Şimdi Ara

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
521
Cevap
1
Favori
51.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Anladığım kadarıyla farklı bir konudayız., @ naykose makineyle zaten dikine fotografı çekmiş, foruma yüklerken kenarları karıştırmış. Daha doğrusu ben öyle anladım. PC ile ilgisi sadece reseize ederken ki durum....
    quote:

Orjinalden alıntı: Tunç:TheBrother

bipekkan;hocam makineyi yan çevirmekle aynı sonuç elde edilmiyormuki,pixel boyutlandırmasıyla uğraşıyorsunuz.tabi pixel değişimi yapılınca pc de yan döndürme işlemi yapmaya gerek kalmıyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Anladığım kadarıyla farklı bir konudayız., @ naykose makineyle zaten dikine fotografı çekmiş, foruma yüklerken kenarları karıştırmış. Daha doğrusu ben öyle anladım. PC ile ilgisi sadece reseize ederken ki durum....
    quote:

Orjinalden alıntı: Tunç:TheBrother

bipekkan;hocam makineyi yan çevirmekle aynı sonuç elde edilmiyormuki,pixel boyutlandırmasıyla uğraşıyorsunuz.tabi pixel değişimi yapılınca pc de yan döndürme işlemi yapmaya gerek kalmıyor...

foruma yüklerken küçültüyoruz ya o bakımdan zaten makinada yatay çektim fakat boyutu çook büyük yüklerken resize edip küçültüyorum...
    son fotoda beyaz ayarı otomatikte yalnız.o trenlerden var artık heryerde ama ilk bizim eryaman a koydular
    baktılarki işliyor her parkta var artık bu arada park harikalar diyarı ve birde göksu...eryaman a da beklerim bu arada...(ama göksuya hafta içi gelmeyin hafta sonu gelin...niye mi die sorarsanız elinizde büyük makina gördüler mü hemen yasak diolar amatör fotoğrafçılıktan haberleri yok,haber yaparlar die korkuyorlar güvenlikçiler ,oranın sahibide malum,park yapılmadan önce daha mutluyduk allahın suzuz göletine geldiler diktiler kocaman parkı doğallığı kalmadı (eski adı susuz)ben haber yapsam cep telefonuyla çeker gene yaparım be neyse...)

diğer ayarlar ;

P(program modu)
    beyaz ayarı otomatik

ölçüm (metering) çoklu
    af modu da yüksek hızlı orta
    cotrast low
    sharpness hıgh
    saturation standart
    noise reduktion std.
    pc de resize
    geri kalanı exifte var...
    pc de müdahale etmeden koydum fotoları fakat müdahaleli de koyarım...

• Arkadaşlar,
    Berbat bir sorunum var,
    Bu mesajı ancak "dallanan mesajlar"yoluyla gönderebiliyorum. son 4 gündür DH forumlarına girebiliyor ancak bölümlere kadar her şey normal giderken iş topiklere gelince sayfa açılıyor ama iş mesajları görmeye gelince tarayıcılarım duruyor. Ve bu olay sadece donanım haber forumunda böyle. İlgililerle defalarca mesajlaştık ancak kişileri ikna edebilmem mümkün olamadı. Linux kurdum değişmedi XP kurdum değişmedi, win2000 kurdum değişmedi tarayıcılarımı değiştirdim (Opera ve firefox) değişmedi, sürekli cookie' leri sistem ve registre' den siliyorum ve mümkün değil topik içeriklerini görmem. Ben işi bir noktaya kadar çözdüm ama karşımdakilerine durumu anlatabilmem mümkün değil. Nedense tarayıcılarım veya DH server'ı beni bazı menülerde "http://resim.donanimhaber.com/xxxx adreslerine yönlendiriyor. Son yapılan bakım çalışmasından sonra bu yedek server' a girmek mümkün değil (Ben yedek olarak nitelendiriyorum. Çünkü bu adresi Googel' da başka bir server' ı araştırırken bulmuştum ve DH forumlarına girişte sıkıntı yaşamaya başlayınca arasıra kullanıyordum. Şimdi bu adres kapalı)
    Sözüm ona yıllardır donanım işi ile uğraşırım bu derece salakça bir olayla karşılaşmadım. Diğer site ya da forumlarda bir sorunum yok.....
    Bu nedenle artık forumdan istemesemde ayrılmak zorunda kalacağım.
    Hoşçakalın.....

