Şimdi Ara

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
521
Cevap
1
Favori
51.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • adigehalil foton güzel , karşıtlık artırıldı derken keskinlikte verdin mi biraz?
  • office picture manager'daki karşıtlık ayarı renklerin birbirine olan zıtlığını artırıp azaltarak fotoğraftaki çizgilerin daha belirgin olmasını sağlıyor. bir nevi keskinlik arttırma gibi oluyor.

buda istanbuli'nin bahsettiği çok önceden çektiğim bir foto...:

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adigehalil -- 22 Şubat 2008; 10:24:16 >
  • Arkadaşlar,
    Fuji S6000fd ile bu makineyi karşılaştırma testlerime devam ederken bir anlam veremediğim bir durumla karşılaştım. Aslında Sn. Selim Ergül, bu konuda beni uyarmıştı S6000fd de.... Ancak duruma bu gün el koyabildim ve uyarılarında da %100 haklı olduğunu gördüm. Ancak bu durum sadece S6000FD ve S9600' e özgü bir durum değil, Lumix FZ 50 ile de aynı şartlarda denediğimde, aynı olayla yine karşılaştım. Aslında bu durum yakın plan ama genel çekimlerde pek kendini belli etmesede ayrıntılı içeriği olan objelerde anında sırıtıyor.
    Konu şu:
    Tüm alanı kaplayacak şekilde detayı fazla bir objeyi karşımıza alıyoruz. Ben, içinde irili ufaklı yazılar bulunduğu için renkli Türkiye Atlasını obje olarak aldım.
    f değerini 2.8 den 11' e kadar değiştirdim sırayla Manuel çekimde ve f:6.1 değerinden sonra aynı ışık ayarını verecek şekilde çekim hızını değiştirmeme rağmen bu değerden sonra fotografın gittikçe artan bir biçimde fluğ' laştığını gördüm. (100 ISO) Bu durum elimdeki 4 makinede de değişmedi.
    Bunun neden kaynaklandığını açıklayacak arkadaşlar var mı ?
    Örnek Fotoları 3 mpx de 2048x1560 px olarak yüklüyorum ki durumu doğrudan görebiliniz.
    Fuji S6000fd - f:11 - Ç.Hızı = 3 sn. - ISO 100 - Prg.= Manuel
    Fuji S6000FD - f:5.6 - Ç.Hızı = 1/2 sn. - ISO 100 - Prg.= manuel
    Lumix FZ 50 - f:5.6 - Ç.Hızı = 1/1 sn. - ISO 100 - Prg.= manuel
    Lumix FZ 50 - f:11- Ç.Hızı = 3 sn. - ISO 100 - Prg.= manuel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 22 Şubat 2008; 17:53:46 >

• slmlar
    bi sorum olacak ama umarım topiğin yönünü fazla değiştirmez ...öncelikle slr like almaya karar vermiştim ve cihazları araştırmaya başladım ve ilk gözüme çarpan canonun s3 üydü (evet taa o zamanlardan başlamıştım:) sonra s5 çıktı ve ona yöneldim derken burdaki topiklerden fujinin s6000 serisi yapılan müthiş yorumlardan dolayı kafama yatmıştı ki sonrada panasonic fz 50 konusunu gördüm alacağım cihazın bu olmasına karar verdim
    sorum şuki (nihayet) cihazı spot olarak peşin 700 ytl ye veriyorlar sizce bu fiyatlar uygunmudur yoksa pazarlık yapayımmı daha fazla tşkler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak.han -- 23 Şubat 2008; 1:41:39 >
  • fikir olması açısından ..bende 12 taksit 810 a aldım ..yurtdışı urun..
    sirkecide sormuştım 1050 peşin demişti bir dukkanda
    ve hala net uzerinde 1200 civarında ...
    1 ay kadar oldu ben alalı ...
  • tşkler @istanbuli
    sirkeci oraya kadar gidip gelsem yol masrafı zaten cihaz fiyatının yarısı kadar kusura bakma nerde olduğumu yazmamıştım adanadayım..burdan aldığım fiyat bu tabiki ve anladığım kadarıyla da baya uygun peşin alırsakbu sirkecideki fiyatlarda spotsa eğer ..başka fiyat konusunda fikri olan iyimidir sizcede ?
  • @scott,
    Bu fiyat spot ve yurt dışı USA garantili fiyattır. TR garantili FZ50' ler 1150-1300 YTL arası satılıyor şu an.
    Eğer bu topikte yazılanları dikkatle takip ettiyseniz, bazı kurallara uymak şartıyla oldulça iyi sonuçlar alınabilecek bir makinedir.
    Şimdiden hayırlı olsun makineniz, İyi günlerde kullanın.....
    quote:

Orjinalden alıntı: scott

tşkler @istanbuli
    sirkeci oraya kadar gidip gelsem yol masrafı zaten cihaz fiyatının yarısı kadar kusura bakma nerde olduğumu yazmamıştım adanadayım..burdan aldığım fiyat bu tabiki ve anladığım kadarıyla da baya uygun peşin alırsakbu sirkecideki fiyatlarda spotsa eğer ..başka fiyat konusunda fikri olan iyimidir sizcede ?

