Şimdi Ara

SİGMA 18INVDMB - GENERAL 12LGC İZLENİMLER

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazı arkadaşların bildiği gibi forumdan okuduklarımla General 12 binlik lgc inverter klima almıştım. Klima 23 m2 odayı bir türlü soğutamamıştı. Soğutma derken 29 derecenin altına düşüremiyordu. Bunun üzerine klimayı aldığım çağlayan iklimsa generalin gazını değiştirdi ancak yinede memnun kalmazsam değiştireceğini söylemişti. Ve dediği gibi değiştirmeyi kabul etti. Ben de general i iade ederek yerine 18 binlik sigma inverter aldım.

Sigma ile ilgili forumlarda ve internette hiçbir bilgiye kullanıcı yorumuna rastlamamıştım. Ancak general den daha kötü olamayacağını düşünerek ve en önemlisi de en uygun fiyatlı 18 binlik inverter olması sebebiyle tercih ettim.

İki klima arasındaki izlenimlerim şöyle :

İÇ ÜNİTE YAPISI VE MALZEME KALİTESİ :
    Sigma açık ara önde. Ben malzeme ve plastiğini gerçekten çok kaliteli buldum. Görünüm olarak daha güzel, pürüzsüz ve tok sağlam bir plastik yapısı var.
    Generalin plastik kalitesini ve yapısını hiç beğenmemiştim. Klimaya dokunsam bir tarafı kırılacak hissine kapılmıştım. Üstündeki general yazısını silseniz, kesinlikle marketlerde 400 liraya satılan klimalardan ayırt etmeniz mümkün değil.

Generalin kumandası bence daha iyi ve kaliteliydi. Lakin sigmanın kumandası da iyi. Ayrıca sigmanın kumandası fosforlu, karanlıkta da tuşları görebilmek mümkün. Ben genelde gece çalışırken ışıkları söndürdüğüm için benim açımdan faydalı bir özellik oldu.

Sigma 18 binlik, haliyle iç ünitesi general 12 binlikten daha büyük. Daha geniş üfleme ağzı var ve iç ünite daha büyük.
    Generalin üfleme açısı gerek yatayda gerekse dikeyde nerede ise sabit iken ( sağa sola ayarlama nerdeyse hiç ayarlanmıyordu, swing modu da nerdeyse hiç hareket etmeden çalışıyor gibiydi ) , sigamada gerek yatay gerek dikey üfleme çok geniş bir aralıkta ve açıda rahatlıkla ayarlanabiliyor. Sigmanın yatay kanatları neredeyse 180 derece hareket ediyor. Soğutmada direk tavana yönlenebilirken ısıtmada ise neredeyse direk yere üfleyecek kadar geniş hareket kabiliyetine sahip.

General klimanın iç ünitesinde neredeyse hiçbir gösterge yoktu. SAdece operation ışığı ve timer ışığı vardı, o da sadece yanan fakat başka bir şey göstermeyen nokta ışık şeklinde.
    Sigmanın iç ünite üzerinde biraz daha detaylı bir göstergesi var. Ayarlanan sıcaklığı, modu gösterdiği gibi, benim çok hoşuma giden inverter frekans göstergesi de var. Bu inverter frekans göstergesi 5 kademeli çubuklar halinde. Klimanın hangi kapasitede çalıştığını gösteriyor. Tek çubuk yanıyorsa en düşük devirde, tümü yanıyorsa en yüksek devirde çalıştığı anlamına geliyor. Eğer hiçbiri yanmıyor ise ( inverter olmasına rağmen ) klima dış ünitesi duruyor ( bizzat test ettim )

Dolayısıyla inverter klimaların dış ünitesinin de zaman zaman durduğunu anladım. Oda, ayarlanan sıcaklığa ulaştığında inverter frekans göstergesi ışıklarının tamamı söndü ve klima en düşük fan seviyesinde üflemeye devam etti. Bunu akşam saatlerinde gördüm. Bunun üzerine dış üniteye elimi dokundurduğumda dış ünitenin de çalışmıyor olduğunu anladım. Zira dış ünitenin sesini hiç duyamadığım için ancak dokunarak anlayabiliyorum çalışıp çalışmadığını. Pencereyi açıp oda ısınmaya başlayınca iç ünitede iki kademe frekans ışığının yanıp dış ünitenin de çalışmaya başladığını gözlemledim.

