Şimdi Ara

OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN GÜCÜ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
4.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sekai

Mesela bir kiyaslama yapacak olursak butun dunya devletleri amerikaya dusman olup donanmalarini birlestirse yinede amerikan donanmasini gecemiyorlar.

buna katılmıyorum.böyle bir şey söz konusu değil

Bak mesela amerikanın altındakileri ülkerin hepsini toplayınca bile abd donanması etmiyor ama tabi bütün dünyayla kıyaslamak saçma
  • ATLANTIK kullanıcısına yanıt
    Batı roma daha erken yıkıldı diye biliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NachoVidal

Osmanli gelmis gecmis en buyuk topraga sahip olan devlet degildir arkadasim hic mi bir tarih bilgin yok.
    Kac yil gemis son mesaj yazilali dayanamadim yaziyorum.
    En genis devlet mogol imparatorlugudur.
    En zengini ise oldukca tartisilir.
    Roma mesela inanilmaz guclu ve zengin batmanin esigindeyken bile parasini konusturarak kendini kurtaracak bir siyasete de dahiptir.
    Roma ve osmanli bence tarihteki en harkulade devlettir.
    Roma 1000 yil varligini surdurmus , Osmanli ise 600 yil sadece tek bir soydan yonetililebilmistir.
    Amerikayida bu kadar ezmemek gerekir oda agzindan sekeri alina bilecek bir cocuk degildir.
    Mesela bir kiyaslama yapacak olursak butun dunya devletleri amerikaya dusman olup donanmalarini birlestirse yinede amerikan donanmasini gecemiyorlar.
    Benim favorim ise ingilizlerdir.
    Tabiki osmanliyi ve romayi daha cok seviyorum ama ingilizlerin uyguladigi politikalar cok iyidir.
    Bazen savasmadan dahi istediklerini elde edebilen bir millettir.
    Ve en onemlisi ulkeleri somurmelerine ragmen oralardaki varliklarini halen basarili bir bicimde surdurmektedirler.
    Avustralya kitasi yeni zelanda kanada ne kadar bagimsiz gorunselerde liderlerini kralice elizabeth atamaktadir.
    Ayrica aklima gelmisken soyleyeyim bir arkadas kanuni doneminde zekat verilecek insan bulunamazmis demis.
    Bu dogrudur ancak bu badarinin mimari kanuni degil yavuz sultan selimdir.
    Hazineyi en cok doldurmus olan padisahta selimdir.
    Osmanlinin parasi kanuni doneminde vasifsiz ulkelere yapilan gereksiz seferler nedeni ile zayiflamistir.
    Simdi ama kanuni topraklari genisletti demeyin asil basari uzun vadeli ve getirisi olan basaridir.
    Toprak genisletmek asil basari olarak sayilacak olsa tarihin en iyi devleti mogol imparatolugu olurdu.
    Ame degil cunku mogollarin elde ettigi basari devamliligi olan bir basari degil.
    Eger dini kaynaklarida katacak olursak eger hicbiri suleyman peygamberin liderligindeki devletten guclu degildir.

+1

• UlUln ne bcm tiplersnz 9 yllk knuyu hirtlatti manyaklar

• quote:

Orijinalden alıntı: Rammstein

quote:

Bak mesela amerikanın altındakileri ülkerin hepsini toplayınca bile abd donanması etmiyor ama tabi bütün dünyayla kıyaslamak saçma

tam anlayamadım
  • Kadın!

• sen o günün ekonomik gücüyle bugununkini kıyaslayamassın, o günün ekonomik ve siyasi haritasına göre çok güçküydü.
  • Konu 9 Yıldır ölmüş ölüye bile saygı yok

• Osmanlı diyince benim aklıma direk Yavuz Sultan Selim gelir. Çok severim kendisini ve şiirlerini harika bir adamdır mükemmeldir keşke görme imkanım olsaydı
  • hangi güç?
  • amerikanin sozde demokrasi oldugu tam anlamiyla bir sacmalik amerika demokrasiyi %90 in ustunde ulkesine uygulayaabilen tek devlettir.ve amerika insanlarin kurabilecegi en iyi utopyadir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dünya üzerinde olan paranın( altın ) % 60'ına sahipti Osmanlı ozamanlarda.. yani ben öyle biliyordum :)

• Roma ile Osmanlı'yı mukayese etmeyin sizi döverler. Gidin bunu Fatih Sultan Mehmet'e sorun cevabı büyük bir hayranlıkla Roma olacaktır. Dindar yobaz tarihte bunlar yazmaz tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DansGuardian

atlantik seni yakaladım,
    sen geçen niye benim yazımı düzgün okumadan aileme laf attın benim, senin aldığın aile terbiyesi bumu,
    benim annem Allah kabul etsin evliya gibi kadındır, bir gün bile gece namazını dahi kaçırmaz, senin laf atmanlada ona çamur ulaşmaz, leşte deryayı bulandırmaz, aynı şeyi savunduğumuz konuda yazıyı düzgün okumadan attın tuttun, aha herkes okusun bunuda senin hakkındada biraz bilgi sahibi olsunlar

• quote:

Zaten oda şehir efsanesi biraz bahsetmeyi unuttum.
    Ama 1 gemisinin 1 ulkenin savunma sistemine esit oldugu biliniyor.
    USS Enterprise mesela dogrumu yazdi bilmiyorum ama bu ucak gemisinin icindeki ucak sayisi ulkemizin ucak sayisindan daha fazla.
    İran ancak artistlik yapar amerikalilar iranin dibine gemilerini gonderdi onunda o zaman gorduk erkekligini sesini dahi cikaramadi.

