Şimdi Ara

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
521
Cevap
1
Favori
51.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı

PANASONIC LUMIX DMC-FZ50 Kullanıcıları Bilgi ve Fotoğraf Paylaşımı

• küçültmeden kaynaklı hafif bozulmalar var müdahale etmedim...

• naykose eline sağlık güzel fotoğraflar makinenin hakkını veremediğimi görüyorum bu fotolarda
    yalnız bir şey sorucam bu fotoğraflarda arkada izleyiciler de net çıkıyor ben onların flu olmasını istiyorum bizim makinede mümkün değil mi bu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozanmt

naykose eline sağlık güzel fotoğraflar makinenin hakkını veremediğimi görüyorum bu fotolarda
    yalnız bir şey sorucam bu fotoğraflarda arkada izleyiciler de net çıkıyor ben onların flu olmasını istiyorum bizim makinede mümkün değil mi bu?

alan derinliğinden bahsediyorsun.özellikle macrolarda ve açık alan porte foto larında önemlidir.
    diyafram açıklığı mesela f2.8 alan derinliğini azaltır ve objenin net arka planın flu çıkmasını, küçük diyafram açıklığı f/8.0 mesela (en net fz 50 de) alan derinliğini arttırır her tarafın net çıkmasını sağlar.
    f/2.8 veya 3.0 kullan ama belli odak uzaklığınada bağlı .sen 2.8 e al baya bi zoomla arka plan net temiz olsun flu çıktığını göreceksin.(89mm olabilir sen ayarlıycan yaklaşık veriyorum)
    benim çektiğim fotolarda (ben çok uzaktaydım)yani mesela sirk,tiyatro,konser ve ışıkların sürekli değiştiği ortamlarda bu işi bu makinayla yapmak zor ; ya en önde oturucaksın yada bi dslr alıp tele obj. takıcaksın babalar gibi yada zoom lens...birde böyle ışığın yetrsiz olduğu ortamlarda ben fz50 ile 400 isodan yukarı çıkamıyorum fazla ama sensörü büyük bi dslr ii de bi lens süper olur ama lens taşıcaksın...

• @naykose,
    Yapay ışık altında ve 400 ISO daki çekimler süper. Bu boyutta hiç kumlanma yok görünüyor. Mümkünse Bana 3 fotografı, orjinal boyutlarda rapide yüklermisin. 400 ISO' daki kumlanmaya bakacağım.
    İlk posttaki birinci foto, 4. posttaki 2. foto ve son posttaki 2. foto
  • bu sabah çekildi...:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adigehalil -- 22 Mart 2008; 12:12:42 >
  • @naykose, fotolar çok başarılı.. FZ50 nin teledeki diyafram üstünlüğü, kendini hissettiriyor..

EDIT: Alttan 10. fotoda, enstantaneyi 1/50 vermene rağmen, makina o telede (58,7mm) f:3,6 diyafram verrmiş ki müthiş yani, ve flaşsız temiz bir sonuç.. Bir de iso başarımı biraz daha iyi olsa tadından yenmezdi bu cihaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdish -- 22 Mart 2008; 12:36:46 >
  • @adigehalil foto çok hoş.
    @spirit of nature evet aynen katılıyorum telede çok başarılı leika lens; keşke r1 in sensörü fz50 de olsaydı hakketen tadından yenmezdi.
    @bipekkan yükledim inceleyebilirsiniz...

link : http://rapidshare.de/files/38902133/sirk.rar.html
  • @naykose,
    Çok teşekkür ederim. 3' nüde inceledim ve Noise den ziyade makinenin NR fonksiyonunun show'unu açıkça gördüm. Fotograflardan Noise' ı temizlerken, fotografların arka planlarını suluboyaya çevirmiş üstelik 10 mpx de çekilmiş. Acaba NR hangi konumdaydı ben genellikle Low' da tutuyorum sanki sizinki STD veya HIGH konumundaymış gibi geldi
    Son 4 gündür bol bol farklı mpx lerde çekim yapıyorum ve en iyi çekimlerin 5 mpx de olduğunu gördüm. 8 ve 10 mpx de, nesne kenarlarında hafif puslanma şeklinde renk taşmaları veya yumuşamalar oluşuyor. Sizin fotograflarda da oluşmuş. Bu da tahminimce 1/1.8" 'e 10 mpk sıkıştırmanın sonucu ya da NR'in en düşük seviyede de olsa hala işbaşında olmasından kaynaklanıyor. Keşke şu zibidiyi devre dışı etmenin bir yolu olsaydı.
    quote:

Orjinalden alıntı: naykose

@adigehalil foto çok hoş.
    @spirit of nature evet aynen katılıyorum telede çok başarılı leika lens; keşke r1 in sensörü fz50 de olsaydı hakketen tadından yenmezdi.

