Şimdi Ara

Ses Yapan Klima Fanına Çözüm?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6
Cevap
1
Favori
3.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Değerli forumdaşlar, babamların evinde 10 yıllık Demirdöküm marka bir klima var. Klimayı gece en düşük fan hızına ayarladığımızda sessiz çalışıyor fakat iç ünitedeki fan dönerken tıpkı bir saat gibi bir sürtünme sesi geliyor. Sanki fan dönerken yalpa yapıyor ve oynarken göbekteki plastiklere sürtüyor gibi. Çok ince bir ses ve dikkat kesilmeyince rahatsız etmiyor fakat yine de gecenin sessizliğinde o ses rahatsız edici olabiliyor.

Klimanın temizliğini geçen sene yaptırmıştık, yine de toz vs. girmiştir belki diye hava tuttum içine biraz. Ama fayda etmedi. Muhtemelen sesin geldiği iç ünitedeki fan motoru ile fanın ayaklarının birleştiği noktalara sprey silikon veya WD-40 gibi bir sprey sıkmak çözüm olabilir mi? Bu işlem fan motoruna veya klimaya zarar verir mi?

Ayrıca soruna başka bir çözüm önerisi olan var mı?

• Merhaba. Klimanız çalışırken mümkünse ön paneline veya kenarına dokununuz. Elle hissedilen bir sarsıntı var mı ? Yani tıpkı damar üstünden nabız ölçer gibi böyle tık tık ufak da olsa bir sarsıntı,balansı kaçık çalışıyormuş gibi bir hissiyat var mı ?

Bu var ise sorun fandadır ve çoğunlukla eksenine oturmamaktadır,değişmesi gerekmektedir. Eğer balanssız çalışma yok ise bu durumda rulmanları eskimiştir.

WD-40 sıkmanızı tavsiye etmem. WD-40 esasen bir yağ sökücüdür. İlk sıktığınızda yağlama yapıyor gibi görünse de kurudukça var olan yağı da söker alır.

Silikon sprey veya daha iyisi sprey gres sıkmanızı tavsiye ederim. Ama rulmana ulaşması zor olacaktır ve gres yağını kauçuk parçalardan uzak tutmanız gerekir. Gres,kauçuk materyallere zarar verir. Yine de çok sıkmadan azar azar deneyin,çözülmezse bakım yapan ekibi çağırmanızı ve onların rulmana ulaşacak şekilde sıkmalarını istemenizi tavsiye ederim.

Elektriksel kısımlara zarar gelmesinden endişe ediyorsanız yağlı kontak spreyi de sıkabilirsiniz. Bu tarz solüsyonlar (düzenleme : elektronik kısma) zarar vermeyececektir.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 31 Mayıs 2021; 1:51:50 >

• klima5505 kullanıcısına yanıt

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. WD-40 sıkmanın mantıksız olacağını uyarınız üzerine fark ettim. Sprey gres çok yağlı bir şey olduğundan ona cesaret edememiştim ama siz önerince mantıklı olabileceğini düşündüm. Sprey silikon daha masum göründüğü için ilk başta onu deneyeceğim. Siz dedikten sonra ben dediğiniz gibi bir yalpalama yapıyor mu diye kontrol ettim ama öyle bir şey göremedim. İç fan motorunun rulmanlarında vs bir sorun olsa sanırım daha belirgin bir yalpalama olur, bu çok ince ve her zaman gelmeyen bir ses. Uzun süre çalışınca geliyor ve ancak dikkat kesilince duyabiliyorsunuz sesi. Hatta sadece sol taraftan geliyor ses. Birkaç gün içinde sprey silikonun ince ucu ile sesin geldiği en derin noktaya birkaç püskürtme yapıp sesi bitirmeye çalışacağım. Umarım başarılı olur. Hatta sökebilirsem hareket eden kanatları söküp öyle deneyeceğim. Durum hakkında sizi bilgilendiririm. Tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar.

• quote:

Orijinalden alıntı: gencturk33

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. WD-40 sıkmanın mantıksız olacağını uyarınız üzerine fark ettim. Sprey gres çok yağlı bir şey olduğundan ona cesaret edememiştim ama siz önerince mantıklı olabileceğini düşündüm. Sprey silikon daha masum göründüğü için ilk başta onu deneyeceğim. Siz dedikten sonra ben dediğiniz gibi bir yalpalama yapıyor mu diye kontrol ettim ama öyle bir şey göremedim. İç fan motorunun rulmanlarında vs bir sorun olsa sanırım daha belirgin bir yalpalama olur, bu çok ince ve her zaman gelmeyen bir ses. Uzun süre çalışınca geliyor ve ancak dikkat kesilince duyabiliyorsunuz sesi. Hatta sadece sol taraftan geliyor ses. Birkaç gün içinde sprey silikonun ince ucu ile sesin geldiği en derin noktaya birkaç püskürtme yapıp sesi bitirmeye çalışacağım. Umarım başarılı olur. Hatta sökebilirsem hareket eden kanatları söküp öyle deneyeceğim. Durum hakkında sizi bilgilendiririm. Tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar.

Rica ederim hocam. Çoğu cihazda sol tarafta rulman değil de,burç var. Şahsen beğenmiyorum ancak üreten böyle üretmiş ne yazık ki. Yani bildiğimiz plastik burç var. Fanın mili direkt hareketsiz olan burca temas ediyor. Zamanla yağsız kalabiliyor. Balanslı (dengeli) şekilde çalışıyorsa fanda sorun olmadığını söyleyebiliriz. Gelişmeleri,sonucu merakla bekliyor olacağım.

Rica ederim,saygılarımla...

• Merhaba Samsung marka klimamın iç ünitesi çok sarsıntılı çalışıyor hafif ses yapıyor. Fan moturu veya cross fan yataklarında sorun olduğunu düşünüyorum. Başka bir sorun olabilir mi? Ayrıca fan yatak burçlarını internette bulamadım nereden bulabilirim?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.