Dolayısıyla inverter klimanın sadece devir düşürdüğü, bunun dışında hiçbir zaman durmadığı, sadece düşük frekansta çalıştığı bilgisinin doğru olmadığını gördüm.

Ayrıca General 12 bin inverterin internette yer alan teknik bilgilerinde bir yanlışlık var. Isıtma performansını internetten maksimum 19.000 btu olarak görmüştüm pek çok teknik tabloda. Fakat klimanın üzerinde ısıtma performansının maksimum 13.600 btu olduğu yazıyordu.

SES DÜZEYİ :
    General , sigma dan iç ünite olarak daha sessizdi. Ancak bunda generalin 12 binlik, sigmanın 18 binlik oluşunun payı vardır diye düşünüyorum. Bununla birlikte sigma da da kesinlikle rahatsız edici bir ses seviyesi yok. Generalin en düşük fan seviyesinde, oturduğum masadan hiç fan sesi duymuyordum. Sigma da ise en düşük fan seviyesinde klimanın dibine gidip kulağımı dayamazsam yine ses duymuyorum. Ancak ofisim ana cadde kenarında onu da belirtiyim. Çok sessiz bir ev olsa duyacağımı sanıyorum. Fakat en yüksek ve yüksek fan hızlarında sigma daha sesli.

Dış ünite ise ne generalde ne de sigmada kesinlikle dış ünite sesi duymadım. Dış ünite penceremin önünde takılı. Pencereyi açıp dış ünite çalışıyormu diye her iki klimayı dinlediğimde bile ikisinden de hiç ses duymadım. SAdece dokunarak anlayabildim çalışıp çalışmadığını.

SOĞUTMA PERFORMANSI :

Oda 23 metrekare. İstanbul şişli de e5 kenarı. Ayrıca odam köşede binanın her iki tarafı da açık yakında bina yok. Sabah ve öğleden sonra güneş almakta.

Generalden çok şikayetçiydim. 12 binlik klima 23 metrekare odamı sıcak günlerde 28 derecenin altına düşüremedi bir türlü. Sürekli tam kapasite çalıştığı halde.

Generalin gazı değiştikten önce ve sonra yaptığım ölçümlerde ağız sıcaklığını en düşük 14 santigrad derece olarak ölçmüştüm. ( Sigmada ağız sıcaklığını 6 derece olarak ölçtüm )
    Ölçüm yöntemim civalı ve küçük tahta üzerine monteli eski tip termometreyi, klimanın kanatçığı üzerine koyup sabitleyip termometreyi de üzerine koyarak ağzının içine doğru ittim ve öylece bıraktım. Beş on dakika o şekilde kaldı.

Sigma 18 binlik inverter klima oda sıcaklığını yaklaşık 15 dakikada rahatlıkla ayarlanan sıcaklığa getirebiliyor. Yalnız burada generalin 12 binlik olduğuna dikkatinizi tekrar çekmek isterim. Bunda mutlaka kapasite farkının etkisi vardır. Ancak ben general klimanın performanssız olduğu fikrindeyim yine de kesinlikle.

Sigma klimayı açtıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika tam kapasite çalışıyor ( üzerindeki inverter frekans göstergesinden anlıyorum ), sonra 5 kademeli göstergeden 3 ü veya 4 sönüyor. Bir süre sonra sürekli en düşük kademede ( tek ışık yanar şekilde ) çalışıyor. Hatta akşam gibi güneşin etkisi olmayan bir saat ise belli sürelerde klima tamamen duruyor sadece fanı üflüyor. Sıcaklık yükselince en düşük kademeden klima tekrar devreye giriyor. Klima ilk çalıştırmadan sonra genellikle en düşük kademede çalışıyor sadece, yani tek ışık yanıyor, çok nadiren 3 üncü kademeye geçiyor.

