Şimdi Ara

RAMIN GÜCÜ NASIL EKRAN KARTINA AKTARILIR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ARKADAŞLAR RAMDAKİ GÜCÜN BİR KISMINI EKRAN KARTINA AKTARMAK İSTİYORUM. ASLINDA BÖYLE BİŞEY OLDUĞUNU BİLMİYORDUM AMA BİRİLERİNDEN ÖĞRENDİK. ŞİMDİ RAMDAKİ GÜCÜN BİR KISMINI NASIL EKRAN KARTINA AKTARABİLİRİM

• Biosta VGA ya ayrılacak Ram Var oRadan AktarAbilirsin...
  • senin dedigin sey sanırım sadece shared memory kullanan notebooklarda oluo
    normal bi bilgisayarda olmaz cunku
    kullandıgın ram 400 mhz de calısıo ekran kartının ramleri cok farklı degerlerde calısabilio mesela benimkiler 675 mhz de calısıo sen bu ikisini birlestirmeye kalkarsan sistem asenkronluktan coker gibime gelio
  • Zaten kullandıkları veri yolları da farklı. Aktarım yapmak imkansız gibi.
    Böyle birşey yapılsa bile Waxxi arkadaşın dediği gibi cihaz layla olur.
  • evet bizimde bir laptop umuz var 64 mb ekran kartımız var ram ini bios ayarlarından yükseltiyoruz yükselttiğin miktarda makinanın raminden düşüyor
  • o dediğini ben toshiba notebook ta görmüştüm ekran kartını ramden yiyerek istediğin boyuta çıkarbiliyosun
    ama norma masaüstü bilgisayarları için bu geçerlimi bilmiyorum
  • ha pardon yanlış bilgi vermiyim sanırım anakartın ve ekrankartının bütünleşik olduğu bazı kartlarda da bu mümkün
  • evet ekran kartı onchip olanlarda setupdan ayarlayabilirsin..
  • senin dediğin on board ekran kartlarında oluyo ramin belli bir kısmını ekran kartının hizmetine atıyorsun oda heralde vga shared memory diye bir ayar var biosta oradan yapıyorsun
  • peki o/b ekran kartlı makınalarda orneğin vıa ekrankartı 32 mb o/b ekran kartı var vede 128 mb ddr bellek var tabı o/b ekran kartı ramden yediği için bunu 92 olarak goruyoruz..bu ekran kartını 32 değilde 8 mb ye falan dusurup sısteme daha fazla ram bırakabilirmıyız boyle bir sey mumkun olurmu
  • quote:

peki o/b ekran kartlı makınalarda orneğin vıa ekrankartı 32 mb o/b ekran kartı var vede 128 mb ddr bellek var tabı o/b ekran kartı ramden yediği için bunu 92 olarak goruyoruz..bu ekran kartını 32 değilde 8 mb ye falan dusurup sısteme daha fazla ram bırakabilirmıyız boyle bir sey mumkun olurmu

Böyle bir şey mümkün, zaten arkadaşların yukarıda anlattığı gibi BIOS da VGA Shared Memory(Her BIOS da aynı olmayabilir)değerini düşürürsen 8MB a o zaman Kalan RAM Sistem hafızası olarak kullanılır.

Dahili olmayan ekran kartlarında, sistem RAM inden RAM paylaşımı gibi bir özellik daha önce duymadım.zaten böyle birşey olsa BIOS dan ayarı yapılır.o/b ekran kartı olmayan anakart BIOS larında VGA ile alakalı, AGP ayarı dışında, sadece "VGA APERTURE SIZE" değeri var.olsa olsa bu değer değiştirilerek yapılıyordur bu iş.

• nvidia chip setli ekran kartlarında, (digerlerinde varmı bilmiyorum) nvidianın kendi sitesinden driverini indiripo kurdugunuz zmn goruntyuler menusunde (masa ustune sag tıklayınca cıkan menıu) orada cesiltli ayarlamalar var..

buradan sistem belleginin ne kadarının kullanılabilecegini secebilirsiniz.
    bu ekran kartına destek amaclıdır. fakat,
    cogu sistemde ekran ve ana bellek frekansları aynı olmadıgı için sistem en yavas olanının hızına inmiş durumda çalışır...
    mesela ekran kartı RAM 200 Mhz.. sistem 133 mhz gibisinden...

bir de şöyle bi ek yapayım,
    sistem belleginden su kadar kullanılsın kısmını biraz abartırsanız. makineniz tekrar yevaşlayacaktır.
    zira grafik için sistem belleginden baya bi kısım tüketilecek ve sistemin çalışması için gereken bellek tutarından dusulecektir...
    -------------------------------------------+
    diğer bi yöntem ise onboard chip li maikineler için geçerli olan yoldur. burada onboard olan ekran kartı RAM ihtiyacını sistem belleginden karsilar. burada ki seçim anakartın BIOS setup ı altından gerçekleştirilir...
    bu durum lap toplar içinde geçerli...

sanırım (bu sitede bi haberde gördüm )
    nvidia lap toplar içinde ayrı bir ekran modülü yaratma çabasındaymıs..
    :-) yanlısım varsa duzeltin
    saygılar...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.