Şimdi Ara

Stirling Motor RPM, Tork, Watt, Volt Dönüşümü ve Elektrik Üretimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
2
Favori
4.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar başlıkta olabildiğince anahtar kelimeleri girmeye çalıştım. Asıl merak ettiğim, bir süredir içten yanmalı ve stirling motorlarlarla ilgili araştırmalar yapıyorum. Ancak bir noktada takıldım. Elektrik veya mekanik eğitimi almış birisi değilim ancak işte hobi amaçlı kendi kendime birşeyler öğrendim. Bunu baz alarak cevaplarsanız memnun olurum.

İnternette birçok ev yapımı stirling motor videosu mevcut. Neredeyse hepsini izledim. Ancak bu motorların videolarında sadece motorlar çalıştırılıyor, bazılarında RPM değerleri ölçülüyor ve video bitiyor. Halbuki asıl mesele orada başlıyor. Diyelimki 2000rpm değerine ulaşabilen bir stirling motor yapmayı başardık. Bir dinamo yardımıyla motorun ürettiği gücü depolamak veya harcamak amaçlı elektrik enerjisine çevirmek istiyoruz. Burada devreye çarklar ve dolayısıyla tork giriyor diye tahmin ediyorum. Araç motorları, tork, şanzıman vb. sistemleri düşünerek bu kanıya vardım yanlışta olabilir tabi. Peki bu dönüşümü nasıl ve neye göre hesaplarız? RPM değerinin ne kadar güç ürettiğini, bu gücün ne çeşit bir dirençle elektriğe çevirileceğini ve ne kadarlık bir elektrik gücü üreteceğini nasıl hesaplarız? Birçok arama yaptım ancak bir sonuca ulaşamadım. İngilizce forumlarda birkaç birşey buldum ancak tam olarak anlayamadım (konuya ilişkin bilgisizliğimden dolayıda olabilir.)

Yardım edecek veya fikir verecek veya arama yapabilmem için anahtar kelime verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekürler.

• hocma ne için ısıyı elektirğe çevirmek istiyorsunuz acaba ?
  • Stirling motoru, elinizde halihazırda ısı varsa güneş enerjisi veya termal su kaynağı gibi o zaman mantıklı aksi halde hiç uğraşmayın.
    Diyelimki var. Motoronuzu yaptınız ve çalıştırdınız, motorun volan dediğimiz büyük tekerinden en basitinden bir kayış vasıtasıyla jenaratörün kasnağına aktarım yapacaksınız olay bu.

http://www.youtube.com/watch?v=4AsnE9kwyDw

http://www.youtube.com/watch?v=Dm2FS-r0PSc

Stirling engine with dc generator şeklinde arama yapın daha fazlası var.

• Peki motorun üretebileceği teorik gücü neye göre ven asıl hesaplarız? Yani iki adet motor ikiside 2000rpm ile volan çevirebiliyor diyelim. Bu iki motorun volanına iki aynı tip jeneratör bağlarsak, aynı enerjiyimi üretir? Motorların volanı çevirme gücünü etkileyen şey yalnızca RPM'midir yoksa başka etkenler varmıdır? Asıl merak ettiğim budur. Yani tabiki kesin bir hesap zordur ancak yinede teorik bir yolu vardır diye düşünüyorum.

Bir de fosil yakıtla dıştan yanmalı motorun verimi çok mu düşük olur? Isı veya güneş enerjisi yoksa uğraşmayın demişsiniz o yüzden sordum.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_38360434/tm.htm
    Şuradaki yazıyı 3-4 kez üst üste okuyup, anlamadığım yer kalmayana kadar diğer forum, site vb. yerlerin örneklerini de inceledim. Sanıyorum tork ve beygir ilişkisini biraz daha iyi anladım. Ancak yine takıldığım bir nokta var. Yaptığım motorun üreteceği beygiri teorik olarak hesaplamam mümkün müdür? Yoksa motoru yapıp bitirip en son bir teste sokup o şekildemi anlayabileceğim ürettiği gücü?

Bir sitede

HP = ( tork x rpm ) / 5,252

gibi bir formül verilmiş. Bir krank milinin rpm'ini ölçebiliriz ancak tork'unu neye göre ölçeriz? Volan'a göre ölçeriz gibime geliyor ancak nasıl? Hangi formül bize sonucu verir?
    Silindir hacmi bu değerleri hesaplamada kullanılır mı? Yada yalnızca piston kolu ve krank mili arasındaki çarpan bize tork'u mu verir?

