Şimdi Ara

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
521
Cevap
1
Favori
51.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yedek batarya konusunda bende hazır müşteriyim...kendisinden makinayı almak nasip olmadı ama umarım bir sorun teşki etmez...hatta ben şu koruyucu filitreden de alabilirim varsa ...
  • naykose teşekkür ederim eh daha pek bilgim olmadığı için otomatik modda kullanıyorum kitapçıkta da otomatik modda işlevsiz olduğunu belirtmişse de kaçırmış olmalıyım
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozanmt

naykose teşekkür ederim eh daha pek bilgim olmadığı için otomatik modda kullanıyorum kitapçıkta da otomatik modda işlevsiz olduğunu belirtmişse de kaçırmış olmalıyım

yok aksine iyi bi özelliktir klasic filmli makinelerdeki gibi benim çook hoşuma giden bi özelliktir manul halkayla netleme...

kitapta sy 61 / 62 / 63 ...

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı

• bi pekkan;

İki şey deme gereği hissettim..

1) Başlıktaki PANOSONİC kelimesini orjinal hali olan PANASONİC ile değiştirmeni rica etsem..

2) gözümün gördüğü kadar net renkler dediğin fotodaki iğne yapraklı çam ağacı dikkatimi çekti...ben hayatımda hiç sarı yapraklı iğne çam ağacı görmedim...bu neden kaynaklanıyor..??

Birde benim bu makineyle ilgili bir çıkarımım var yeşiller ve kırmızılar biraz sanki olması gerekenden farklı tonlarda çıkıyor ve makinede kesinlikle genel bir kahverengi ton hakim...İspatlamak için deney yapalım...Beyaz bir a4 kağıtı florosan ışığının altında bir kere FZ-50 ile bir kere de Canon'un herhangi bir cihazıyla çekelim (mesela G7 olabilir) aradaki fark bariz ortada panasonic resmen kahverengiye kaçıyor...acaba LEICA lenslerin karakteristik özelliğimi bu? incelediğim bütün lumix makinalarda bu renklerin biraz doğallıktan uzak geldiğini gördüm sanki...Yorumlarını alabilirmiyim yanılıyormuyum..??

• birincisi, panosonic kelimesinin değişmesi 8gen arkadaştan geçiyor, daha önce de belirtildi ama bir değişiklik olmadı,
    ikincisi, forumda son günlerde bi canon vs. diğerleri sevdası başladı, Allah sonumuzu hayreylesin.

