Şimdi Ara

RUSÇA mı ARAPÇA mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
7.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar sizce bu iki dil arasında hangisini öğrenmek daha mantıklıdır ?

kendimi geliştirmek ve ileride hayatı için faydası olması anlamında siz hangisini önerirsiniz ?

düşündüm düşündüm karar veremedim.

Sizin fikriniz yada tecrübeniz mutlaka vardır...

Sizce hangisi ?

• Her iki dilin de gramer yapısı oldukça ağırdır, ancak Arapça bir adım daha öndedir, zaten çevrenizde iletişim halinde olamayacağınız pek kimse yoksa Arapça'yı sökme durumu çok zordur. Rusça kanaatimce yönelebileceğiniz bir dildir, Rusça bilen bir kimse, Slovenler hariç diğer slav dillerini bilen ülkelerde yaşayan insanlarla çat pat ayrıca anlaşabilir.
  • Ne iş yaptığınıza göre değişen bir durum bu.

Araplar, kendi dillerini konuşan insanlarla daha rahat ticaret yaparlar; Ruslarla İngilizce de anlaşırsınız. Araplarla İngilizce anlaşamazsınız demiyorum; ama ticari ilişkileri samimiyet üzerine kurulu. Dillerini konuşabilmek artı puan.

Bence her iki dili bilen insana da ihtiyaç var Türkiye'de. İkisi de lazım. Dini inançlarınız kuvvetliyse Arapçayı seçebilirsiniz.
  • Ne iş yapacağına, mesleğine bağlı.. Benim mesleğimde iki dilde bilene getiriler kazandırıyor, iki dilde geniş bir coğrafyada konuşuluyor.. Birde Ruslar pek İngilizce konuşamıyor, Araplar bu konuda daha iyi bana göre.. Ben kendi açımdan Rusça öğrenmek istiyorum, malum Rusça'nın başka avantajlarıda var.
  • yazmayı unutmuşum inşaat müh. öğrencisiyim.

bu arada cevap verenlere teşekkür ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F2027 -- 19 Mayıs 2012; 18:07:14 >
  • Ne iş yapılacağına göre değişir. Ancak şu ana dek tanıştığım yüzlerce üniversite mezunu arapların hepsi çok iyi ingilizce biliyordu.

Ama rusyada ingilizceyi kötü düzeyde bilen birine rastlamak bile oldukça zor. Doğrusu ben sadece bir rusla tanıştım, o da çok kötü bir ingilizce ile konuşuyordu.
    Özetle araplarla ingilizceniz varsa, Afrikanın kuzeyindeki araplarla da fransızcanız varsa hiç sıkıntı çekmezsiniz. Kaldı ki teknik işlerde çoğu zaman şartnameler ya ingilizcedir ya da fransızca..

Ama ruslarla iş yapacaksanız rusça bilmeniz şarttır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tsail

Ne iş yapılacağına göre değişir. Ancak şu ana dek tanıştığım yüzlerce üniversite mezunu arapların hepsi çok iyi ingilizce biliyordu.

Ama rusyada ingilizceyi kötü düzeyde bilen birine rastlamak bile oldukça zor. Doğrusu ben sadece bir rusla tanıştım, o da çok kötü bir ingilizce ile konuşuyordu.
    Özetle araplarla ingilizceniz varsa, Afrikanın kuzeyindeki araplarla da fransızcanız varsa hiç sıkıntı çekmezsiniz. Kaldı ki teknik işlerde çoğu zaman şartnameler ya ingilizcedir ya da fransızca..

Ama ruslarla iş yapacaksanız rusça bilmeniz şarttır.

bunu söyleyen çok fazla kişi var

ve dikkate almak gerek diye düşünüyorum...

Birde arapça'da ki lehçe farklılığı gözümü korkuttu açıkçası ve RUSÇA öğrenmeye karar verdim...

• Arapçanın güzelliği yeter.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: F2027

yazmayı unutmuşum inşaat müh. öğrencisiyim.

bu arada cevap verenlere teşekkür ederim...

O zaman ikisinden birini zaman kaybetmeden öğren kardeşim, bende İnşaat Mühendisiyim yurtdışı işi arıyorum bu iki dilden birini bilen biri hemen öne geçiyor.. Keşke bende öğrencilik zamanında kursa gidip öğreneydim.. Ama yurtdışı planın yoksa Türkiye'de İngilizce'yi bile formaliteden soruyolar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gstrance -- 23 Mayıs 2012; 18:25:58 >
  • Rusca, getirisi cok fazla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu yönetimde arapça normal şartlarda rusça.
  • Rusça.
  • ben arapça diyorum çünkü inşaat mühendisiymişsin arap ülkelerden birine bi kapağı attınmı tamamdır
  • Ben olsam Rusça'yı tercih ederdim.
  • Bu ikileme bende düştüm Tarih Bölümü okuyorum yüksek lisans yapmayı düşünüyorum Arapça mı Rusça mı alayım diye kara kara düşünüyorum fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.