Şimdi Ara

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
521
Cevap
1
Favori
51.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • birden hariçten gene 2 sorum daha var (acemi heyecanı işte)
    1-bipekkan hocamız "Ben @ pininfarina' dan aldım ve elinde son versiyon birkaç FZ50 daha var sanırım" demiş daha önceleri..versiyon durumuna bakma öğrenme gibi bir imkanımız var mı kendi makinamızda?

2-hiçbir zaman büyük baskı yapmayacak(en fazla kırk yılda bir a4) ve foto işleme yazılımlarıda pek kullanma niyetimiz yoksa fotoları 10mp çekmek ile 8 mp çekmek arasında bir fark var mı ? yani makina 10mp çekiyor diye
    en üst sınırda çekmenin bilmediğim bir avantajı var mı ?
  • istanbuli arkadşım ıso800 denemişsin fotonda makinanın bu performansı pek tatmin edici deil bi dslr (22 cmos sensöre göre)heleki eldeki çekimde....
    1.versiyonlarda bi değişiklik yok.
    2.fotoları 10mp çekmek ile 8 mp çekmek bu konu tartışılır...yani şöyle deniyor 10 mp sönsörü tam kullanıyor
    deniliyor fakat tatmin edici bi cevap veren olmadı bu güne kadar.ihtiyacına göre çek büyük baskı için 10mp çek....
  • çekim auto idi ..içeride florasan ışığı var ve bazı yerler karanlık kalıyor ...
    demekki ben o zaman biraz ders çalışayım bozmadan moralimi..
  • quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

çekim auto idi ..içeride florasan ışığı var ve bazı yerler karanlık kalıyor ...
    demekki ben o zaman biraz ders çalışayım bozmadan moralimi..

au<utoda ıso800 e çıkmış biraz manuel dene ama (p) program modunu da deneyebirsin...
    manuelde +1 stop fazla verip, ıso200 ,ince beyaz ayarı yapmanı (beyaz kağıt koyup) tavsiye ederim...
  • uzatıyormuş gibi sıkıcı olmak isteme ama burada fazla yabancı yok diye birde şu olypusla çektiğim fotodan crop aldım ...bundan daha net bir detay evrmesini umuyordum ...

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı
  • Son versiyon demem şundan. Makinenin incelemelerinde hafıza kartı yeri 2 adetti ve bu makine MMC kartta kullanıyordu Bana gelen makine tek kartlı ve sadece SD kart ve adaptörü ile SDHC kart kullanabiliyor.... 10 Mp ile 8 değil ama 3 Mp arasında bazı önemli farklar var. Bunları aslında 2 defa anlatmıştım.
    1. 10 mp de max zoom 12X iken 3 ve 2 Mp de 21.4X' e çıkıyor.
    2. 10 mp ile 8- 5-3-2 mpx de sensör alanı kullanımı değişiyor. Değişmese ortalama bir ışık ayarında özellikle mavi zeminde neden 100 ISO' da dahi ben noise diyorum, neden artıyor.... örneği aşağıda verdim Croplandığı için exif bilgilerini göremeyeceksiniz.
    3. Eğer kartpostal boyu belki 2 katı bir ölçünün üstüne çıkılmıyacaksa ideal çekim 3 mpx.
    4. Yetersiz ışık ortamlarında ve birazda ISO'yu yükseltecekseniz kesinlikle 8 veya 10 mp de fotografları çekin ve küçültün.

10 Mpx %100 crop 100 ISO

3 mpx %100 Crop 100 ISO

Her 2 fotografta bugün aynı ışık koşullarında aynı ayarlarla çekilmiş, sadece Mpx ayarı değiştirilmiştir.

quote:

birden hariçten gene 2 sorum daha var (acemi heyecanı işte)
    1-bipekkan hocamız "Ben @ pininfarina' dan aldım ve elinde son versiyon birkaç FZ50 daha var sanırım" demiş daha önceleri..versiyon durumuna bakma öğrenme gibi bir imkanımız var mı kendi makinamızda?