işin teknik kısmını ehillerine bırakıyorum...
  • @atalayalper,
    Daha ilk Topiği gördüğümde.@8gen'e PM atmıştım ama Kendilerini bi daha göremedik.
    Renk konusunda A dan Z' ye haklısın. Ve bu beni çıldırtıyor. O sarımsı renk doğru ama çamdan kaynaklanmıyor. Fotografı çekerçekmez hemen PC' de bende baktım garip dedim tekrar bakçeye çıktım sarımsı hatta daha fazla sarı-yeşil . Hemen yola çıktım Koyu yeşil ve güneş öyle bir açıdam geliyorki turuncumsu ışığı ben alttan bakınca öyle görünüyor tamamen ışığın yansıması. Zaten o fotografı onun için gözümüm gördüğü..... diye yorumladım. Şimdi gelelim o kahverengi tona. Haklısın hatta bu renk hakimiyetini topiğin en başında yüklediğim fotograflarla da gösterdim.
    Şimdi yazacaklarım tamamen denediklerimle ilgilidir ve bir mesajımdada Bu belki benim makineyede özel olabilir diye de not düşüp bir açık kapı da bırakmıştım. Makinede o kadar çok renk anlayışına etken ayar var ki bende şaşırdım. Makineyi ilk kullandığımda ve ilk çektiğim 150 kadar fotografta SATURATION ayarını HIGH - CONTRAST ayarını HIGH olarak ayarlamıştım ve beyaz dengesi normal çalıştığı halde Siyah zemini Çok koyu yanık kahve ve örneğin kahverengi dalları çok canlı kahve ve kırmızıları aslında diğer renk tonlarını görmezden görürsen tabii ama toplam renk spekturumunda anlamsız koyulukta bir kırmızı olarak algıladığımı farkettim. Evde çektiğim elma portakal menüsünde ise ayıldım. Çünkü renkler son derece normaldi. Daha evvel ek iş olarak çok TV tamiri ile uğraştığımdan bir renk analiz cihazım var ve şu an çokta randımanlı çalışmasada (Neredeyse 25 yıllık) tahmini değerleri biliyorum. SÜREKLİ TEKRARLADIĞIM BİR KONU VAR. Bu Sensörü kullanan makineler işlemcisi ile birlikte ışık kaynağı yetersiz ise resmen RENK KÖRÜ. Örneğin defalarca yazdım Çok kapalı bulutlu havalarda çekim yapıyorsanız ışık cetvelinde 0 olarak ayarladığınız değerden +1 stop çok ender olarak +2 stop fazla ışık fazla verin. O takdirde işler düzeliyor. Renkler de yerine geliyor.
    Ancak bu kahve rengi tonlamayı az çok giderebilmem yeniden beyaz ayarını tanımlamamla mümkün olabildi. (Son yüklediğim fotograflar) yinede benim cihazla yaptığım analizde %3 kadar kırmızı fazla (Normalde % 6 fazla) şimdi 2 gündür. PC' de ne yapılabilir onu araştırıyorum (Basit Prg yardımıyla)
    Kısacası, Örneğin Fuji' ye daima yeşilimsi bir ton hakimdir, Kodak pastel kırmızı Bu makinede %6 kırmızı+%4 yeşil fazlalığıyla kahverengi , herbir makinenin ama oradan ama buradan bir cinsliği oluyor. Zaten bu tonlamayı beyaz kağıtla denemenizede gerek yok. Makineyi Siyah/Beyaz çekime alın veya Sephia' yaya, hemen SIRITIYOR. Neden böyle derseniz Bilmiyorum. Sadece, bir ihtimal objektifte bulunduğu belirtilen renk filtresi bu sonucu veriyor olabilir diye düşünüyorum. Dpreview de bu tonlamayı Vivid but realistic color yani parlak ama gerçekte olduğu gibi tarif etmiş ama bana göre Ha.t etmiş....Aynı durum aynı sensörü kullanan FZ 18 de de var . Özellikle cilt renklerine dikkat....

quote:

Orjinalden alıntı: atalayalper

bi pekkan;

İki şey deme gereği hissettim..

1) Başlıktaki PANOSONİC kelimesini orjinal hali olan PANASONİC ile değiştirmeni rica etsem..

2) gözümün gördüğü kadar net renkler dediğin fotodaki iğne yapraklı çam ağacı dikkatimi çekti...ben hayatımda hiç sarı yapraklı iğne çam ağacı görmedim...bu neden kaynaklanıyor..??

Birde benim bu makineyle ilgili bir çıkarımım var yeşiller ve kırmızılar biraz sanki olması gerekenden farklı tonlarda çıkıyor ve makinede kesinlikle genel bir kahverengi ton hakim...İspatlamak için deney yapalım...Beyaz bir a4 kağıtı florosan ışığının altında bir kere FZ-50 ile bir kere de Canon'un herhangi bir cihazıyla çekelim (mesela G7 olabilir) aradaki fark bariz ortada panasonic resmen kahverengiye kaçıyor...acaba LEICA lenslerin karakteristik özelliğimi bu? incelediğim bütün lumix makinalarda bu renklerin biraz doğallıktan uzak geldiğini gördüm sanki...Yorumlarını alabilirmiyim yanılıyormuyum..??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 22 Ocak 2008; 20:07:42 >

• başlık değiştirildi fakat bazen eski haliyle devam ediyor dh kaynaklı sanırım ....
  • @bipekkan
    diğer kameralarla aynı kareleri compare edebildiğimiz bir site var...www.cameras.co.uk diye bu sitede review yapılan tüm makinaların aynı kompozisyonla çekilmiş karşılaştırmaları var...en kötü renk kodeksi KODAK gibi geldi bana ricoh caplio'lar bile daha doğal çıkmış...Sony'ler tam felaket yine en iyi CANON ve LUMIX ikilisi...FujiFilm'i hala anlamış değilim iyimidir kötümüdür...6500 de o kadar donuk ki renkler super CCD olayı falan hikaye gibi geliyor...