• quote:

Arkadaşlar,
    Berbat bir sorunum var,
    Bu mesajı ancak "dallanan mesajlar"yoluyla gönderebiliyorum. son 4 gündür DH forumlarına girebiliyor ancak bölümlere kadar her şey normal giderken iş topiklere gelince sayfa açılıyor ama iş mesajları görmeye gelince tarayıcılarım duruyor. Ve bu olay sadece donanım haber forumunda böyle. İlgililerle defalarca mesajlaştık ancak kişileri ikna edebilmem mümkün olamadı. Linux kurdum değişmedi XP kurdum değişmedi, win2000 kurdum değişmedi tarayıcılarımı değiştirdim (Opera ve firefox) değişmedi, sürekli cookie' leri sistem ve registre' den siliyorum ve mümkün değil topik içeriklerini görmem. Ben işi bir noktaya kadar çözdüm ama karşımdakilerine durumu anlatabilmem mümkün değil. Nedense tarayıcılarım veya DH server'ı beni bazı menülerde "http://resim.donanimhaber.com/xxxx adreslerine yönlendiriyor. Son yapılan bakım çalışmasından sonra bu yedek server' a girmek mümkün değil (Ben yedek olarak nitelendiriyorum. Çünkü bu adresi Googel' da başka bir server' ı araştırırken bulmuştum ve DH forumlarına girişte sıkıntı yaşamaya başlayınca arasıra kullanıyordum. Şimdi bu adres kapalı)
    Sözüm ona yıllardır donanım işi ile uğraşırım bu derece salakça bir olayla karşılaşmadım. Diğer site ya da forumlarda bir sorunum yok.....
    Bu nedenle artık forumdan istemesemde ayrılmak zorunda kalacağım.
    Hoşçakalın.....

bipekkan aynı olay bende de oluyor pc yi de yeni kurmuş olmama rağmen.bende şöyle yapıyorum bir iki tık üçüncüde anca giriyorum

• Aynı olay düzeldi demiştim ama PC' yi, açıp kapayınca tekrarlıyor. Şu mesajı yazmam bile büyük sorun. Ya dial-Up bağlantıdan ilk girişi yapacağım ki buda ayrı bir eziyet, girişi yapıp Dial-Up kapatınca otomatik Kablo-Net' e geçiyorum ve PC' yi kapatana kadar bir sorun olmuyor.. Veya Dallanan mesajlardan giriş yapacağım. Sizde Kablo-Net mi kullanıyorsunuz, yolsa ASDSL' mi...
    Bir şey daha deneyeceğim bakalım ne olacak Sonuç alırsam yazarım Bıktım yaw 5 gündür kalaylamadığım 1 dk yok....
    quote:

Orjinalden alıntı: naykose
    bipekkan aynı olay bende de oluyor pc yi de yeni kurmuş olmama rağmen.bende şöyle yapıyorum bir iki tık üçüncüde anca giriyorum

• quote:

Aynı olay düzeldi demiştim ama PC' yi, açıp kapayınca tekrarlıyor. Şu mesajı yazmam bile büyük sorun. Ya dial-Up bağlantıdan ilk girişi yapacağım ki buda ayrı bir eziyet, girişi yapıp Dial-Up kapatınca otomatik Kablo-Net' e geçiyorum ve PC' yi kapatana kadar bir sorun olmuyor.. Veya Dallanan mesajlardan giriş yapacağım. Sizde Kablo-Net mi kullanıyorsunuz, yolsa ASDSL' mi...
    Bir şey daha deneyeceğim bakalım ne olacak Sonuç alırsam yazarım Bıktım yaw 5 gündür kalaylamadığım 1 dk yok....
    quote:

aslında bir acıklama yapsalardı iyi olurdu ama sorun yokmuş gibi davranıyorlar ..belki 1 haftadır yavaşlıktan ziyade bazı zamanlar-ki bu bazıgünler bayağı uzun oluyor- erişim sorunları var..aslında tam olarak cevap alamama gibide değil cünkü hata mesajı vermeden bekleyip duruyor uzunca bir zaman ..ben baktım kıpırtı yok hemen terkediyorum forumu yoksa sinirlere zarar veriyor ..helede size mesaj gelmiş yada göndermek üzere iseniz..sucu asp ye atmak istiyorum ama bilemiyorum bunca zamandır neden düzelmedi..işyerinde metro internet oldugundan evdeki ile benzer tepkiler vermesi sorunu tamamen dh ye atıyor..konu açsanız suçlu duruma düşçeksiniz o yuzden geçer diye bekliyoruz...

bu arada hazır mesaj yazarken bahsedeyim ..sonunda hayyam pasajına gittim biraz tırsıyordum fazla ağır abi modunda geliyodu orası bana ...bi uv filtre sordum kaç mm dedi 55 dedim ...10 ytl iyi polorizede alayım bari dedim ama o 25 dedi ...tamam kartla cektik yoksa 20 ye veriyordu...eve geldim bunlar tam uyuşuyor ama orda nasıl sabit kalcak derken acaba yanlış mı aldım endişesi yayılırken bi baktım minicik bir vidala sistemi ...o kadar az yerde 4-5 tur dönmesine şaşırdım ...kitapçığını okuyorum vede yağmur değmesin diyede hiç dışarı çıkarmıyorum evde darmekanda da çekecek foto bulamıyorum ..bakalım sonuç nereye gidecek...

• quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

quote:

Aynı olay düzeldi demiştim ama PC' yi, açıp kapayınca tekrarlıyor. Şu mesajı yazmam bile büyük sorun. Ya dial-Up bağlantıdan ilk girişi yapacağım ki buda ayrı bir eziyet, girişi yapıp Dial-Up kapatınca otomatik Kablo-Net' e geçiyorum ve PC' yi kapatana kadar bir sorun olmuyor.. Veya Dallanan mesajlardan giriş yapacağım. Sizde Kablo-Net mi kullanıyorsunuz, yolsa ASDSL' mi...
    quote:

aslında bir acıklama yapsalardı iyi olurdu ama sorun yokmuş gibi davranıyorlar ..belki 1 haftadır yavaşlıktan ziyade bazı zamanlar-ki bu bazıgünler bayağı uzun oluyor- erişim sorunları var..aslında tam olarak cevap alamama gibide değil cünkü hata mesajı vermeden bekleyip duruyor uzunca bir zaman ..ben baktım kıpırtı yok hemen terkediyorum forumu yoksa sinirlere zarar veriyor ..helede size mesaj gelmiş yada göndermek üzere iseniz..sucu asp ye atmak istiyorum ama bilemiyorum bunca zamandır neden düzelmedi..işyerinde metro internet oldugundan evdeki ile benzer tepkiler vermesi sorunu tamamen dh ye atıyor..konu açsanız suçlu duruma düşçeksiniz o yuzden geçer diye bekliyoruz...

bu arada hazır mesaj yazarken bahsedeyim ..sonunda hayyam pasajına gittim biraz tırsıyordum fazla ağır abi modunda geliyodu orası bana ...bi uv filtre sordum kaç mm dedi 55 dedim ...10 ytl iyi polorizede alayım bari dedim ama o 25 dedi ...tamam kartla cektik yoksa 20 ye veriyordu...eve geldim bunlar tam uyuşuyor ama orda nasıl sabit kalcak derken acaba yanlış mı aldım endişesi yayılırken bi baktım minicik bir vidala sistemi ...o kadar az yerde 4-5 tur dönmesine şaşırdım ...kitapçığını okuyorum vede yağmur değmesin diyede hiç dışarı çıkarmıyorum evde darmekanda da çekecek foto bulamıyorum ..bakalım sonuç nereye gidecek...

uv filtre daima dursun üstünde ama polarizeyi sadece manzara yada gökyüzün kadrajda bulunduğu zaman kullanın bi de polarizeyi markalı mı aldınız???

