Şimdi Ara

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
521
Cevap
1
Favori
51.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam oncelikle gece cekimlerinde FZ50 ile yapilmis bu gune degin gordugum en iyi fotolara imza atmissin tebrikler!!

Bu kareler ile fz50 gece cekimlerinde yuksek iso degerlerinde acikcasi "beklemedigim" bir perfonmansa imza atmis! Gece cekimlerinde ortalama 10- 30sn arasi pozlama + yuksek diyafram + iso 100-200 degerleri cogu durumda bu makinede ideal ayarlari sunarken yapmis oldugun iso 400 ve ustu cekimlerindeki basarim kesinlikle takdire şayan!

FZ50 yuksek iso gece cekimlerinde kesinlikle çogu fuji'nin papucunu dama atacak bir sensore sahip-MİŞ!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pininfarina -- 31 Ocak 2008; 22:45:53 >
  • Arkadaşlar fotoğraf makinesinin merceklerinin ucunda yazan değerler nedir?? Ne anlama gelir??

Mesela benim makinem FZ30 ve Leica - DC Vario Elmarit lensler var.. Yanında 1:2.8-3.7/7.4-88.8 ASPH yazıyor.. bunun anlamını anlaşılır biçimde açıklayacak arkadaşların yardımlarını bekliyorum...

Teşekkür ederim..
  • Teşekkürler @pininfirina,
    Gerçekte gece veya karanlık ortam çekimlerinde bu makinenin en büyük avantajı 60 sn. lik uzun enstantane değerinde sensörün kesinlikle su koyvermemesi. Yarın öğleden sonra aynı koşullarda s6000fd' yi deneyeceğim. Yine de illet olduğum konu NR' nin menüden devre dışı edilememesi. Ve bunu ancak gereğinden fazla + stop kullanarak aşabiliyorum. Diğer fotograflardan da özellikle max zoom değerlerinde de aynı taktik geçerli. Bu şekilde hem noise' nin ortaya çıkmasını engelleniyor ve NR' in etkisi bunu ölçebilecek imkanım yok ama 3mpx de artık hiç hissedilmiyor. Ve gerçekten süper keskin fotografları elde edebildim.
    Çok enteresan bir makineymiş.
    quote:

Orjinalden alıntı: pininfarina

Sevgili, @ bipekkan

Hocam oncelikle gece cekimlerinde FZ50 ile yapilmis bu gune degin gordugum en iyi fotolara imza atmissin tebrikler!!

Bu kareler ile fz50 gece cekimlerinde yuksek iso degerlerinde acikcasi "beklemedigim" bir perfonmansa imza atmis! Gece cekimlerinde ortalama 10- 30sn arasi pozlama + yuksek diyafram + iso 100-200 degerleri cogu durumda bu makinede ideal ayarlari sunarken yapmis oldugun iso 400 ve ustu cekimlerindeki basarim kesinlikle takdire şayan!

FZ50 yuksek iso gece cekimlerinde kesinlikle çogu fuji'nin papucunu dama atacak bir sensore sahip-MİŞ!

• İlk önce ASPH den başlayalım.
    ASPHerical lens :Küresel olmayan lens anlamına gelmektedir. Bu teknoloji sayesinde lensin orta kısmından gelen ışık ile kenarlarından gelen ışık aynı yerde odaklanabilmektedir, Bu da daha keskin bir odaklama demektir. Bu lenslerin bir özelliği daha vardır. Yapısı itibariyle mercek içi oluşan yansımaları engeller. Böylece fotograflarda ışık dağılımları daha gerçekçi olur. Üretimi zordur. Çünkü işçiliği mikrometre boyutunda hassasiyet ister. Bu yüzden piyasadaki amator objektiflerde kullanılmaz. Bu mercek genellikle geniş açı çekimlerde kenarlarda bulunan dikey nesnelerin deformasyonunu engeller. (Cami minareleri duvar vb.. gibi)
    />
     PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı

1:2.8 -3.7 = f yani maximum diyafram değerlerini verir. İlk rakkam geniş açıdaki değerdir, ikincisi ise Max. zoomda ki (en dar açıda)açabildiği en büyük diyafram değeridir.
    7.4/88.8 mm.=İlk rakkam Objektifin geniş açıdaki başladığı mm değeri, 2. ise en dar açıdaki yani max. zoomdaki aldığı mm değeridir. Bu 2 rakkamı bölerseniz size X değerini yani büyütme, yani zoom değerini verir. Kısacası FZ 30=FZ50' nin objektif zoom (12X) değerini verecektir.
    Umarım yardımcı olmuşumdur....
    quote:

Orjinalden alıntı: brainuser

Arkadaşlar fotoğraf makinesinin merceklerinin ucunda yazan değerler nedir?? Ne anlama gelir??

Mesela benim makinem FZ30 ve Leica - DC Vario Elmarit lensler var.. Yanında 1:2.8-3.7/7.4-88.8 ASPH yazıyor.. bunun anlamını anlaşılır biçimde açıklayacak arkadaşların yardımlarını bekliyorum...

Teşekkür ederim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 1 Şubat 2008; 13:02:37 >

• http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50GALLERY.HTM

bipekkan bende rastgelmiştim o siteye baya güzel exif bilgileride var...

bu da benden bi gece fotosu....
    ıso 100 6sn 3.2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naykose -- 1 Şubat 2008; 2:53:58 >

• @naykose,
    Çok güzel ve biraz daha ışık verseymişiniz gündüz fotografı gibi olacakmış.
    Artık sizden de fotograflar bekleyelim. Şu topik canlı kalsın.....
    quote:

Orjinalden alıntı: naykose
    http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50GALLERY.HTM
    ıso 100 6sn 3.2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 1 Şubat 2008; 13:07:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

@naykose,
    Çok güzel ve biraz daha ışık verseymişiniz gündüz fotografı gibi olacakmış.
    Artık sizden de fotograflar bekleyelim. Şu topik canlı kalsın.....
    quote:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50GALLERY.HTM
    ıso 100 6sn 3.2

ewet fazla çekemiyorum şu sıralar yağmur sonrası çekmiştim o fotoğrafı baya hoş bişey olmuştu...

• Orjinalden alıntı: bipekkan

İlk önce ASPH den başlayalım.
    ASPHerical lens :Küresel olmayan lens anlamına gelmektedir. Bu teknoloji sayesinde lensin orta kısmından gelen ışık ile kenarlarından gelen ışık aynı yerde odaklanabilmektedir, Bu da daha keskin bir odaklama demektir. Bu lenslerin bir özelliği daha vardır. Yapısı itibariyle mercek içi oluşan yansımaları engeller. Böylece fotograflarda ışık dağılımları daha gerçekçi olur. Üretimi zordur. Çünkü işçiliği mikrometre boyutunda hassasiyet ister. Bu yüzden piyasadaki amator objektiflerde kullanılmaz. Bu mercek genellikle geniş açı çekimlerde kenarlarda bulunan dikey nesnelerin deformasyonunu engeller. (Cami minareleri duvar vb.. gibi)

1:2.8 -3.7 = f yani maximum diyafram değerlerini verir. İlk rakkam geniş açıdaki değerdir, ikincisi ise Max. zoomda ki (en dar açıda)açabildiği en büyük diyafram değeridir.
    7.4/88.8 mm.=İlk rakkam Objektifin geniş açıdaki başladığı mm değeri, 2. ise en dar açıdaki yani max. zoomdaki aldığı mm değeridir. Bu 2 rakkamı bölerseniz size X değerini yani büyütme, yani zoom değerini verir. Kısacası FZ 30=FZ50' nin objektif zoom (12X) değerini verecektir.
    Umarım yardımcı olmuşumdur....
    Orjinalden alıntı: brainuser

Arkadaşlar fotoğraf makinesinin merceklerinin ucunda yazan değerler nedir?? Ne anlama gelir??