link : http://****.de/files/38902133/sirk.rar.html

• quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

@naykose,
    Çok teşekkür ederim. 3' nüde inceledim ve Noise den ziyade makinenin NR fonksiyonunun show'unu açıkça gördüm. Fotograflardan Noise' ı temizlerken, fotografların arka planlarını suluboyaya çevirmiş üstelik 10 mpx de çekilmiş. Acaba NR hangi konumdaydı ben genellikle Low' da tutuyorum sanki sizinki STD veya HIGH konumundaymış gibi geldi
    Son 4 gündür bol bol farklı mpx lerde çekim yapıyorum ve en iyi çekimlerin 5 mpx de olduğunu gördüm. 8 ve 10 mpx de, nesne kenarlarında hafif puslanma şeklinde renk taşmaları veya yumuşamalar oluşuyor. Sizin fotograflarda da oluşmuş. Bu da tahminimce 1/1.8" 'e 10 mpk sıkıştırmanın sonucu ya da NR'in en düşük seviyede de olsa hala işbaşında olmasından kaynaklanıyor. Keşke şu zibidiyi devre dışı etmenin bir yolu olsaydı.
    quote:

Orjinalden alıntı: naykose

@adigehalil foto çok hoş.

link : http://****.de/files/38902133/sirk.rar.html

genellikle shapnes hıgh konumunda
    contrast / saturation standart yada low
    noise redictionu low tutuyordum ama başka bi deneme yaparken unutmuşum standartta kalmış nese artık.

keşke NR yi de devre dışı bırakabilsek bunu niye yapmamışlar anlamış deilim dslr lerde devre ışı kalabiliyor.
    fotoları 8mpx selde çektim.o suluboya olayı çok zumda oluyor noise sürekli devrede yada ccd çok ısınıyor herhalde gerçi her zaman olmuyor aşabiliyorum bazen ama deyişken ışık koşullarında kapalı ortamda havadaki hareketi tam olarak donduramadım bide.
    bende 5mpx e çekicem galiba ama böylede sensörün belli bir kısmını kullanmaz mı ? kullanılmayan kısımlarda ölü pixsel e neden olmazı mı?.....

• bugun motoshow fuarına gitmiş ve fuarda iken aklıma gelen soruları nasıl forumda açaçağımı düşünüyordum zira biraz sessizdi burası..
    hemde bundan daha iyi bir şekilde canlanamadı zira tam benim sormak istediklerimle ilgili bir açılım olmuş..

1-fuar gibi spot ışıkların olduğu bir ortamda benim gibi bir acemi nasıl fotoğraf çekebilir ? şöyle handikaplar var ...çok kalabalık sürekli hareket var ve sadece bir an boş bulduğunuzda hızlı davranmanız gerekiyor ama ortamdaki ışık o kadar hızlı olmanıza izin vermiyor..iso hep 100 de idi bir ara 200 yaptım ama hiç 400 veya yukarısı gibi rakam aklıma gelmedi ...

2- flaş kullanınca kayda değer oranda netlik artıyor ama birincisi sanki fotoğrafa soğuk bir hava veriyor ikincisi arka plan ve daha uzak kesim çok karanlık oluyor...

3-çoğu istediğim gibi çıkmaz düşüncesiyle -ki haklıydım- 500den fazla fotoğraf çekmişim ve yüzde 90 ı istenilen gibi değil ...ama mesela ünlü bir manken görseydim bir motorsiklet üzerinde nasıl bir net fotoğraf çekebilirdim zira hiç sabit durmayacaktır ve o ışıklarda hareket eden nesneler daha bir kötü çıkıyor ...

buraya foto eklemektense doğrudan rapite atayım dedim ..new klasörü cumartesi sultanahmet ve yerebantandan medusa ...fz50 klasörü fuardan iyi diyebileceğim birkaç kare (biri kenan sofuoğlu biraz zoom varken iyi sayılır
    herhalde )

http://rapidshare.com/files/101821800/New_Foldercmt.rar

2. linki ayrın yükleyeceğim tam biterken sorun oluştu
    ve yükledim
    http://rapidshare.com/files/101932415/moto_fz50.rar (93mb) **dızlı yerlere ne yazacağınızı biliyorsunuz zaten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbuli -- 24 Mart 2008; 13:02:15 >

• arkadaşlar bide biliyorsunuzdur tekofaks cuma dan beri bir kampanya yapıyor --sıcak fırsatlar bölümünde 50 sayfa olmak üzere -- bugun internetten satış için son gün ve bazı lensler var ...
    G_DMW-LA2E 16,10 YTL
    G_DMW-LND55E 24,58 YTL kdvsiz

bunlar sanırım bizim makinaya oluyor ve close-up var birde 99 ytl indirimli fiyatı (bunun ne işe yaradığını bilmiyorum tabi ) cuma günü bizim için canta vardı almadığımı pişmanın 26 ytl idi

isterseniz gün bitmeden bir bakın derim ...
  • quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

arkadaşlar bide biliyorsunuzdur tekofaks cuma dan beri bir kampanya yapıyor --sıcak fırsatlar bölümünde 50 sayfa olmak üzere -- bugun internetten satış için son gün ve bazı lensler var ...
    G_DMW-LA2E 16,10 YTL
    G_DMW-LND55E 24,58 YTL kdvsiz

bunlar sanırım bizim makinaya oluyor ve close-up var birde 99 ytl indirimli fiyatı (bunun ne işe yaradığını bilmiyorum tabi ) cuma günü bizim için canta vardı almadığımı pişmanın 26 ytl idi

isterseniz gün bitmeden bir bakın derim ...