Tüketiminin de buna göre düşük olacağını tahmin ediyorum. Şu an büroma gelen elektrik faturası genelde 50-53 TL arasında geziniyor sürekli. Bakalım klimadan sonraki ilk faturalar nasıl olacak, onu da yazarım ilerde.

Üst katımda benim odanın aynı yerinde 18 binlik rubenis almıştı arkadaş. Fakat onun odası benimkinden daha büyük, 35 m2 civarı ( benimki 23 m2 ). Rubenis de gayet güzel soğutmaktaydı, fakat ben inverter istediğim için rubenis almamıştım. Ayrıca arkadaşın ofis holüne açılan kapısı da sürekli açık olmasına rağmen gayet güzel soğutabiliyordu.

Şu an bende oda kapısı açık kullanıyorum, sigma gerek odayı gerekse de holü gayet yeterli soğutuyor. Hol dediğim de 10 m2 civarında.

Bir de sigma klimada hiç sıcaklık dalgalanması yaşamıyorum. Termometre sürekli yanımda duruyor. Klimayı 27 dereceye ayarladıysam termometre genelde sürekli 27,5 gösteriyor. Klimanın çaprazında oturuyorum bu arada. Yani 29 a çıkmıyor hiç ya da 26,5 a düşmüyor. Sabit ve stabil bir ortam sağlıyor.

Burada genelde arkadaşlar klimayı alana kadar yazıyor soruyor. Ancak ben her iki klimayı da alıp denemiş birisi olarak izlenimlerimi yazdım. Sorusu olan arkadaşlar varsa da seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

( Bu arada klimacı falan değilim. Mesleğim avukatlık )

• Foruma super katki saglayan yazinizi zevkle okudum.
    Tespitlerinizi de takdirle karsiliyorum. Tekrar gecmis olsun.
  • güzel bir karşılaştırma olmuş hayırlı olsun. bu arada problem yapmadan cihazı değiştiren bayii de tebrik etmek lazım.
  • Geçen zaman içinde sigmanın generale göre biraz daha sesli çalıştığını söyleyebilirim.

bir de sigmanın içinde dikdörtgen şeklinde yeşil ve iki ucundan elektrik ( daha doğrusu kablo ) girişleri olan bir aparat var. plazma veya negatif iyon fitresi dedikleri bumudur ?

Sigma kumandasında "clean air" tuşu var. Basıyorsunuz dıt sesi geliyor ama aktif olduğuna dair ne kumanda nede iç ünite üzerinde bir gösterge veya sembol yok.
  • bence 12.000btu degil 14.000btu general klima koysaydınız daha iyi olurdu, zira 23 metrekare 12.000btu için büyük gelir, bunun general ile alakası yok. sigma ne derseniz deyin general kalitesinde olması imkansız.ayrıca bu nasıl klimacı 23 metrekareye generalin en alt seviyesindeki inverterli klimayı sunuyor müşteriye? 23 metrekareye kesinlikle 14.000-16.000 btu uygundur ve asıl amaç ısıtmadır çünkü tüm klimalar sogutmada cok iyidir....
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet izmirli

bence 12.000btu degil 14.000btu general klima koysaydınız daha iyi olurdu, zira 23 metrekare 12.000btu için büyük gelir, bunun general ile alakası yok. sigma ne derseniz deyin general kalitesinde olması imkansız.ayrıca bu nasıl klimacı 23 metrekareye generalin en alt seviyesindeki inverterli klimayı sunuyor müşteriye? 23 metrekareye kesinlikle 14.000-16.000 btu uygundur ve asıl amaç ısıtmadır çünkü tüm klimalar sogutmada cok iyidir....