Yine net cevaplar kadar anahtar kelimelerde işimi görür. Teşekürler şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fastclick -- 20 Şubat 2014; 1:50:18 >

• Sorduğum soruların cevapları forumda bir postta verilebilecek cinsten değilmiş ne yazıkki. Yüzlerce termodinamik vb. test gerektiriyormuş. Konuyu daha sonradan okuyan olursa kendi bulduklarımı da paylaşmak isterim en azından onlara cevap olsun.

http://journals.tubitak.gov.tr/engineering/issues/muh-99-23-2/muh-23-2-5-97092.pdf
    http://mmfdergi.uludag.edu.tr/Dergi/cilt17sayi1/mak17_01-05%28syf051-062%29.pdf
    http://somamyo.cbu.edu.tr/docs/dergi/sayi13/13sayi1.pdf
    http://teknolojikarastirmalar.com/pdf/tr/01_2011_8_4_118_708.pdf

Hepside alanında uzman kişiler tarafından yazılmış ve ileri düzey teknik terim ve bilgi istiyor. Anlaşılabilir kısımları da yok değil. Yapmak istediğiniz işin profesyonelliğine göre değişir. Ben dünyanın en verimli motorunu yapmaya çalışmıyorum dolayısıyla makaleleri okuyarak öğrendiklerimi tam olarak sağlayamayacağım çünkü formüller vs. anlaşılması zor. Ancak en azından neyin nasıl olması gerektiğini grafiklerle anlayabiliyorsunuz.

Not: Stirling motorlar hakkında araştırma/öğrenme olayına yeni başladıysanız sakın linkleri açmayın bütün şevkiniz kaçar. Forumdaki konuları, wikipedia vb. sitelerdeki daha basit düzeydeki kaynakları okuyarak başlamalısınız. Tatmin olmazsanız üstteki ve üsttekine benzer makalelerden devam edebilirsiniz.

• O hesaplara girmek amatör girişimleri genelde aşıyor. Macburen bazı şeyleri deneme yanılma yoluyla oturtmaya çalışıyoruz.
    Biraz büyükçe bir motor yapıp çıkışa da elinize ne geçerse bağlayıp bakıyorsunuz az çok ne kadar güç üretmiş tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Çok ince hesaplarla nokta atışı sonuçlar zaten bizim için pek mümkün değil.

İlginç bir motor türü olarak bir de bu var. Nasıl çalıştığını pek çözemedim zaten fazla bilgi de yok.
    http://www.youtube.com/watch?v=t8bVMQ_IEmo
  • quote:

Orijinalden alıntı: fastclick

Arkadaşlar başlıkta olabildiğince anahtar kelimeleri girmeye çalıştım. Asıl merak ettiğim, bir süredir içten yanmalı ve stirling motorlarlarla ilgili araştırmalar yapıyorum. Ancak bir noktada takıldım. Elektrik veya mekanik eğitimi almış birisi değilim ancak işte hobi amaçlı kendi kendime birşeyler öğrendim. Bunu baz alarak cevaplarsanız memnun olurum.

İnternette birçok ev yapımı stirling motor videosu mevcut. Neredeyse hepsini izledim. Ancak bu motorların videolarında sadece motorlar çalıştırılıyor, bazılarında RPM değerleri ölçülüyor ve video bitiyor. Halbuki asıl mesele orada başlıyor. Diyelimki 2000rpm değerine ulaşabilen bir stirling motor yapmayı başardık. Bir dinamo yardımıyla motorun ürettiği gücü depolamak veya harcamak amaçlı elektrik enerjisine çevirmek istiyoruz. Burada devreye çarklar ve dolayısıyla tork giriyor diye tahmin ediyorum. Araç motorları, tork, şanzıman vb. sistemleri düşünerek bu kanıya vardım yanlışta olabilir tabi. Peki bu dönüşümü nasıl ve neye göre hesaplarız? RPM değerinin ne kadar güç ürettiğini, bu gücün ne çeşit bir dirençle elektriğe çevirileceğini ve ne kadarlık bir elektrik gücü üreteceğini nasıl hesaplarız? Birçok arama yaptım ancak bir sonuca ulaşamadım. İngilizce forumlarda birkaç birşey buldum ancak tam olarak anlayamadım (konuya ilişkin bilgisizliğimden dolayıda olabilir.)

Yardım edecek veya fikir verecek veya arama yapabilmem için anahtar kelime verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekürler.

Torku hesaplanamıyor, dyno ile ölçülüyor sanıyorum. Ama teorik olarak bir hesaplaması varsa bilemeyeceğim. Bir ortamın sıcaklığını formülle ölçemiyorsak torku da ölçemeyiz gibime geliyor.

• konuyu hortlatayım :)
    stirling motorlarda yuksek tork için gerekli olan ;

1-yuksek ısı olması lazım.
    2-piston ve silindirin mükemmel derecede sızdırmaz olması lazım.
    3-volan boyutu ve agırlıgı cok ıyı hesaplanmak lazım.
    4-sıcak hava silindiri çok iyi soğutmak lazım.
    5-kullanılacak malzemeler platforma mukemmel derece sabitlenmek lazım.
    6-hareketli bölümlere rulman kullanmak lazım
    7-kesinlikle sabırlı olmak lazım
    8-mekaniği ve termo dinamiği sevmek lazım
    9-azcıkda para lazım :)

herkese kolay gelsin ...
  • Tork ve rpm önemlidir güç için. Misal kamyon tekeri rpm olarak oyuncak motorundan kat kat daha düşük ama torku çok fazla dolayısıyla kamyon tekeri daha güçlü.

Stirling motorlarıda hem rpm hem tork olarak çok düşükler güçleri çok az.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.