Teşekkür ederim..

bipekkan.. Çok çok teşekkür ederim.. Bu bilgi benim için altın değerinde.. sağolun..

• üzgün ve süzgün yeni foto makinama ısınamamış günler geçer iken güneş çıkması biraz umutlandım...bipekkan mutfak çekimleri bende biraz daha aydınlatıcı etki yaptı ..çektiğim tüm fotoğraflarda ordaki iso1600 da oluşan pastelleşme etkisi yaşıyordum ..foto çekme bilgi ve tecrübem yeterli olmadığından auto foksiyonuna fazla güveniyordum sanırım...ve nedense nasıl bir önyargı ise bendeki flaş kullanmayı şimdiye dek akıl erdiremedim ve ilk çektiğim flaşlı fotoğraflarda oldukça net bir sonuç görerek mutlu oldum...cumartsei güzel güneşli gün ile dışarı açıldım ve umuyordumki çektiğim fotoğrafların hepsi net ve güzel olacaktı (sanatsal açıyı tamamen dışarıda bırakarak tabi) yarın ümid ediyorum 50mb kadar fotoğrafı rapite atacağım ve başarısızlıklarımı sergileyeceğim...

21.4x denemesi !3mp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbuli -- 4 Şubat 2008; 0:18:42 >

• istanbuli arkadaşım biraz sabır bol ışık ile sende güzel fotolar çekiceksin eminim birde dijital zoom a fazla girme hatta kapat ben öyle yapıyorum son foto sliet olabilirdi güneşe karşı o hariç diğerleri güzel... beyaz ayarınıda manuel girebilirsin yada beyaz kağıt koyarak ta yapabirsin ...hatta dış manzara veya gökyüzünün girdiği zaman bir polarize filtre edin , lensi korumak içinse uv...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naykose -- 4 Şubat 2008; 15:28:24 >
  • beyaz ayarı manuel ,acdsde küçültüldü başka işlem yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naykose -- 4 Şubat 2008; 15:34:26 >

• Güzel fotograflar. bana bu fotografların hangi modda ve manuel beyaz ayarında çekildiklerini de verebilirmisin. Özellikle 2-3-4. fotograflarda beyaz ayarı farklı tepkiler göstermiş.
    quote:

beyaz ayarı manuel ,acdsde küçültüldü başka işlem yoktur.

• Keşke fotografları 800x600 olarak yükleseydiniz. Son 3 fotograf boş çıkıyor. Üniversite kapısı fotografınız ve zoomlusu güzel.
    quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

üzgün ve süzgün yeni foto makinama ısınamamış günler geçer iken güneş çıkması biraz umutlandım...bipekkan mutfak çekimleri bende biraz daha aydınlatıcı etki yaptı ..çektiğim tüm fotoğraflarda ordaki iso1600 da oluşan pastelleşme etkisi yaşıyordum ..foto çekme bilgi ve tecrübem yeterli olmadığından auto foksiyonuna fazla güveniyordum sanırım...ve nedense nasıl bir önyargı ise bendeki flaş kullanmayı şimdiye dek akıl erdiremedim ve ilk çektiğim flaşlı fotoğraflarda oldukça net bir sonuç görerek mutlu oldum...cumartsei güzel güneşli gün ile dışarı açıldım ve umuyordumki çektiğim fotoğrafların hepsi net ve güzel olacaktı (sanatsal açıyı tamamen dışarıda bırakarak tabi) yarın ümid ediyorum 50mb kadar fotoğrafı rapite atacağım ve başarısızlıklarımı sergileyeceğim...

