Şimdi Ara

Ram aldım 16 nın üzerine gerisi fazlalık mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ram olarak Gskill ripjaws 4+4 1866 mhz ram kullanıyorum ancak planımda bunu yavaştan 32 yapmak var
    şimdi kingston hyperx fury blue 2 tane 8lik buldum 1600 mhz de çalışıyor . bunları gskill lerin yanına takmamda bir sorunla karşılaşabilir miyim ?
    Şimdiden teşekkür ederim

Yazıyı güncelliyorum

Üstteki ramleri aldım ve sistemdeki ramlerimi satmak için boşa çıkardım . Planımda anakartım 32 GB e kadar destekliyor ve güncelleme yapmışken tam yapayım diyorum ancak bir yandan da değerlere bakınca şu anda 16 dan sonraki ramlerin tender tarzı işlemler haricinde büyük bir etki yaratmadığı görülüyor . Tavsiyeniz nedir acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OmrTR -- 30 Eylül 2020; 14:41:7 >

• Var mı tavsiyesi olan birileri
  • hocam 8 gb rami oyunlarla vs doldurabilirsiniz. Ama şuan için 32 gb rami render vs işlerle uğraşmayacaksanız dolduramazsınız. Ben de sizin gibi ramleri 32 gb 3000mhz ddr4 yapayım diye düşündüm ama şuan bile 16 'yi dolduramıyorum. Ki siz ddr3 kullanıyorsunuz. Eğer durumunuz varsa sistemi ddr4 e geçirin yoksa bir 8 daha alıp toplam 16 gb ram ile devam edebilirsiniz. Kalan paranızı da belki ileride sistemi güncellemek için kullanırsınız
  • 32 GB gereksiz senin makinen için. O tarz bir yükseltme yapacağına ekran kartını yükselt. Daha çok verim alırsın.
  • vaktinde ben 32 almıştım bence fazla almışım açıkçası (ama yine de iyiki almışım diyecem en azından aldığım zaman hala dolar 3.8 TL di)
  • VgrooveR kullanıcısına yanıt
    Hocam ilk önce yanıtınız için teşekkür ederim
    Ramleri mesajınızdan önce almıştım sorun değil denedim ve zaten tekini satacağım şimdi , ddr4 e Aralık'ta Amerika'ya gideceğim o zaman güncelleyeceğim
    Amacım : ara ara aksiyon kameramla uzun uzun videolar çekiyorum onları renderlamak günler sürüyor ve bu sırada PC yı kullanmıyorum videoda bir sorun olmasın diye. Eğer ki ram i yükseltirken daha rahat çalışır düşüncesi içindeyim . Doğru mudur acaba?
  • şuan kaç gb raminiz var ve render alırken ne kadar ram kullanıyor ?
  • VgrooveR kullanıcısına yanıt
    Evet ben de tam bunu soracaktım şu anda 10 ar gblık parçalar halinde 140 GB lok bir videoyu renderlıyorum . Benim istediğim şey tüm donanımı sonuna kadar kullansın hızlıca bitirsin ama 16 GB tan 8.5 civarı kullanıyor ben bir şey yapmıyorlar işlemci de hep 2.30 bandında

Şimdi bir sorum daha olacak sizce
    4x4 16gb gskill 1600 MHz cl9 ram kullanıp tüm slotları doldurmak mı
    2x8 16gb Kingston hyperx fury 1600 MHz cl 10 ram kullanıp slotu boşta bırakmak mı
    2 ay sonra Amerika'ya gidiyorum orada ya ddr4 e geçireceğim ya da özellikleri yükselteceğiz , benim fikrim 2x8 kullanıp ileride bir daha uğraşmamak ama cl9 cl10 ne kadar farkediyor? Bildiğim kadarıyla 10ns

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OmrTR -- 1 Ekim 2020; 6:42:2 >
  • Sempron 3200 kullanıcısına yanıt
    Ekran kartı yükseltmemi yapmışken tam yapayım diyorum ama o da ciddi bütçe istiyor maalesef bunlar ufak tefek olduğundan rahatsız etmeden güncelleyebiliyorum
  • Hocam şu an 16gb ram kullanıyorum. 950 modlu Skyrim'ı çalıştırırken kullanılan ram 14gb'a dayanıyor bazen.
    Belki bu şekilde 16gb rami zorlayacak oyun sayısı bir elin parmağını geçmez ama olsun. Bana kalırsa boş bir yatırım değil.
  • snowtger kullanıcısına yanıt
    Hocam o zaman tavsiyeniz şu anda elimdeki 24 GB tutmam üzerinde anladığım kadarıyla doğru mu acaba?
    Eski gskill leride nasip olursa yurtdışından alır daha ucuza getiririm hem o zamana kadar da 24 rahat rahat idare ettirir fikrimce.
    32 biraz fazla ancak 24 biraz daha ideal gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: OmrTR