• @bipekkan öncelikle tşk ederim hocam baştan aşağı okudum konuyu ve bu cihazı seçmemin nedeni de sizsiniz yazdığım gibi s3-s5-fd 6000 sürecinden sonra ve bunda karar kıldım sonunda şimdi çıkacam çarşıya bakalım kafama o an yatarsa alırım satıcıların tutumunda bağlı tabi direk pazarlık falan yok derlerde se sonraya bedava verseler yine almam usadan sipariş verrim valla:)
    ''bazı kurallara uymak şartıyla'' bahsedilen şartlar nedir acaba biraz daha açarmısınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak.han -- 23 Şubat 2008; 14:14:07 >
  • Arkadaşlar,
    Bu gün hava çok temiz ve ufuk son derece net ve açıktı, yine Altınpark' tan bir kaç fotograf....

Parkın kapısından bir girelim hele, 2.5 km' lik bir yolumuz var....

Biraz dağ havası iyi gelir herhalde 21.4 X ZOOM

Toplu iğne başı gibi görünen bir çarpık yapılaşma, KDV si KUŞ oldu....! 21.4 X ZOOM

Ahlatlıbel. Arkada eski Telekom eğitim binaları, önünde bende bilmiyorum ne olduğunu ,yeni türemiş bir Kooparatif. Dağ, taş çimento - demir yığını. Bitmez tükenmez moloz ÇILGINLIĞI.....

AltınPark' tan Havuz manzaraları.

İlkBahar Geliyor Ya !

Bir Diğer Havuz manzarası. Arka planda, Kavacık Subay Evleri.....

Güneşe karşı Fıskiye-1

Aynı fıskiye, ama güneş arkada.....

AltınPark' tan genel bir görünüş.... Önde, Türk-İş Blokları, Arkada planda Hüseyin Gazi Dağı....

Yorulanlar için Faytonumuzda vardır....

Ankara kale' nin karşısındaki Tepe...! Çarpık yapılanmanın ANTEN tarlası bölümü....12.4 X ZOOM

AltınPark TRAKTREN' i........!

Turumuz bitti. Bir Çay Molasına ne dersiniz ?

YAYINIMIZ BURADA SONA ERİYOR......TOPİĞİNİZİ KAPATMAYI UNUTMAYINIZ.....! ! ! !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 24 Şubat 2008; 18:40:15 >

• bipekkan fotoğraflarınızı inceledim çok temiz net çıkmış....
  • @naykose,
    Yüklemelerim güme gitmesin diye aralıklı yükleme yapıyorum.Şimdi bitirdim. Özellikle o illet olduğum kahve tonunu yok ettiğime memnunum. Tüm çekimler manuelde yapıldı ve çekimlerde sürekli +1 stop fazla pozlama yapıldı. Ya -1 stop çekim hızı düşürüldü ya da +1 stop diyafram açıldı. Sonuçlar ortada ve ışık ayarları ile oynanmadı sadece fotograflar küçültülünce biraz yumuşama hissettim %10 sharpness uyguladım.
    Beyaz dengesi tüm fotograflarda Oto. ve bence Fujiden daha başarılı....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 24 Şubat 2008; 19:00:13 >
  • +1 stop
  • bende bu makinadan almaya karar verdim kısmetse 1 hafta ıcınde alıcam.
    fıyat performans oranıı guzel bı alet yanlız almadan once aletın zayıf kaldıgı yanlarını solermısn keske sunu sole yapsalardı dedıgınız ozellikleri nelerderdir
  • Topiğin 2-3-4. sayfalarında bu konuya çok değindim. Makinenin sensörü biraz tembel ve ayrıca NR (Noise Reduction) la ilgili menüde 4. seçenek olarak "STOP" yani çalışmayı durdur seçeneği olsaydı çok iyi olurdu. Bunun dışında özellikle DONANIM açısından süper bir makine......
    quote:

Orjinalden alıntı: xtesla

bende bu makinadan almaya karar verdim kısmetse 1 hafta ıcınde alıcam.
    fıyat performans oranı guzel bı alet yanlız almadan once aletın zayıf kaldıgı yanlarını solermısn keske sunu sole yapsalardı dedıgınız ozellikleri nelerderdir
  • quote:

Orjinalden alıntı: xtesla

bende bu makinadan almaya karar verdim kısmetse 1 hafta ıcınde alıcam.
    fıyat performans oranıı guzel bı alet yanlız almadan once aletın zayıf kaldıgı yanlarını solermısn keske sunu sole yapsalardı dedıgınız ozellikleri nelerderdir

1.keşke sönsörü 23.6x15.8mm cmos olsaydı ıso daha başarılı olsaydı ve r1 e rakip olsaydı....video çekmese de olurdu...
    2.raw+jpeg fonksiyonunda jpeg kaldırılabilinir olmalıydı...
    3. Noise giderme yi de devre dışı bırakabilsek süper olurdu...
    4.Seri çekim çok ii deil.
    5.Sensörün ve lensin çok ışık istemesi.

ama buna rağmen artıları da çokk...
    1.LEİKA lensin farkı...(tarihini bilmiyorsanız bi araştırın)
    2.Zum un çok başarılı olması....
    3.Mega O.i.s.Uzun odak mesafeli çekimlerde özellikle 5x dijital zumdan sonra görüntünün sarsılmaması için kamerayı sabit tutmak iyice zor hale gelir. Mega o.i.s sistemi yaklaşık adım daha fazla avantaj sağlayarak
    1/60 çekim hızında 250mm odak mesafesinde kamera elinizde çekim yapmanıza olanak tanıyor.
    4.manuel netleme halkası.
    5.Batarya çok hızlı sürede doluyor, kimi pilli olsa ii olurdu diyor ama katılmıyorum....
    6. 16.9 çekim bence çok güzel bi özellik ilginç fotoya olanak tanıyor ve bunu raw formatında da kullanabiliyorsunuz...
    7.Sdhc desteklemesi.
    8.ele çok ii oturuyor...
    9.Lcd si dönebiliyor yere eğilmeden bi çiçek fotosu çekebilirsiniz mesela...
    10.Çook hızlı açılıyor reflex(2 saniye).
    11.Menüsü kolay aynı zamanda 3 kişisel ayar kaydedebiliyorsunuz....
    12.manuel ayar yapılabilmesi dslr ye geçmeden önce en ii kullanabilinecek makinalardan birisi olması
    aynı zamanda amatör kullanıcılar için scn modunda seneryoların olması (manzara,portre,gece),auto modda da başarılı olması...

• 2. gece ay denemelerim faciaydı ..sizler istanbulda olmalıydınız diyesim geliyor ama seviyorsunuzdur belki ankarayı ?3-4 defa görmüş olmama rağmen bir huni gibi geliyor ankara ...biraz daha güneş şiddetini arttırsın kıskandırcam size istanbul u (umarım )
    benim üstesinden nasıl aşacağımı bilemediğim bir durum var :
    şimdi heryerde bol bol okuyup öğrenebileceğin gibi kursada gitsen -ki bir arkadaşım gitti hocam şahanede olsa- f şudur estantene hızı şudur diye her değişkeni tek başına anlayabiliyorsun ...ama elimde fotoğraf makinası ile dışarıda bir fotoğraf çekmeye kalktığımda hiçbir değişken için aklıma bir değer gelmiyor .burada bir boşluğa düşüyorum.amacım daha çok sanatsal foto çekmekten ziyade gördüğüm gibi çekmek istiyorum ,son derece keskin ve net olsun istiyorum sadece .
    yanlışlarımı lütfen düzeltin.en temel faktör herşeyin babası "ışık" değil mi? hep buna göre gardımızı alıyoruz nerdeyse ışık=foto diyebilir miyiz ? sonra varsa harekete göre biraz esnetiyoruz pozisyonumuzu !
    ama alan derinliği yada objeyi nereye oturtacağımız benim sanatsal dediğim kısma giriyor olmalı ki başkalarıda beğensin arzusundan kaynaklanıyor bir kısmı herhalde...
    hele düngece eskaza oscar töreninde kırmızı halıda bir fotoğrafçı vardı bi değil 3 kişi idiler ...filmlerdeki kameramanlar o kadar donanımlı değildir herhalde ...arkadaki bir kişi sadece kocaman bir flaş (flaş diyorum ona benziyordu ama 37 ekrandan buyuk gibiydi) taşıyorsu sadece ...
    neyse hayırlı geceler ...makinayı kurcaladıktan sonra kitapçığı okuyunca daha anlamlı oluyor ...

• İstanbuli sana tavsiyem ;

1.(net ve keskin görüntüyü bu makine F/8) de yakalıyabiliyorum ben.

2.Mega O.i.s de 2 mod var bunu mod 1 de tut,eğer zum çoksa mod 2 ye getirilebilir.Nedeni Mod 1’de görüntü sabitleme sistemi kompozisyonu düzenlerken dahi sürekli olarak devrede kalıyor.Mod 2’de ise Mega o.i.s. sistemi çekim yapılacak ana kadar devreye girmiyor. Bu da deklanşörde yaşanan çekimler arası bekletme süresini bir şekilde etkiliyor ve fotoğrafın çekilmesi işlemi biraz daha uzun sürüyor.