• üstünde bir marka var ama hatırda kalmadığına göre çok matah birşey olduğunu sanmıyorum ama dikkatimi çeken uv nin incecik yapısına göre bu 2 kat daha kalın ...markette hama markalı polarizeler 150-200 ytl olduğunu
    görünce pek kaliteli olduğunu sanmıyorum ..zaten şimdilik bilgim onu değerlendircek derecede değil ...
  • Kenko alın polarizeyi fazla fazla yeterlidir. Fiyatı Ankarada 30-35 € arasında . Pazarlıkla 40 YTL' ye alırsınız. UV sadece optik bir cam olsun yeter 5-10 YTL arası Kenko(9 YTL)

Bu arada dün AltınPark' ta çektiğim fotograflardan bir kaç demet...

ISO:100 - f: 4.5 - ÇH: 1/400 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual
     PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı

ISO:100 - f: 5 - ÇH: 1/250 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual

ISO:100 - f: 3.6 - ÇH: 1/200 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual

ISO:100 - f: 6.3 - ÇH: 1/200 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual

ISO:800 - f: 9 - ÇH: 1/800 Sn. - BD:Oto - PRG= Düzenlenmiş Oto. (P)

ISO:100 - f: 4.5 - ÇH: 1/250 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual

ISO:100 - f: 3.6 - ÇH: 1/320 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual

ISO:800 - f: 9 - ÇH: 1/500 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual

ISO:100 - f: 4 - ÇH: 1/320 Sn. - BD:Oto - PRG= Manual

quote:

üstünde bir marka var ama hatırda kalmadığına göre çok matah birşey olduğunu sanmıyorum ama dikkatimi çeken uv nin incecik yapısına göre bu 2 kat daha kalın ...markette hama markalı polarizeler 150-200 ytl olduğunu
    görünce pek kaliteli olduğunu sanmıyorum ..zaten şimdilik bilgim onu değerlendircek derecede değil ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 12 Şubat 2008; 12:48:16 >

• uv hama , polarize kenko tripodtan almıştım ama polarizenin kalitesi ortada . uv lensi korusun yeter...
    bipekkan fotolar güzel....sizin altınparktan benimse göksü ve harikalrdan gitcek başka yerimiz yok yaa walla şöyle bi gezi olsada gitsek ayarlansa ne güzel olurdu...
  • fz50 yi tanıtan bi başka site yararlı bilgiler var ...

http://www.dcresource.com/reviews/panasonic/dmc_fz50-review/
  • Hem topik canlansın hem de Fuji S6000FD ve Lumic FZ 50' in hemen hemen aynı şartlar altında çekilmiş inceleme fotografları. Küçültme dışında hiç bir müdahale yoktur.
    100 ISO' dan başlayalım.......

Fuji S6000FD - ISO = 100, Çekim Hızı = 1/400 Sn. f=5.6 - Prg = Manual

Lumic FZ 50 - ISO = 100, Çekim Hızı = 1/250 Sn. f=4.5 - Prg = Manual

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 18 Şubat 2008; 17:58:27 >

• bipekkan sanki fz 50 ile çekilen foto biraz daha keskin o alttaki küçük taş parçacıkları çok keskin çıkmış...

contrast ,sharpness ,saturation, noise reduktion özellikleride aynı mıydı 2 makinada??
    ........