Hocam bu mesajını bir kaç defa daha oku ve ondan sonra bir daha değerlendir! Yoksa sadece marka fanatiği olduğunu düşüneceğim.
  • koko69 kardeş general fanatigi degilim sadece burada sigma ile general kıyaslaması yapıldıgı için generali öne sürdüm. yoksa benim evde mitsu heavy ve zibro da var, fakat sadece burada sigma yerine generalin daha iyi oldugunu kıyaslamak istedim yoksa bir marka fanatikligim yok kardeş keşke burada krimagane ile ururu sarara yı karşılaştırabilseydik isterdim....
  • arkadaşlar 26 metre kare salonumuzda 7000 btu general kullanıyorum çok da memnunum fakat salonumuz çok yalıtımlı. lgc 7000 btu inverter ı kullanıyorum arkadaşlar şu an için benim gözümde en iyi bu tabiki:)
  • merhaba rotasız45 arkadaşım ben bu fujitsu ve iklimsa general konusunuda okudum. hatta lgc serisi ile eski lcc serisinin değerlerinin aynı olduğunu tespit ettim. bir vesile ile düşündüm bu klimayı hatta kampanyası sürüyor şuan. fakat mutfak olduğu için düşündüğüm mekan inverter oması ve fiyatı kampanya dahilinde olsada fiyatı yüksek geldiğinden ve bu yıl çıkan sorunlardan dolayı vazgeçtim. size sormak istediğim koko69 arkatşımızın yaşamış olduğu sorunlardan bir olan flap açıları sizde mevcutmudur? son olarakta eviniz nekadar yalıtımlı olursa olsun klimanız o alana küçük dikkatli yormadan kullanmanızı öneririm. diğer soruma cevap verirseniz sevinirim herkeze hayırlı bayramlar diliyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: rotasiz_45

arkadaşlar 26 metre kare salonumuzda 7000 btu general kullanıyorum çok da memnunum fakat salonumuz çok yalıtımlı. lgc 7000 btu inverter ı kullanıyorum arkadaşlar şu an için benim gözümde en iyi bu tabiki:)

• Bu foruma yazan arkadaşlara biraz net yazayım. Öbür türlü bu işleri bilmeyen arkadaşların kafası daha da karışır bu yazılanları okuyunca .

Konuyu açan arkadaş 12 lik inverter LGC ile 24 m2 yeri iklimlendiremedim diye malı iade ettiğini yazmış. Buna mukabil karşı görüşlü arkadaşın biri o alana 12 lik küçük gelir demiş ki asla katılmıyorum.

Diğer yandan 7 lik inverterını kullanıyorum 26 m2 de çok memnunum diyeni de çıkmış. Şimdi bunlar başlı başına birbirine tezat yazılar değil mi ?

Ben önce bu 7 lik cihazın modelini de tam nedir bilmek isterim. Diğer yandan da 7 lik cihazla 26 lık salonda verim alınıyorsa okyanus arkadaşın kliması orayı uçurması lazımdı.
  • aydemir arkadaşım flap konusunda evet bir yavaşlık var fakat abartılı bir şekilde değil. evimde 9000 lik bosch da var bosch un flapları generalden daha hızlı onu kabul ediyorum fakat generalinde aşağı yukarı flapların salınımıda çok ölü bişi bir işe yaramaz değil.

salona gelince yaklaşık 25-26 metrekare 2,80 yükseklik, güneş sadece sabahtan vuruyor öğleden sonra gölge. kışın ise altta ve üstte soba yakan aileler mevcut. yaklaşık 4 metrekare pimapen çift cam mevcut. yerler parke. salonun üç tarafı kapalı tek tarafı caddeye bakıyor.

not: arkadaşlar ben bayii falan değilim sadece yorumlarımı ekliyorum. manisa merkezde ikametgah etmekteyim herkese iyi bayramlar.
  • bu 12000 lik model o odayı nasıl soğutamadı bilmiyorum büyük bir ihtimal klimada bir arıza olduğu kanısındayım fakat kimseye bir şey diyemem ben kendim kullandığım klima için görüşlerimi yazmak istedim. salonumuzun özelliklerini yukarıda yazdım. kullandığım model ise, asha 07lgcz modelidir. çok memnunum. arkadaşlar. herkese iyi bayramlar diliyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.