2-hiçbir zaman büyük baskı yapmayacak(en fazla kırk yılda bir a4) ve foto işleme yazılımlarıda pek kullanma niyetimiz yoksa fotoları 10mp çekmek ile 8 mp çekmek arasında bir fark var mı ? yani makina 10mp çekiyor diye
    en üst sınırda çekmenin bilmediğim bir avantajı var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 25 Ocak 2008; 17:22:17 >

• quote:

uzatıyormuş gibi sıkıcı olmak isteme ama burada fazla yabancı yok diye birde şu olypusla çektiğim fotodan crop aldım ...bundan daha net bir detay evrmesini umuyordum ...

siz makro dan bahsediyorsunuz herhalde anladığım kadarıyla makro mesafesi (fz50) 5cm ve makinayı makro konumuna getirmeniz gerekli.daha da yaklaşmak istiyorsanız close up veya benim de alacağım raxnox dcr 250 makro...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naykose -- 25 Ocak 2008; 16:52:05 >

• @istanbuli,
    Ama burada yanlış koşullarda 2 makineyi yarıştırıyorsunuz Panasonic 800 ISO' da Olympus ise 200 ISO'da. Üstelik bu fotografı 5 cm macrolu FZ 50 acayip detaylı çeker.

Buyrun 200 ISO'da yaklaşık 20 cm den çekilmiş ve 32 watt Floresant/20W Osram Enj. Tas. ampul ışığı altında bizim yerli Meyvalar.

quote:

uzatıyormuş gibi sıkıcı olmak isteme ama burada fazla yabancı yok diye birde şu olypusla çektiğim fotodan crop aldım ...bundan daha net bir detay evrmesini umuyordum ...

• Buyrun sizlere Hüseyin Gazi Dağının aynı noktadan 10 mpx ve 3 mpx olarak çekilmiş max zoom da 2 fotografı 10 Mpx 12 X ZOOM - 3 Mpx olanı 21.4 X ZOOM. Ama exif Bilgilerine bakarsanız her 2 fotografın, mm cinsinden Zoomları eşit olarak görülecektir. İlginç değil mi?

10 Mpx 12 X ZOOM f: 8 - 1/500 sn. - 100 ISO

3 Mpx 21.4 X ZOOM f: 8 - 1/400 sn. 100 ISO

• bipekkan ewet ilginç
  • selamlar
    merak ettiğim bir konu var: fz50 aralıklı çekim yapabiliyor mu? örneğin 30 sn. ye ayarlasak kendi kendine 30 sn. de bir çekim yapabiliyormu? bu özellik canonun bazı modellerinde vardı ama fz50 de var mı yok mu bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _tatar_ -- 29 Ocak 2008; 2:47:23 >
  • Benim görebildiğim bu özellik yok ama kitaba da bir göz atmam lazım....
    quote:

Orjinalden alıntı: _tatar_

selamlar
    merak ettiğim bir konu var: fz50 aralıklı çekim yapabiliyor mu? örneğin 30 sn. ye ayarlasak kendi kendine 30 sn. de bir çekim yapabiliyormu? bu özellik canonun bazı modellerinde vardı ama fz50 de var mı yok mu bulamadım.
  • Artık Fotograf yüklemeyeceğim dedim ama 25 Ocakta çektiklerime dün bakınca yüklemeden edemedim. Gözümle görmemin mümkün olmadığı detaylar var Elmadağ üzerinde yaklaşık 33 km ötesi. Beyaz ayarı güneşli ama gölgede yaptığım beyaz denge ayarı. Bence süper sonuç verdi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 29 Ocak 2008; 18:15:18 >

• Bu fotograflarda dün, 28.Ocak.2008 kar yağarken ve sonrası Altınpark' tan manzaralar. Beyaz ayarı bu koşullarda kar üzerinde yapılan manuel ayardır.

Bu makine Noise üretiyor DİYENLERE !, 32 Watt Flöresant ışık altında bizim yemek masası muşambasından yazı hatırlatan bir kare. Çekim mesafesi 8 cm. tripodsuz, 100 ISO

Yine Aynı muşambadan. Çekim mesafesi 11 cm. tripodsuz, 400 ISO

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 29 Ocak 2008; 18:37:32 >

• dönüşünüz muhteşem oldu
  • bipekkan hocam siz bu işi biliyorsunuz arada birkaç fotoğraf yükleyinde benim gibi acemiler arada sırada fotoğraf çekmeyi öğrendiğini sanmasın..

