Şimdi Ara

PciEx 4X ssd yardımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bir konuda yardımınız lazım.
    Sistemim;
    İntel i5 3570 / Gigabyte Z68 AP-D3 Rev 2.0 anakart / 16 Gb (4x4 GB) 1600 Mhz Ram / Rx 570 4 Gb 256 Bit PciEx 3.0 DX12 Ekran kartı
    120 Kingston Hyper X Sata3 SSD / 1 TB WD 7200 Rpm Sata3 HDD / Xigmatek UTGard Kasa 700W PSU / 22" Philips Monitör

Bottlneck çok şükür ki %0.17 çıktı, yani yok gibi.
    COD WW2, BF5, GTAV gibi sistem canavarı oyunları kasmadan Ultra yada High ayarlarda (artık son ne ise) 1080p de 60 fps ve üzerinde oynuyorum.

Şimdiiiiiiii;
    Bu sisteme bi ekleme daha yapmak istiyorum.
    Pci express 4X SSD almayı düşünüyorum.
    Sizce akıllı bir hareket mi?
    Teoride aktarım hızı çok yüksek. Boot ve program kullanımlarında uçuk hızlara vardığı söyleniyor.
    Amaaaaaa;
    Sorum şu ki, PciEx 16X slotunda ekran kart takılı iken 4X e bu SSD yi takarak kullanabilir miyim?
    Yani 16X slotu aktif kullanılırken 4X slotuna da ssd yi takarsam 16X in performansı düşer mi, ya da 4X SSD'den tam performans alır mıyım?
    Biraz karışık yazdım ama, yardım ederseniz sevinirim srkadaşlar.

PciEx 4X ssd yardımı

• Merhaba.

Öncelikle anakartınızın PCIE port durumunu açıklığa kavuşturalım. PCIEX_1 (x16) olana ekran kartı takılı. PCIEX_4 (x4) olana da M.2 X4 adaptör ile NVME SSD takacaksınız.
    Bu port PCIEX_1 ve PCIEX_2 ile hat paylaşımı yapıyor (üretici bilgisine göre). Eğer EX_1 veya EX_2'ye başka bir donanım kartı takarsanız EX_4 olan port da X4 yerine X1 olarak çalışır ve bant genişliği daralmış olacağından NVME SSD kullanımını anlamsız kılar. Ama X16 portunu etkileyen herhangi bir durum gözükmüyor.

Anakarta PCIE adaptör ile M.2 NVME SSD takıp kullanabilecek olmanız bu SSD üzerinden işletim sistemi boot edebileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Z68 eski bir chipset. Alacağınız NVME SSD firmware üzerinde legacy destek olması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla Samsung 950 Pro'da var. Örneğin X58 anakartlarda sadece bu NVME SSD boot ediyor diye biliyorum.

Kullanmayı düşündüğünüz NVME SSD'yi işletim sistemi için değil de veri diski olarak kullanacaksanız ayrı bir durum ama boot ve program içim kullanacağınızı yazmışsınız.
    alacağınız NVME SSD modelinin legacy desteği olduğu ve X4 adaptör ile Z68 anakartınızda boot edeceğini önceden teyit etmeniz gerekir.

Daha önceden NVME SSD kullanan biri olarak tecrübem teorideki çok yüksek hızların pratikte pek fark yaratmadığıdır. Son kullanıcı olarak SATA SSD'ye göre pek bir fark gör(e)meyeceksiniz. Boot süreniz veya oyunların açılması gibi işlemler pek hızlanmayacak yani. Hevesimi aldıktan sonra SATA SSD'lere geri döndüm.

Benim tercihim onun yerine yüksek kapasiteli ve kaliteli (Samsung Evo 860 gibi) bir SATA SSD almak olurdu. mSata portu da var ama SATA 2 (3Gb/s). O yüzden oraya takacağınız SATA SSD de yarı hızda çalışmak zorunda kalacak. Anakartınızda 2 adet SATA 3 (6Gb/s) portu var. Onlarda da 120 Kingston Hyper X Sata3 SSD ve 1 TB WD 7200 Rpm Sata 3 HDD takılı sanırım. Kingston SSD'yi upgrade etmeniz en makul yol gibi duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 31 Ocak 2019; 10:56:52 >

• oup59 kullanıcısına yanıt
    Sevgili oup59 kardeşim.