DMC-L1KEG-K D-SLR 999,00 YTL KDV dahil Kutusu hasarlı, ürün sıfırdır. 2 yıl garantili iiymiş aslında ama güvenilmez ya eline alıp bakmak lazım stokta 3 taneymiş zaten boşver ....
    close-up dışarda daha ucuz ...

• quote:

Orjinalden alıntı: istanbuli

bugun motoshow fuarına gitmiş ve fuarda iken aklıma gelen soruları nasıl forumda açaçağımı düşünüyordum zira biraz sessizdi burası..
    hemde bundan daha iyi bir şekilde canlanamadı zira tam benim sormak istediklerimle ilgili bir açılım olmuş..

1-fuar gibi spot ışıkların olduğu bir ortamda benim gibi bir acemi nasıl fotoğraf çekebilir ? şöyle handikaplar var ...çok kalabalık sürekli hareket var ve sadece bir an boş bulduğunuzda hızlı davranmanız gerekiyor ama ortamdaki ışık o kadar hızlı olmanıza izin vermiyor..iso hep 100 de idi bir ara 200 yaptım ama hiç 400 veya yukarısı gibi rakam aklıma gelmedi ...

2- flaş kullanınca kayda değer oranda netlik artıyor ama birincisi sanki fotoğrafa soğuk bir hava veriyor ikincisi arka plan ve daha uzak kesim çok karanlık oluyor...

3-çoğu istediğim gibi çıkmaz düşüncesiyle -ki haklıydım- 500den fazla fotoğraf çekmişim ve yüzde 90 ı istenilen gibi değil ...ama mesela ünlü bir manken görseydim bir motorsiklet üzerinde nasıl bir net fotoğraf çekebilirdim zira hiç sabit durmayacaktır ve o ışıklarda hareket eden nesneler daha bir kötü çıkıyor ...

buraya foto eklemektense doğrudan rapite atayım dedim ..new klasörü cumartesi sultanahmet ve yerebantandan medusa ...fz50 klasörü fuardan iyi diyebileceğim birkaç kare (biri kenan sofuoğlu biraz zoom varken iyi sayılır
    herhalde )

http://****.com/files/101821800/New_Foldercmt.rar

2. linki ayrın yükleyeceğim tam biterken sorun oluştu
    ve yükledim
    http://****.com/files/101932415/moto_fz50.rar (93mb) **dızlı yerlere ne yazacağınızı biliyorsunuz zaten...

Aynı sorunları bende yaşadım sirk fotolarında zira spot ölçüm bile alsan farketmiyor sadece netlik biraz daha ii. bir türlü hareketi donduramadım. az ışıklı ortamlarda ıso 400 den yukarı çıkılmıyor zaten.
    flaş patlatıncada arka plandan soyutlarsın zaten ama zoom yapmamak lazım zaten flaş 4 metreye kadar etkiliydi sanırım.
    fz 50 beklentilerimi sadece gündüz çekimlerinde ve sabit nesnelerde karşıladı+zoom bu gidişle tekrar bi d-slr alıcam galiba ya fz50 nin yanına yada satıp onun yerine objektif alıcam.keşke sensör ah ah
    ya bide çok çekmişsin biz kotalı kullanıcıyız ya biraz ele fotoları en ii lerini koy 10 a filan düşür...

• karanlık veya spot ışıklar altında ISO'yu 1600 de yapsanız sonuçta 1/1000 hatta 1/2000sn değerlerine çıkmanız gerekecek. Aynı şartlarda hiç merak etmeyin S6000FD ile de ben hareketi donduracak sonuç alamadımEn iyi netice gündüz ve yeterli ışık koşullarında oluyor. FZ 50 uzun enstantane ve sabit nesnelerde ve 1600ISO' da şaşırılacak derecede başarılı nedeni ise basit uzun enstantane Fuji bile aynı koşullarda tel kelime ile berbat Benim ilk başlarda çektiğim elma portakal fotografları ve fotograflar 32 watt floresant ışık altında çekilmişti. ve 100 ISO ile farkına bir bakın.

800 ISO "P" MODUNDA

1600 ISO "P" MODUNDA

100 ISO "P" MODUNDA

Ayrıca özellikle hareketi yetersiz ışık koşullarında dondurmak isterseniz sensörü büyük ve başarılı bir dSLR' den başka bir çözüm olmadığına katılıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 25 Mart 2008; 15:54:36 >

• kotalılar için birkaç farklı foto o zaman ...insan teni olarak en iyi başarım bu oldu ...2.si flaşlı...deşifre ttiğim manken kusura kalmasın ama zaten mesleği hep deşifre edici !

• ver bir iki tane daha

• fotolar güzel chopper lara bittim valla ankaraya niye gelmiyor bu fuarlar....
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.