..........
    ........
    .........
    21.4x denemesi !3mp

• quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Güzel fotograflar. bana bu fotografların hangi modda ve manuel beyaz ayarında çekildiklerini de verebilirmisin. Özellikle 2-3-4. fotograflarda beyaz ayarı farklı tepkiler göstermiş.
    quote:

beyaz ayarı manuel ,acdsde küçültüldü başka işlem yoktur.

manuel ayarları mode1 beyaz kağıt tutularak yapıldı ince ayar yapmadım.
    1.fotoğraf manuel (M) modda çekildi.(beyaz kağıt manuel mod özellikle canlı renkler elde etmek için yapıldı.)
    2. 3. ve 4. fotolar program (P) modda çekildi.O anki karlara göre beyaz ayarı çekmedim 1. foto elde ettiğim beyaz ayarı ile denedim.fakat güneşin sağ tarafımda olması ve beyaz ördeklerdeki tepkiler farklı oldu.
    ama sonuç şu ki bu objektif gerçekten bol ışık istiyor saat 11 civarı ve 2 civarı fotolar daha net olucaktır eminim...
    ben de bi soru sorucaktım dikey fotoları kaça kaç resize ediyorsunuz???....
    altta koyduğum biraz boyutu büyük olduda...
    arkasını fululaştırıcaktım diyaframı kısarak fakat vaktim yoktu güneş te yoktu...

• fotoğraf eklemede bazen sorunlar çıkıyor ....

• sanıyorum 2 foto birlikte yüklenirken sorun çıkıyor

• bu başlık altında bana fotoğraf çekmesini öğretmeniz imkan dahilinde değil ama haftada merak ettiğim bir iki sorsam sanırım fazla sakıncası olmaz..

1-gece beyaz ışık altında yaptığımız beya dengesi --makinaya işte al sana bu beya dediğimize göre- günışığındada geçerli olur mu ?
    2-birkaç defa bahsi geçsede soramadım genelde +1 stop fazladan bahsediyorsunuz .bunu biraz açabilir misiniz?
    3-en azından daha yeni iken mercek camını korumak için bir uv filitre alsam diyorum ..55mm herhangi bir tane uyuyor mu?buralarda acemi acemi dolaşmadan bulacağım bir yer var mı?(istanbul heryer bura!)
  • @naykose,
    Bu fotograftaki diğer ayarları da yazarmısınız. Kontrast-Sharpness- vb..........
    Beyaz ayarını, üzerine güneş düşmüş veya güneşli bir havada ama gölge de olsun farketmez yaptığınız zaman bizim gözle fark edemediğimiz ama fotografta ortaya çıkan bir pembelik ortaya çıkıyor. Bu renk tonları zaten akkor flamanlı ampul ve güneş ışığı (Güneş) ayarlarında mevcut Mevcut olmayanı ise temiz saf beyazlık özellikle koyu sis veya kapalı ve bulutlu bir havada ve saat 13-14 arasında temiz bir kar veya kar üstüne koyduğunuz bir kağıt üzerinde ayar yapmanız. Ki bunda bile sapıtmalar oluyor. Karın yanında yeşillik varsa ton yeşil-Sarı ,kuru ağaçlar varsa kahveye, hele sarı renkli iki bina arasında tonlama yapıyorsanız renk tonlaması yine pembe sarı arası olabiliyor. Bu nedenlede ince ayar yapmanız gerekebilir. Bu ayarlarda belki 100' ün üstünde deneme yaptım bu sonuçları aldım. Fotograftada baskın bir pembelik hakim. Ancak renklerin canlı olabilmesi için bu tonlamaya %5 kadar yeşil ilave etmek gerekiyor ki bunu da ince ayar menüsünden yapacaksınız.
    Fotografınıza %4 yeşil ve %1 mavi ilave ettim ve %5 shapnes uyguladım. Sonuç ortada....