tahtanın renkleri fz 50 de daha ii ama fujidede arkadaki aşıyan yazısındaki renkler canlı geldi bana....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naykose -- 18 Şubat 2008; 22:12:52 >
  • bugun öğle tatilinde galata kulesi bu kadar yakınken ve istanbul u kar kaplamışken şöyle bir havadan bakmazsan ayıp dedim kendime...kar senoryası+polarize var diğerinde auto yada p +polarize ve diğeride sadece kar senaryosu ile çekildi... ciddi bir sorun olarak görmeye başladım bazı şeyleri ...hem 3-4 değişkeni ölçme ve bunu makinaya adapte etme yeteneğin olacak (f-iso-..) vede hemen bir beyaz dengesi yapabilme kabiliyetin olcak ve sonra değişen şartlara göre hızla uygulayabilcen ..bu ne kadar bir pratik gerektirir bilmiyorum ...kuleden dönüşte işyerindekiler kardan adam yapmışlardı gel hemen foto çekelim dediler yine senaryoya guvendim ama bi baktım ekranda open flash ... yazıyor açtım ve gun ortasında flaş çakmaya başladı(biraz gölge bir yer ) şimdi o fotolarda ışık yetersizliğine bağlı pastellikler oluşmuş ...hemen orda şartlara adapte olmam gerekiyordu ama henuz teknik becerimiz gelişmesi zaman alacak gibi....

foto ekleyemiyorum yazı boşa gitmesim dedim sonra denerim atmayı!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbuli -- 19 Şubat 2008; 0:45:11 >

• quote:

bugun öğle tatilinde galata kulesi bu kadar yakınken ve istanbul u kar kaplamışken şöyle bir havadan bakmazsan ayıp dedim kendime...kar senoryası+polarize var diğerinde auto yada p +polarize ve diğeride sadece kar senaryosu ile çekildi... ciddi bir sorun olarak görmeye başladım bazı şeyleri ...hem 3-4 değişkeni ölçme ve bunu makinaya adapte etme yeteneğin olacak (f-iso-..) vede hemen bir beyaz dengesi yapabilme kabiliyetin olcak ve sonra değişen şartlara göre hızla uygulayabilcen ..bu ne kadar bir pratik gerektirir bilmiyorum ...kuleden dönüşte işyerindekiler kardan adam yapmışlardı gel hemen foto çekelim dediler yine senaryoya guvendim ama bi baktım ekranda open flash ... yazıyor açtım ve gun ortasında flaş çakmaya başladı(biraz gölge bir yer ) şimdi o fotolarda ışık yetersizliğine bağlı pastellikler oluşmuş ...hemen orda şartlara adapte olmam gerekiyordu ama henuz teknik becerimiz gelişmesi zaman alacak gibi....

polarize kullanman hata olmuş bence gökyüzü kapalı onun yerine sisi azaltan uv deneseydin daha ii olurdu....
    net çıkan 1.olmuş 2. de biraz pembemsilik var ....ayrıca manuel modu kullanmayı deneyin yada P program modunu, wb ayarını manuel deneyin ya önüne beyaz kağıt koyarak ya da o anki kar üstüne tutarak deneyin daha çok performans alırsınız....
    son olarak gölgede flaş patlatmak istemiyorsan M moduna alıp 1-2 stop fazla ver...