• quote:

quote:

USS Enterprise mesela dogrumu yazdi bilmiyorum ama bu ucak gemisinin icindeki ucak sayisi ulkemizin ucak sayisindan daha fazla.
    İran ancak artistlik yapar amerikalilar iranin dibine gemilerini gonderdi onunda o zaman gorduk erkekligini sesini dahi cikaramadi.

tamamen şehir efsanesi öyle bir şey yok.

USS Enterprise konusuna gelirsek o uçak gemisi envanterden çıkarıldı.ayrıca max 90 uçak taşıyabiliyordu.şuan 10 adet Nimitz sınıfı uçak gemisine sahip.Gerald R.Ford sınıfı uçak gemileri ise daha envantere girmedi.

Bir ara zamanım olup uğraşabilirsem konu açarım abd donanmasının envanterini yazarım

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sekai -- 9 Aralık 2014; 18:56:25 >

• quote:

quote:

quote:

USS Enterprise konusuna gelirsek o uçak gemisi envanterden çıkarıldı.ayrıca max 90 uçak taşıyabiliyordu.şuan 10 adet Nimitz sınıfı uçak gemisine sahip.Gerald R.Ford sınıfı uçak gemileri ise daha envantere girmedi.

Bir ara zamanım olup uğraşabilirsem konu açarım abd donanmasının envanterini yazarım

Evet dogru enterpirise en buyuk nukleer ucak gemisi zaten.
    Nimitz i de yazicaktim fakat mobilden girdigim icim bilgisayardaki kadar rahat yazamiyorum.
    Sonuc olarak saglam silah gucu var adamlarda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Spetsnaz!

Batıya yapılan karşılıksız seferlerden dolayı Osmanlı bütçesi

zayıflamıştır...

Yani en güçlü dönem aslında Yavuz Sultan Selim dönemidir...

Dönemine göre Roma'nın Hazineleri Osmanlıya göre daha zirvededir...

Nedeni ise yağmadır...

Osmanlıdan sonraki dönemi ise Osmanlıyla karşılaştırmak yanlıştır...

Çünkü Osmanlı üç çağ görmüş bir dünya savaşı yaşamış bir devlettir...

Sonuçta değişken çağ şartlarına göre dünyanın en güçlüsü Osmanlı veya

Roma veya Amerika demek yanlıştır...

Ancak tarafsız olan her tarihci Romayı ve Osmanlıyı ilk sayarlar...

Gençlerin bayılma işine gelince :)

Aslında Osmanlı zamanında haberleşme imkanları zayıftı...Birde buna

Avrupalının cahilliği ve baskı altında yönetilmesi eklenince Avrupalı halk

Osmanlıdan fazla haberdar olamadı diye düşünüyorum...

Ancak şu var...

O zaman Milliyetçilik hareketleri zayıf olduğu için bir çok ülkede Vatan

Millet gibi kavramlar yerine daha iyi bir hayat anlayışı mevcuttu ki bu da

Osmanlıyı istenilen lider ülke haline getirdi...

İmparatorluğun iki anlamı vardır...Biri emperyalist ülke ikincisi ise birden

fazla ulusu daha doğrusu ülkeyi barındıran ülke...

Amerikaya baktığımızda ikiden fazla ülkeyi barındırmıyor...

Sömürgeci ama bunun bir takma ad olmasını istemiyor...

Dolayısıyla Amerikaya imparatorluk denmiyor...

Hocam ellerinize sağlık cidden iyi toparlamışsınız , gıpta ettim valla.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Evet dogru enterpirise en buyuk nukleer ucak gemisi zaten.
    Nimitz i de yazicaktim fakat mobilden girdigim icim bilgisayardaki kadar rahat yazamiyorum.
    Sonuc olarak saglam silah gucu var adamlarda.

USS Enterprise (CVN-65) emekli edildi.
    doğru sağlam gücü var kimse inkar edemez bunu

• Osmanlıyı harika sanmak aptallıktır. Acaba kaç kişi osmanlının kişi başına düşen milli gelirinden haberdar? Osmanlı halkı fakirdi. Kim ne derse desin. Osmanlıcı kesim devletin büyüklüğüne bakıcağına refah seviyesine baksın. Refah sadece saraylı için osmanlıda

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.