Dikey fotolarda da yüksek pixeli 800 yapıyorum geri kalanı sistem 600' e çeker ve fotograf 600x800 olacaktır. yani dikine uazayacak. Eni daralacaktır.
    Fotografınız hoşuma gitti, benim Altınparkta ki TRAK-TREN' i andırıyor. Nerede çektiniz?
    quote:

manuel ayarları mode1 beyaz kağıt tutularak yapıldı ince ayar yapmadım.
    1.fotoğraf manuel (M) modda çekildi.(beyaz kağıt manuel mod özellikle canlı renkler elde etmek için yapıldı.)
    2. 3. ve 4. fotolar program (P) modda çekildi.O anki karlara göre beyaz ayarı çekmedim 1. foto elde ettiğim beyaz ayarı ile denedim.fakat güneşin sağ tarafımda olması ve beyaz ördeklerdeki tepkiler farklı oldu.
    ama sonuç şu ki bu objektif gerçekten bol ışık istiyor saat 11 civarı ve 2 civarı fotolar daha net olucaktır eminim...
    ben de bi soru sorucaktım dikey fotoları kaça kaç resize ediyorsunuz???....
    altta koyduğum biraz boyutu büyük olduda...
    arkasını fululaştırıcaktım diyaframı kısarak fakat vaktim yoktu güneş te yoktu...

• bipekkan;hocam makineyi yan çevirmekle aynı sonuç elde edilmiyormuki,pixel boyutlandırmasıyla uğraşıyorsunuz.tabi pixel değişimi yapılınca pc de yan döndürme işlemi yapmaya gerek kalmıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tunç:TheBrother -- 4 Şubat 2008; 23:21:54 >
  • @istanbuli,
    1- Çok farkeder, Sorunuzun cevabi bir üst postta @naykose' ye verdiğim cevapta var. Flöresant ışık altında yaparsanız beyaz ayarını beyaz tonlama mavimsi olacak Akkor flmanlı veta enerji tasarruflu alamva altında ise sarımtrak pembemsi bir tonlama olacaktır. Bu iş gerçekten zordur. Bu nedenle sabırla denemekte çok yarar var. Birde beyaz rengin anlamı, Beynin beyenisine göre de değişir. Yani görecedir. Kimi kişi fotografta hafif pembeliği (TV' de Sony-National ve Panasonic gibi) Kimi yeşil tonlamayı (Fuji-Arçelik Beko-İng.Sony-Philips) Kimisi de mavi tonlamayı beyaz olarak kabul eder (Vestel). Bu nedenle Bu iş sizin neyi görmek istediğinizle doğrudan bağlantılıdır. Doğru renkler daima 3 karma renk üzerine yapılır Turkuaz- Şeker pembesi ve cilt rengi. Bu renkleri tabii olarak elde etmenin yoluda saf beyazdan geçer. Kafanız iyice karıştı değil mi? O nedenle devam etmeyeceğim....
    2 - Manuel ayarda istenilen alan derinliğine baplı olarak diyaframı ayarladıktan sonra çekim hızını ışık ayar cetvelinde 0 (sıfır )yapıyorsunuz. + yönde olacak çekilde çekim hızını bir kademe düşürürseniz (Örneğin 1/250 sn den 1/200 sn. yeye düşürürseniz buna +1 stop denir. Tersi ise -1 stop' tur.
    3 - 55 mm. noname yani isimsiz markasız bir UV filtre işinizi görür 5 YTL civarındadır. Tam optikmidir bilmiyorum Bunu anlayacak kadar kullanamadım sökerken elimden fırttı kırıldı. Sonra Kenko aldım 12 YTL ve kesin optiktir.
    quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

bu başlık altında bana fotoğraf çekmesini öğretmeniz imkan dahilinde değil ama haftada merak ettiğim bir iki sorsam sanırım fazla sakıncası olmaz..

1-gece beyaz ışık altında yaptığımız beya dengesi --makinaya işte al sana bu beya dediğimize göre- günışığındada geçerli olur mu ?
    2-birkaç defa bahsi geçsede soramadım genelde +1 stop fazladan bahsediyorsunuz .bunu biraz açabilir misiniz?
    3-en azından daha yeni iken mercek camını korumak için bir uv filitre alsam diyorum ..55mm herhangi bir tane uyuyor mu?buralarda acemi acemi dolaşmadan bulacağım bir yer var mı?(istanbul heryer bura!)

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.