3.Birde Pıcture Adj ayarlarını menüden şunları yap ;
    Contrast Low & druma bağlı Std.
    Sharpnes sürekli Hıgh tut.
    Saturation Low & druma bağlı Std.
    Noise r. sürekli Low tut.

4.dijital zuma fazla girme.

5.Eğer hava kapalıysa manuel mod. kullanıyorsan bir iki stop fazla ver.ya da kapalı havada auto modda ii sonuç veriyor bazen.

6.diyafram enstantene vs şeyleri aklında tutamıyorsan bir iki fotoğraf incele ve bunların exiflerini not al kısa kısa.

7.aynı zamanda kimi zamn auto beyaz ayarı ii olsada,manuel her zaman daha ii oluyor.

8.o fotoğrafçıları kafana takma ama foto konusunda profesyonel bi çekim için bu makinayı öğrendikten sonra bi dslr ye geçer ya da bi kursa yazılırsın (AFSAd gibi...(ANKARA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ )) orda öğreneceğin makinenin yapısı nasıl çalıştığı tabiki bu bağlamda ama sende gayret göstermezsen olmuyor bu işler malesef , ama şöyle bi durum da var mesela gezi düzenlerler orda kim nası çekiyor hangi objektif,hangi diyafram vs. vs. ...

9.Alan derinliğine biraz deyineyim: diyaframla alakalıdır ama senin ne çekeceğine göre değişir still-life tarzı(Light box) ya da close-up (makro) mu sonuçta güzel fotoğraf için de her zaman ışığa gerek duyucaksın.
    Light box tarzı çekim olsun gerekse close up tarzı olsun uygun yakınlaştırma için ki şu an(makine 5 cm den makroluyor gerisi crop) close up filtre yada şuan benim de ardığım raynox dcr 250 ile çok ii başırıyorlar.
    evde denemen için sana biraz diyafram ayarı veriyim alan derinliği yani büyük diyafram değeri f/2.8 f/3.0 derinliği azaltır ve objeyi net arkasını bulanık çıkartır.bu değere göre tam tersinide kendin çıkartabilirsin.
    yani küçük diyafram açıklığı f/8.0 f/7.6 vs. alan derinliğini arttırır objenin ve arka planın net çıkmasını sağlar.ama zum da yaparak deniceksin burası da önemli.
    tamanen net berrak görüntü her objektifte değişir, bizim objektifimizde f/8 aralığı...
    ama bu net aln derinliğini diyafram öncelikli modda (A)da yapın çünkü o anki ışık durumu değişeceğinden enstanntene düşecek ya da artacaktır ama A mod. makine yapacaktır diyaframı değiştirdiğinizde...
    şimdilik bu kadar ışığınız bol olsun...

• arkadaşlar ay fotoğraflarına baktım da kullandığınız tripodları merak ettim. ben de fz50 kullanıyorum en fazla 50 60 ytl verebileceğim bir tripod arıyorum önerebilir misiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozanmt

arkadaşlar ay fotoğraflarına baktım da kullandığınız tripodları merak ettim. ben de fz50 kullanıyorum en fazla 50 60 ytl verebileceğim bir tripod arıyorum önerebilir misiniz?

tripod önemli bir etken tabi ama çok pahalı bişey kullanmıyorum ben 20 ytl ye almıştım hem video cameram için hemde foto mak. için şöyle sağlam görünen kılıflı,kullanışlı her yere esnek dönebilen uzayıp kısalabilen,taşınabilen bişey ihtiyacını görür... ayrıca o ay fotoğrafları senin makineyi nekadar tanıdığınla alakalı bi durum diyafram enstantene vs. yani....
  • quote:

Orjinalden alıntı: naykose

quote:

Orjinalden alıntı: ozanmt

arkadaşlar ay fotoğraflarına baktım da kullandığınız tripodları merak ettim. ben de fz50 kullanıyorum en fazla 50 60 ytl verebileceğim bir tripod arıyorum önerebilir misiniz?

tripod önemli bir etken tabi ama çok pahalı bişey kullanmıyorum ben 20 ytl ye almıştım hem video cameram için hemde foto mak. için şöyle sağlam görünen kılıflı,kullanışlı her yere esnek dönebilen uzayıp kısalabilen,taşınabilen bişey ihtiyacını görür... ayrıca o ay fotoğrafları senin makineyi nekadar tanıdığınla alakalı bi durum diyafram enstantene vs. yani....

tşk. naykose fotoğrafları sizin burda verdiğiniz değerlerden yardım alarak öğrenmeye başladım da tripod olmadan olmuyor tabi...

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.