Bu arada Nikonun p5000 diye bir modeli var bana bayaa bayaa iyi bir cihaz gibi geldi renkler doğala çok yakın ama nedense compact makinelerde NIKON hiç sevilmiyor bence alakası yok dikkate alınması gereken bir marka...yıllar önce coolpix 2100 almıştı arkadaşım 2.1 megapixel ama inanılmazdı böyle 2.1 mp olmaz böyle makro hiç olmaz zamanının ennn iyilerindendi....

Bu arada bu akşam dolunay hadi var iş başına...

• A450 - anudis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atalayalper -- 22 Ocak 2008; 23:04:28 >
  • Arkadaşlar fotoların Lumix'lerle alakası yok ama ben paylaşmak istedim...Problem yaratıyorsa kusura bakmayın...

• hocam, atakuleyi güzel açıdan yakalamışsınız,
    sanırım yakın oturuyoruz. dikmen tarafı değil mi??

kodak c875

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raynaud09 -- 30 Ocak 2008; 3:36:56 >
  • Turan güneş bulvarı - Oran sitesi mydonose binasına yakın..
  • bi de ben foto koyayım. müdahale yok.
    fz50
    ıso 100
    f/8
    10 sn
    odak 7mm
    manuelde
    beyaz ayarı otomatik...

http://i260.photobucket.com/albums/ii39/gollum_zuzu/P1070644.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naykose -- 24 Ocak 2008; 23:48:10 >
  • sizlerden ufak bir ricam olacak ..orjinal boyutlarda 1-2 foto rapide yükleebilir misiniz?
    2 gündür makinayla haşır neşir oluyorum ..ben oldukça acemi biri olsamda gerçek boyutta fotolara baktığımda genel bir renklerde dağılma algılıyorum...2 gündür çektiğim her fotoyu sildim...
    bu sanırım kompakt makinalardan biraz daha zorlu...bu akşam vapur denemesi yaptım ama hava kararmış ve seni sallayan vapurda beğendiğim bir foto çekemedim(bu cahilliğimden de kaynaklanıyor olabilir )

ufak bir örnek eklemeye çalışayım ..bu renk dağılmaları normalmi nesneyi gerçeğinden büyük gördüğümüz için yoksa bende mi bir hata var...

• fz 50 bana göre vasat bir makina, en düşük iso hassasiyerinde bile pastel boyayla yapılmış gibi resimler çıkartıyor (tam ekran bakıldığı zaman). açıkcası bu makine yeride aynı paraya kit lensli bi nikon d40 serisi yada pentax k100 super alırdım ben olsam
  • ufak bir ekleme daha, acemiler bana göre fz50 yada canon s5 gibi makinalara milyarlar dökmek yerine basit bir manuel çekim imkanı olan makina almalılar ki ilerde paralarını slr tipi makinalara ayırsınlar. bu ve benzeri makinalara para vermek kesinlikle israf. dost acı söyler... (tabi bu sözlerim fotoğraf işini ciddi bir hobi, kendilerini geliştirecek bir alan olarak görenleredir...)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Christhof

ufak bir ekleme daha, acemiler bana göre fz50 yada canon s5 gibi makinalara milyarlar dökmek yerine basit bir manuel çekim imkanı olan makina almalılar ki ilerde paralarını slr tipi makinalara ayırsınlar. bu ve benzeri makinalara para vermek kesinlikle israf. dost acı söyler... (tabi bu sözlerim fotoğraf işini ciddi bir hobi, kendilerini geliştirecek bir alan olarak görenleredir...)

arkadaşım bi noktada sana katılıyorum bir noktada ise malesef katılamıyorum. aynen senin dediğin gibi ben de manuel ayarlı olan basit bir makine (yani kodak c875) aldım, ilerde daha üst seviyeye geçerken pişman olmayayım diye. ancak altı yedi aydır makine kullanıcı olduğum için gördüm ki her ne kadar slr body ve objektiflerin altından kalkma konusunda (kullanım olarak) kendime güvensem de çok da ihtiyacım olmayacağını öngördüm. yani hernekadar fotoğraf çekmeyi cidden sevsem de yanımda aletlerle dolaşacak kadar ciddi bir şekilde bu fotoğrafçılık işine eğilemem. o yüzden benim gibiler için fz50 gibi makineler ideal.
    herkes slr almak zorunda değil...

• quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

sizlerden ufak bir ricam olacak ..orjinal boyutlarda 1-2 foto rapide yükleebilir misiniz?
    2 gündür makinayla haşır neşir oluyorum ..ben oldukça acemi biri olsamda gerçek boyutta fotolara baktığımda genel bir renklerde dağılma algılıyorum...2 gündür çektiğim her fotoyu sildim...
    bu sanırım kompakt makinalardan biraz daha zorlu...bu akşam vapur denemesi yaptım ama hava kararmış ve seni sallayan vapurda beğendiğim bir foto çekemedim(bu cahilliğimden de kaynaklanıyor olabilir )

ufak bir örnek eklemeye çalışayım ..bu renk dağılmaları normalmi nesneyi gerçeğinden büyük gördüğümüz için yoksa bende mi bir hata var...

ekteki fotoyu göremedim üstte orjinal kayıpsızfoto yükledim 8mp ama tripot ıso 100 ve aşağıdaki ayarlar geçerli genelde bunu kullan...
    PICTURE ADJ. ayarında:
    genlde;

CONTRAST ayarını genellikle LOW veya Gerek duyduğunuzda STD........
    SHARPNESS ayarını daima HIGH olarak.....
    SATURATION ayarını genellikle LOW veya Gerek duyduğunuzda STD.....
    NOISE REDUCTION ayarını Daima LOW olarak TUTUNUZ......

ayrıca gece çekmişsin vapurda biraz zor çekim şunu dene (mega ois mod 2) (ıso 400 dha yukarsı pek iii deil )
    manuelde ayarlayın gerekli ışıyı enstanteneyi biraz uğraşman gerekecek...

• quote:

Orjinalden alıntı: Christhof

ufak bir ekleme daha, acemiler bana göre fz50 yada canon s5 gibi makinalara milyarlar dökmek yerine basit bir manuel çekim imkanı olan makina almalılar ki ilerde paralarını slr tipi makinalara ayırsınlar. bu ve benzeri makinalara para vermek kesinlikle israf. dost acı söyler... (tabi bu sözlerim fotoğraf işini ciddi bir hobi, kendilerini geliştirecek bir alan olarak görenleredir...)

bende bi yönden katılıyorum ama bi yönden de
    profesyonel anlamda ciddi ciddi ben alırım bi dslr lenslerimi de taşırım diosan ne ala ....ki + ciddi bi kurs
    biz bu makinayı kendimizi geliştirmek için aldık (ha bu arada diyer makinaları kullnmadım deil kullandım.)fakat bu makinayı hem video çekmesi bir avantaj hem de mega ois....gerekirse ikinciel die bi şey var çook mu zor satarım geçerim bi üst modele bu daha ii, alt modelden üste doğru ki bu en doğrusu ...
    fz manuel imkan veriyor

• aslında şöyle ..daha önce olmypus c725 vardı ve güzel net çektiğini düşünüyordum taki 22" lcd alınca fotolar daha buyuk görünmeye başlayınca o kadarda matah değilmiş dememle bu fz50 yi almam hızlandı..
    dün gece foruma erişim sorunları vardı o yuzden foto kaynamış sanırım...
    henuz günışığında çekim yapmak nasip olmadı ama sanki umutlarım biraz kırıldı ...
    bahsettiğim husus sizin çektilerinizde de orjinal büyüklükte olunca buna benzer sonuçlar veriyor mu ?
    (tüm fotoları sildiğim için bir tane bulabildim oda 3mp çekmişim ondan bir parça cropladım)

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.