• eleştiriniz için sağolun ..nerede hata yaptığını öğrenmek çok iyi oluyor ...
  • @naykose,
    2 makinmenin ayarlarında benzerlik yok sadece keskinlik (sharpness) aynı. Fujide contrast ve saturation ayarları yok. Bu nedenle her 2 makinede keskinlik ayarı (High), diğer ayarları eşleyebilmek için FZ50 de kontrast ve saturasyon ayarlarını (Std) yaptım. Ayrıca ton farkı olmasın gerekçesi ile Fuji' nin renk ayarını STD olarak ayarladım. 2 fotograf bir gün arayla çekilmiştir. Ve FZ 50 ile çektiğim gün Güneş ışıkları biraz sisli havanın arkasında kalmıştı malesef. Bunu köprü gölgesinin sertliğinden görüyoruz çekim saati yaklaşık aynı olmasına rağmen (15.09-15.36). Çekim hızı farklılığıda belli ediyor zaten. Fotografların genel fon renklenmesine bakarsak karakteristik olarak Fuji, yeşil etkili, FZ 50 ise kırmızı etkili. Bu nedenle ön planda olsun, arka planda olsun bazı renklerin daha canlı veya pastel görünmesi son derece normal. Ön planda ve hatta siz fark edememişsiniz arka planda olan objelerin netlik farklılıkları tamamen objektif yapılarından kaynaklanmaktadır. Objektifin bir 28 mm diğeri 35 mm. başlamaktadır. Bu fark aynı değerlerde çekilmesine rağmen fotografın kadrajında önemli sayılabilecek farklılar da yaratıyor. Çok dikkatle bakıldığında Köprünün netliği aynı olmasına rağmen(Odaklanmayı köprü üzerine yapmıştım) Fuji' de köprü önündeki taşlar ve civarı belli belirsiz Fluğ ama arka plan Aşiyan Tabelası altındaki Yazı (Cafe-Piknik-Büfe) çok net, FZ 50 de ise köprü önü taşları dikkat çekecek kadar net ama arka plan çok hafif Fluğ. Bu durumu sadece bu fotografta değil çoğu fotografta gördüm. Bu tamamen 2 objektifin tamamen farklı yapıda (FZ50 ASPH) ve zoomlama prensibinin tamamen ters yönde çalışmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
    quote:

bipekkan sanki fz 50 ile çekilen foto biraz daha keskin o alttaki küçük taş parçacıkları çok keskin çıkmış...

contrast ,sharpness ,saturation, noise reduktion özellikleride aynı mıydı 2 makinada??
    ........

tahtanın renkleri fz 50 de daha ii ama fujidede arkadaki aşıyan yazısındaki renkler canlı geldi bana....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 19 Şubat 2008; 12:00:15 >

• @istanbuli,
    işin en başından beri FZ50' nin gerçekten zor bir makina olduğunu söyledim. Ve bu zorlukta aslında sensörün tembelliğinden kaynaklanıyor. Bunu bildiniz mi , her şey sorun olmaktan çıkıyor. Örneğin fotograflarınızdan biri çok kırmızı çıkmış. Bunu hangi şartlarda çektiniz bilmiyorum ama hatalı kullanılmış bir polarize filtre gibi geldi bana ama bu fotografı bir daha filtrelediğimde çok hoş ve gerçeğe çok yakın olduğunu düşündüğüm bir fotograf elde ettim.

Bu makine otomatikte çok güzel bir beyaz dengesi elde ediyor. Örneğin Fuji s6000fd bu kadar çok başarılı değil. Baskın renkler varsa resmen SAPITIYOR.
    Bence ilk önce A ve S seçeneğini kullanın ve istediğiniz sonuçları aldığınızda burada edindiğiniz deneyimi manuelde kullanın ve daima +1 veya +2 stop fazla pozlama yapmayı unutmayın.(Gördüğünüzü fotografa aktarmak istiyorsanız)
    Valla güneşli bir havada bile tek nokta odaklama yaptığınızda Flaş istemesi kadar normal bir şey olamaz. Özellikle ışığa karşı fotograf çekiyorsanız ve odaklanan obje ışık kaynağını kapatıyorsa. Kullanın ve çok hoş kareler elde edersiniz. Hatta o pastellikler olduğunuzu söylediğiniz fotograflarıda bir yükleyin. Çünkü Flaş kullanırkende bazı flaş ayarlarının yapılması lazım.
    quote:

bugun öğle tatilinde galata kulesi bu kadar yakınken ve istanbul u kar kaplamışken şöyle bir havadan bakmazsan ayıp dedim kendime...kar senoryası+polarize var diğerinde auto yada p +polarize ve diğeride sadece kar senaryosu ile çekildi... ciddi bir sorun olarak görmeye başladım bazı şeyleri ...hem 3-4 değişkeni ölçme ve bunu makinaya adapte etme yeteneğin olacak (f-iso-..) vede hemen bir beyaz dengesi yapabilme kabiliyetin olcak ve sonra değişen şartlara göre hızla uygulayabilcen ..bu ne kadar bir pratik gerektirir bilmiyorum ...kuleden dönüşte işyerindekiler kardan adam yapmışlardı gel hemen foto çekelim dediler yine senaryoya guvendim ama bi baktım ekranda open flash ... yazıyor açtım ve gun ortasında flaş çakmaya başladı(biraz gölge bir yer ) şimdi o fotolarda ışık yetersizliğine bağlı pastellikler oluşmuş ...hemen orda şartlara adapte olmam gerekiyordu ama henuz teknik becerimiz gelişmesi zaman alacak gibi....

foto ekleyemiyorum yazı boşa gitmesim dedim sonra denerim atmayı!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 19 Şubat 2008; 12:26:27 >

• quote:

@naykose,
    2 makinmenin ayarlarında benzerlik yok sadece keskinlik (sharpness) aynı. Fujide contrast ve saturation ayarları yok. Bu nedenle her 2 makinede keskinlik ayarı (High), diğer ayarları eşleyebilmek için FZ50 de kontrast ve saturasyon ayarlarını (Std) yaptım. Ayrıca ton farkı olmasın gerekçesi ile Fuji' nin renk ayarını STD olarak ayarladım. 2 fotograf bir gün arayla çekilmiştir. Ve FZ 50 ile çektiğim gün Güneş ışıkları biraz sisli havanın arkasında kalmıştı malesef. Bunu köprü gölgesinin sertliğinden görüyoruz çekim saati yaklaşık aynı olmasına rağmen (15.09-15.36). Çekim hızı farklılığıda belli ediyor zaten. Fotografların genel fon renklenmesine bakarsak karakteristik olarak Fuji, yeşil etkili, FZ 50 ise kırmızı etkili. Bu nedenle ön planda olsun, arka planda olsun bazı renklerin daha canlı veya pastel görünmesi son derece normal. Ön planda ve hatta siz fark edememişsiniz arka planda olan objelerin netlik farklılıkları tamamen objektif yapılarından kaynaklanmaktadır. Objektifin bir 28 mm diğeri 35 mm. başlamaktadır. Bu fark aynı değerlerde çekilmesine rağmen fotografın kadrajında önemli sayılabilecek farklılar da yaratıyor. Çok dikkatle bakıldığında Köprünün netliği aynı olmasına rağmen(Odaklanmayı köprü üzerine yapmıştım) Fuji' de köprü önündeki taşlar ve civarı belli belirsiz Fluğ ama arka plan Aşiyan Tabelası altındaki Yazı (Cafe-Piknik-Büfe) çok net, FZ 50 de ise köprü önü taşları dikkat çekecek kadar net ama arka plan çok hafif Fluğ. Bu durumu sadece bu fotografta değil çoğu fotografta gördüm. Bu tamamen 2 objektifin tamamen farklı yapıda (FZ50 ASPH) ve zoomlama prensibinin tamamen ters yönde çalışmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
    quote:

bipekkan sanki fz 50 ile çekilen foto biraz daha keskin o alttaki küçük taş parçacıkları çok keskin çıkmış...

........

evet fz 50 biraz kırmızı , kahve yoğunluğunda....
    arkanın flu ve ön tarfın net olması konusunda da objektiflerin farklı yapıda çalıştığını bende kabul ediyorum
    özellikle fz50 ile 350d kıt lensi karşılaştırdığımda farketmiştim.... Ama bu durum zoom objektiflerde ve bizim leikadaki objektif ler tamamen farklı tabiki...Bizim leika 12 elementli miydi tam hatırlayamadım...

• Arkadaşlar FZ18 ve FZ50 menüleri aynı yada benzer mi ?

Eğer öyle ise shutter speed nasıl ayarlanıyor ? Bulamadım
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.