Şimdi Ara

SİNİRLENDİGİNİZDE BU ÖYKÜYÜ HATIRLAYIN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Adam yeni kamyonuna bakmak için evinden çıktığında, üç yaşındaki oğlunun gayet mutlu bir biçimde elindeki çekiçle kamyonunun kaportasını mahvettiğini görmüş. Hemen oğlunun yanına koşmuş ve çocuğun eline çekiçle vurmaya başlamış. Biraz sakinleşince oğlunu hemen hastaneye götürmüş. Doktor, çocuğun kırılan kemiklerini kurtarmaya çalıştıysa da elinden bir şey gelmemiş ve çocuğun iki elinin parmaklarını kesmek zorunda kalmış. Çocuk ameliyattan çıkıp gözlerini açtığında, bandajlı ellerini fark etmiş ve gayet masum bir ifadeyle, “Babacığım, kamyonuna zarar verdiğim için çok üzgünüm.” demiş ve sonra babasına şu soruyu sormuş: “Parmaklarım ne zaman yeniden çıkacak?” Babası eve dönmüş ve hayatına son vermiş...
    Birisi masaya süt döktüğünde ya da bir bebeğin ağladığını işittiğinizde bu öyküyü hatırlayın. Çok sevdiğiniz birine karşı sabrınızı yitirdiğinizi anladığınızda, önce biraz düşünün. Kamyonlar onarılabilir, ama kırılan kemikler ve incinen duygular hiçbir zaman onarılamaz; genellikle kişiyle performansı arasındaki farkı göremeyiz. İnsan hata yapar. Hepimiz hata yaparız. Fakat öfkeyle ve düşünmeden yapılan şeyler, insanı sonsuza kadar rahatsız eder. Harekete geçmeden önce durun ve düşünün. Sabırlı olun. Anlayış gösterin ve sevin.

ALINTIDIR...

• güzel kıssa teşekkürler..
  • çok doğru
  • oha hikaye ne kadar vahşi, kamyona çekiçle vurdu diye çocuğun elini çekiçle ez yok kardeşim dövmeyi anlarız bir yer kadar da bu ne sadistlik?
  • bunu ben yazdım...
    bendeniz psikoloji profösörü cck_ylmzzz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cck_ylmzzz -- 21 Kasım 2005, 19:51:34 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Rouvax

oha hikaye ne kadar vahşi, kamyona çekiçle vurdu diye çocuğun elini çekiçle ez yok kardeşim dövmeyi anlarız bir yer kadar da bu ne sadistlik?

burada çocuğun eli benzetme, geri getirebileceğiniz şeyler için telafisi mümkün olmayan hatalar yapmayın demek istiyor..
    tabii olay olmuşta olabilir..
  • gerçekten güsel hikaye herkese ders olmalı
  • artık sinirlenmeycem.
  • arada hatırlamak gerekiyor böyle hikayeleri
    teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: FC_yavuzhan

SİNİRLENDİĞİNİZDE bu öyküyü hatırlayın

Adam yeni kamyonuna bakmak için evinden çıktığında, üç yaşındaki oğlunun gayet mutlu bir biçimde elindeki çekiçle kamyonunun kaportasını mahvettiğini görmüş. Hemen oğlunun yanına koşmuş ve çocuğun eline çekiçle vurmaya başlamış. Biraz sakinleşince oğlunu hemen hastaneye götürmüş. Doktor, çocuğun kırılan kemiklerini kurtarmaya çalıştıysa da elinden bir şey gelmemiş ve çocuğun iki elinin parmaklarını kesmek zorunda kalmış. Çocuk ameliyattan çıkıp gözlerini açtığında, bandajlı ellerini fark etmiş ve gayet masum bir ifadeyle, �Babacığım, kamyonuna zarar verdiğim için çok üzgünüm.� demiş ve sonra babasına şu soruyu sormuş: �Parmaklarım ne zaman yeniden çıkacak?� Babası eve dönmüş ve hayatına son vermiş...
    Birisi masaya süt döktüğünde ya da bir bebeğin ağladığını işittiğinizde bu öyküyü hatırlayın. Çok sevdiğiniz birine karşı sabrınızı yitirdiğinizi anladığınızda, önce biraz düşünün. Kamyonlar onarılabilir, ama kırılan kemikler ve incinen duygular hiçbir zaman onarılamaz; genellikle kişiyle performansı arasındaki farkı göremeyiz. İnsan hata yapar. Hepimiz hata yaparız. Fakat öfkeyle ve düşünmeden yapılan şeyler, insanı sonsuza kadar rahatsız eder. Harekete geçmeden önce durun ve düşünün. Sabırlı olun. Anlayış gösterin ve sevin.

ALINTIDIR...

dostum tesbitinde çok haklısın tutki o anda ölümüne birşeye sinirlendin ama sonuçlarını iyi düşünüp öyle hareket etmek ve sakin olmak gerçekten insana çok şeyler kazandırıyor.
    Konuyu güzel yerden yakalımışsın açtığın topic amacına ulaştı bundan emin olabilirsin

• ohh adamın eelrine salık, çocuğun cezasını vermiş

Şaka şaka, bende çok sinirli bir insanımdır hemen sinirlenir ve çabuk skinleşirim. Tam bana göre bir yazı olmuş çok ders çıkardım.

• özellikle birden sinirlenip birden sakinleşen insanlar için tam ibretlik.bir anlık sinirle bazen karşımızdakini kırabiliyoruz.tabi yukarda ki örnek biraz abartı ben şahsen asla birine fiziksel darpta bulunmam bana bulunulmadıkça.ama duygusal mana da kırma konusunda kesinlikle doğru
  • Sır Kapısındada buna benzer bi olay olmuştu ,
    cocuk paso babasından eldiven istiyor , kışın tamirathanede elleri üşüyor falan...babası en sonda kızıyor sinirleniyor falan çocuğun ellerini iple sımsıkı bağlayıp odaya tıktıktan sonra kapıyı kilitlior...çocuk bagırıyor içeriden anne kurtar beni falan diye... o sırada babasıda iş görüşmesine gidior şehir dışına ve oda anahtarıda yanında.... neyse 6-7 saat geçiyor annesi zor zar aletlerle kilidi kırıp açıyor kapıyı oğlunu hastaneye götürüyor falan...

1-2 gün geçiyor , babası ewe geliyor oğluna yoldan gelirken eldiven almış hediye , bak oğlum istediğin eldivenleri aldım falan diyor.....o sırada annesi başlıyor hüngür hüngür ağlamaya, adam soruyor ne oldu diye....çocuk bandaşlı kollarını yorganın altından çıkarıp gösteriyor...( elleri kangren olmuş ve kesilmiş )

baya duygulanmıştım orda

• saol kardeş
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.