Hocam o zaman tavsiyeniz şu anda elimdeki 24 GB tutmam üzerinde anladığım kadarıyla doğru mu acaba?
    Eski gskill leride nasip olursa yurtdışından alır daha ucuza getiririm hem o zamana kadar da 24 rahat rahat idare ettirir fikrimce.
    32 biraz fazla ancak 24 biraz daha ideal gibi
    Hocam 24gb eğer 3x8gb ise hiç denemedim. Bazı anakartlar 3 slot kullanımında sorun çıkarabiliyorlar. 2 veya 4 slot kullanmak en makulu.
    Siz eğer benim kadar ağır işlemlerde bulunmayacaksanız, 2x8gb ile başlayın ve duruma bir bakın. Eğer siz de yetersiz geleceğine kanaat getirirseniz 4x8gb yaparsınız kolaylıkla.
  • snowtger kullanıcısına yanıt
    2x4 +2x8 şeklinde 4 parça hocam zaten böyle durma kararı verdim . Zaten 250 TL 8gb i ha şimdi almışım ha sonra aldım unuttum hesabı dursun diyorum artık satmakla uğraşmak falan şimdi daha sıkıntılk
    Teşekkür ederim yardımlarınız için
  • quote:

Orijinalden alıntı: OmrTR

Evet ben de tam bunu soracaktım şu anda 10 ar gblık parçalar halinde 140 GB lok bir videoyu renderlıyorum . Benim istediğim şey tüm donanımı sonuna kadar kullansın hızlıca bitirsin ama 16 GB tan 8.5 civarı kullanıyor ben bir şey yapmıyorlar işlemci de hep 2.30 bandında

Şimdi bir sorum daha olacak sizce
    4x4 16gb gskill 1600 MHz cl9 ram kullanıp tüm slotları doldurmak mı
    2x8 16gb Kingston hyperx fury 1600 MHz cl 10 ram kullanıp slotu boşta bırakmak mı
    2 ay sonra Amerika'ya gidiyorum orada ya ddr4 e geçireceğim ya da özellikleri yükselteceğiz , benim fikrim 2x8 kullanıp ileride bir daha uğraşmamak ama cl9 cl10 ne kadar farkediyor? Bildiğim kadarıyla 10ns
    Video render grafik karti ister. Normal Rami pek kullanmaz. Ekran karti uzerindeki ramleri kullanir. 8Gb rx 570 gibi bisey almalisin. video render için isini gorur. Daha yuksek birsey tavsiye etmedim cunku sistemini ramle iyilestirmeyi dusunuyorsan butcen dusuktur demek.

• Cinali1 C kullanıcısına yanıt
    Evet aynen öyle şu anda gtx780 kullanıyorum ancak yükseltecek çok bütçem yok şu anda ileride komple değiştirmeyi planlıyorum
    Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için
  • OmrTR kullanıcısına yanıt
    Microsoft flight simulator gibi simülatörler de sistem ram'ini fazla kullanıyor ilerde toplayacağınız sistem için aklınızda bulunsun.

Bu arada Sizdeki mevcut ram'leri birlikte denediniz mi 2x4 + 2x8 şeklinde hepsi uyumlu çalışıyormu?
  • Şu anda 2x4 +8 şeklinde duruyor diğeri daha 0 paketinde olduğundan henüz açma cesaretinde bulunmadım bir de şöyle bir sıkıntı daha var zaten
    Gskill ramler cl9 1866 MHz iken
    Kingston furyler cl10 1600 MHz o yüzden tam performansta çalışabileceklerini sanmıyorum
  • senin makineye 4 daha Gskill ramler cl9 1866 MHz alsan yeter di ram seninin için gereksiz kıngstonları iade et. boşa para harcama. hdd hızı daha önemli. ssd iyi ise yadaoyunlar oraya kurulu ise zaten pc ucar her anlamda zaten csgolol gibi oyunlar ram istemez. muhendislik programlaarı ister

• 4 Senedir 32 GB bellek kullanıyorum. Amaç oyun ve internette gezinmeyse gereksiz. Ram tüketimi olan uygulamalar kullanıyorsanız gerekli, imkan varsa 64 GB da kullanabilirsiniz o durumda.

• İhtiyaca göre hedeflenecek GB kapasitesi değişmekle beraber; kendimden örnek vermek gerekirse, 1. monitörde oyun ve 2. monitörde twitch yayını (yani Chrome) açık halde iken RAM tüketimi olarak 8 GB'ı zorladığım oluyor. Bu nedenle 8 'den 16'ya çıktım. Daha fazlasına ihtiyacım yok. 16 GB ile mesutum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.