlantı şekli senin kullanım amacına göre en doğru olanı.

Alıntıları Göster
    Sadece TRT HD'nin ses yayınının dijital olduğunu da bilmiyordum. Akşam bir denerim.

Ben Full Paket kullanıyorum, yani tüm HD ve Sinema HD kanalları açık. Buna rağmen D-Smart ses yayınında, örneğin HD sinema kanalları DD yayın yapmıyorsa hizmetleri için ciddi eksiklik.

Bana tavsiye ettiğin bağlantı şekli ve performansından memnunum, DTS ile zaten alacağım sesin çok farkedeceğini sanmıyorum.

Teşekkür ederim tekrar.

• quote:

Sadece TRT HD'nin ses yayınının dijital olduğunu da bilmiyordum. Akşam bir denerim.

Ben Full Paket kullanıyorum, yani tüm HD ve Sinema HD kanalları açık. Buna rağmen D-Smart ses yayınında, örneğin HD sinema kanalları DD yayın yapmıyorsa hizmetleri için ciddi eksiklik.

Bana tavsiye ettiğin bağlantı şekli ve performansından memnunum, DTS ile zaten alacağım sesin çok farkedeceğini sanmıyorum.

Teşekkür ederim tekrar.

Sadece trt hd deyip yanlis yonlendirmeyeyim. Trt hd kissasin olsun. Sen digerlerini de dene belki aradan cikan olur. Zaten tv konusunda daha cok ilerlememiz lazim. Hd kanal var ama alakasi yok. Su karasal yayinlar ciksin o zaman cok sey degisir diye umit ediyorum.

Aksam denedikten sonra izlenimlerini yazarsan memnun olurum. Belki gozden kacirdigim kanallar cikabilir kolay gelsin

• quote:

Teşekkür ederim tekrar.

Bende evde WD Media Player Gen2 kullanıyorum. Arşivimdeki filmlerin bir çoğu DTS. Ayrıca PS3 deki bir çok oyun DTS destekli. 5+1 ses sistemi ile kullanımda DTS filmler Dolby Digital'e göre %30 a yakın daha iyi performans veriyor ses zenginliği, bass ve tizz kalitesi olarak. Özellikle PS3 de ve WD Live HD Media Player da bunu test edebilirsiniz.

• quote:

quote:

Teşekkür ederim tekrar.

Bende evde WD Media Player Gen2 kullanıyorum. Arşivimdeki filmlerin bir çoğu DTS. Ayrıca PS3 deki bir çok oyun DTS destekli. 5+1 ses sistemi ile kullanımda DTS filmler Dolby Digital'e göre %30 a yakın daha iyi performans veriyor ses zenginliği, bass ve tizz kalitesi olarak. Özellikle PS3 de ve WD Live HD Media Player da bunu test edebilirsiniz.

dts film bulursam deneyeceğim, ama çok da aman aman bir farkı olmaz gibime geliyor. hocam yakınsan bir görseydik şu arşivini

• quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim tekrar.

dts film bulursam deneyeceğim, ama çok da aman aman bir farkı olmaz gibime geliyor. hocam yakınsan bir görseydik şu arşivini

Alıntıları Göster
    Ben biraz önce TRT HD dahil HD kanallarda ses testi yaptım.

Sonuç: D-Smart ses yayınında sınıfta kaldı. Çünkü Trt HD dışında ne kadar HD yayın yapan Sinema, Belgesel, özel kanallar hatta 3D kanal varsa hiçbiri DD ses vermedi!

Beni en çok sinema kanallarından DD ses yayını alamamak hayal kırıklığına uğrattı, şaşırttı.

Belki bir çok kişi için önemsiz olabilir ama ber bırakın DD'yi, DTS ses yayını beklerdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laynis -- 9 Temmuz 2012; 20:58:21 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.