Öncelikle ilgin bilgilendirmen için çok teşekkürler.
    Yorum ve tavsiyen sonrasında bende de biraz fikir değişikliği oldu. 120 lik Kingston HyperX 3k diski hiç değiştirmeyeceğim.
    Okuma ve yazma hızından çok memnunum, ve içindeki işletim sistemi ve programlarım 4 yıldır çok stabil çalışmakta.
    480 lik bir SSD daha alıp kasa içindeki 1 TB'lık diski de Sata 3 destekli bir Usb 3.0 Docking station alarak harici hale getireceğim.
    Böylece kasa içi tamamen ssd olacak. Bu da sanırsam oyun ve data işlemede fazlasıyla vir hız arttırımı sağlar.

Tekrardan sağolasın.
    PciEx 4X ssd yardımı

• Sheriff_34 kullanıcısına yanıt
    1TB diski kullanmaya devam edeceğinizi düşünerek kasa içini tamamen SSD'ye geçirmekten bahsetmedim. Ben de kasa içi sadece SSD kullanıyorum. HDD sadece yedekleme amaçlı harici olarak kullanıyorum. HyperX zamanında kullandığım bir SSD'dir ve güzeldir. Yeni nesil SSD'lerden tercihim Samsung Evo 860. 5 yıl garantisi ile de uzun süreli kullanım açısından güven veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 31 Ocak 2019; 13:47:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oup59

Merhaba.

Öncelikle anakartınızın PCIE port durumunu açıklığa kavuşturalım. PCIEX_1 (x16) olana ekran kartı takılı. PCIEX_4 (x4) olana da M.2 X4 adaptör ile NVME SSD takacaksınız.
    Bu port PCIEX_1 ve PCIEX_2 ile hat paylaşımı yapıyor (üretici bilgisine göre). Eğer EX_1 veya EX_2'ye başka bir donanım kartı takarsanız EX_4 olan port da X4 yerine X1 olarak çalışır ve bant genişliği daralmış olacağından NVME SSD kullanımını anlamsız kılar. Ama X16 portunu etkileyen herhangi bir durum gözükmüyor.

Anakarta PCIE adaptör ile M.2 NVME SSD takıp kullanabilecek olmanız bu SSD üzerinden işletim sistemi boot edebileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Z68 eski bir chipset. Alacağınız NVME SSD firmware üzerinde legacy destek olması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla Samsung 950 Pro'da var. Örneğin X58 anakartlarda sadece bu NVME SSD boot ediyor diye biliyorum.

Kullanmayı düşündüğünüz NVME SSD'yi işletim sistemi için değil de veri diski olarak kullanacaksanız ayrı bir durum ama boot ve program içim kullanacağınızı yazmışsınız.
    alacağınız NVME SSD modelinin legacy desteği olduğu ve X4 adaptör ile Z68 anakartınızda boot edeceğini önceden teyit etmeniz gerekir.

Daha önceden NVME SSD kullanan biri olarak tecrübem teorideki çok yüksek hızların pratikte pek fark yaratmadığıdır. Son kullanıcı olarak SATA SSD'ye göre pek bir fark gör(e)meyeceksiniz. Boot süreniz veya oyunların açılması gibi işlemler pek hızlanmayacak yani. Hevesimi aldıktan sonra SATA SSD'lere geri döndüm.

Benim tercihim onun yerine yüksek kapasiteli ve kaliteli (Samsung Evo 860 gibi) bir SATA SSD almak olurdu. mSata portu da var ama SATA 2 (3Gb/s). O yüzden oraya takacağınız SATA SSD de yarı hızda çalışmak zorunda kalacak. Anakartınızda 2 adet SATA 3 (6Gb/s) portu var. Onlarda da 120 Kingston Hyper X Sata3 SSD ve 1 TB WD 7200 Rpm Sata 3 HDD takılı sanırım. Kingston SSD'yi upgrade etmeniz en makul yol gibi duruyor.
    aliexpresteki nvme ssd lerde legacy desteği hakkında bir yazı göremedim, yani onlar boot için kullanılamaz mı

• Texassm0ke kullanıcısına yanıt
    Bu konuda en doğru bilgiyi üreticisi verecektir. Aliexpress sitesinde satılan NMVE SSD'ler için bir değerlendirme yapmadım hiç.
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    Anakart'ın Legacy desteği varmış sanırsam.
    Yabancı forumlarda okudum.
    Ama yinede dediğim gibi bir SSD + HDD Dock üzerinden gitmek daha mantıklı geldi.
  • Sheriff_34 kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğim legacy destek anakarttan ziyade SSD'de olması gerekiyor. Model olarak olduğunu bildiğim Samsung 950 pro var ama yeni serilerde yok. Sata SSD yeterli olacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.