henüz sizlerle paylaşacağım fotoğraflar çekemedim ...kar yağarken dışrıda ıslatmak istemiyorum..
    benim hafif bir sorunum devam ediyor zaten ..hemen hemen tüm fotoğraflar hafif bir pastel geçişi gibi bir durum var renklerde ...eğer bu sadece benim ayarları bilmememden kaynaklanıyorsa çok ferahlayacağım ..
    ama bu fz50 auto ayarı herhangi bir kompakt makinanın auto ayarı kadar herdaim iyi sonuç vermesi gerekmiyor mu? düşüncesi beni biraz strese sokuyor acaba makinada bir sorun mu var diye?
    daha önce buraya denemeler adı altında gerçek boyutlarda fotoğraf yüklemiş arkadaşın fotolarında aynı durum olmadığı bipekkan hocamızında fotoları oldukça net ve güzel ...birgün güneş çıksada ışığa doyursam diyorum ama biraz içten içe ümitsiz gibiyim...

• @istanbuli,
    FZ50 aslında biraz anlaşılması güç bir makine. Örneğin ben Manuel (M) ayarını şimdilik terkettim. Ya (A) Diyafram öncelikli, (S) çekim hızı öncelikli veya P modunda, çok sıkışırsam işi AUTO' ya bırakıyorum. Gerçekte renklerde fazla bir canlılık yok. Renk anlayışı temel olarak PASTEL ve ışık durumunu dikkate almazsanız genellikle az ışıklı ortamlarda renkler hafif kahve rengine kaçıyor. Ancak bunu makinedeki SATURATION ayarını zaman zaman STD veya HIGH ayarına almakla kolay aşıyorsunuz. Özellikle güneşli bir havada bu ayarı HIGH yaparsanız neredeyse Fuji S6500fd nin chrome ayarına denk bir sonuç alıyorsunuz. 25 OCAK TARİHLİ FOTOGRAFLARDA Sat. ayarı HIGH yapılmıştır. Manuel ayarlarda AUTO BRACKET ayarını kullanın. Böylece Işık şiddetinin doğru ayarladığınızdan emin olamadığınız noktada +/- ADIMLARLA 3 FOTOGRAF ÇEKER VE BEĞENDİĞİNİZİ KULLANIRSINIZ. Mutlaka basitte olsa bir fotograf ışık ayarları ile gerekli düzeltmeleri yapın. Ham fotograflar genellikle çok ışık isteyen sensörlerde düzeltme ihtiyacı duyulur. Özellikle Yüksek zoom'la yapılan çekimlerde bu ihtiyaç max düzeye ulaşır.
    Ve hepsinden önemlisi Bol Bol çekim yapın ve arkasından PC de inceleyin. Nasıl olsa Ham filim parası vermiyoruz. Bu makinenin sensörü bol ışık istiyor. Bu ışığı verince veya yeteri kadar ışık alıyorsa sensör 1600 ISO' da dahi yakın plan çekimlerinde umulmadık başarılara imza atıyor. Bende ilk yaptığım çekimlerde ki çok kapalı havada yaptım ve örneklerini de 1. sayfada koymuştum, korkunç bir hayal kırıklığına uğramıştım. Üstelikte yazın bu makineyle 270 Fotograf çekmiştim ve makineyi biliyorum diye yola çıkmıştım. O kaliteye yaptığım 1500' e yakın çekimden sonra ulaştım.
    Kısacası morali filan bozmayın ve makinenin tepkilerine yoğunlaşın.

quote:

bipekkan hocam siz bu işi biliyorsunuz arada birkaç fotoğraf yükleyinde benim gibi acemiler arada sırada fotoğraf çekmeyi öğrendiğini sanmasın..

henüz sizlerle paylaşacağım fotoğraflar çekemedim ...kar yağarken dışrıda ıslatmak istemiyorum..
    benim hafif bir sorunum devam ediyor zaten ..hemen hemen tüm fotoğraflar hafif bir pastel geçişi gibi bir durum var renklerde ...eğer bu sadece benim ayarları bilmememden kaynaklanıyorsa çok ferahlayacağım ..
    ama bu fz50 auto ayarı herhangi bir kompakt makinanın auto ayarı kadar herdaim iyi sonuç vermesi gerekmiyor mu? düşüncesi beni biraz strese sokuyor acaba makinada bir sorun mu var diye?
    daha önce buraya denemeler adı altında gerçek boyutlarda fotoğraf yüklemiş arkadaşın fotolarında aynı durum olmadığı bipekkan hocamızında fotoları oldukça net ve güzel ...birgün güneş çıksada ışığa doyursam diyorum ama biraz içten içe ümitsiz gibiyim...

• hocam ben aslında fz50 nin gece çekimlerindeki iso başarısını merak ediyordum
    zahmet olmazsa bi yorumlayıverseniz:)
  • Sizi mi kıracağım, @alquirel, Alel acele bizim Mutfak ışık mışık almaz, derme çatma bi stüdyo hazırladım. Yolumu bile zor bulduğum ışıksız bir ortamda ama dikkat etmemişim aydınlatmadan az biraz sızan ışık ayran bidonu üzerinde yansımış. Çekimleri ISO'u değiştirerek ve buna karşılık çekim hızını sabit tutmaya çalışarak diyaframla oynamak suretiyle çektim 1600 ISO hariç ki Bunu s6000fd ve S9000 ile karşılaştırdım, aralarında 3mpx de fazlaca bir fark göremedim. Hatta ilginçtir 800 ISO' da s6000fd' den daha kabul edilebilir bir sonuç aldım. Şimdilik gece çekimi yerine bu çok karanlık ortamda çektiklerimle yetineceksiniz malesef. FZ 50' nin Gece çekimleri BERBAT diyenlerin KULAKLARI ÇINLASIN.....İşte FOTOGRAFLAR....

100 ISO - Manuel - Çekim Hızı 60 sn. - f=4.5

100 ISO - Manuel - Çekim Hızı 30 sn. - f=2.8

200 ISO - Manuel - Çekim Hızı 20 sn. - f=3.2

400 ISO - Manuel - Çekim Hızı 30 sn. - f=6.3

800 ISO - Manuel - Çekim Hızı 30 sn. - f=9

1600 ISO - Manuel - Çekim Hızı 20 sn. - f=11

Fotoraflardan birincisinin beyaz dengesi AUTO diğerleri ise 2 gün önce kar yağarken yapmış olduğum kişisel beyaz ayarıdır. Fonda meydana gelen ton farklılıkları ISO' değiştirdiğimde ortaya çıkan ton farklılıklarıdır. Aslında otomatik yapmış olsaydım çıkmamış olabilirdi. Renk ve exposure değerleri ile kesinlikle oynanmamıştır. Sadece AcdSee ile yeniden boyutlandırılmıştır. Ben de bu kadar başarılı sonuç vereceğini tahmin etmemiştim. Işık ortamı el-kol yardımı ile iş yapabildiğim kadar çok az ışıklı bir ortamdır. Zaten exif bilgilerine bakılırsa görülecektir.
    İsyeyen olursa 3 mpx teki orjinalleri Rap. Shr' ye yükleyebilirim....

quote:

Orjinalden alıntı: alquirel

hocam ben aslında fz50 nin gece çekimlerindeki iso başarısını merak ediyordum
    zahmet olmazsa bi yorumlayıverseniz:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 30 Ocak 2008; 17:09:33 >

• Arkadaşlar,
    Biraz evvel saloş saloş net' te gezinirken çok detaylı test verileri olan bir site buldum. Bu siteyi fotograf makine işine ilk el attığım Eylül 2007 ayları civarından da biliyordum , ama UNUTMUŞUM. Bir pil testi için dolanırken Makine testlerini de buldum.
    Aşağıda ilgili linklerini bulacaksınız. 2 saattir inceliyorum ve bire bir SIFIR HATA ile benim test amaçlı çektiğim sonuçlarla örtüşüyor. Bazı test edemediğim hatta akıl edemediğim bir çok detaylarda var ve bu site bana çok iyi yol gösterecek.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50A.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50A2.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50A3.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50A4.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50A5.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50A6.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50DAT.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50A7.HTM

Makine Karşılaştırması için:

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

FZ-50 Fotograf Galerisi:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50GALLERY.HTM

ISO - EV - BEYAZ DENGESİ - Mpx Değişimi - Saturation-Contrast-Sharpness /Cool WARM SEPHIA- B/W çekimleri ile ilgili fotograflar ve EXIF bilgileri için:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FZ50/FZ50THMB.HTM

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.